Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 31 Pēdējās nedēļas laikā 1 Visi
Ministru kabineta noteikumi Nr. 499
Rīgā 2022. gada 9. augustā (prot. Nr. 39 57. §)
Grozījumi Ministru kabineta 2009. gada 7. jūlija noteikumos Nr. 743 "Cūku labturības prasības"
Izdoti saskaņā ar
Dzīvnieku aizsardzības likuma
10. panta 1. punktu
un Veterinārmedicīnas likuma
54. panta sesto daļu
Izdarīt Ministru kabineta 2009. gada 7. jūlija noteikumos Nr. 743 "Cūku labturības prasības" (Latvijas Vēstnesis, 2009, 110. nr.) šādus grozījumus:
1. Izteikt 8. punktu šādā redakcijā:
"8. Cūku īpašnieks nodrošina, ka novietnē cūku kopšanā ir pastāvīgi nodarbināts pietiekams skaits darbinieku, kuriem ir atbilstošas prasmes, zināšanas un kompetence cūku labturības jomā un kuri:
8.1. apguvuši šajos noteikumos minētās cūku labturības prasības;
8.2. ievēro normatīvajos aktos noteiktās lauksaimniecības dzīvnieku vispārīgās labturības prasības."
2. Papildināt ar 8.1 punktu šādā redakcijā:
"8.1 Lai nodrošinātu atbilstību šo noteikumu 8. punktā minētajām prasībām, cūku īpašnieks vai turētājs apmāca katru darbinieku, kas uzsāk darba gaitas, kā arī visus darbiniekus, ja novietnē maina cūku turēšanas apstākļus vai saimniekošanas sistēmu. Žurnālā norāda informāciju par notikušo apmācību, un žurnālu pēc pieprasījuma uzrāda dienestam. Žurnālu par darbinieku apmācību glabā piecus gadus pēc pēdējā ieraksta."
3. Papildināt ar 13.1 punktu šādā redakcijā:
"13.1 Piemērojot šajos noteikumos minētās vispārīgās prasības attiecībā uz astes nokošanas novēršanu un tā samazinot astes regulāras amputēšanas praksi, cūku īpašnieks vai turētājs novērtē astes nokošanas gadījumu biežuma risku, ņemot vērā gan rādītājus, kas saistīti ar dzīvniekiem, gan rādītājus, kas nav saistīti ar dzīvniekiem (turpmāk – riska novērtējums). Riska novērtējumā izvērtē šādus rādītājus:
13.11. nodrošinājumu ar cūku veselībai nekaitīgiem materiāliem (piemēram, salmiem, sienu, koku, zāģskaidām, sēņu kompostu, kūdru vai tās maisījumu, dabīgām virvēm, granulām) (turpmāk – vides uzlabošanas materiāli) un to pieejamību dzīvniekiem;
13.12. platības atbilstību dzīvnieku daudzumam aizgaldā, kā arī dzīvnieku konkurenci telpas dēļ;
13.13. aizgalda tīrību;
13.14. novietnes gaisa kvalitāti;
13.15. siltumkomforta apstākļus;
13.16. barības kvalitāti, daudzumu un dzīvnieku konkurenci barības dēļ;
13.17. dzīvnieku veselības stāvokli;
13.18. astes nokošanas vai ausu sakošanas gadījumu biežumu, tostarp citas traumas, ja tādas ir."
4. Papildināt ar 13.2 punktu šādā redakcijā:
"13.2 Cūku īpašnieks vai turētājs:
13.21. riska novērtējumu veic, ja ir būtiski mainījies kāds no šo noteikumu 13.1 punktā minētajiem rādītājiem, bet ne retāk kā reizi pusgadā;
13.22. riska novērtējuma rezultātus dokumentē un, pamatojoties uz rezultātiem, ievieš nepieciešamās izmaiņas cūku turēšanas apstākļos (piemēram, nodrošina atbilstošus vides apstākļus un vides uzlabošanas materiālus, sabalansētu barību). Dokumentētos rezultātus glabā piecus gadus pēc pēdējā ieraksta, kā arī pēc pieprasījuma uzrāda dienestam."
