Rīgas domes saistošie noteikumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 6 Visi
Rīgas domes saistošie noteikumi Nr. 122
Rīgā 2022. gada 23. februārī (prot. Nr. 47, 48. §)
Par pašvaldības atbalstu kultūras, mākslas pasākumu īstenošanai un amatiermākslas kolektīvu darbības nodrošināšanai Rīgā
Izdoti saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām"
43. panta trešo daļu
1. Vispārīgie jautājumi
1. Saistošie noteikumi (turpmāk – Noteikumi) nosaka kārtību, kādā Rīgas valstspilsētas pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) piešķir finanšu līdzekļus (turpmāk – Līdzfinansējums) juridiskām personām vai atvasinātām publiskām personām ar mērķi atbalstīt sabiedriski nozīmīgus kultūras un mākslas pasākumus un Pašvaldības iedzīvotāju iesaistīšanos nemateriālā kultūras mantojuma radīšanā un saglabāšanā, t. sk. amatiermākslas kolektīvu darbības veicināšanai (turpmāk – Pasākums).
2. Noteikumos lietotie termini:
2.1. amatiermākslas kolektīvs – viendabīga vai dažāda vecuma un etniskās piederības personu grupa, kuru regulārai darbībai apvieno kopīgas intereses kādā no mūzikas, mākslas, dejas vai citas radošas izpausmes jomām, ar savu darbību iespēju robežās tiecoties sasniegt iespējami augstākos rezultātus mākslinieciskajā jomā, brīvprātīgi piedaloties pašu iniciētos vai Pašvaldības un valsts, vai starptautiska mēroga pasākumos, dalībniekiem par to nesaņemot atlīdzību (turpmāk – kolektīvs);
2.2. festivāls – intensīva kultūras un mākslas pasākumu programma, kas apvienota vienā tematiskā vai disciplinārā formātā un piedāvāta īsā laikposmā, konkrētās telpās, apvidū, pilsētā vai ģeogrāfiskā vietā;
2.3. pretendents – juridiska persona, kas saskaņā ar Noteikumiem ir iesniegusi pieteikumu Līdzfinansējuma saņemšanai;
2.4. radošie kvartāli un teritorijas – nevalstisko organizāciju un privāto komercsabiedrību iniciētas aktivitātes, kas norisinās noteiktās dažādu mērogu pilsētvides telpās, pozitīvi un harmoniski transformējot pilsētvidi, veidojot jaunu vides estētiku. Radošo kvartālu darbība ietver kultūras jaunradi, kultūras pakalpojumu sniegšanu un sabiedrības izglītošanu, kā arī kultūras patēriņu, kas pastāvīgi, mērķtiecīgi un tieši iesaista pilsētniekus, nodrošinot publiski pieejamu, radošu un atvērtu kultūras telpu, veicinot laikmetīgu pilsētas attīstību un tās iedzīvotāju līdzdalību;
2.5. Rīgas kultūras pasākumu kalendārs – Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (turpmāk – Departaments) apstiprināts un tīmekļvietnē www.kultura.riga.lv publicēts svētku un pasākumu plāns, kurā ietverti valsts svētki, atceres un atzīmējamās dienas, kā arī Pašvaldībai nozīmīgi kultūras pasākumi, kuru norisēm un programmu īstenošanai tiek plānots finansējums kārtējā gada Pašvaldības budžetā.
3. Līdzfinansējums ir Pašvaldības līdzmaksājums tikai tādu Pasākumu un aktivitāšu izdevumu segšanai, kas atbilst Noteikumos noteikto sedzamo izdevumu kategorijai un tiek piešķirts šajos Noteikumos paredzētajā kārtībā.
4. Līdzfinansējums nav kvalificējams kā komercdarbības atbalsts Komercdarbības atbalsta kotroles likuma izpratnē, izņemot Noteikumu 2.3. un 2.7. apakšnodaļā noteikto Līdzfinansējumu.
5. Līdzfinansējums tiek piešķirts kārtējā kalendāra gadā Pašvaldības budžetā paredzēto finanšu līdzekļu ietvaros.
6. Noteikumu izpildi nodrošina Departaments.
7. Lēmumu par Līdzfinansējuma piešķiršanu, tā apmēru vai atteikumu piešķirt Līdzfinansējumu pieņem Rīgas domes izveidota komisija (turpmāk – Komisija). Komisijas sastāvā iekļauti Departamenta pārstāvji, pa vienam deputātam no katras Rīgas domē pārstāvētās frakcijas, ko darbam Komisijā deleģējusi attiecīgā frakcija, kā arī kultūras nozares deleģēti pārstāvji.
2. Līdzfinansējuma piešķiršanas nosacījumi un veidi
8. Līdzfinansējums tiek piešķirts Noteikumos noteiktajā kārtībā un apmērā pretendentam, kurš atbilst Noteikumos noteiktajām prasībām un pastāvot šādiem nosacījumiem:
8.1. pretendentam nav nodokļu un citu valsts vai pašvaldību noteikto obligāto maksājumu parāda, kas pārsniedz 150 euro;
8.2. pretendents ir izpildījis visas līgumsaistības pret Pašvaldību, kurām iestājies izpildes termiņš;
8.3. pretendentam nav pasludināts maksātnespējas process, netiek īstenots tiesiskās aizsardzības process, netiek īstenots ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process, nav uzsākta bankrota procedūra, nav piemērota sanācija vai mierizlīgums, tas netiek apsūdzēts naudas atmazgāšanā un sankciju pārkāpšanas regulējuma neievērošanā, tā saimnieciskā darbība nav izbeigta vai apturēta un/vai tas neatbilst valsts tiesību aktos noteiktajiem kritērijiem, lai tam pēc kreditoru pieprasījuma piemērotu maksātnespējas procedūru;
8.4. Pasākuma īstenošanai nav piešķirts cits Līdzfinansējums kārtējā gadā Departamenta īstenoto konkursu ietvaros;
8.5. Pasākumam nav primārs militārs, politisks vai reliģisks mērķis;
8.6. pretendenta pieteikums ir sagatavots un iesniegts paziņojumā par konkursa izsludināšanu norādītajā termiņā un noformēts atbilstoši Departamenta izdotajā konkursa nolikumā (turpmāk – Nolikums) noteiktajai kārtībai.
9. Ja Komisija, izskatot pretendenta pieteikumu, konstatē, ka pretendents neatbilst vai nav izpildījis Noteikumu 8. punkta prasības, pieteikums netiek izskatīts pēc būtības un tiek atstāts bez izskatīšanas.
10. Ja pretendents atbilst Noteikumu 8. punkta prasībām, Komisija pretendenta pieteikumu izskata pēc būtības atbilstoši Nolikumā noteiktajiem pieteikuma vērtēšanas kritērijiem.
11. Izskatot pieteikumu, Komisija pieņem lēmumu par:
11.1. Līdzfinansējuma piešķiršanu un tā apmēru;
11.2. atteikumu piešķirt Līdzfinansējumu, norādot pamatojumu.
