Likumi: Šajā laidienā 4 Pēdējās nedēļas laikā 35 Visi
Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā
Izdarīt Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (Latvijas Vēstnesis, 2010, 118. nr.; 2011, 103., 144. nr.; 2012, 166. nr.; 2013, 40., 46., 61., 87., 234. nr.; 2014, 92., 225. nr.; 2015, 251. nr.; 2016, 2., 111., 241. nr.; 2017, 242. nr.; 2018, 128. nr.; 2019, 130., 204. nr.; 2020, 115.A, 119.C, 223., 243. nr.; 2021, 88.A, 217. nr.; 2022, 76., 103.A, 115. nr.) šādus grozījumus:
1. Izteikt 1. panta 14.1 punktu šādā redakcijā:
"141) patiesais labuma guvējs — fiziskā persona, kura ir klienta — juridiskās personas vai juridiska veidojuma — īpašnieks vai kura kontrolē klientu, vai kuras vārdā, labā, interesēs tiek nodibinātas darījuma attiecības vai tiek veikts gadījuma rakstura darījums, un tā ir vismaz:
a) attiecībā uz juridiskajām personām — fiziskā persona, kurai tiešas vai netiešas līdzdalības veidā pieder vairāk nekā pieci procenti no juridiskās personas kapitāla daļām vai balsstiesīgajām akcijām vai kura to tiešā vai netiešā veidā kontrolē,
b) attiecībā uz juridiskiem veidojumiem — fiziskā persona, kurai pieder vai kuras interesēs ir izveidots vai darbojas juridisks veidojums vai kura tiešā vai netiešā veidā īsteno kontroli pār to, tostarp kura ir šāda veidojuma dibinātājs, pilnvarnieks vai pārraudzītājs (pārvaldnieks);".
2. 18. pantā:
papildināt pantu ar 2.1 daļu šādā redakcijā:
"(21) Aizliegts izsniegt apraides atļauju tādas televīzijas programmas apraidei, kura ir izslēgta no Latvijā retranslējamo audio un audiovizuālo programmu saraksta, pamatojoties uz to, ka audiovizuālās programmas jurisdikcijas valsts grauj vai apdraud citas valsts teritoriālo integritāti, suverenitāti vai valstisko neatkarību, vai par kuras retranslācijas aizliegumu Latvijas teritorijā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome pēdējo piecu gadu laikā ir pieņēmusi lēmumu.";
papildināt 4.1 daļu ar jaunu pirmo un otro teikumu šādā redakcijā:
"Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības jebkurā laikā pieprasīt elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim, kas saņēmis apraides atļauju, informāciju par tā patieso labuma guvēju. Minēto informāciju elektroniskais plašsaziņas līdzeklis sniedz nekavējoties, bet ne vēlāk kā septiņu dienu laikā."
3. 19. pantā:
aizstāt otrajā daļā vārdu "saraksts" ar vārdu "uzskaitījums";
papildināt 2.1 daļu ar jaunu pirmo un otro teikumu šādā redakcijā:
"Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības jebkurā laikā pieprasīt elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim, kas saņēmis retranslācijas atļauju, informāciju par tā patieso labuma guvēju. Minēto informāciju elektroniskais plašsaziņas līdzeklis sniedz nekavējoties, bet ne vēlāk kā septiņu dienu laikā.";
papildināt pantu ar 13.1 daļu šādā redakcijā:
"(131) Televīzijas programmu izplatīšanas pakalpojumu sniedzējam, izplatot programmu ar valodas celiņu, kas nav kādā no Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valstu oficiālajām valodām, ir pienākums primāri nodrošināt šo programmu ar valodas celiņu valsts valodā.";
papildināt piecpadsmito daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības izvērtēt Latvijā retranslējamo audio un audiovizuālo programmu sarakstā iekļaujamas un tajā esošas programmas patieso labuma guvēju.";
papildināt pantu ar sešpadsmito, septiņpadsmito un astoņpadsmito daļu šādā redakcijā:
"(16) Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības jebkurā laikā pieprasīt programmas īpašniekam (turētājam) informāciju par tā patieso labuma guvēju. Minēto informāciju programmas īpašnieks (turētājs) sniedz nekavējoties, bet ne vēlāk kā 14 dienu laikā.
(17) Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības izslēgt programmu no Latvijā retranslējamo audio un audiovizuālo programmu saraksta, ja pēc šīs padomes pieprasījuma programmas īpašnieks (turētājs) nav iesniedzis informāciju un dokumentus par patieso labuma guvēju vai iesniedzis par to nepatiesu informāciju.
(18) Latvijā retranslējamo audio un audiovizuālo programmu sarakstā iekļaujama tikai tāda elektronisko plašsaziņas līdzekļu programma, attiecībā uz kuru pēdējo piecu gadu laikā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome nav pieņēmusi lēmumu par retranslācijas aizliegumu."
4. Papildināt 21.5 pantu ar 2.1 daļu šādā redakcijā:
"(21) Aizliegts sniegt pakalpojumu pēc pieprasījuma, kura saturs pilnībā vai daļēji dublē tādu elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu saturu, attiecībā uz kurām Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ir pieņēmusi lēmumu par izplatīšanas aizliegumu Latvijā. Aizliegums ir spēkā visu programmas retranslācijas aizlieguma periodu."
5. 22. pantā:
papildināt 4.1 daļu ar jaunu pirmo un otro teikumu šādā redakcijā:
"Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības jebkurā laikā pieprasīt elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim, kas sniedz pakalpojumu pēc pieprasījuma, informāciju par tā patieso labuma guvēju. Minēto informāciju elektroniskais plašsaziņas līdzeklis sniedz nekavējoties, bet ne vēlāk kā septiņu dienu laikā.";
papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Aizliegts sniegt pakalpojumu pēc pieprasījuma, kura saturs pilnībā vai daļēji dublē tādu elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu saturu, attiecībā uz kurām Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ir pieņēmusi lēmumu par izplatīšanas aizliegumu Latvijā. Aizliegums ir spēkā visu programmas retranslācijas aizlieguma periodu."
6. Papildināt 60. panta pirmo daļu ar 2.1 punktu šādā redakcijā:
"21) apkopo un uztur Latvijā retranslējamo audio un audiovizuālo programmu sarakstu;".
7. Papildināt pārejas noteikumus ar 46. un 47. punktu šādā redakcijā:
"46. Līdz 2022. gada 31. oktobrim elektroniskie plašsaziņas līdzekļi aktualizē informāciju par to patiesajiem labuma guvējiem un iesniedz šo informāciju Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei.
47. Šā likuma 19. panta 13.1 daļa stājas spēkā 2023. gada 1. maijā."
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Likums Saeimā pieņemts 2022. gada 22. septembrī.
Valsts prezidenta vietā
Saeimas priekšsēdētāja I. Mūrniece
Rīgā 2022. gada 23. septembrī