Par valsts budžeta principiem
Jau tuvāko nedēļu laikā valdība varēs pabeigt 1999.gada valsts budžeta "mērķa griestu" apstiprināšanu. Tas panākts pirmdien, 3.augustā, valdībai pieņemot politisku lēmumu par galvenajiem principiem, veidojot valsts budžeta izdevumu daļu, kas paredz samazināt valsts budžeta tehniskajā bāzē iekļautos izdevumus.
"Es varu izteikt tikai nožēlu, ka valdības locekļi nespēja politiski nolemt par atteikšanos no kādas konkrētas programmas vai pasākuma, kas pašreiz ir iekļauts tehniskajā bāzē," paziņoja finansu ministrs Roberts Zīle pēc budžeta izskatīšanas Ministru kabinetā. "Valdība, pretēji Finansu ministrijas ierosinājumam, neatbalstīja arī valsts budžeta izdevumu samazināšanu, kas iekļauti koriģētajā bāzē un prioritātēs. Līdz ar to no valsts budžeta finansējamām iestādēm, plānojot 1999.gada valsts budžeta izdevumus, diemžēl vajadzēs rēķināties ar faktu, ka valdība, lai sabalansētu budžeta ieņēmumu un izdevumu daļu, pieņēmusi politisku lēmumu par valsts budžeta izdevumu tehniskās bāzes proporcionālu samazināšanu. Tādējādi 1999.gada valsts budžetā iezīmējušās konkrētas prioritātes aizsardzība, autoceļi un veselības aizsardzība."
3.augusta valdības sēdē Finansu ministrija bija iesniegusi šādus aprēķinus:
valsts budžeta ieņēmumi 1999.gadā varētu būt 691,6 miljoni latu (tai skaitā budžeta iestāžu pašu ieņēmumi 75 miljoni latu, kas nav pārdalāmi citām budžeta iestādēm, līdz ar to izslēdzami no sadalāmajām summām);
valsts budžeta izdevumu tehniskā bāze 518,5 miljoni latu;
investīcijas no valsts budžeta 50 miljoni latu;
izdevumi valsts budžeta koriģētās bāzes un prioritāšu ietvaros 69,9 miljoni latu;
ar ieņēmumiem (prognozētiem) nesegti izdevumi 21,8 miljoni latu.
Valdības sēdē nolemts samazināt:
izdevumus valsts budžeta koriģētās bāzes un prioritāšu ietvaros līdz 65,88 miljoniem latu;
precizēt valsts budžeta ieņēmumu prognozes (iespējams, tās palielinot par 45 miljoniem latu);
samazināt valsts budžeta izdevumu tehnisko bāzi par aptuveni 13 miljoniem latu.
Tā kā budžeta izdevumu tehniskajā bāzē ir izdevumi, kurus nav iespējams samazināt, piemēram, subsīdijas zemniekiem, izdevumus sociālajai palīdzībai, izdevumus valsts parāda apkalpošanai, izdevumus stipendijām un kompensācijai braukšanai sabiedriskajā transportā u.c., tehniskās bāzes izdevumi, no kuriem iespējams samazinājums, ir aptuveni 368 miljoni latu (šo izdevumu samazinājums varētu būt 3 līdz 4 procenti).
Finansu ministrijas preses dienests