Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 12 Pēdējās nedēļas laikā 53 Visi
Ministru kabineta noteikumi Nr. 191
Rīgā 2020. gada 7. aprīlī (prot. Nr. 22 6. §)
Ieroču un munīcijas aprites kvalifikācijas pārbaudījuma saturs un norises kārtība un valsts nodevas apmērs un maksāšanas kārtība
Izdoti saskaņā ar Ieroču aprites likuma
28. panta pirmo un trešo daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka:
1.1. ieroču un munīcijas aprites kvalifikācijas pārbaudījuma (turpmāk –pārbaudījums) saturu un norises kārtību;
1.2. kārtību un apmēru, kādā maksājama valsts nodeva par pārbaudījuma kārtošanu un pārbaudījuma apliecības dublikāta izsniegšanu.
2. Pārbaudījumu organizē Valsts policija.
II. Pārbaudījuma saturs un norises kārtība
3. Pārbaudījums ietver jautājumus par šādām tēmām:
3.1. ieroču un munīcijas klasifikācija;
3.2. ieroču, munīcijas un to sastāvdaļu aprites aizliegumi;
3.3. ieroču atļaujas;
3.4. šaujamieroču un lielas enerģijas pneimatisko ieroču, to būtisko sastāvdaļu un munīcijas aprites nosacījumi fiziskajām personām;
3.5. šaujamieroču un lielas enerģijas pneimatisko ieroču, šaujamieroču maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas ievešana Latvijā, izvešana no Latvijas, kā arī iegāde un realizēšana Eiropas Savienības dalībvalstīs, Eiropas Ekonomikas zonas valstīs un trešajās valstīs;
3.6. šaujamieroču izmantošanas un pielietošanas nosacījumi un kārtība;
3.7. šaujamieroču, munīcijas un to sastāvdaļu aprites kontrole;
3.8. šaujamieroča un lielas enerģijas pneimatiskā ieroča uzbūve, darbības principi, galvenās sastāvdaļas un mehānismi, kā arī iespējamās kļūmes šaujot;
3.9. atbildība par ieroču un munīcijas aprites noteikumu pārkāpšanu un atbildību izslēdzošie apstākļi;
3.10. drošības prasības, rīkojoties ar ieroci.
4. Lai kārtotu pārbaudījumu, persona iesniedz Valsts policijā pieteikumu pārbaudījuma kārtošanai.
5. Pieteikumā norāda:
5.1. vārdu, uzvārdu un personas kodu vai dzimšanas datumu, ja personas kods nav piešķirts;
5.2. kontaktinformāciju turpmākai saziņai – pasta adresi, tālruņa numuru vai elektroniskā pasta adresi;
5.3. vēlamo pārbaudījuma kārtošanas datumu.
6. Valsts policija piecu darbdienu laikā pēc šo noteikumu 4. punktā minētā pieteikuma saņemšanas atbilstoši pieteikumā norādītajam turpmākās saziņas veidam informē personu par noteikto pārbaudījuma kārtošanas laiku.
7. Valsts policija nosaka pārbaudījuma kārtošanas laiku, pēc iespējas ņemot vērā personas pieteikumā norādīto vēlamo pārbaudījuma kārtošanas datumu.
8. Persona pārbaudījumu kārto valsts valodā Valsts policijas noteiktajā laikā un kārtībā.
9. Pirms pārbaudījuma kārtošanas persona uzrāda Valsts policijas pārstāvim personu apliecinošu dokumentu.
10. Personu nepielaiž pie pārbaudījuma kārtošanas, ja:
10.1. tā neuzrāda personu apliecinošu dokumentu;
10.2. nav saņemts par pārbaudījuma kārtošanu noteiktais valsts nodevas maksājums.
11. Ja persona Valsts policijas noteiktajā pārbaudījuma kārtošanas laikā nevar ierasties uz pārbaudījuma kārtošanu vai ja personu nepielaiž pie pārbaudījuma kārtošanas, tā var lūgt noteikt citu pārbaudījuma kārtošanas laiku šo noteikumu 4. punktā minētajā kārtībā.
12. Ja persona Valsts policijas noteiktajā pārbaudījuma kārtošanas laikā neierodas uz pārbaudījumu un nav lūgusi noteikt citu pārbaudījuma kārtošanas laiku, tā var atkārtoti iesniegt pieteikumu pārbaudījuma kārtošanai šo noteikumu 4. punktā noteiktajā kārtībā. Šādā gadījumā valsts nodeva par pārbaudījuma kārtošanu maksājama atkārtoti.
