Poligona teritorijā tika sagandēta auglīga zeme, cieta apkārtējā vide, arī cilvēki nelaimes gadījumos, kad aviobumbas nokrita ārpus poligona.
Īpaša vieta ekspozīcijā atvēlēta cīņai par poligona slēgšanu, kas sākās līdz ar Atmodu. Piketos un demonstrācijās kopā ar zvārdeniekiem piedalījās Vides aizsardzības kluba ļaudis. Aicinājums — slēgt poligonu — rada atbalsi kaimiņu novados un visā Latvijā. Un 1993.gadā krievu armija bija spiesta atstāt Zvārdi, poligona objektus pārņēma Zemessardze.
Izstādes materiāli vēsta par vairāku Zvārdes pagasta dzimtu likteņiem laiku lokos. Fotogrāfijās redzami Svētaiņu māju īpašnieki Elferti, Tīreļkrieviņu māju saimniece pie atgūtās mājas drupām.
Stendā "Zvārde šodien un rīt" var uzzināt, ka jau 700 ģimeņu iesniegušas pieteikumus savu senču zemes atgūšanai. Netieši ieguvēji ir arī Saldus rajona un daļa Dobeles rajona iedzīvotāju, kuri ilgus gadus izjutuši poligona ietekmi.
Zvārdei piešķirts īpašs atbalstāmā reģiona statuss. Domājot par nākotni, gan vasts iestādes, gan sabiedriskās organizācijas un privātpersonas izstrādājušas dažādus plānus, taču pagaidām neviens nav īstenots. Situācijas izvērtēšanā iesaistījušies arī ārzemju eksperti.
Izstāde tapusi no Zvārdes iedzīvotāju, no arhīvu un vairāku ministriju materiāliem. Līdzekļus ekspozīcijas veidošanai piešķīris Amerikas Latviešu fonds un Zvārdes novadnieki. Izstādes tēla autors ir mākslinieks Andrejs Sebris un muzeja izglītības programmas vadītāja Dagnija Staško.
Ar unikālajiem materiāliem var iepazīties līdz 4.oktobrim. Pēc tam izstāde ceļos pa tām Latvijas skolām, kurās izveidota ekspozīcija par okupācijas laika sekām savā novadā.
Aina Adermane
Foto: Harijs Burmeistars
Dokuments ekspozīcijā. Šādus paziņojumus 1955.gada aprīlī saņēma
iedzīvotāji, kam līdz 1.maijam bija jāatstāj savas mājas
Demonstranti pie Striķiem. Un karte, kur iezīmēts kā protestētāji
ielenkuši Zvārdes poligonu 1990.gada 18.novembrī
Zvārdes poligonā atrastā munīcija un citi priekšmeti
1998.gads. Dzīve jāsāk no jauna