12. Līdzfinansējuma veidi:
12.1. Līdzfinansējums privātpersonu organizētajiem Rīgas kultūras pasākumu kalendāra Pasākumiem;
12.2. Līdzfinansējums privātpersonu organizētajiem Pasākumiem;
12.3. Līdzfinansējums privātpersonu organizēto festivālu īstenošanai;
12.4. Līdzfinansējums Radošo kvartālu un teritoriju atbalstam;
12.5. Līdzfinansējums privātpersonu dibināto un atvasināto publisko personu izveidoto kolektīvu darbības atbalstam;
12.6. Līdzfinansējums privātpersonu dibināto muzeju atbalstam;
12.7. Līdzfinansējums Pašvaldībai nozīmīgu kultūras un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas Pasākumu īstenošanai;
12.8. Līdzfinansējums citu kultūras un mākslas Pasākumu īstenošanai.
13. Līdzfinansējums tiek piešķirts saskaņā ar Nolikumu, kurā tiek noteikta:
13.1. pieteikuma iesniegšanas un noformēšanas kārtība;
13.2. pieteikuma izvērtēšanas kārtība un vērtēšanas kritēriji;
13.3. lēmuma par Līdzfinansējuma piešķiršanu pieņemšanas kārtība;
13.4. Komisijas kompetence un rezultātu paziņošanas kārtība;
13.5. līguma par Līdzfinansējuma piešķiršanu noslēgšanas kārtība;
13.6. Līdzfinansējuma saņēmēja pārskatu iesniegšanas kārtība.
14. Nolikumā tiek noteikti komercdarbības atbalstu izslēdzošie kritēriji vai komercdarbības atbalsta nosacījumi (kur tas ir attiecināms) un šo kritēriju vērtēšanas kārtība, kā arī de minimis atbalsta piešķiršanas nosacījumi. Nolikumu saskaņo Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja.
15. Paziņojums par konkursa izsludināšanu tiek publicēts Pašvaldības tīmekļvietnē www.riga.lv un www.kultura.riga.lv, norādot:
15.1. pieteikumu iesniegšanas vietu;
15.2. pieteikumu iesniegšanas termiņu;
15.3. Nolikumu.
16. Paziņojums par konkursa rezultātiem un Komisijas pieņemtajiem lēmumiem tiek publicēts Pašvaldības tīmekļvietnē www.riga.lv un www.kultura.riga.lv, norādot Līdzfinansējuma saņēmējus un apmēru.
2.1. Līdzfinansējums privātpersonu organizētajiem Rīgas kultūras pasākumu kalendāra Pasākumiem
17. Līdzfinansējuma mērķis ir atbalstīt Rīgas kultūras pasākumu kalendārā iekļauto privātpersonu organizēto Pasākumu īstenošanu Pašvaldības administratīvajā teritorijā. Līdzfinansējums tiek piešķirts no budžeta programmas 16.17.00. "Kultūras pasākumi" 1. apakšprogrammas "Rīgas kultūras pasākumu kalendārs – valsts svētki un atceres dienas, gadskārtu ieražu un tradīciju pasākumi u. c.".
18. Pieteikumu Līdzfinansējuma saņemšanai var iesniegt kārtējā kalendārajā gadā Rīgas kultūras pasākumu kalendārā apstiprinātajam Pasākumam.
19. Uz Līdzfinansējumu var pretendēt ne vēlāk kā 12 mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas dienas reģistrēts komersants, biedrība vai nodibinājums, kurš pieteikuma iesniegšanas brīdī atbilst šādiem nosacījumiem:
19.1. pretendenta darbība tiek veikta Pašvaldības administratīvajā teritorijā;
19.2. Uzņēmumu reģistrā norādītā pretendenta darbības joma ir saistīta ar kultūras un mākslas nozarēm un kultūras un mākslas projektu organizēšanu un producēšanu;
19.3. ir iesniegts pieteikums atbilstoši Nolikumam.
20. Vienam Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu līdz 150 000 euro, bet nepārsniedzot 90 % no Pasākuma kopējās tāmes, atbilstoši Nolikumā noteiktajam Pasākumu iedalījumam konkursa tematiskajās sadaļās un Līdzfinansējuma grupā ar nosacījumu, ka Pasākums ir pieejams bez maksas vai ieņēmumi no Pasākuma pakalpojumiem (dalības maksas, biļešu tirdzniecības utt.) nesedz vairāk kā 50 % no Pasākuma faktiskajām izmaksām.
21. Līdzfinansējums Pasākumam viena kalendārā gada ietvaros tiek piešķirts atbilstoši kritērijiem Pasākuma iedalīšanai attiecīgajā Līdzfinansējuma grupā:
21.1. "A" grupa – Pasākums publiskajā ārtelpā vai iekštelpās (apmeklētāju skaits virs 10 000) – Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu, nepārsniedzot 150 000 euro;
21.2. "B" grupa – Pasākums publiskajā ārtelpā vai iekštelpās (apmeklētāju skaits no 5000 līdz 10 000), vides objekti publiskajā ārtelpā (eksponēšanas laiks vismaz viens mēnesis un ilgāk) – Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu, nepārsniedzot 50 000 euro;
21.3. "C" grupa – Pasākums publiskajā ārtelpā vai iekštelpās (apmeklētāju skaits no 1000 līdz 5000), vides objekti publiskajā ārtelpā (eksponēšanas laiks līdz septiņām dienām) – Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu, nepārsniedzot 30 000 euro;
21.4. "D" grupa – Pasākums publiskajā ārtelpā vai iekštelpās (apmeklētāju skaits līdz 1000) – Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu, nepārsniedzot 15 000 euro.
22. Ar Līdzfinansējumu atbalstāmās izmaksas:
22.1. Pasākuma mākslinieciskās, tehniskās un administratīvās izmaksas, t. sk. atlīdzība;
22.2. Pasākuma organizēšanas izmaksas;
22.3. Pasākuma norises vietas izmaksas;
22.4. Pasākuma īstenošanai nepieciešamo materiālu iegāde un aprīkojuma noma;
22.5. ceļa un uzturēšanās izdevumi Pasākumā iesaistītajiem māksliniekiem.
23. Līdzfinansējumu nepiešķir šādām izmaksām:
23.1. pamatlīdzekļu iegādei;
23.2. prēmijām, dāvanām un stimulējošu pasākumu (banketi u. tml.) rīkošanai;
23.3. naudas sodu, līgumsodu, kavējuma procentu samaksai;
23.4. līdzfinansējumam citu Pašvaldības līdzfinansēto pasākumu īstenošanai.
24. Līdzfinansējumu piešķir to Pasākumu īstenošanai, kuri vērtēšanas laikā ieguvuši lielāko punktu skaitu. Ja divi vai vairāki pieteikumi ir saņēmuši vienādu punktu skaitu un Pašvaldības kārtējā gada budžetā šim mērķim paredzētais finansējums ir ierobežots, tad šos pieteikumus sarakstā sarindo pēc lielākā saņemto punktu skaita atbilstoši kritērijiem par Pasākuma māksliniecisko kvalitāti un pieejamību plašai mērķauditorijai.
2.2. Līdzfinansējums privātpersonu organizētajiem Pasākumiem
25. Līdzfinansējuma mērķis ir konkursa kārtībā atbalstīt privātpersonu organizētu Pašvaldībai nozīmīgu Pasākumu īstenošanu vizuālajā mākslā, mūzikā, teātra mākslā, dejā, grāmatniecībā un starpnozaru (starpdisciplināro) Pasākumu realizēšanu, kas sekmē profesionālās mākslas un jaunrades attīstību, veicina kultūras mantojuma un tradicionālās kultūras saglabāšanu, sniedz ieguldījumu mūsdienīgas kultūrvides veidošanā Pašvaldības administratīvajā teritorijā. Līdzfinansējums Pasākumam tiek piešķirts no Pašvaldības budžeta programmas 16.21.00. "Rīgas domes Kultūras projektu finansēšanas konkursa programma" līdzekļiem.
26. Uz Līdzfinansējumu var pretendēt ne vēlāk kā 12 mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas dienas reģistrēts komersants, biedrība vai nodibinājums, kurš pieteikuma iesniegšanas brīdī atbilst šādiem nosacījumiem:
26.1. pretendenta darbība tiek veikta Pašvaldības administratīvajā teritorijā;
26.2. Uzņēmumu reģistrā norādītā pretendenta darbības joma ir saistīta ar kultūras un mākslas nozarēm un projektu organizēšanu un producēšanu;
26.3. ir iesniegts pieteikums atbilstoši Nolikumam.