5. Papildināt ar 13.3 punktu šādā redakcijā:
"13.3 Lai apmierinātu cūku pamatvajadzības, cūku īpašnieks vai turētājs nodrošina vides uzlabošanas materiālu atbilstību šādām prasībām:
13.31. tie raisa ilgtspējīgu interesi un veicina cūku izzinošo uzvedību, kā arī tiek sistemātiski aizstāti un atjaunoti un ir cūkām droši, nekaitīgi, tīri, higiēniski un pietiekamā daudzumā;
13.32. tie ir piemēroti orālām manipulācijām, ēdami vai košļājami, vēlams, ar uzturvērtību;
13.33. ir piemēroti tam, lai cūkas tajos var rakņāties;
13.34. tie ir pārvietojami, lai cūkas varētu mainīt to atrašanās vietu, izskatu vai struktūru."
6. Papildināt ar 13.4 punktu šādā redakcijā:
"13.4 Šo noteikumu 13.3 punktā minētos vides uzlabošanas materiālus klasificē šādi:
13.41. optimālie materiāli – materiāli, kam ir visas šo noteikumu 13.3 punktā minētās īpašības, tāpēc tos var izmantot atsevišķi;
13.42. suboptimālie materiāli – materiāli, kam ir lielākā daļa šo noteikumu 13.3 punktā minēto īpašību, tāpēc tie būtu jāizmanto kopā ar citiem materiāliem;
13.43. mazākas nozīmes materiāli – materiāli, kam nav lielākās daļas šo noteikumu 13.3 punktā minēto īpašību. Tie izklaidē cūkas, bet neapmierina dzīvnieku pamatvajadzības, tāpēc tie jāizmanto kopā ar optimālajiem vai suboptimālajiem materiāliem."
7. Papildināt ar 13.5 punktu šādā redakcijā:
"13.5 Dienests cūku novietnē pārbauda:
13.51. šo noteikumu 13.1 punktā minētā riska novērtējuma rādītāju izpildi un šo noteikumu 13.2 punktā minēto rezultātu dokumentēšanu un ieviestās izmaiņas cūku turēšanas apstākļos, ja tādas bijušas;
13.52. cūku ausu savainošanas un astes kodienu pazīmju vai ādas ievainojumu vai cūku anormālas uzvedības (piemēram, vāja interese par vides uzlabošanas materiāliem, cīņa par to izmantošanu, citu, nevis piedāvāto vides uzlabošanas materiālu košana, rakņāšanās savos izkārnījumos vai – sivēnmātēm – viltus migu iekārtošana) biežumu novietnē."
8. Papildināt ar 28.1 punktu šādā redakcijā:
"28.1 Cūkas, kuras paredzēts turēt grupās, bet kuras ir īpaši agresīvas vai kurām ir uzbrukušas citas cūkas, vai kuras ir slimas vai ievainotas, var uz laiku turēt atsevišķos aizgaldos. Šim nolūkam izmantojamais aizgalds ļauj dzīvniekam tajā brīvi apgriezties, ja tas nav pretrunā ar īpašu praktizējošā veterinārārsta ieteikumu."
9. Papildināt ar 28.2 punktu šādā redakcijā:
"28.2 Grupās turētas sivēnmātes un jauncūkas baro, izmantojot sistēmu, kura katram dzīvniekam ļauj iegūt pietiekami daudz barības arī tad, ja ir konkurence barības dēļ."
10. Izteikt 43.1. apakšpunktu šādā redakcijā:
"43.1. nodrošina ar pietiekamu daudzumu cūku nodarbināšanai paredzētiem vides uzlabošanas materiāliem, kas ir piemēroti attiecīgajai kanalizācijas sistēmai;".
Ministru prezidents A. K. Kariņš
Zemkopības ministrs K. Gerhards