Turpinājums no 5.lpp.
64. tabula. Uzņēmējdarbības
uzsākšanas motivācija (% no aptaujātajiem)
Motīvs %
Iespēja darīt to, ko vēlos 56
Gandarījums par panākumiem 45
Brīvība plānot savu nākotni 38
Kaut ko nodot tālāk bērniem 31
Iespēja izvērsties savā profesijā 24
Drošība un līdzekļi vecumdienām 20
Iespēja būt īpašniekam 18
Kapitāla augšana 14
Personiskā bagātība 14
Cits 3
Kā redzams, personiskās autonomijas, neatkarības un pašaktualizācijas iespējas šķita svarīgākie uzņēmējdarbības sākšanas motīvi. Tiem seko ģimeniskās pārmantošanas un nākotnes rūpes un tikai beidzamie ir materiālās bagātības uzkrāšanas motīvi. Šāda attieksme liecina, ka uzņēmējdarbība tiek pozitīvi uztverta kā personiskās karjeras ceļš, ne tikai kā naudas iegūšanas līdzeklis. Interesanti, ka aptaujātie uzņēmēji pozitīvi uztvēra savu darbības izvēli arī tajā ziņā, ka 65% vēlējās, lai arī viņu bērni kļūtu par uzņēmējiem, un tikai 15% to nevēlējās. Citiem vārdiem sakot, uzņēmējdarbība tika pozitīvi uztverta kā personiskās karjeras ceļš arī attiecībā uz nākotni.
Vērtējot uzņēmēju darba noslodzi, tika vaicāts, cik stundu dienā uzņēmēji velta darbam uzņēmumā. Ņemot vērā, ka MVU īpašniekiem/vadītājiem bieži vien nākas risināt dažādus ar uzņēmuma darbību saistītus jautājumus un ka uzņēmēji pārāk centralizē vadības un lemšanas procesu savās rokās, kā arī laika menedžmenta iemaņu trūkumu, varēja sagaidīt diezgan lielu laika patēriņu darba vajadzībām. Lielākā daļa, proti, 65% strādā no 9 līdz 12 stundām dienā (skat. 65. tabulu), un 15% strādā vēl vairāk. Citiem vārdiem sakot, gandrīz četras piektdaļas uzņēmēju strādā 9 stundas un vairāk.
65. tabula.
Uzņēmēju darba laiks vidēji dienā
Stundas % no aptaujātajiem
1 7 stundas 5,5
8 stundas 14,8
9 12 stundas 64,8
13 un vairāk stundas 14,8
Uzņēmēju iesaistīšanās citos uzņēmumos
Pastāv uzskats, ka mazie un vidējie uzņēmēji nodrošinās pret tirgus svārstībām un neveiksmēm ar uzņēmēju tīklu izveidošanu. Proti, uzņēmējiem ir īpašuma daļas vai citas intereses citos patstāvīgos uzņēmumos, un šādas savstarpējas attiecības izveido drošības "tīklu". Aptaujas laikā tika vaicāts, vai uzņēmēji ir iesaistīti vēl kādā citā uzņēmumā vai iestādē.
66. tabula. Uzņēmēju līdzdalība
citos uzņēmumos (%)
Nav iesaistīti | 77,7 |
Kā ierindas darbinieki, strādnieki | 6,8 |
Kā vadītāji | 4,5 |
Kā īpašnieki | 11,0 |
Kopā | 100 |
Kā redzams, trīs ceturtdaļas aptaujāto nav iesaistīti citos uzņēmumos, bet no tiem, kuri ir iesaistīti, vairāk nekā četras piektdaļas ir saistītas ar privāto biznesu, turklāt puse ir citu uzņēmumu īpašnieki. Tādējādi var teikt, ka ir notikusi privātajā sektorā darbojošos mazo un vidējo uzņēmumu atdalīšanās no valsts un pašvaldību uzņēmumiem, tomēr nav arī pamata apgalvojumam par MVU drošības tīklu masveida attīstību.