Kultūras ministrijas rīkojumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi
Kultūras ministrijas rīkojums Nr. 2.5-1-54
Rīgā 2021. gada 17. maijā
Grozījums Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojumā Nr. 128 "Par Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu"
Izdots saskaņā ar Ministru kabineta
2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241
"Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punktu
Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta devīto daļu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk – Noteikumi Nr. 473) 9. punktu un izvērtējot Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (turpmāk – Pārvaldes) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk – Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:
1. Pārvalde ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par Rubeņu kapu vārtiem ar skulptūrām Jēkabpils novadā, Rubenes pagastā, Rubeņos, "Rubeņu skola" (zemes vienība ar kadastra apzīmējumu – 5682 008 0361), turpmāk – Objekts, iekļaušanu Pieminekļu sarakstā.
2. Saskaņā ar Noteikumu Nr. 473 3. punktu izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un pieņemts lēmums (Pārvaldes Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas 2020. gada 20. marta sēdes lēmuma Nr. 04–6.6/06 9. §) ierosināt iekļaut Objektu Pieminekļu sarakstā kā vietējas nozīmes nekustamu mākslas pieminekli. Priekšlikums par Objekta iekļaušanu Pieminekļu sarakstā saņemts no tā īpašnieka 2019. gada 23. decembrī (iesniegums Nr. JNP/19/2-12/1462), tādējādi īpašnieks ir paudis savu pozitīvo attieksmi likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta pirmajā daļā noteiktajā kārtībā, kā arī ir noskaidrots viņa viedoklis saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 62. panta pirmo daļu.
3. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa – kultūrvēsturiskas ainavas un atsevišķas teritorijas, kā arī atsevišķi kapi, ēku grupas un atsevišķas ēkas, mākslas darbi, iekārtas un priekšmeti, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" (turpmāk – Likums) 14. panta sestā daļa nosaka, ka Pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes pieminekli var iekļaut objektus ar zinātnisku, kultūrvēsturisku vai izglītojošu nozīmi, kas raksturīga konkrētas pašvaldības teritorijā.
4. Objekta kultūrvēsturiskā vērtība atbilst Likuma 14. panta sestajai daļai, Objekts ir svarīgs kultūrvēsturisks objekts ar izglītojošu nozīmi Jēkabpils novadā, Objekts atspoguļo vēsturisko stilu interpretāciju amatnieciskajā vidē un sniedz priekšstatu par novada kultūrvēsturē nozīmīga priestera Antona Rimoviča tēlniecisko darbību, kuras ietekmes avoti ir gan Lietuvas sakrālā tautas tēlniecība, gan baroka laika kokgriezumu tradīciju Latvijā.
Objekta saglabājamās vērtības – Objekta kopums, ansambļa vienotība, dekoratīvais risinājums, oriģinālais materiāls un izpildījuma tehnika, virsmas apdare.
5. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta devīto daļu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 9. punktu, kā arī uz iepriekš konstatēto, Kultūras ministrija nolemj:
izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojuma Nr. 128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2. punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumus un iekļaut Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā šādu objektu:
9304 | Vietējās nozīmes | Māksla | Rubeņu kapu vārti ar skulptūrām | Jēkabpils novads, Rubenes pagasts, Rubeņi, "Rubeņu skola" | 20.gs. 30.gadu sākums |
6. Objekts atrodas zemes vienībā ar kadastra apzīmējumu 5682 008 0361 un nav veikta tā kadastrālā uzmērīšana.
7. Atbilstoši likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 23. panta pirmajai daļai Objektam noteikta individuālā aizsardzības zona – 20 metru rādiusā no Objekta viduspunkta.
8. Lēmuma pamatojums: likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pants un 14. panta otrā un sestā daļa, Administratīvā procesa likuma 13. pants, 62. panta pirmā daļa, 65. panta otrā daļa, 66. panta pirmā daļa, Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 3., 5. un 9. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" 13.1. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punkts.
9. Rīkojums stājas spēkā nākamajā darba dienā pēc publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Mēneša laikā no šī rīkojuma spēkā stāšanās to var pārsūdzēt saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76. panta otro daļu un 188. panta pirmo daļu Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu namā (Atmodas iela 19, Jelgava, LV-3007).
Kultūras ministrs N. Puntulis