Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 14 Pēdējās nedēļas laikā 20 Visi
Ministru kabineta noteikumi Nr. 523
Rīgā 2020. gada 18. augustā (prot. Nr. 49 5. §)
Grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 21. novembra noteikumos Nr. 970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību"
Izdoti saskaņā ar Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu
un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām
dienesta pakāpēm dienesta gaitas likuma 4. panta
3. punktu, 8. panta piekto daļu un 16. panta ceturto daļu
Izdarīt Ministru kabineta 2006. gada 21. novembra noteikumos Nr. 970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību" (Latvijas Vēstnesis, 2006, 200. nr.; 2014, 351. nr.) šādus grozījumus:
1. Papildināt 3. un 4. punktu aiz vārdiem "atbilstību dienestam" ar vārdiem "un amatam".
2. Svītrot 5.3. apakšpunktā vārdus "un atkārtotu pārbaudi pēc noteikta laika".
3. Izteikt 8., 9., 10. un 11. punktu šādā redakcijā:
"8. Ierodoties uz veselības pārbaudi, kandidāts komisijas darbiniekam uzrāda personu apliecinošu dokumentu, amatpersona – dienesta apliecību vai personu apliecinošu dokumentu un potēšanas pasi.
9. Komisiju vada sertificēts arodveselības un arodslimību ārsts. Komisijas sastāvā ir ārsti eksperti un speciālisti – internists, arodveselības un arodslimību ārsts, oftalmologs, otorinolaringologs, ķirurgs, neirologs, ginekologs, psihiatrs, psihologs un zobārsts.
10. Veselības pārbaudes laikā kandidātu vai amatpersonu izmeklē saskaņā ar šo noteikumu 2. un 7. pielikumā noteiktajām prasībām (ja nepieciešams, nosūta uz papildu izmeklējumiem vai uz konsultāciju pie speciālista). Izdevumus par veselības pārbaudi kandidātam un amatpersonai sedz Iekšlietu ministrijas veselības un sporta centrs (turpmāk – centrs). Izdevumus par nepieciešamajiem papildu izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām kandidāts sedz no personīgajiem līdzekļiem.
11. Papildu izmeklējumu apjomu atbilstoši darba vides faktoriem, kuri rada vai var radīt risku amatpersonas drošībai un veselībai, nosaka komisija, ņemot vērā šo noteikumu 1. pielikuma I daļas 5.1. apakšpunktā norādīto informāciju. (Minētais nosacījums neattiecas uz attiecīgu kategoriju lidmašīnu un helikopteru vadīšanu. Šādā gadījumā apskates atbilstoši nozari reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem veic sertificēti Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas (ICAO) ārsti.)"
4. Papildināt 12. punktu aiz vārdiem "atbilstību dienestam" ar vārdiem "un amatam".
5. Papildināt 16.1 punktu aiz vārdiem "atbilstību dienestam" ar vārdiem "un amatam".
6. Izteikt 17. punktu šādā redakcijā:
"17. Komisija pēc kandidāta vai amatpersonas veselības un psiholoģisko īpašību pārbaudes aizpilda šo noteikumu 1. pielikuma II daļu. Kandidāta/amatpersonas veselības pārbaudes lapas vienu eksemplāru uzglabā Iekšlietu ministrijas poliklīnikas attiecīgās personas medicīniskajā dokumentācijā, bet otru eksemplāru:
17.1. par kandidātu iesniedz iestādei, kura viņu nosūtījusi uz komisiju. Iestāde viena mēneša laikā informē centru par kandidāta pieņemšanu dienestā;
17.2. par amatpersonu iesniedz centram, kurš pēc veselības kartes izgatavošanas un veselības stāvokļa pārbaudes rezultātu apkopošanas nodod to iestādei, kura amatpersonu nosūtījusi uz komisiju."
7. Izteikt 19. punktu šādā redakcijā:
"19. Ja kandidāts vai amatpersona nepiekrīt komisijas atzinumam, attiecīgajai personai ir tiesības piecu darbdienu laikā no informācijas saņemšanas dienas vērsties pie komisijas vadītāja ar lūgumu pārskatīt atzinumu. Komisijas vadītājs sasauc komisijas speciālistu konsīliju un 10 darbdienu laikā izvērtē atzinuma pamatotību, kā arī izskaidro to pārbaudāmajai personai. Ja nepieciešams, komisijas speciālistu konsīlijs nosaka un komisijas vadītājs vai komisijas vadītāja vietnieks norīko personu uz papildus veicamiem izmeklējumiem vai speciālistu konsultācijām. Pēc tam kad tiek saņemta papildu informācija par personas veselības stāvokli, atkārtoti tiek sasaukts komisijas speciālistu konsīlijs un sniegts atzinums. Ja speciālistu viedokļi atšķiras, noteicošais ir komisijas vadītāja vai komisijas vadītāja vietnieka viedoklis. Galīgo atzinumu pēc visu saņemto viedokļu apkopošanas pieņem komisijas vadītājs, un šis atzinums nav pārskatāms."