27. Vienam Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu līdz 10 000 euro, bet nepārsniedzot 50 % no Pasākuma kopējās tāmes, ar nosacījumu, ka Pasākums ir pieejams bez maksas vai ieņēmumi no Pasākuma pakalpojumiem (dalības maksas, biļešu tirdzniecības utt.) nesedz vairāk kā 50 % no konkrētā Pasākuma faktiskajām izmaksām.
28. Ar Līdzfinansējumu atbalstāmās izmaksas:
28.1. atlīdzība konkrētajā Pasākumā iesaistītajam mākslinieciskajam, administratīvajam un tehniskajam personālam;
28.2. Pasākuma norises vietas izmaksas;
28.3. Pasākuma īstenošanai nepieciešamo materiālu iegāde un aprīkojuma noma;
28.4. ceļa un uzturēšanās izdevumi Pasākumā iesaistītajiem māksliniekiem;
28.5. Pasākuma publicitātes izmaksas.
29. Līdzfinansējumu nepiešķir šādām izmaksām:
29.1. pretendenta organizācijas pamatdarbības nodrošināšanai un materiāltehniskās bāzes uzlabošanai;
29.2. pretendenta pamatdarbības nodrošināšanā iesaistīto administrācijas un saimniecisko darbinieku atalgojumam;
29.3. pabalstiem, prēmijām, naudas balvām, radošajām stipendijām, komandējumiem un citiem līdzīgiem maksājumiem privātpersonām;
29.4. prezentāciju izdevumiem;
29.5. procentu maksājumiem, zaudējumu atlīdzības un parādu dzēšanai;
29.6. autortiesību maksājumiem, ja paredzēti ieņēmumi no biļešu tirdzniecības.
30. Līdzfinansējumu piešķir to Pasākumu īstenošanai, kuri vērtēšanas laikā ieguvuši lielāko punktu skaitu. Ja divi vai vairāki pieteikumi ir saņēmuši vienādu punktu skaitu un Pašvaldības kārtējā gada budžetā šim mērķim paredzētais finansējums ir ierobežots, tad šos pieteikumus sarakstā sarindo pēc lielākā saņemto punktu skaita atbilstoši kritērijiem par Pasākuma māksliniecisko kvalitāti un tradīciju un novatorisma sabalansētību.
2.3. Līdzfinansējums privātpersonu organizēto festivālu īstenošanai
31. Līdzfinansējuma mērķis ir laikposmā līdz trīs gadiem atbalstīt Pašvaldībai nozīmīgu, mākslinieciski kvalitatīvu un starptautiski atpazīstamu kultūras un mākslas festivālu, kas ir iekļauti Rīgas festivālu mērķprogrammā, īstenošanu Pašvaldības administratīvajā teritorijā, nodrošinot festivālu regularitāti un attīstību, kā arī veicinot Pašvaldības sadarbību ar nevalstiskā sektora kultūras un mākslas organizācijām. Līdzfinansējums Pasākumam tiek piešķirts no Pašvaldības budžeta programmas 16.23.00. "Festivālu mērķprogramma" līdzekļiem.
32. Ja Līdzfinansējums ir kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, tad Nolikumā tiek ietverti de minimis atbalsta piešķiršanas nosacījumi.
33. Uz Līdzfinansējumu var pretendēt komersants, biedrība vai nodibinājums, kurš pieteikuma iesniegšanas brīdī atbilst šādiem nosacījumiem:
33.1. ir veiksmīgi īstenots Pasākums Pašvaldības administratīvajā teritorijā vismaz divas reizes pēdējo piecu gadu laikā;
33.2. pretendents ir Pasākuma rīkotājs;
33.3. pretendenta darbība tiek veikta Pašvaldības administratīvajā teritorijā;
33.4. pretendents ir reģistrēts komersants, biedrība vai nodibinājums;
33.5. Uzņēmumu reģistrā norādītā pretendenta darbības joma ir saistīta ar kultūras un mākslas nozarēm, projektu organizēšanu un producēšanu;
33.6. ir iesniegts pieteikums atbilstoši Nolikumam.
34. Līdzfinansējums Pasākumam viena kalendārā gada ietvaros tiek piešķirts atbilstoši kritērijiem Pasākuma iedalīšanai attiecīgajā Līdzfinansējuma grupā:
34.1. "A" grupa (Pasākuma tāme vienam gadam ir virs 300 000 euro) – Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu līdz 30 % apmērā no Pasākuma tāmes, bet nepārsniedzot 100 000 euro;
34.2. "B" grupa (Pasākuma tāme vienam gadam ir no 100 000 euro līdz 300 000 euro) – Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu līdz 20 % apmērā no Pasākuma tāmes, bet nepārsniedzot 50 000 euro;
34.3. "C" grupa (Pasākuma tāme vienam gadam ir līdz 100 000 euro) – Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu līdz 10 % apmērā no pasākuma tāmes, bet nepārsniedzot 10 000 euro.
35. Ar Līdzfinansējumu atbalstāmās izmaksas:
35.1. atlīdzība Pasākumā iesaistītajam mākslinieciskajam, administratīvajam un tehniskajam personālam;
35.2. Pasākuma norises vietas izmaksas;
35.3. Pasākuma īstenošanai nepieciešamo materiālu iegāde un aprīkojuma noma;
35.4. ceļa un uzturēšanās izdevumi Pasākumā iesaistītajiem māksliniekiem;
35.5. Pasākuma publicitātes izmaksas, izņemot reklāmas kampaņas ārzemēs;
35.6. pretendenta organizatoriskās izmaksas, ja tās nepārsniedz 5 % no piešķirtā Līdzfinansējuma kopējās summas.
36. Līdzfinansējumu nepiešķir šādām izmaksām:
36.1. pretendenta organizācijas pamatdarbības nodrošināšanai un materiāltehniskās bāzes uzlabošanai;
36.2. pabalstiem, prēmijām, naudas balvām, komandējumiem un citiem līdzīgiem maksājumiem privātpersonām;
36.3. prezentāciju izdevumiem;
36.4. procentu maksājumiem, zaudējumu atlīdzības un parādu dzēšanai.
37. Līdzfinansējumu piešķir to Pasākumu īstenošanai, kuri vērtēšanas laikā ieguvuši lielāko punktu skaitu. Ja divi vai vairāki pieteikumi ir saņēmuši vienādu punktu skaitu un Pašvaldības kārtējā gada budžetā šim mērķim paredzētais finansējums ir ierobežots, tad šos pieteikumus sarakstā sarindo pēc lielākā saņemto punktu skaita atbilstoši kritērijiem par programmas māksliniecisko kvalitāti un aktualitāti, starptautisko atpazīstamību.
2.4. Līdzfinansējums radošo kvartālu un teritoriju atbalstam
38. Līdzfinansējuma mērķis ir konkursa kārtībā atbalstīt Pasākumus, kuri tiks īstenoti radošajos kvartālos un teritorijās, kas nodrošina bezmaksas kultūras aktivitāšu pieejamību publiski pieejamās teritorijās, kurās nav izvietotas Pašvaldības kultūras iestādes un centri, nodrošinot daudzveidīgu kultūras pakalpojumu sniegšanu. Līdzfinansējums tiek piešķirts Pasākumu īstenošanai radošajos kvartālos un teritorijās Pašvaldības administratīvajā teritorijā no budžeta programmas 16.15.00. "Kultūras centri un nami" līdzekļiem.
39. Pretendents var iesniegt vienu Pasākuma pieteikumu viena konkursa ietvaros.
40. Līdzfinansējums tiek piešķirts ne vairāk kā 50 % apmērā no pretendenta Pasākuma tāmē norādītajiem kopējiem izdevumiem, bet nepārsniedzot 10 000 euro kalendārajā gadā.
