Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 36 Visi
Ministru kabineta noteikumi Nr. 455
Rīgā 2020. gada 14. jūlijā (prot. Nr. 44 41. §)
Covid-19 skarto tūrisma nozares saimnieciskās darbības veicēju atbalsta piešķiršanas kārtība
Izdoti saskaņā ar Covid-19 infekcijas
izplatības seku pārvarēšanas likuma
2. pantu un 15. panta trešo daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka kārtību un apmēru, kādā atbalstu piešķir tūrisma nozares saimnieciskās darbības veicējam (turpmāk – saimnieciskās darbības veicējs), kuram sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija.
2. Par grantu (turpmāk – atbalstu) šo noteikumu izpratnē uzskata atbalstu, ko piešķir saimnieciskās darbības veicējam darba samaksas kompensēšanai Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai.
3. Atbalsta pasākuma ietvaros pieejamais valsts budžeta finansējums ir 19 200 000 euro.
4. Šo noteikumu ietvaros atbalstu var saņemt tādi saimnieciskās darbības veicēji, kas atbilst:
4.1. sīkā (mikro), mazā un vidējā saimnieciskās darbības veicēja definīcijai, kas noteikta Komisijas 2014. gada 17. jūnija Regulas (ES) Nr. 651/2014, ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu (turpmāk – Komisijas regula Nr. 651/2014), I pielikumā;
4.2. lielā saimnieciskās darbības veicēja – juridiskas personas – definīcijai, kas noteikta Komisijas regulas Nr. 651/2014 2. panta 24. punktā.
5. Šo noteikumu izpratnē saistītās personas ir saimnieciskās darbības veicēji, kas atbilst Komisijas regulas Nr. 651/2014 I pielikuma 3. panta 3. punktā noteiktajai saistīto uzņēmumu definīcijai.
II. Atbalsta piešķiršanas kritēriji un pieprasīšanas kārtība
6. Atbalstu nosaka 30 % apmērā no saimnieciskās darbības veicēja 2019. gadā samaksātajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, bet ne vairāk kā 800 000 euro saistītai personu grupai.
7. Atbalstam ir tiesīgi pieteikties saimnieciskās darbības veicēji, kas atbilst šādiem nosacījumiem:
7.1. tie līdz 2020. gada 1. martam ir reģistrējuši savu darbības veidu atbilstoši NACE 2. red. klasifikācijai: 5510; 5520; 5530; 5590; 5610; 5621; 5629; 5630; 7739; 7490; 7911; 7912; 7990; 8230; 9004; 9321; 9329;
7.2. to ieņēmumi no saimnieciskās darbības Covid-19 krīzes ietekmē vienā mēnesī laikposmā no 2020. gada aprīļa līdz jūnijam, salīdzinot ar 2019. gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājušies par 30 %;
7.3. tiem uz iesnieguma iesniegšanas dienu nav Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parādu, kas kopsummā pārsniedz 1000 euro, izņemot nodokļu maksājumus, kuriem ir piešķirts samaksas termiņa pagarinājums, noslēgta vienošanās par labprātīgu nodokļu samaksu vai noslēgts vienošanās līgums.
8. Lai pieteiktos atbalstam, saimnieciskās darbības veicējs līdz 2020. gada 30. septembrim elektroniski iesniedz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā attiecīgu iesniegumu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un apliecināts ar laika zīmogu, vai iesniedz bez droša elektroniskā paraksta valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv.
9. Iesniegumā norāda šādu informāciju:
9.1. saimnieciskās darbības veicēja nosaukums, nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs, e-pasta adrese un NACE 2. red. klasifikācijas kods un konts, kas atvērts kredītiestādē vai pie maksājumu pakalpojuma sniedzēja;
9.2. atbalstam pieprasītā summa un 2019. gadā samaksāto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kopsumma;
9.3. apliecinājums, ka atbalsts tiks izlietots darba samaksai darbiniekiem no iesnieguma iesniegšanas brīža līdz 2020. gada 31. decembrim;
9.4. viens no šādiem apliecinājumiem:
9.4.1. saimnieciskās darbības veicējs atbilst sīkā (mikro) vai mazā uzņēmuma definīcijai Komisijas regulas Nr. 651/2014 I pielikuma 3. panta 3. punkta izpratnē. Vienlaikus saimnieciskās darbības veicējs iesniedz informāciju, kas ļauj pārliecināties par tā atbilstību šo noteikumu 21. punktā minētajām prasībām;
9.4.2. saimnieciskās darbības veicējs atbilst vidējā vai lielā uzņēmuma definīcijai Komisijas regulas Nr. 651/2014 I pielikuma 3. panta 3. punkta izpratnē. Vienlaikus saimnieciskās darbības veicējs iesniedz informāciju, kas ļauj pārliecināties par tā atbilstību šo noteikumu 20. punktā minētajām prasībām;
9.5. iepriekš saņemtā un plānotā atbalsta apmērs, kas izsniegts saskaņā ar Eiropas Komisijas 2020. gada 19. marta paziņojumu "Pagaidu regulējums valsts atbalsta pasākumiem, ar ko atbalsta ekonomiku pašreizējā Covid-19 uzliesmojuma situācijā" (C(2020)1863), tā piešķiršanas datums, atbalsta sniedzēja nosaukums un Ministru kabineta noteikumi, ar kuriem saskaņā atbalstu piešķir vai plāno piešķirt, lai Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra varētu pārliecināties, ka atbalsts nepārsniedz 800 000 euro;
9.6. apliecinājums, ka uzņēmums atbilst šo noteikumu 7. punktā minētajiem kritērijiem;
9.7. aizpildīta mazo un vidējo uzņēmumu deklarācija;
9.8. apliecinājums, ka saimnieciskās darbības veicējs iepriekš nav saņēmis, kā arī neplāno pieteikties citam atbalstam par vienām un tām pašām attiecināmajām izmaksām.