8. Papildināt II nodaļu ar 19.1 un 19.2 punktu šādā redakcijā:
"19.1 Ja obligātās veselības pārbaudes laikā amatpersona nepiekrīt kāda speciālista atzinumam, personai ir tiesības piecu darbdienu laikā no attiecīgās informācijas saņemšanas dienas vērsties pie komisijas vadītāja ar lūgumu pārskatīt šo atzinumu. Komisijas vadītājs 10 darbdienu laikā izvērtē attiecīgā speciālista atzinuma pamatotību un, ja nepieciešams, nosūta amatpersonu papildu pārbaudei pie cita tā paša profila speciālista komisijā vai citā ārstniecības iestādē. Galīgo atzinumu pēc visu saņemto viedokļu apkopošanas pieņem komisijas vadītājs, un šis atzinums nav pārskatāms.
19.2 Ja amatpersona atsakās no veselības pārbaudes vai tās daļas, komisijas speciālista nozīmētās izmeklēšanas vai apskates, psiholoģiskās vai psihofizioloģiskās izmeklēšanas, kā arī neievēro komisijas speciālista noteiktos termiņus izmeklējumu vai apskates veikšanai, komisijas vadītājs vai komisijas vadītāja vietnieks par to informē iestādi, kura amatpersonu nosūtījusi uz komisiju."
9. Izteikt 22. punktu šādā redakcijā:
"22. Psihologs pārbauda kandidāta adaptācijas spējas, psiholoģisko un morālo noturību, komunicēšanas spējas un psiholoģiskās īpašības un, ja nepieciešams, veic psihofizioloģisko izmeklēšanu. Pēc rezultātu apkopošanas sniedz speciālista atzinumu par kandidāta atbilstību dienestam."
10. Izteikt 27.3.1. apakšpunktu šādā redakcijā:
"27.3.1. pamatojoties uz iestādes lēmumu par pārbaudes nepieciešamību, ja amatpersonai būtiski mainās dienesta apstākļi uz tādiem, kuros noteiktas augstākas veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību prasības, vai pamatojoties uz iestādes lēmumu par pārbaudes nepieciešamību, ja amatpersonai ir ilgstoša darbnespēja vai iespējamas šo noteikumu 3. pielikumā minētās veselības problēmas, kuras jāizvērtē komisijai;".
11. Papildināt noteikumus ar 27.1 punktu šādā redakcijā:
"27.1 Iestāde nosūtījumu uz obligāto periodisko veselības pārbaudi amatpersonai var atlikt:
27.1 1. uz amatpersonas pārejošas darbnespējas laiku;
27.1 2. uz amatpersonas grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku;
27.1 3. uz amatpersonas bērna kopšanas atvaļinājuma laiku;
27.1 4. uz amatpersonas ar dienesta pienākumu izpildi saistītas prombūtnes laiku;
27.1 5. uz laiku, kamēr amatpersona atstādināta no amata pienākumu izpildes saskaņā ar Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likuma 14. panta pirmo, otro un trešo daļu;
27.1 6. uz laiku, kamēr amatpersona atrodas dienestā, neieņemot noteiktu amatu."
12. Izteikt 29. punktu šādā redakcijā:
"29. Veselības pārbaudes laikā amatpersonai veic psiholoģisko īpašību pārbaudi, ja šo izmeklējumu nepieciešamību nozīmējis komisijas psihiatrs, psihologs vai arodveselības un arodslimību ārsts. Ja nepieciešams, veic psihofizioloģisko izmeklēšanu. Pēc izmeklēšanas psihologs sniedz atzinumu par amatpersonas atbilstību amata pienākumu veikšanai."
13. Izteikt 31. punktu šādā redakcijā:
"31. Komisija atzinuma sniegšanu par amatpersonas veselības stāvokļa atbilstību dienestam un amatam var atlikt ne vairāk kā trīs reizes viena gada laikā, skaitot no ikgadējās pārbaudes datuma, ja konstatēts, ka nepieciešama papildu izmeklēšana vai jāturpina ārstēt saslimšanu. Šādā gadījumā komisija nosaka atkārtotas pārbaudes laiku, informē par to iestādi, kā arī par amatpersonas spēju veikt dienesta un amata pienākumus. Atkārtotu pārbaudi komisija var neveikt pilnā apjomā."
14. Izteikt 33. un 34. punktu šādā redakcijā:
"33. Iestāde par saņemto atzinumu amatpersonu informē personīgi vai nosūta informāciju uz amatpersonas norādīto elektroniskā pasta adresi. Ja komisija atzinumam pievienojusi amatpersonai adresētu informāciju, iestāde aploksni neatvērtu nodod amatpersonai.
34. Ja amatpersonai veselības pārbaudes laikā konstatēti garīgās veselības traucējumi, kuru dēļ nav pieļaujama dienesta ieroča nēsāšana vai paaugstinātas bīstamības avota izmantošana un kuri nav savienojami ar dienesta pienākumu izpildi, vai līdz ārstēšanās pabeigšanai vai stāvokļa stabilizācijai atzinuma sniegšana par veselības stāvokļa atbilstību dienestam un amatam ir atlikta, psihiatrs, kurš konstatējis minētos garīgās veselības traucējumus, nekavējoties informē komisijas vadītāju. Komisijas vadītājs nekavējoties informē iestādi, kura amatpersonu nosūtījusi uz pārbaudi."