41. Uz Līdzfinansējumu var pretendēt ne vēlāk kā 12 mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas dienas reģistrēts komersants, biedrība vai nodibinājums, kurš pieteikuma iesniegšanas brīdī atbilst šādiem nosacījumiem:
41.1. pretendenta darbība tiek veikta Pašvaldības administratīvajā teritorijā;
41.2. Uzņēmumu reģistrā norādītā pretendenta darbības joma ir saistīta ar kultūras un mākslas nozarēm un kultūras projektu organizēšanu un producēšanu;
41.3. pretendentam ir trīs gadu pieredze līdzīgu Pasākumu organizēšanā;
41.4. ir iesniegts pieteikums atbilstoši Nolikumam.
42. Ar Līdzfinansējumu atbalstāmās izmaksas:
42.1. atlīdzība mākslinieciskajam, administratīvajam un tehniskajam personālam, izņemot pabalstus, prēmijas, naudas balvas;
42.2. publiski pieejamo ēku, telpu vai teritorijas noma;
42.3. publiski pieejamo telpu uzturēšanas pakalpojumi (komunālie izdevumi);
42.4. inventāra un aprīkojuma noma, tehniskā apkalpošana;
42.5. sakaru pakalpojumi;
42.6. Pasākuma organizatoriskie un vadības pakalpojumi;
42.7. sabiedrisko attiecību un mārketinga pakalpojumi.
43. Līdzfinansējumu nepiešķir šādām izmaksām:
43.1. preču un inventāra iegādei;
43.2. komandējumiem un darba braucieniem;
43.3. prezentāciju izdevumiem;
43.4. degvielas iegādei un transporta pakalpojumiem;
43.5. procentu maksājumiem, zaudējumu atlīdzības un parādu dzēšanai;
43.6. citām izmaksām, kas nav radošā kvartāla vai teritorijas darbības nodrošināšanai nepieciešamās administratīvās izmaksas.
44. Līdzfinansējumu piešķir to Pasākumu īstenošanai, kuri vērtēšanas laikā ieguvuši lielāko punktu skaitu. Ja divi vai vairāki pieteikumi ir saņēmuši vienādu punktu skaitu un Pašvaldības kārtējā gada budžetā šim mērķim paredzētais finansējums ir ierobežots, tad šos pieteikumus sarakstā sarindo pēc lielākā saņemto punktu skaita atbilstoši kritērijiem par daudzveidīgas kultūrvides veidošanu un pieejamību plašai mērķauditorijai.
2.5. Līdzfinansējums privātpersonu dibināto un atvasinātu publisko personu izveidoto kolektīvu darbības atbalstam
45. Līdzfinansējuma mērķis ir nodrošināt Dziesmu un deju svētku procesa nepārtrauktību, kvalitatīvu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu, izplatīšanu un pieejamību plašai sabiedrībai, veicināt pilsētas iedzīvotāju radošo potenciālu, nodrošināt Pašvaldības iedzīvotājiem lietderīga un radoša brīvā laika pavadīšanas iespējas bez maksas. Līdzfinansējums tiek piešķirts juridisku personu un atvasinātu publisko personu kolektīviem, kuri darbojas Pašvaldības administratīvajā teritorijā, kā arī piedalās Dziesmu un deju svētku procesa nodrošināšanā atbilstoši Dziesmu un deju svētku likumam. Līdzfinansējums tiek piešķirts no budžeta programmas 16.18.00. "Atlīdzība amatierkolektīvu vadītājiem un speciālistiem".
46. Tiesības saņemt Līdzfinansējumu ir pretendentam, kurš pieteikuma iesniegšanas brīdī atbilst šādiem nosacījumiem:
46.1. pretendenta darbība tiek veikta Pašvaldības administratīvajā teritorijā;
46.2. pretendenta kolektīva darbība pēdējo trīs gadu laikā notiek Pašvaldības administratīvajā teritorijā;
46.3. pretendenta kolektīvs ir bijis pēdējo notikušo Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku dalībnieks;
46.4. pretendenta kolektīvs piedalās Pašvaldības un valsts nozīmes pasākumos;
46.5. pretendenta kolektīvs trīs gadus pēc kārtas ir pierādījis savu sniegumu, piedaloties valsts un Pašvaldības rīkotajās amatiermākslas nozares skatēs un iegūstot attiecīgu kvalitātes novērtējumu;
46.6. ir iesniegts pieteikums atbilstoši Nolikumam.
47. Līdzfinansējums tiek piešķirts kolektīva mākslinieciskās darbības atbalstam – tikai darbības nodrošināšanā iesaistītā mākslinieciskā personāla atlīdzībai atbilstoši kolektīva kvalitātes novērtējumam un piešķirtajai kvalitātes grupai un saskaņā ar kvalitātes grupai noteikto Līdzfinansējuma apmēru.
2.6. Līdzfinansējums privāto muzeju atbalstam
48. Līdzfinansējums tiek piešķirts privāto muzeju Pasākumiem, kuri ir saistīti ar materiālās un nemateriālās kultūras vērtību dokumentēšanu un saglabāšanu, darot pieejamu sabiedrībai muzeja priekšmetu krājumu, zinātniskus pētījumus, organizējot izglītojošus seminārus, lekcijas. Līdzfinansējums tiek piešķirts no budžeta programmas 16.07.03. "Centralizēto pasākumu īstenošana un pašvaldību savstarpējie norēķini par izglītības pakalpojumiem" apakšprogrammas "Rīgas nevalstisko muzeju atbalsta programma".
49. Līdzfinansējums pretendentam var tikt piešķirts saskaņā ar Nolikumu ne vairāk kā 50 % apmērā no Pasākuma tāmē konkrētajam gadam norādītajiem kopējiem izdevumiem, nepārsniedzot 40 000 euro kalendārajā gadā, ar nosacījumu, ka ieņēmumi no Pasākuma pakalpojumiem (dalības maksas, biļešu tirdzniecības utt.) nesedz vairāk kā 50 % no konkrētā Pasākuma faktiskajām izmaksām.
50. Tiesības saņemt Līdzfinansējumu ir pretendentam, kurš pieteikuma iesniegšanas brīdī atbilst šādiem nosacījumiem:
50.1. pretendenta darbība tiek veikta Pašvaldības administratīvajā teritorijā;
50.2. pretendents ir akreditēts valsts noteiktajā kārtībā;
50.3. pretendentam ir izstrādāta izglītojošu pasākumu programma (semināri, lekcijas u. c.) plašai mērķauditorijai, īpaši bērniem un jauniešiem, kas nodrošina arī sadarbību ar Pašvaldības izglītības iestādēm;
50.4. ir iesniegts pieteikums atbilstoši Nolikumam.
51. Ar Līdzfinansējumu atbalstāmās izmaksas:
51.1. atlīdzība mākslinieciskajam, izglītojošajos semināros iesaistītajam administratīvajam un tehniskajam personālam, izņemot pabalstus, prēmijas, naudas balvas;
51.2. publiski pieejamo telpu uzturēšanas pakalpojumi (komunālie izdevumi);
51.3. inventāra un aprīkojuma noma, tehniskā apkalpošana;
51.4. sabiedrisko attiecību un mārketinga pakalpojumi.
52. Līdzfinansējumu nepiešķir šādām izmaksām:
52.1. komandējumiem un darba braucieniem;
52.2. prezentāciju izdevumiem;
52.3. degvielas iegādei un transporta pakalpojumiem;
52.4. procentu maksājumiem, zaudējumu atlīdzības un parādu dzēšanai;
52.5. citām izmaksām, kas nav privātā muzeja darbības nodrošināšanai nepieciešamās administratīvās izmaksas.
53. Līdzfinansējumu piešķir to Pasākumu īstenošanai, kuri vērtēšanas laikā ieguvuši lielāko punktu skaitu. Ja divi vai vairāki pieteikumi ir saņēmuši vienādu punktu skaitu un Pašvaldības kārtējā gada budžetā šim mērķim paredzētais finansējums ir ierobežots, tad šos pieteikumus sarakstā sarindo pēc lielākā saņemto punktu skaita atbilstoši kritērijiem par izglītojošu pasākumu nodrošināšanu un plašas mērķauditorijas iesaistīšanu.