13. Pirms pārbaudījuma personu iepazīstina ar tā norises kārtību.
14. Telpā, kurā kārto pārbaudījumu, veic videonovērošanu. Videonovērošanā iegūtos datus glabā trīs mēnešus.
15. Pārbaudījuma norisi protokolē un protokolu paraksta Valsts policijas pārstāvis. Protokolā norāda:
15.1. pārbaudījuma norises datumu un laiku;
15.2. pārbaudījumā klātesošā Valsts policijas pārstāvja vārdu, uzvārdu un amatu;
15.3. uz pārbaudījumu ieradušos personu vārdu, uzvārdu, personas kodu vai dzimšanas datumu, ja personas kods nav piešķirts;
15.4. pārbaudījuma rezultātus;
15.5. citus ar pārbaudījuma norisi saistītus notikumus.
16. Pārbaudījumu persona kārto patstāvīgi, bez citu personu vai palīgmateriālu palīdzības. Personai nav atļauts izmantot normatīvos aktus, mācību grāmatas, pierakstus, citus mācību līdzekļus, elektroniskās ierīces, elektroniskos sakaru līdzekļus un citus palīglīdzekļus, kā arī sarunāties ar citām personām, kuras kārto pārbaudījumu.
17. Valsts policijas pārstāvim ir tiesības pārtraukt pārbaudījuma kārtošanu un atzīt to par nenokārtotu, ja persona pārbaudījuma laikā neievēro šo noteikumu 16. punktā minētās prasības. Šādā gadījumā protokolā izdara atzīmi, ka pārbaudījums nav nokārtots.
18. Pārbaudījumu kārto datorizēti, atbildot uz testa jautājumiem. Pārbaudījumā persona secīgi atbild uz 40 jautājumiem, izvēloties atbildi no piedāvātajiem atbilžu variantiem. Atbilžu sniegšanai atvēlētais laiks ir 40 minūtes (laiku fiksē dators).
19. Pārbaudījums ir nokārtots, ja persona ir pieļāvusi ne vairāk par četrām nepareizām atbildēm vai neatbildētiem jautājumiem.
20. Pārbaudījuma rezultāts (nokārtots vai nav nokārtots) uzreiz pēc pārbaudījuma izpildes vai tam atvēlētā laika beigām tiek parādīts datora monitorā, kuru persona izmantoja, atbildot uz testa jautājumiem.
21. Ja persona ir nokārtojusi pārbaudījumu, Valsts policija piecu darbdienu laikā pēc pārbaudījuma kārtošanas dienas reģistrē Licenču un sertifikātu reģistrā ziņas par pārbaudījumu nokārtojušo personu.
22. Persona, kura nav nokārtojusi pārbaudījumu, to var kārtot atkārtoti. Pārbaudījumu atkārtoti var kārtot vairākas reizes, katru reizi iesniedzot pieteikumu šo noteikumu 4. punktā minētajā kārtībā un samaksājot valsts nodevu par pārbaudījuma kārtošanu.
III. Valsts nodevas apmērs un maksāšanas kārtība
23. Par pārbaudījuma kārtošanu un pārbaudījuma apliecības dublikāta izsniegšanu maksājama valsts nodeva šādā apmērā:
23.1. par pārbaudījuma kārtošanu – 65 euro;
23.2. par pārbaudījuma apliecības dublikāta izsniegšanu – 15 euro.
24. Valsts nodevu maksā pirms pārbaudījuma kārtošanas vai pārbaudījuma apliecības dublikāta izsniegšanas ar tāda maksājumu pakalpojumu sniedzēja starpniecību, kuram ir tiesības sniegt maksājumu pakalpojumus Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma izpratnē.
25. Valsts nodevu ieskaita valsts pamatbudžeta ieņēmumu kontā.
IV. Noslēguma jautājumi
26. Šo noteikumu 18., 19. un 20. punkts stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī.
27. Līdz šo noteikumu 18., 19. un 20. punkta spēkā stāšanās dienai pārbaudījumu kārto valsts valodā mutvārdos. Lēmumu par pārbaudījuma rezultātu pieņem Valsts policijas izveidota pārbaudījuma komisija ar vienkāršu balsu vairākumu. Ja balsu skaits ir vienāds, izšķirošā ir komisijas priekšsēdētāja balss.
28. Personām, kurām apliecība par pārbaudījuma nokārtošanu izsniegta līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, lai pirmreizēji iegādātos šaujamieroci vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci, pārbaudījums atbilstoši šo noteikumu prasībām nav jākārto.
Ministru prezidents A. K. Kariņš
Iekšlietu ministrs S. Ģirģens