15. Papildināt noteikumus ar 34.1 punktu šādā redakcijā:
"34.1 Ja amatpersonai veselības pārbaudes laikā konstatēta iespējama narkotisko un psihotropo vielu klātbūtne organismā, izmeklējumu paraugus nosūta ķīmiski toksikoloģiskai izmeklēšanai un pēc rezultātu saņemšanas atkārtoti izvērtē amatpersonas veselības stāvokļa atbilstību dienestam un amatam. Ja ķīmiski toksikoloģiskā izmeklēšanā narkotisko un psihotropo vielu klātbūtne organismā nav konstatēta, komisija atzinumu var sniegt bez amatpersonas klātbūtnes."
16. Izteikt 35. punktu šādā redakcijā:
"35. Ja amatpersonai veikta veselības pārbaude šo noteikumu 27.1. un 27.2. apakšpunktā minētajos gadījumos, komisijas atzinumu par amatpersonas veselības stāvokļa atbilstību dienestam un amatam vai pēc noteikta laika nepieciešamu veselības pārbaudi paraksta komisijas vadītājs vai komisijas vadītāja vietnieks, vai sertificēts arodveselības un arodslimību ārsts."
17. Aizstāt 36. punktā vārdus "tikai komisijas vadītājs" ar vārdiem "komisijas vadītājs vai komisijas vadītāja vietnieks".
18. Aizstāt 1. pielikuma I daļas "Nosūtījums uz Iekšlietu ministrijas Centrālo medicīniskās ekspertīzes komisiju" 5.1. apakšpunktā vārdus "atbilstoši normatīvajiem aktiem par obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtību" ar vārdiem un skaitļiem "Ministru kabineta 2006. gada 21. novembra noteikumu Nr. 970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību" 7. un 8. pielikums".
19. Svītrot 1. pielikuma I daļas "Nosūtījums uz Iekšlietu ministrijas Centrālo medicīniskās ekspertīzes komisiju" 5.2.3. apakšpunktā vārdu "psihofizioloģiska".
20. Izteikt 1. pielikuma II daļas "Atzinums par kandidāta/amatpersonas veselības stāvokļa atbilstību dienestam un amatam" 3. un 4. punktu šādā redakcijā:
"3. Atzinuma sniegšana atlikta
Nepieciešama atkārtota pārbaude komisijā pēc ______ mēnešiem
Atbilst/neatbilst (atbilstošo atzīmēt) ____ amatu grupas prasībām
4. Rekomendācijas iestādei
4.1. līdz atkārtotai veselības pārbaudei amatpersona atbrīvojama no:
4.1.1. fiziskās sagatavotības pārbaudes
4.1.2. speciālās fiziskās sagatavošanas spēka paņēmienu lietošanai
4.1.3. ieroča un cita paaugstinātas bīstamības avota izmantošanas
4.2. dienesta pienākumu izpildē jāievēro _______________________".
21. Izteikt 1. pielikuma II daļas "Atzinums par kandidāta/amatpersonas veselības stāvokļa atbilstību dienestam un amatam" paraksta zonu šādā redakcijā:
"Komisijas vadītājs/komisijas vadītāja vietnieks/sertificēts arodveselības un arodslimību ārsts | |
(vārds, uzvārds) |
|
Datums | Paraksts | ". |
22. Izteikt 2. pielikumu šādā redakcijā:
"2. pielikums
Ministru kabineta
2006. gada 21. novembra
noteikumiem Nr. 970
Veselības pārbaudē veicamie izmeklējumi
Nr. |
Pārbaudes veids |
Pārbaudes biežums |
1. | Internists, arodveselības un arodslimību vai vispārējās prakses ārsts | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
2. | Ginekologs, dzemdību speciālists | Pieņemot dienestā (vai ginekologa, dzemdību speciālista izziņa ar apskates datiem), turpmāk – atbilstoši indikācijām* |
3. | Ķirurgs vai traumatologs | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
4. | Neirologs | Pieņemot dienestā, turpmāk – atbilstoši indikācijām vai atbilstoši amata pienākumiem* |
5. | Oftalmologs | Pieņemot dienestā, turpmāk – atbilstoši indikācijām vai atbilstoši amata pienākumiem* |
6. | Otorinolaringologs | Pieņemot dienestā, turpmāk – atbilstoši indikācijām vai atbilstoši amata pienākumiem* |
7. | Psihiatrs | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
8. | Psihologs | Pieņemot dienestā, turpmāk – atbilstoši indikācijām vai atbilstoši amatam vai iestādes norādījumam* |
9. | Zobārsts | Pieņemot dienestā |
10. | Psihofizioloģiskā izmeklēšana | Atbilstoši amata pienākumiem vai psihiatra, psihologa, arodveselības un arodslimību ārsta noteiktajām indikācijām |
11. | Plaušu digitālā rentgenogramma | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā (vai izziņa ar veikta izmeklējuma datiem) |
12. | Deguna blakusdobumu rentgenogramma | Pieņemot dienestā – atbilstoši amata pienākumiem |
13. | Redzes pārbaude | Reizi gadā |
14. | Acs spiediena mērīšana | Reizi gadā personām pēc 40 gadu vecuma |
15. | Mutes dobuma (zobu) pārbaude | Reizi gadā |
16. | Audiometrija | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
17. | Ārējās elpošanas funkciju pārbaude (ĀEF) | Atbilstoši amata pienākumiem |
18. | Elektrokardiogramma (12 novadījumos ar aprakstu) | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā personām pēc 30 gadu vecuma |
19. | Veloergometrija jeb fiziskās slodzes tests | Ieceļot I amatu grupas I A apakšgrupas amatā, turpmāk – reizi trijos gados |
20. | Vestibulārā aparāta izmeklēšana | Atbilstoši amata pienākumiem |
21. | Pilna asins aina | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
22. | Urīna analīze ar stripu | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
23. | Glikoze asinīs | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
24. | Alanīnaminotransferāze (ALAT) | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
25. | Gamma glutamiltransferāze (GGT) | Pieņemot dienestā, turpmāk – reizi gadā |
26. | Horiongonadotropā hormona līmenis asinīs (HCG) | Pieņemot dienestā |
27. | Narkotisko un psihotropo vielu lietošanas pārbaude ar ekspresdiagnostiskiem testiem | Pieņemot dienestā, turpmāk – atbilstoši indikācijām vai izlases veidā pēc nejaušības principa* |
28. | Papildizmeklējumi vai citu speciālistu apskates, kas nepieciešamas atzinuma sniegšanai | Atbilstoši komisijas nosūtījumam vai darba vides riska faktoriem |
Piezīme. *Ar komisijas vadītāja, arodveselības un arodslimību ārsta vai cita komisijas speciālista nosūtījumu." |