2.7. Līdzfinansējums Pašvaldībai nozīmīgu kultūras un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas Pasākumu īstenošanai
54. Līdzfinansējuma mērķis ir nodrošināt Pašvaldībai nozīmīgu kultūras un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas Pasākumu norisi, kuri tiek īstenoti Pašvaldības administratīvajā teritorijā ar plašu sabiedrības un Pašvaldības iedzīvotāju līdzdalību. Līdzfinansējums tiek piešķirts no budžeta programmas 16.17.00. "Kultūras pasākumi".
55. Pieteikumu Līdzfinansējumam var iesniegt, ja Pasākums neatbilst Noteikumu 12.1., 12.2., 12.3., 12.4., 12.5. un 12.6. apakšpunktā noteiktajiem Līdzfinansējuma veidiem.
56. Ja Līdzfinansējums ir kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, tad Nolikumā tiek ietverti de minimis atbalsta piešķiršanas nosacījumi.
57. Līdzfinansējumu Pasākumam var piešķirt, ja tas atbilst vismaz vienam nosacījumam:
57.1. par Pasākuma organizēšanu ir noslēgts sadarbības līgums ar Pašvaldību;
57.2. ja līdzīga rakstura un apjoma Pasākums ir bijis veiksmīgi īstenots Pašvaldības administratīvajā teritorijā vismaz divas reizes pēdējo piecu gadu laikā.
58. Pasākumam var piešķirt Līdzfinansējumu, nepārsniedzot 150 000 euro kalendārajā gadā, bet ne vairāk kā 70 % no Pasākuma tāmes, atbilstoši Pašvaldības budžetam un Nolikumam, kas nosaka Līdzfinansējuma piešķiršanas kārtību un kritērijus Pasākuma iedalīšanai attiecīgajā Līdzfinansējuma grupā.
59. Līdzfinansējuma maksimālais apmērs atkarībā no Pasākuma Līdzfinansējuma grupas:
59.1. "A" grupa (Pasākums publiskajā ārtelpā vai iekštelpās (apmeklētāju skaits virs 10 000)) – Līdzfinansējums līdz 150 000 euro, bet nepārsniedzot 70 % no Pasākuma kopējās tāmes;
59.2. "B" grupa (Pasākums publiskajā ārtelpā vai iekštelpās (apmeklētāju skaits līdz 10 000)) – Līdzfinansējums līdz 50 000 euro, bet nepārsniedzot 70 % no Pasākuma kopējās tāmes;
59.3. "C" grupa (Pasākums publiskajā ārtelpā vai iekštelpās (apmeklētāju skaits līdz 1000)) – Līdzfinansējums līdz 10 000 euro, bet nepārsniedzot 70 % no Pasākuma kopējās tāmes.
60. Ar Līdzfinansējumu atbalstāmās izmaksas:
60.1. Pasākuma mākslinieciskās, tehniskās un administratīvās izmaksas, t. sk. atlīdzība;
60.2. Pasākuma organizēšanas izmaksas;
60.3. Pasākuma norises vietas izmaksas;
60.4. Pasākuma īstenošanai nepieciešamo materiālu iegāde un aprīkojuma noma.
61. Līdzfinansējumu nepiešķir šādām izmaksām:
61.1. inventāra un pamatlīdzekļu iegādei;
61.2. Pasākuma organizētāja darbinieku darba algām, prēmijām, pabalstiem, naudas balvām, dāvinājumam vai citiem materiāli stimulējošiem pasākumiem;
61.3. Pasākuma organizētāja darbinieku komandējumiem;
61.4. naudas sodu, līgumsodu un kavējuma procentu apmaksai;
61.5. procentu maksājumiem, zaudējumu atlīdzības un parādu dzēšanai;
61.6. izdevumiem, kuri ir segti no Pašvaldības citām budžeta programmām.
2.8. Līdzfinansējums citu kultūras un mākslas Pasākumu īstenošanai
62. Līdzfinansējums Pasākumu īstenošanai, kuri nav ietverti Noteikumu 12.1., 12.2., 12.3., 12.4., 12.5., 12.6. un 12.7. apakšpunktā noteiktajos Līdzfinansējuma veidos un tiek īstenoti Pašvaldības administratīvajā teritorijā, tiek piešķirts no budžeta programmas 16.07.03. "Centralizēto pasākumu īstenošana un pašvaldību savstarpējie norēķini par izglītības pakalpojumiem" apakšprogrammas "Finanšu līdzekļu rezerve izglītības, kultūras un sporta projektiem".
63. Līdzfinansējuma apmērs tiek noteikts ne lielāks kā 70 % apmērā no Pasākuma tāmes, nepārsniedzot 5000 euro, atbilstoši Pašvaldības budžetam un Nolikumam, kas nosaka Līdzfinansējuma piešķiršanas kārtību, ar nosacījumu, ka Pasākums ir pieejams bez maksas vai ieņēmumi no Pasākuma pakalpojumiem (dalības maksas, biļešu tirdzniecības utt.) nesedz vairāk kā 50 % no konkrētā Pasākuma faktiskajām izmaksām.
64. Līdzfinansējumu Pasākumam var piešķirt, ja tas atbilst vismaz diviem turpmāk norādītājiem nosacījumiem:
64.1. Pasākums ir inovatīvs un veidots atbilstoši labas prakses standartiem;
64.2. Pasākumam ir individuāls raksturs un tas uzskatāms par autorprojektu;
64.3. Pasākuma īstenošanā ir iesaistīti nozares profesionāļi;
64.4. Pasākumam ir būtiska pozitīva ietekme kādā no kultūras jomām;
64.5. Pasākuma rezultāti būs publiski pieejami un ir izmantojami ārpus Pasākuma ietvariem.
65. Līdzfinansējumu nepiešķir šādām izmaksām:
65.1. inventāra un pamatlīdzekļu iegādei;
65.2. Pasākuma organizētāja darbinieku darba algām, prēmijām, pabalstiem, naudas balvām, dāvinājumam vai citiem materiāli stimulējošiem pasākumiem;
65.3. Pasākuma organizētāja darbinieku komandējumiem;
65.4. naudas sodu, līgumsodu un kavējuma procentu samaksai;
65.5. procentu maksājumiem, zaudējumu atlīdzības un parādu dzēšanai;
65.6. izdevumiem, kas ir segti no Pašvaldības citām budžeta programmām.
3. Komisijas lēmuma apstrīdēšanas kārtība, izpildes kontrole un informācijas pieejamības nodrošināšana
66. Komisijas lēmumu var apstrīdēt pie Rīgas domes priekšsēdētāja.
67. Pamatojoties uz Komisijas lēmumu par Līdzfinansējuma piešķiršanu, Departaments un pretendents slēdz finansēšanas līgumu par Līdzfinansējuma piešķiršanas, izlietošanas un atskaišu iesniegšanas kārtību.
68. Slēdzot finansēšanas līgumu, Departaments nodrošina komercdarbības atbalsta izslēdzošo nosacījumu un de minimis atbalsta nosacījumu uzraudzību. Tiesības saņemt de minimis atbalstu pretendents iegūst finansēšanas līguma abpusējas parakstīšanas dienā.