III. Atbalsta piešķiršanas un uzraudzības kārtība
10. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, pamatojoties uz saimnieciskās darbības veicēja iesniegumā norādīto informāciju, pieņem lēmumu par atbalsta piešķiršanu un piecu dienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas izmaksā atbalstu, ieskaitot to iesniegumā norādītajā saimnieciskās darbības veicēja kontā. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra lēmumu nosūta uz saimnieciskās darbības veicēja iesniegumā norādīto e-pasta adresi.
11. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra ir tiesīga pieprasīt no saimnieciskās darbības veicēja papildu vai precizējošu informāciju un dokumentus, ja vienlaikus ar iesniegumu nav iesniegta visa prasītā informācija un dokumenti. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai ir tiesības noteikt papildu informācijas iesniegšanas termiņu, kā arī tiesības atteikt atbalsta piešķiršanu, ja informācija netiek sniegta.
12. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra atbalstu piešķir pieejamā finansējuma ietvaros, ievērojot saimnieciskās darbības veicēju iesniegumu iesniegšanas secību.
13. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra publicē savā tīmekļvietnē un nosūta Valsts ieņēmumu dienestam to saimnieciskās darbības veicēju sarakstu, kuri saņēmuši atbalstu darba samaksas kompensēšanai Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai.
14. Ja piešķirtais atbalsts pārsniedz darba samaksas izmaksai nepieciešamo apmēru, atbalsta saņēmējs nekavējoties informē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par apstākļiem, kas ir par pamatu piešķirtā atbalsta pilnīgai vai daļējai atmaksai, un labprātīgi atmaksā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai atbalsta daļu, kas nav izlietota darba samaksai. Šādā gadījumā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra soda sankcijas nepiemēro.
15. Ja saimnieciskās darbības veicējs līdz 2021. gada 15. janvārim nav labprātīgi atmaksājis piešķirto neapgūto atbalstu atbilstoši šo noteikumu 14. punktam vai ir sniedzis nepatiesu informāciju par atbilstību šo noteikumu 9. punkta prasībām, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra pieņem lēmumu par atbalsta atgūšanu un saimnieciskās darbības veicējam ir pienākums atmaksāt atbalstu dubultā apmērā.
16. Lai pārliecinātos par saimnieciskās darbības veicēja atbilstību šajos noteikumos minētajiem kritērijiem visā atbalsta uzraudzības periodā, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra izlases veidā pārbauda 10 % no kopējā atbalstu saņēmušo saimnieciskās darbības veicēju skaita. Ja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīcībā ir informācija par iespējamiem riskiem nelikumīga valsts atbalsta piešķiršanā konkrētam saimnieciskās darbības veicējam, tā pārbauda šī saimnieciskās darbības veicēja atbilstību.
17. Valsts ieņēmumu dienests atbalsta uzraudzības periodā nodrošina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai piekļuvi tā datubāzēm par laikposmu no 2019. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai ir piekļuve šādai informācijai:
17.1. darba devēju ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, par iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu par mēnesi;
17.2. pievienotās vērtības nodokļu deklarācijām;
17.3. darbības nozaru NACE 2. red. klasifikācijas kodiem;
17.4. gada pārskatiem.
18. Ja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra konstatē, ka saimnieciskās darbības veicējs saņemto atbalstu pilnā apmērā nav izlietojis darba samaksai, saimnieciskās darbības veicējam ir pienākums atmaksāt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai neapgūto atbalstu dubultā apmērā.
IV. Ierobežojumi atbalsta saņemšanai
19. Ja saimnieciskās darbības veicējs vienlaikus darbojas vienā vai vairākās nozarēs vai veic citas darbības, kas neietilpst šo noteikumu 7.1. apakšpunktā minētajās nozarēs, tas nodrošina šo nozaru darbību vai izmaksu nodalīšanu.