23. Svītrot 3. pielikuma 3. punktu.
24. Svītrot 3. pielikuma 5.1. apakšpunktā vārdus "apgrūtina apģērba valkāšanu un uzkabes nēsāšanu".
25. Svītrot 3. pielikuma 8. punktu.
26. Izteikt 3. pielikuma 12. punktu šādā redakcijā:
"12. | Psihiski uzvedības
traucējumi psihoaktīvu vielu lietošanas dēļ Vērtējums stingri individuāls, ņemot vērā anamnēzi, narkologa un citu nepieciešamo speciālistu slēdzienus, ķīmiski toksikoloģisko izmeklējumu datus |
||||||
12.1. | atkarības sindroms (aktīvs vai anamnēzē), uzvedības vai psihotiski traucējumi | N | N | N | N | N | N |
12.2. | psihoaktīvu vielu kaitējoši pārmērīga
lietošana vai akūta intoksikācija anamnēzē. Pozitīvs tests uz narkotiskajām un psihotropajām vielām (neatkarīgi no vielu lietošanas iemesla) |
N | N | N | A* | A* | A*" |
27. Izteikt 3. pielikuma 37.3. apakšpunktu un 38. punktu šādā redakcijā:
37.3. | redzes asums katrā acī bez korekcijas
zemāks par 0,3. Redzes asums ar korekciju zemāks par 0,9 vienā acī un
zemāks par 0,8 otrā acī.
* Ieceļot IA apakšgrupas amatā, redzes asums katrā acī bez korekcijas ne zemāks par 0,5, bet ar korekciju – ne zemāks par 1,0 vienā acī un ne zemāks par 0,8 otrā acī. *Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm/kandidātiem pieļaujamais redzes asums bez korekcijas – ne zemāks par 0,2 katrā acī, redzes asums ar korekciju zemāks par 0,9 vienā acī un zemāks par 0,8 otrā acī |
N | D | D | D* | D | D |
38. | Krāsu redzes traucējumi | ||||||
38.1. | dihromāzija, A un B tipa anomālā trihromāzija | N | N | D | N | N | D |
iestāde var noteikt izņēmumu noteiktam amatam (darbam), kuram nav nepieciešama krāsu redze | |||||||
38.2. | C tipa anomālā trihromāzija | D | D | D | D | D | D |
nav derīgi dienestam amatos (darbos), kuros nepieciešama niansēta krāsu redze (piemēram, robežšķērsošanas vietā ar personu dokumentu pārbaudi)" |
28. Izteikt 3. pielikuma 54. punktu šādā redakcijā:
"54. | Bronhiālā astma
Derīgumam dienestā individuāls vērtējums, ņemot vērā pneimonologa atzinumu un amata pienākumus |
||||||
54.1. | smaga | N | N | N | N | N | N |
54.2. | vidēji smaga, persistējoša, kontrolēta | N | N | N | N | D* | D |
54.3. | epizodiska, kontrolēta, viegla, persistējoša, kontrolēta | N | N | D* | D* | D* | D |
54.4. | anamnēzē bez simptomiem trīs un vairāk gadu, bez orgānu un sistēmu funkciju traucējumiem (I A apakšgrupas amatā nederīgi, citiem amatiem vērtē individuāli) | N | D* | D* | D* | D | D" |
29. Izteikt 3. pielikuma 57. punktu šādā redakcijā:
"57. | Zobu kariess (vairāk par 6 bojātiem zobiem,
ieskaitot zobu saknes) Atzinumu atliek, ja netiek pildīti iepriekšējās veselības pārbaudes norādījumi par mutes dobuma sanācijas nepieciešamību un mutes dobuma stāvoklis kopš iepriekšējās pārbaudes ir pasliktinājies |
N | N | N | D* | D* | D*" |
30. Papildināt 3. pielikumu ar 59.3. apakšpunktu šādā redakcijā:
"59.3. | nelielas nabas trūces, bez funkciju traucējumiem ar trūces vārtu atveri līdz 0,7 cm | N | N | D | A | D | D" |
31. Svītrot 3. pielikuma 67. punktā vārdus "kā arī apgrūtina apģērba un apavu valkāšanu".
32. Izteikt 3. pielikuma piezīmi D un A šādā redakcijā:
"D – veselības stāvoklis atbilst (derīgs) dienestam un amatam.