69. Līdzfinansējuma saņēmējam ir pienākums:
69.1. sadarboties ar Pašvaldību sabiedrības līdzdalības Pasākuma sekmēšanai;
69.2. iesniegt pārskatu par Līdzfinansējuma izlietojumu un finansēšanas līgumā noteiktajā kārtībā iesniegt Līdzfinansējuma izlietojuma pārskatu, t. sk. uzrādīt grāmatvedības pamatojuma dokumentus;
69.3. atmaksāt Līdzfinansējumu vai tā daļu, ja tas tika saņemts, sniedzot nepatiesu vai nepilnīgu informāciju vai nepaziņojot par apstākļiem, kuri ietekmē tiesības uz Līdzfinansējuma saņemšanu;
69.4. atmaksāt saņemtā Līdzfinansējuma daļu, kura izlietota, neievērojot finansēšanas līguma nosacījumus.
70. Ja Līdzfinansējums netiek izlietots iepriekš paredzētajiem mērķiem, netiek izlietots vai tiek izlietots daļēji, tad tā saņēmējs atmaksā Pašvaldībai neizlietoto Līdzfinansējuma daļu vai neatbilstoši piešķiršanas mērķim izlietotu Līdzfinansējumu finansēšanas līgumā noteiktajā kārtībā.
71. Ja Līdzfinansējuma saņēmējs Noteikumu 70. punktā noteiktajos gadījumos neatmaksā saņemto finansējumu, Pašvaldība uzsāk piespiedu izpildi normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Rīgas domes priekšsēdētājs M. Staķis
Paskaidrojuma raksts
Rīgas domes 2022. gada 23. februāra saistošajiem noteikumiem Nr. 122 "Par
pašvaldības atbalstu kultūras, mākslas pasākumu īstenošanai un amatiermākslas
kolektīvu darbības nodrošināšanai Rīgā"
1. Īss saistošo noteikumu satura izklāsts Saistošie noteikumi nosaka kārtību, kādā Rīgas valstspilsētas pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) atbalsta un piešķir finanšu līdzekļus juridiskām personām vai atvasinātām publiskām personām ar mērķi atbalstīt sabiedriski nozīmīgus kultūras un mākslas pasākumus un Rīgas iedzīvotāju iesaistīšanos nemateriālā kultūras mantojuma radīšanā un saglabāšanā, t. sk. amatiermākslas kolektīvu darbības veicināšanai. Saistošie noteikumi nosaka prasības līdzfinansējuma saņēmējiem, līdzfinansējuma veidu un apmēru, līdzfinansējuma piešķiršanas un atmaksas kārtību. |
2. Saistošo noteikumu nepieciešamības pamatojums Atbilstoši likuma "Par pašvaldībām" 3. pantam pašvaldība savas funkcijas pilda, ievērojot attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses. Gan Pašvaldība, gan pasākumu organizatori ir ieinteresēti nodrošināt augsta līmeņa plašas pieejamības kultūras pasākumu norises iespējas, sekmēt tradicionālo kultūras pasākumu norisi, veicināt kvalitatīvu laikmetīgās kultūras un mākslas pasākumu nodrošināšanu Rīgas un valsts svētku ietvaros, kā arī iesaistīt iedzīvotājus nemateriālā kultūras mantojuma radīšanā un saglabāšanā. Pašvaldībai savu funkciju īstenošanā, piemēram, likuma "Par pašvaldībām" 15. panta pirmās daļas 5. punktā noteiktās pašvaldības autonomās funkcijas – rūpēties par kultūru un sekmēt tradicionālo kultūras vērtību saglabāšanu un tautas jaunrades attīstību (organizatoriska un finansiāla palīdzība kultūras iestādēm un pasākumiem, atbalsts kultūras pieminekļu saglabāšanai u. c.) – izpildē ir nepieciešams sadarboties ar kultūras pasākumu organizatoriem (biedrībām, nodibinājumiem, privātpersonu dibinātām kultūras organizācijām un citām kultūrvēsturiskā matojuma vērtību saglabāšanā iesaistītajām institūcijām). Minētajās pašvaldības funkcijās ietilpst pārvaldes uzdevumi, kas saistīti ar finansiāla atbalsta sniegšanu kultūras un mākslas pasākumu organizatoriem, ņemot vērā, ka viens no instrumentiem, kā var motivēt privātpersonas iesaistīties pašvaldības procesos, ir finansiāla atbalsta sniegšana, tādējādi veicinot arī pasākumu organizatoru un kultūras iestāžu kapacitāti. Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras stratēģiā 2017.–2030. gadam (apstiprināta ar Rīgas domes 21.06.2017. lēmumu Nr. 5430) pie galvenajiem veicamajiem pasākumiem un aktivitātēm noteikts atbalsts un ieguldījums struktūrās (institūcijas, nozares dalībnieki, organizācijas), kas nodrošina kultūras un mākslas procesus, absorbē un vairo Rīgas radošo potenciālu. Saistošie noteikumi nepieciešami, lai reglamentētu līdzfinansējuma (atbalsta finansējuma) piešķiršanas kārtību kultūras, mākslas un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas pasākumu organizatoriem un amatiermākslas kolektīvu darbības nodrošināšanai, kas ir pašvaldības brīvprātīga iniciatīva. Likuma "Par pašvaldībām" 12. pantā noteikts, ka pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēs var brīvprātīgi īstenot savas iniciatīvas ikvienā jautājumā, ja tas nav Saeimas, Ministru kabineta, ministriju, citu valsts pārvaldes iestāžu, tiesas vai citu pašvaldību kompetencē vai arī ja šāda darbība nav aizliegta ar likumu. Pašvaldība brīvprātīgās iniciatīvas var īstenot, pamatojoties uz tiesību normu – pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām" 43. panta trešo daļu, lai nodrošinātu pašvaldības autonomo funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, pašvaldības dome ir tiesīga izdot saistošos noteikumus. |
3. Informācija par saistošo noteikumu ietekmi uz pašvaldības budžetu Attiecīgie līdzfinansējuma veidi tiek piešķirti no pašvaldības budžeta programmām – 16.17.00. "Kultūras pasākumi" 1. apakšprogrammas "Rīgas kultūras pasākumu kalendārs – valsts svētki un atceres dienas, gadskārtu ieražu un tradīciju pasākumi u. c.", 16.21.00. "Rīgas domes Kultūras projektu finansēšanas konkursa programma", 16.23.00. "Festivālu mērķprogramma", 16.15.00. "Kultūras centri un nami", 16.18.00 "Atlīdzība amatierkolektīvu vadītājiem un speciālistiem", 16.07.03. "Centralizēto pasākumu īstenošana un pašvaldību savstarpējie norēķini par izglītības pakalpojumiem" apakšprogrammas "Rīgas nevalstisko muzeju atbalsta programma", 16.07.03. "Centralizēto pasākumu īstenošana un pašvaldību savstarpējie norēķini par izglītības pakalpojumiem" apakšprogrammas "Finanšu līdzekļu rezerve izglītības, kultūras un sporta projektiem". Saistošajos noteikumos paredzētā līdzfinansējuma piešķiršana tiek realizēta kārtējā gada budžetā piešķirto līdzekļu ietvaros. |