20. Atbalstu nepiešķir vidējam vai lielam saimnieciskās darbības veicējam, ja tas 2019. gada 31. decembrī bija nonācis finanšu grūtībās atbilstoši Komisijas regulas Nr. 651/2014 2. panta 18. punkta definīcijai.
21. Sīkajiem (mikro) vai mazajiem saimnieciskās darbības veicējiem nepiemēro šo noteikumu 20. punkta prasības. Atbalstu var piešķirt sīkajiem (mikro) vai mazajiem saimnieciskās darbības veicējiem, kas 2019. gada 31. decembrī bija nonākuši finanšu grūtībās atbilstoši Komisijas regulas Nr. 651/2014 2. panta 18. punktam, ar nosacījumu, ka tiem netiek īstenots tiesiskās aizsardzības process vai pasludināts maksātnespējas process un tie nav saņēmuši glābšanas atbalstu vai pārstrukturēšanas atbalstu Eiropas Komisijas paziņojuma "Pamatnostādnes par valsts atbalstu grūtībās nonākušu nefinanšu uzņēmumu glābšanai un pārstrukturēšanai" (Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis, 2014. gada 31. jūlijs, Nr. C249/1) izpratnē. Minētie saimnieciskās darbības veicēji, kas ir saņēmuši glābšanas atbalstu, var saņemt atbalstu saskaņā ar šiem noteikumiem, ja tie līdz atbalsta piešķiršanas brīdim ir atmaksājuši aizdevumu vai atsaukuši garantiju. Minētie saimnieciskās darbības veicēji, kas ir saņēmuši pārstrukturēšanas atbalstu, var saņemt atbalstu saskaņā ar šiem noteikumiem, ja tā piešķiršanas brīdī uz tiem vairs neattiecas pārstrukturēšanas plāns.
V. Atbalsta uzskaites kārtība
22. Ja tiek konstatēts šajos noteikumos noteikto komercdarbības atbalsta prasību pārkāpums, saimnieciskās darbības veicējam ir pienākums atmaksāt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai visu saņemto nelikumīgo komercdarbības atbalstu kopā ar procentiem, kuru likmi publicē Eiropas Komisija saskaņā ar Komisijas 2004. gada 21. aprīļa Regulas Nr. 794/2004, ar ko īsteno Padomes Regulu 2015/1589, ar ko nosaka sīki izstrādātus noteikumus Līguma par Eiropas Savienības darbību 108. panta piemērošanai (turpmāk – Komisijas regula Nr. 794/2004), 10. pantu, tiem pieskaitot 100 bāzes punktus, no dienas, kad komercdarbības atbalsts tika izmaksāts atbalsta saņēmējam, līdz tā atgūšanas dienai, ievērojot Komisijas regulas Nr. 794/2004 11. pantā noteikto procentu likmes piemērošanas metodi.
23. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra nodrošina informācijas uzskaiti par sniegto atbalstu. Minēto informāciju Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra glabā 10 gadus no pēdējā atbalsta piešķiršanas dienas un informāciju pēc pieprasījuma iesniedz Eiropas Komisijā.
24. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra nodrošina informācijas publicēšanu atbilstoši Eiropas Komisijas lēmumā noteiktajām publicitātes pasākumu prasībām saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā publicē informāciju par sniegto komercdarbības atbalstu un piešķir un anulē elektroniskās sistēmas lietošanas tiesības.
25. Saimnieciskās darbības veicējs nodrošina dokumentu glabāšanu 10 gadus no dienas, kad šo noteikumu ietvaros piešķirts atbalsts.
26. Šo noteikumu ietvaros sniegto atbalstu par vienām un tām pašām attiecināmajām izmaksām nedrīkst apvienot ar citu valsts atbalstu.
27. Par valsts atbalsta piešķiršanas brīdi tiek uzskatīta diena, kurā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra pieņem lēmumu par atbalsta piešķiršanu.
VI. Noslēguma jautājumi
28. Lēmums par atbalsta piešķiršanu tiek pieņemts līdz 2020. gada 31. decembrim saskaņā ar Eiropas Komisijas 2020. gada 19. marta paziņojumu "Pagaidu regulējums valsts atbalsta pasākumiem, ar ko atbalsta ekonomiku pašreizējā Covid-19 uzliesmojuma situācijā" (C(2020)1863).
29. Ekonomikas ministrija iesniedz Eiropas Komisijā ikgadējo pārskatu par sniegto atbalstu.
30. Noteikumi stājas spēkā ar dienu, kad stājas spēkā Eiropas Komisijas lēmums par komercdarbības atbalsta saderību ar Eiropas Savienības iekšējo tirgu.
31. Ekonomikas ministrija pēc tam, kad Eiropas Komisija pieņēmusi lēmumu par komercdarbības atbalsta saderību ar Eiropas Savienības iekšējo tirgu, nosūta attiecīgu paziņojumu publicēšanai oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Ministru prezidenta vietā –
Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs J. Bordāns
Ekonomikas ministrs J. Vitenbergs