A – atliek atzinuma sniegšanu par veselības stāvokļa atbilstību dienestam un amatam. Atzinumu sniedz pēc ārstēšanas pabeigšanas vai stāvokļa stabilizācijas, kad zināmas slimības vai traumas sekas."
33. Papildināt 5. pielikuma I daļas "Vispārīgās ziņas" 5. punktu aiz vārda "tālrunis_____________" ar vārdiem "elektroniskā pasta adrese (ja atzinumu vēlas saņemt elektroniski) __________________________________________".
34. Svītrot 5. pielikuma II daļas "Veselības stāvokļa novērtējums" 6. punkta ievaddaļā vārdu "(urologs)".
35. Aizstāt 5. pielikuma II daļas "Veselības stāvokļa novērtējums" 7. punkta ievaddaļā vārdus "(arodslimību ārsts)" ar vārdiem "(arodveselības un arodslimību ārsts)".
36. Papildināt 6. pielikumu aiz vārdiem "Amatpersonas tālruņa nr. _____________" ar vārdiem "Amatpersonas elektroniskā pasta adrese _______________________________________________________________".
37. Papildināt noteikumus ar 7. un 8. pielikumu šādā redakcijā:
"7. pielikums
Ministru kabineta
2006. gada 21. novembra
noteikumiem Nr. 970
Veselībai kaitīgie darba vides faktori
Nr. |
Kaitīgie darba vides faktori |
Laboratoriskie un funkcionālie izmeklējumi (izmeklējumu neveic, ja tas veikts atbilstoši šo noteikumu 2. pielikumam) |
1. | Ķīmiskie faktori | |
1.1. | Metāli un metaloīdi | |
1.1.1. | Alumīnijs un tā savienojumi | PAA, ĀEF |
1.1.2. | Antimons un tā savienojumi | PAA |
1.1.3. | Arsēns un tā savienojumi | PAA, bilirubīns, aspartātaminotransferāze
(ASAT), ALAT, plaušu rentgenoloģisks izmeklējums (Rtg plaušām) |
1.1.4. | Bārijs un tā savienojumi | PAA, kālijs asinīs |
1.1.5. | Berilijs un tā savienojumi | PAA, Rtg plaušām |
1.1.6. | Cinks un tā savienojumi | PAA |
1.1.7. | Dzīvsudrabs un tā savienojumi | PAA |
1.1.8. | Fosfors un tā savienojumi | |
1.1.8.1. | Dzeltenais fosfors un tā savienojumi | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT, žokļu Rtg reizi trijos gados, ja stāžs lielāks par pieciem gadiem |
1.1.8.2. | Sarkanais fosfors un tā savienojumi | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.1.9. | Hroms un hromskābe, to savienojumi un sakausējumi | PAA, Rtg plaušām |
1.1.10. | Kadmijs un tā savienojumi | PAA, urīna analīze, Rtg plaušām |
1.1.11. | Kobalts, tā savienojumi, analogi | |
1.1.11.1. | kobalts un tā savienojumi | PAA |
1.1.11.2. | cirkonijs un tā savienojumi | PAA |
1.1.11.3. | molibdēns un tā savienojumi | PAA |
1.1.11.4. | titāns un tā savienojumi | PAA |
1.1.11.5. | vanādijs un tā savienojumi | PAA |
1.1.11.6. | volframs un tā savienojumi | PAA |
1.1.12. | Litijs un tā savienojumi | PAA, urīna analīze, seruma kreatinīns |
1.1.13. | Mangāns un tā savienojumi | Klīniskā asins aina (hemoglobīns, leikocīti, eritrocītu grimšanas ātrums) (KAA) |
1.1.14. | Magnijs un tā savienojumi | PAA |
1.1.15. | Niķelis un tā savienojumi | PAA, Rtg plaušām |
1.1.16. | Platīna grupas metāli, sudrabs, zelts, to savienojumi un sakausējumi | PAA |
1.1.17. | Retzemju elementi: lantāns, cēzijs | PAA |
1.1.18. | Selēns, telūrs un to savienojumi | PAA |
1.1.19. | Sērs un tā savienojumi, tai skaitā sērogleklis | PAA |
1.1.20. | Svins, tā neorganiskie un organiskie savienojumi, tai skaitā tetraetilsvins | Svina līmeņa noteikšana asinīs |
1.1.21. | Tallijs un tā savienojumi | PAA |
1.1.22. | Varš un tā savienojumi | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.2. | Halogēnu neorganiskie savienojumi | |
1.2.1. | Broms un tā savienojumi | PAA |
1.2.2. | Fluors un tā savienojumi | PAA |
1.2.3. | Hlors un tā savienojumi, hloru saturošie maisījumi | KAA |
1.2.4. | Jods un tā savienojumi | PAA |
1.3. | Ciānsavienojumi | |
1.3.1. | Ciānūdeņradis, cianīdi (metālu cianīdi un citi cianīdi), citi ciānsavienojumi | PAA |
1.3.2. | Izocianāti | PAA |
1.4. | Neorganiskās gāzes | |