4. Informācija par saistošo noteikumu ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā Kultūras un mākslas, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas pasākumu organizēšana tiešā veidā ir saistīta ar valsts un pašvaldības politikas īstenošanu kultūras nozarē. Finansējuma piešķiršana, lai līdzfinansētu attiecīgo kultūras un mākslas pasākumu organizēšanu Pašvaldības administratīvajā teritorijā, sekmē kultūras un mākslas pasākumu pieejamību, iedzīvotāju iesaistīšanos nemateriālā kultūras mantojuma radīšanā un saglabāšanā, kā arī veicina ekonomikas stabilitāti un attīstību, daļēji vai pilnībā kompensējot ar pasākumu organizēšanu saistītos izdevumus, ko apliecina arī vairāki pētījumi par šāda veida kultūras un mākslas pasākumu organizēšanas ekonomiskajiem ieguvumiem un ietekmi uz valsts budžeta ieņēmumiem ("Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014 sociālā un ekonomiskā ietekme", domnīca "Culturelab", 2015; Kultūras ministrijas "Pētījums par kultūras jomas nevalstisko organizāciju sociāli ekonomisko ietekmi", Latvijas Kultūras akadēmija, 2018). Attiecībā uz saistošajos noteikumos ietverto līdzfinansējumu ir izvērtēta plānoto pasākumu atbilstība Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. panta pazīmēm. Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā ir noteikts, ka saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. panta 1. punktā un citos Eiropas Savienības aktos noteikto, lai finansiālo palīdzību komercdarbības veicināšanai uzskatītu par komercdarbības atbalstu komercsabiedrībai, tai jāatbilst visām šīm pazīmēm: – 1. pazīme: līdzfinansējums (atbalsts) tiek sniegts no publiskiem līdzekļiem (valsts vai pašvaldības); – 2. pazīme: saņemot līdzfinansējumu (atbalstu), atbalsta saņēmējs iegūst ekonomiskas priekšrocības, kādas nevarētu iegūt tirgus apstākļos vai tad, ja komercdarbības atbalsts netiktu sniegts; – 3. pazīme: līdzfinansējums (atbalsts) ir selektīvs pēc sava rakstura; – 4. pazīme: līdzfinansējums (atbalsts) ietekmē tirdzniecību un izkropļo konkurenci Eiropas Savienības iekšējā tirgū. Saistošo noteikumu 12. punktā paredzēti šādi līdzfinansējuma veidi: "12.1. Līdzfinansējums privātpersonu organizētajiem Rīgas kultūras pasākumu kalendāra pasākumiem; 12.2. Līdzfinansējums privātpersonu organizētajiem pasākumiem; 12.3. Līdzfinansējums privātpersonu organizēto festivālu īstenošanai; 12.4. Līdzfinansējums radošo kvartālu un teritoriju atbalstam; 12.5. Līdzfinansējums privātpersonu dibināto un atvasināto publisko personu izveidoto amatiermākslas kolektīvu darbības atbalstam; 12.6. Līdzfinansējums privātpersonu dibināto muzeju atbalstam; 12.7. Līdzfinansējums Pašvaldībai nozīmīgu kultūras un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas pasākumu īstenošanai; 12.8. Līdzfinansējums citu kultūras un mākslas pasākumu īstenošanai." Saistošo noteikumu: a) 2.1. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums (atbalsts) paredzēts pasākumiem, kas apstiprināti Rīgas kultūras pasākumu kalendārā attiecīgajam gadam. Gadījumos, kad pasākums ir pieejams bez maksas, pasākums kalpo tikai sociālam un kultūras mērķim, tam nav saimnieciska rakstura, šāda pasākuma organizēšana nav kvalificējama kā pretendenta saimnieciskā darbība un visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē. Gadījumos, kad ieņēmumi no pasākuma pakalpojumiem (dalības maksa, biļešu tirdzniecība utt.) nesedz vairāk kā 50 % no konkrētā pasākuma faktiskajām izmaksām, pasākumam nav saimnieciska rakstura, tādējādi visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē. Gadījumos, kad pasākums ir lokāls un publiski pieejams Pašvaldības iedzīvotājiem, līdzfinansējuma piešķiršana (atbalsta sniegšana) konkrēto kultūras un mākslas pasākumu organizēšanas izdevumu segšanai nerada konkurences kropļojumu Eiropas Savienības līmenī, uz to nav attiecināma Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteiktā 4. komercdarbības atbalsta pazīme, tādējādi minētais līdzfinansējums (atbalsts) nav uzskatāms par komercdarbības atbalstu; b) 2.2. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums (atbalsts) paredzēts pasākumu īstenošanai vizuālajā mākslā, mūzikā, teātra mākslā, dejā, vizuālajā mākslā, grāmatniecībā un starpnozarē (starpdisciplināri pasākumi), kas sekmē profesionālās mākslas un jaunrades attīstību, veicina kultūras mantojuma un tradicionālās kultūras saglabāšanu, sniedz ieguldījumu mūsdienīgas kultūrvides veidošanā Pašvaldības administratīvajā teritorijā. Pasākums ir pieejams visai sabiedrībai bez maksas, tas kalpo tikai sociālam un kultūras mērķim, kam nav saimnieciska rakstura, vai arī ieņēmumi no pasākuma pakalpojumiem (dalības maksas, biļešu tirdzniecības utt.) nesedz vairāk kā 50 % no konkrētā pasākuma faktiskajām izmaksām, un tādējādi pasākumam nav saimnieciska rakstura. Šādu pasākumu organizēšana nav kvalificējama kā pretendenta saimnieciskā darbība, un visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē; c) 2.3. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums (atbalsts) paredzēts mākslinieciski kvalitatīvu un starptautiski atpazīstamu kultūras un mākslas festivālu organizēšanai Pašvaldības administratīvajā teritorijā, nodrošinot festivāla regularitāti un attīstību. Ja pasākums ir pieejams visai sabiedrībai bez maksas, kalpo tikai sociālam un kultūras mērķim, kam nav saimnieciska rakstura, vai arī ieņēmumi no pasākuma pakalpojumiem (dalības maksa, biļešu tirdzniecība utt.) nesedz vairāk kā 50 % no konkrētā pasākuma faktiskajām izmaksām, šādiem pasākumiem nav saimnieciska rakstura. Tādējādi šādu pasākumu organizēšana nav kvalificējama kā pretendenta saimnieciskā darbība, un visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē. Gadījumos, ja pasākums ir organizēts ar komerciālu mērķi, pasākumam tiek piesaistīti ārvalstu mākslinieki, pasākumam nav lokāla rakstura, uz to var attiecināt Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteiktās komercdarbības atbalsta pazīmes. Tādā gadījumā ir piemērojami de minimis atbalsta nosacījumi. Saskaņā ar Eiropas Savienības Komisijas 2013. gada 18. decembra Regulu Nr. 1407/2013 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam (Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis, 2013. gada 24. decembris, Nr. L352/1) (turpmāk – de minimis regula) paredzēts atbrīvojums no valsts atbalsta sniegšanas paziņošanas, ja vienotam uzņēmumam piešķirtais finansējums jebkurā triju fiskālo gadu periodā nepārsniedz 200 000 euro. Uz 2.3. apakšnodaļā noteikto līdzfinansējumu ir attiecināmas de minimis regulas 3. panta 1. un 2. punkta prasības jeb neviena līdzfinansējuma maksimālais apmērs nepārsniedz 200 000 euro. Informācija par līdzfinansējuma piešķiršanu ir jāreģistrē, ievērojot Ministru kabineta 2018. gada 21. novembra noteikumus Nr. 715 "Noteikumi par de minimis atbalsta uzskaites un piešķiršanas kārtību un de minimis atbalsta uzskaites veidlapu paraugiem". Ņemot vērā, ka 2.3. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums atsevišķos gadījumos var tikt kvalificēts kā komercdarbības atbalsts, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta izdotajā nolikumā (turpmāk – Nolikums) tiks noteikti komercdarbības atbalsta kritēriji un šo kritēriju vērtēšanas kārtība, un de minimis atbalsta piešķiršanas nosacījumi. Maksimālo līdzfinansējuma summu saimnieciskās darbības veicējam noteiks saskaņā ar de minimis regulu. Gala termiņš lēmumam par de minimis atbalsta piešķiršanu ir 2024. gada 30. jūnijs; d) 2.4. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums (atbalsts) paredzēts pasākumu organizēšanai radošajos kvartālos un teritorijās, kas nodrošina kultūras aktivitāšu pieejamību teritorijās, kurās nav izvietotas Pašvaldības kultūras iestādes un centri, nodrošinot daudzveidīgu kultūras pakalpojumu sniegšanu. Pasākums ir pieejams bez maksas, tas kalpo tikai sociālam un kultūras mērķim, un tam nav saimnieciska rakstura. Šāda pasākuma organizēšana nav kvalificējama kā pretendenta saimnieciskā darbība, un visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē; e) 2.5. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums (atbalsts) paredzēts Pašvaldības administratīvajā teritorijā reģistrēto biedrību, nodibinājumu un juridisko personu un atvasinātu publisko personu amatiermākslas kolektīviem, kas darbojas Pašvaldības administratīvajā teritorijā, kā arī piedalās Dziesmu un deju svētku procesa nodrošināšanā atbilstoši Dziesmu un deju svētku likumam, lai nodrošinātu Dziesmu un deju svētku procesa nepārtrauktību, kvalitatīvu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu, izplatīšanu un pieejamību plašai sabiedrībai. Pasākums ir pieejams bez maksas, tas kalpo tikai sociālam un kultūras mērķim, un tam nav saimnieciska rakstura. Šāda pasākuma organizēšana nav kvalificējama kā pretendenta saimnieciskā darbība, un visu četru komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē; f) 2.6. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums (atbalsts) paredzēts privāto muzeju pasākumiem, kuri ir saistīti ar materiālās un nemateriālās kultūras vērtību dokumentēšanu un saglabāšanu, darot pieejamu sabiedrībai muzeja priekšmetu krājumu, zinātniskus pētījumus, organizējot izglītojošus seminārus, lekcijas. Gadījumos, kad ieņēmumi no pasākuma pakalpojumiem (dalības maksa, biļešu tirdzniecība utt.) nesedz vairāk kā 50 % no konkrētā pasākuma faktiskajām izmaksām, pasākumam nav saimnieciska rakstura, visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē. Gadījumos, ja pasākumam ir lokāls raksturs, līdzfinansējuma piešķiršana (atbalsta sniegšana) pasākumam nerada konkurences kropļojumu Eiropas Savienības līmenī, un uz to nav attiecināma Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteiktā 4. komercdarbības atbalsta pazīme; g) 2.7. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums (atbalsts) paredzēts Pašvaldībai nozīmīgu kultūras un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas pasākumiem, kas tiek īstenoti Pašvaldības administratīvajā teritorijā un ir ar plašu sabiedrības un Rīgas iedzīvotāju līdzdalību un kultūrvēsturisko tradīciju nozīmi. Gadījumos, kad pasākums ir pieejams bez maksas, tas kalpo tikai sociālam un kultūras mērķim, tam nav saimnieciska rakstura, šāda pasākuma organizēšana nav kvalificējama kā pretendenta saimnieciskā darbība, un visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē. Gadījumos, kad ieņēmumi no pasākuma pakalpojumiem (dalības maksa, biļešu tirdzniecība utt.) nesedz vairāk kā 50 % no konkrētā pasākuma faktiskajām izmaksām, pasākumam nav saimnieciska rakstura, visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē. Gadījumos, kad pasākums ir lokāls un publiski pieejams Rīgas iedzīvotājiem, līdzfinansējuma piešķiršana (atbalsta sniegšana) konkrēto kultūras un mākslas pasākumu organizēšanas izdevumu segšanai nerada konkurences kropļojumu Eiropas Savienības līmenī, uz to nav attiecināma Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteiktā 4. komercdarbības atbalsta pazīme, tādējādi minētais līdzfinansējums (atbalsts) nav uzskatāms par komercdarbības atbalstu, un komercdarbības atbalstu regulējošās tiesību normas nav jāpiemēro. Gadījumos, ja pasākums ir organizēts ar komerciālu mērķi, pasākumam tiek piesaistīti ārvalstu mākslinieki, pasākumam nav lokāla rakstura, uz to var būt attiecināmas visas Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteiktās komercdarbības atbalsta pazīmes. Ja pasākums tiks kvalificēts kā komercdarbības atbalsts, ir piemērojami de minimis atbalsta nosacījumi. Saskaņā ar de minimis regulu paredzēts atbrīvojums no valsts atbalsta sniegšanas paziņošanas, ja vienotam uzņēmumam piešķirtais finansējums jebkurā triju fiskālo gadu periodā nepārsniedz 200 000 euro. Uz 2.7. apakšnodaļā noteikto līdzfinansējumu attiecināmas de minimis regulas 3. panta 1. un 2. punkta prasības jeb neviena līdzfinansējuma maksimālais apmērs nepārsniedz 200 000 euro. Informācija par līdzfinansējuma piešķiršanu ir jāreģistrē, ievērojot Ministru kabineta 2018. gada 21. novembra noteikumus Nr. 715 "Noteikumi par de minimis atbalsta uzskaites un piešķiršanas kārtību un de minimis atbalsta uzskaites veidlapu paraugiem". Ņemot vērā, ka 2.7. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums atsevišķos gadījumos var tikt kvalificēts kā komercdarbības atbalsts, Nolikumā tiks noteikti komercdarbības atbalsta kritēriji un šo kritēriju vērtēšanas kārtība, un de minimis atbalsta piešķiršanas nosacījumi. Maksimālo līdzfinansējuma summu saimnieciskās darbības veicējam noteiks saskaņā ar de minimis regulu. Gala termiņš lēmumam par de minimis atbalsta piešķiršanu ir 2024. gada 30. jūnijs; h) 2.8. apakšnodaļā noteiktais līdzfinansējums (atbalsts) paredzēts to pasākumu īstenošanai, uz kuriem nav attiecināmi saistošo noteikumu 12.1., 12.2., 12.3., 12.4., 12.5., 12.6. un 12.7. apakšpunktā noteiktie līdzfinansējuma veidi un kuri tiek īstenoti Pašvaldības administratīvajā teritorijā. Līdzfinansējums tiek piešķirts pasākumam, kurš ir pieejams sabiedrībai bez maksas un kuram nav saimnieciska rakstura. Šāda pasākuma organizēšana nav kvalificējama kā pretendenta saimnieciskā darbība, un visu četru Komercdarbības atbalsta kontroles likuma 5. pantā noteikto komercdarbības atbalsta pazīmju pastāvēšana nav jāvērtē. |
5. Informācija par saistošo noteikumu ietekmi uz administratīvajām procedūrām Saistošie noteikumi paredz administratīvas procedūras privātpersonām (biedrībām, nodibinājumiem un citām juridiskām personām), kas vēlas saņemt līdzfinansējumu kultūras un mākslas, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas pasākumu īstenošanai Rīgā. Saistošie noteikumi paredz, ka administratīvās procedūras tiek noteiktas Nolikumā. Nolikumā tiek noteikti komercdarbības atbalsta izslēdzošie kritēriji vai komercdarbības atbalsta nosacījumi (kur tas ir attiecināms) un šo kritēriju vērtēšanas kārtība, kā arī de minimis atbalsta piešķiršanas nosacījumi. Nolikumu saskaņo Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja. Nolikumos ietveramo un regulējamo jautājumu loks definēts saistošajos noteikumos. Saistošie noteikumi paredz, ka komisijas lēmumu var apstrīdēt pie Rīgas domes priekšsēdētāja, bet Rīgas domes priekšsēdētāja lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā saskaņā ar Administratīvā procesa likumu. Atbilstoši Administratīvā procesa likuma 1. panta otrajai daļai, 81. panta pirmajai daļai, Valsts pārvaldes iekārtas likuma 7. panta piektajai un septītajai daļai Rīgas domes priekšsēdētājs var pildīt augstākās iestādes funkcijas; funkcionālā padotība tiks realizēta pārraudzības formā. |
6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonām Ir veiktas konsultācijas Latvijas Kultūras darbinieku biedrības valdes 2022. gada 25. janvārā sēdē, kurā piedalījās septiņi kultūras centru vadītāji, kuri pārstāv citas Latvijas pilsētas vai novadus. |
Rīgas domes priekšsēdētājs M. Staķis