1.4.1. | Slāpeklis un tā neorganiskie savienojumi, tai skaitā oksīdi, amonjaks | PAA |
1.4.2. | Fosgēns (COCl2) | PAA |
1.4.3. | Ozons | KAA |
1.4.4. | Oglekļa oksīds | PAA |
1.5. | Citas elpceļus kairinošās vielas | |
1.5.1. | Skābes, tai skaitā sālsskābe, fosforskābe, slāpekļskābe | KAA |
1.5.2. | Hidroksīdi, tai skaitā kālija hidroksīds, nātrija hidroksīds | PAA |
1.5.3. | Ūdeņraža peroksīds | PAA |
1.6. | Ogļūdeņraži un atvasinātie savienojumi | |
1.6.1. | Alifātiskie ogļūdeņraži, tai skaitā metāns, etāns, etēns (etilēns), etīns (acetilēns), propāns, butāns, pentāns, heksāns, heptāns, oktāns, nonāns, dekāns, parafīna vasks un alicikliskie ogļūdeņraži, tai skaitā ciklopropāns, cikloheksāns, terpēni (tai skaitā terpentīns) | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.6.2. | Aromātiskie ogļūdeņraži | |
1.6.2.1. | benzols | PAA |
1.6.2.2. | toluols | PAA |
1.6.2.3. | stirols | PAA |
1.6.2.4. | citi benzola homologi, tai skaitā ksilols, etilbenzols, kumols | PAA |
1.6.3. | Furāni, to atvasinājumi, tai skaitā furfurols, tetrahidrofurāns | PAA |
1.6.4. | Naftalīns un tā atvasinājumi, tai skaitā hlornaftalīni | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.6.5. | Halogēnogļūdeņraži | |
1.6.5.1. | hloroforms, tetrahlorogleklis, dihloretāns | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.6.5.2. | trihloretilēns, tetrahloretilēns | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.6.5.3. | metilēnhlorīds | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.6.5.4. | vinilhlorīds | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT, Rtg plaušām |
1.6.5.5. | polihlorinētie bifenili | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.6.5.6. | citi halogēnogļūdeņraži, tai skaitā etilēnhlorīds, metilbromīds, fluoru saturošie ogļūdeņraži – freoni | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.6.6. | Nitrosavienojumi un aminosavienojumi | |
1.6.6.1. | alifātiskie aminosavienojumi, tai skaitā metilamīns, dimetilamīns, trietilamīns, etilēndiamīns, etilēnamīns, hloretilamīns, etanolamīni (tai skaitā trietanolamīns) | PAA |
1.6.6.2. | aromātiskie amīni, tai skaitā anilīns, toluidīns, benzidīns, naftilamīns, auramīns | PAA |
1.6.6.3. | aromātiskās rindas nitrosavienojumi un nitrozosavienojumi, tai skaitā dinitrobenzols, dinitrofenols, trinitrotoluols | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.7. | Hidrazīns un tā atvasinājumi | PAA |
1.8. | Fenoli un to atvasinājumi | PAA |
1.9. | Alkoholi, glikoli | |
1.9.1. | Metanols | PAA |
1.9.2. | Butanoli, etanols, propanoli, pentanoli (amilalkoholi) | PAA |
1.9.3. | Etilēnglikols (etāndiols) | PAA |
1.10. | Ēteri, esteri, epoksīdsavienojumi | |
1.10.1. | Dietilēteris, etilēnglikola ēteri (celosolvi), tai skaitā etilcelosolvs, metilcelosolvs | PAA |
1.10.2. | Esteri, tai skaitā etilacetāts, butilacetāts | PAA |
1.10.3. | Epoksīdi, tai skaitā epihlorhidrīns | PAA |
1.11. | Aldehīdi un ketoni | |
1.11.1. | Formaldehīds un citi alifātiskie aldehīdi | PAA |
1.11.2. | Acetons, metiletilketons, metilizobutilketons, citi ketoni | KAA |
1.12. | Organiskās skābes, to atvasinājumi (amīdi, skābju anhidrīdi) | |
1.12.1. | Skudrskābe, etiķskābe, oksālskābe | PAA |
1.12.2. | Akrilskābe un metakrilskābe, to esteri, nitrili | PAA |
1.12.3. | Etiķskābes un citu organisko skābju anhidrīdi | PAA |
1.12.4. | Ftālskābe un ftālskābes anhidrīds, to atvasinājumi | PAA |
1.12.5. | Skābju amīdi, tai skaitā dimetilformamīds, dimetilacetamīds | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.13. | Dažādas ķīmiskās vielas | |
1.13.1. | Ķīmiskie augu aizsardzības līdzekļi | PAA, bilirubīns, ASAT, ALAT |
1.13.2. | Ārstniecības līdzekļi (izņemot antibiotikas, fermentu preparātus un biostimulatorus) | PAA |
1.13.2.1. | antibiotikas | PAA |
1.13.2.2. | fermentu preparāti un biostimulatori | PAA |
1.13.3. | Organiskās krāsvielas: azokrāsviela, antrahinon-krāsviela, ftalociāna un parafenilēndiamīnu (ursola) krāsvielas | PAA |
1.13.4. | Plastmasas, sintētiskie sveķi | |
1.13.4.1. | akrila materiāli | PAA |
1.13.4.2. | epoksīdmateriāli | PAA, Piramidona reakcija |
1.13.4.3. | formaldehīda sveķi, fenola–formaldehīda materiāli | PAA |
1.13.4.4. | fluoroplasti (polimēri uz fluororganisko savienojumu bāzes) | PAA |
1.13.4.5. | poliamīdi (polimēri uz aminoskābju un diamīnu bāzes) | PAA |
1.13.4.6. | poliesteri (dikarbonskābju un daudzvērtīgo spirtu polimēratvasinājumi) | PAA |
1.13.4.7. | polietilēns, polipropilēns | PAA |
1.13.4.8. | polistiroli (polimēri uz stirola un tā atvasinājumu bāzes) | PAA |
1.13.4.9. | poliuretāni (polimēri uz izocianātu bāzes) | PAA |
1.13.4.10. | polivinilhlorīds (polimēri uz vinilhlorīda un vinilidēnhlorīda bāzes) | PAA, Rtg plaušām |
1.13.4.11. | sintētiskais kaučuks | PAA |
1.13.4.12. | silīcija organiskie savienojumi un ieeļļotāji uz to bāzes | PAA |
1.14. | Sintētiskie mazgāšanas līdzekļi | PAA |
2. | Putekļi | |
2.1. | Abrazīvie putekļi un abrazīvus saturošie putekļi | KAA, Rtg plaušām |
2.2. | Augu, tai skaitā cukura, miltu, kafijas, šokolādes, un dzīvnieku, tai skaitā dzīvnieku un putnu spalvu organiskās izcelsmes putekļi | KAA, ĀEF |
2.3. | Metālu un to sakausējumu putekļi (ja darbā saskare ar metālu pulveriem) | KAA, ĀEF |
2.4. | Metināšanas aerosoli, gāzes griešanas aerosols | KAA, ĀEF |
2.5. | Kaļķa un krīta putekļi | KAA, ĀEF |
2.6. | Oglekli un tā neorganiskos savienojumus saturošie putekļi, tai skaitā ogļu, grafīta, kvēpu, dimanta putekļi | KAA, ĀEF |
2.7. | Silīcija dioksīdu un silikātus saturošie putekļi | |
2.7.1. | Silīcija dioksīdu saturošie putekļi | KAA, ĀEF |
2.7.2. | Silikātus saturošie putekļi, tai skaitā stikla šķiedras, stikla un akmens vates putekļi, izņemot azbestu | KAA, ĀEF |
2.7.3. | Azbests | PAA, Rtg plaušām |
3. | Bioloģiskie faktori | |
3.1. | Bioloģiskie faktori ar alergēnu īpašībām, tai skaitā alergēni ārstēšanai un diagnostikai, asins preparāti, imunobioloģiskie preparāti | PAA, ĀEF |
3.2. | Bioloģiskie aģenti, kas var izraisīt inficēšanos, tai skaitā 2., 3. un 4. grupas bioloģiskie aģenti (baktērijas, vīrusi, sēnes, parazīti) | PAA, citi laboratoriskie izmeklējumi atbilstoši iespējamai infekcijai |
3.3. | Lateksa izstrādājumi, tai skaitā darbs, izmantojot lateksa cimdus | PAA |
4. | Fizikālie faktori | |
4.1. | Jonizējošais starojums (rentgenstarojums un gamma starojums), radioaktīvās vielas un jonizējošā starojuma avoti | PAA, leikocītu formula |
4.2. | Nejonizējošie starojumi | |
4.2.1. | Mākslīgais optiskais starojums | |
4.2.1.1. | mākslīgais ultravioletais starojums (UV), tai skaitā UV starojums, kas izdalās metināšanas procesā | KAA |
4.2.1.2. | lāzera starojums | KAA |
4.2.1.3. | cits mākslīgais optiskais starojums | KAA |
4.2.2. | Dabīgais starojums, ja darbs notiek tiešu saules staru ietekmē vairāk nekā 50 % no darba laika | KAA |
4.2.3. | Elektromagnētiskie lauki – radiofrekvenču un mikroviļņu starojums, zemas frekvences elektriskie un magnētiskie lauki | KAA |
4.3. | Atmosfēras spiediena izmaiņas | |
4.3.1. | Paaugstināts atmosfēras spiediens darbā, kas saistīts ar ieniršanu zem ūdens līdz 12 m dziļumam | PAA, elektrokardiogramma |
4.3.2. | Paaugstināts atmosfēras spiediens darbā, kas saistīts ar ieniršanu zem ūdens 12 līdz 60 m dziļumā | PAA, elektrokardiogramma, glikoze asinīs |
4.3.3. | Paaugstināts atmosfēras spiediens darbā, kas saistīts ar ieniršanu zem ūdens dziļāk par 60 m | PAA, elektrokardiogramma, glikoze asinīs |
4.3.4. | Pazemināts atmosfēras spiediens, kas līdzinās atmosfēras spiedienam 3000 m augstumā virs jūras līmeņa vai zemāks | PAA |
4.4. | Temperatūras izmaiņas | |
4.4.1. | Pazemināta temperatūra, kas zemāka par rekomendējamām temperatūrām konkrētai darba vietai, bet virs + 5 ℃ | KAA |
4.4.2. | Pazemināta temperatūra zem + 5 ℃ | KAA, aukstuma prove |
4.4.3. | Paaugstināta temperatūra, kas augstāka par rekomendējamām temperatūrām konkrētai darba vietai, bet zem + 39 ℃ | KAA |
4.4.4. | Paaugstināta temperatūra virs + 39 ℃ | PAA |
4.4.5. | Intensīvs siltuma izstarojums, ja darbs saistīts ar atrašanos tiešā siltuma izstarojuma ietekmē, tai skaitā darbs karstajos cehos | PAA |
4.5. | Troksnis | KAA, audiometrija |
4.6. | Ultraskaņas kontaktpārraide uz rokām | KAA |
4.7. | Vibrācija | |
4.7.1. | Rokas–plaukstas vibrācija | KAA, aukstuma prove, vibrācijas jušana |
4.7.2. | Visa ķermeņa vibrācija | KAA, aukstuma prove, vibrācijas jušana |
4.8. | Balss saišu aparāta pārslodze, ja darbs saistīts ar ilgstošu runāšanu paaugstinātā vai modificētā balsī vai dziedāšanu | KAA |
4.9. | Fiziskas pārslodzes | |
4.9.1. | Smagumu pārvietošana bez mehāniskām palīgierīcēm, smaguma celšana un noturēšana | KAA, elektrokardiogramma |
4.9.2. | Atrašanās piespiedu pozā ilgāk nekā 50 % no darba laika, lokāls muskuļu sasprindzinājums, tai skaitā darbs, stāvot kājās | KAA |
4.9.3. | Biežas kustības, ātra pārvietošanās, kas prasa izteiktu fizisku piepūli ilgāk nekā 50 % no darba laika, tai skaitā iešana, skriešana, braukšana ar velosipēdu | KAA |
4.9.4. | Bieža, periodiska, atkārtota noliekšanās ilgāk nekā 50 % no darba laika | KAA |
4.9.5. | Biežas, monotonas, atkārtotas kustības; darbs, kas saistīts ar ilgstošu un intensīvu lokālu muskuļu sasprindzinājumu, tai skaitā darbs ar rokām un rokas instrumentiem ilgāk nekā 50 % no darba laika | KAA |
4.10. | Paaugstināts redzes sasprindzinājums, tai skaitā darbs ar mikroskopu, sīku detaļu saskatīšana | |
4.11. | Darbs ar datoru (darbs ar displejiem un darbstacijām) | KAA |
5. | Psihoemocionālie faktori | |
5.1. | Nakts darbs | KAA, elektrokardiogramma |
5.2. | Paaugstināta atbildība, bieža tādu svarīgu lēmumu pieņemšana, kas var būtiski ietekmēt cilvēka dzīvību vai veselību vai daudzu cilvēku dzīves kvalitāti, atbildība par lielām materiālām vērtībām | KAA, elektrokardiogramma |
5.3. | Cits augsts psihoemocionālais stress darbā, tai skaitā psihoemocionāla pārslodze | KAA, elektrokardiogramma |
6. | Citi darba vides riska faktori | |
6.1. | Darbs, kas saistīts ar dzirdes sasprindzināšanu, kad skaņa tiek novadīta tieši ausī (audio austiņu lietošana) | KAA |
6.2. | Citi iepriekš neminēti darba vides kaitīgie faktori – difenilamīns | KAA |
8. pielikums
Ministru kabineta
2006. gada 21. novembra
noteikumiem Nr. 970
Darbi īpašos apstākļos
Nr. |
Veicamo darbu vispārīgs raksturojums |
1. |
Darbs, kas tiek veikts vairāk nekā 1,5 m, bet mazāk nekā 5 m augstumā no grunts, pārseguma vai atbalsta platformas, ja šīm konstrukcijām nav aizsargnožogojuma vai darbu veikšanai nepieciešams iziet ārpus aizsargnožogojuma |
2. |
Darbs, kas tiek veikts vairāk nekā 5 m augstumā no grunts, pārseguma vai atbalsta platformas, ja šīm konstrukcijām nav aizsargnožogojuma vai darbu veikšanai nepieciešams iziet ārpus aizsargnožogojuma |
3. |
Dažādu kravas celtņu vadīšana vai tādu iekārtu apkalpošana, kas paredzētas cilvēku pacelšanai augstāk nekā 1,5 m virs zemes |
4. |
Stropēšanas darbi |
5. |
Darbs uz pārvietojamām kāpnēm, ja jāpakāpjas augstāk nekā 1,5 m |
6. |
Darbi ekspluatācijā esošās elektroietaisēs ar spriegumu 50 V un lielāku |
7. |
Darbi, kas tiek veikti slēgtās pazemes telpās, šahtās, slēgtās cisternās |
8. |
Spridzināšanas darbi, arī pirotehnikas spridzināšanas darbi |
9. |
Darbi, kurus veicot nepieciešams lietot saspiesta gaisa elpošanas aparātus ar sejas maskām" |
Ministru prezidents A. K. Kariņš
Iekšlietu ministrs S. Ģirģens