Likumi: Šajā laidienā 23 Pēdējās nedēļas laikā 13 Visi
Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi Kriminālprocesa likumā
Izdarīt Kriminālprocesa likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 11., 20. nr.; 2006, 4. nr.; 2007, 3., 13. nr.; 2008, 1., 15. nr.; 2009, 9., 14., 15. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 19., 178. nr.; 2011, 117. nr.; 2012, 92., 189. nr.; 2013, 6., 21., 61., 112., 183., 187., 252. nr.; 2014, 113., 214. nr.; 2015, 11., 29., 140., 235. nr.; 2016, 48., 241. nr.; 2017, 75., 132., 203. nr.; 2018, 132., 201. nr.; 2019, 248.A nr.; 2020, 119.C, 232., 250. nr.; 2021, 12.A, 45.B, 202. nr.; 2022, 120. nr.) šādus grozījumus:
1. 26.1 pantā:
izslēgt pirmajā daļā vārdus "un asistējošajam Eiropas deleģētajam prokuroram";
aizstāt otrajā daļā vārdus "Eiropas Prokuratūras lietvedībā esošajos kriminālprocesos" ar vārdiem "Kriminālprocesos, kuros Eiropas Prokuratūra īsteno savu kompetenci".
2. Papildināt 31. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Kriminālprocesos, kuros Eiropas Prokuratūra īsteno savu kompetenci, izmeklētāja tiešajam priekšniekam ir visas šajā pantā paredzētās pilnvaras, izņemot tiesības pārņemt kriminālprocesa vadīšanu, atcelt savā pakļautībā esošo amatpersonu pieņemtos lēmumus, kā arī viņam nav pilnvaru dot norādījumus."
3. Papildināt 39.1 panta pirmo daļu ar 6. punktu šādā redakcijā:
"6) dot norādījumus uzraugošajam prokuroram vai prokuroram — procesa virzītājam par procesuālo termiņu ievērošanu un kontrolēt doto norādījumu izpildi."
4. Izslēgt 41. panta pirmās daļas 10. punktu.
5. 60.2 pantā:
papildināt pirmo daļu ar 12. punktu šādā redakcijā:
"12) likumā paredzētajos gadījumos iepazīties ar lietas materiāliem.";
izslēgt trešās daļas 1. punktā vārdus "ciktāl šāda piekļuve neapdraud citu personu pamattiesības, sabiedrības intereses un netraucē kriminālprocesa mērķa sasniegšanu";
papildināt pantu ar 3.2 daļu šādā redakcijā:
"(32) Procesa virzītājs nodrošina šā panta trešās daļas 1. punktā noteiktās tiesības, nepieļaujot lietas materiālos minēto personu pamattiesību apdraudējumu, nodrošinot sabiedrības interešu aizsardzību un neapdraudot kriminālprocesa mērķa sasniegšanu."
6. Izteikt 85. panta otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Lēmumu par atbrīvošanu no samaksas par aizstāvja palīdzību pieņem procesa virzītājs šajā likumā noteiktajā kārtībā."
7. Papildināt 93. panta pirmo daļu pēc vārdiem "tās interesēs" ar vārdiem "šīs personas labā vai tās nepienācīgas pārraudzības vai kontroles rezultātā".
8. Izslēgt 104. panta piektās daļas otro teikumu.
9. 108. pantā:
izteikt trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Juridiskās palīdzības sniedzējam ir tiesības piedalīties visās procesuālajās darbībās kopā ar cietušo.";
papildināt pantu ar 5.1 daļu šādā redakcijā:
"(51) Ja kriminālprocesā nav nodrošināta tiesību un interešu aizsardzība vai cietušais vai viņa pārstāvis izsaka lūgumu procesa virzītājam, procesa virzītājs pieņem lēmumu, ka kriminālprocesā piedalās advokāts kā juridiskās palīdzības sniedzējs:
1) pilngadīgai personai, kura ir maznodrošināta vai trūcīga, vai personai, kura pēkšņi nonākusi tādā situācijā un materiālajā stāvoklī, kas tai liedz nodrošināt savu tiesību aizsardzību;
2) īpaši aizsargājamam cietušajam.";
aizstāt sestajā daļā vārdus "šā panta piektajā daļā paredzētajā gadījumā" ar vārdiem un skaitli "šā panta piektajā un 5.1 daļā paredzētajos gadījumos".
10. 114. pantā:
papildināt pirmo daļu pēc vārda "veikt" ar vārdiem "izmeklētāja palīgs" un pēc vārda "sekretārs" — ar vārdiem "ieslodzījuma vietas darbinieks vai amatpersona";
papildināt pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Ieslodzījuma vietas amatpersona procesa virzītāja uzdevumā izsniedz ieslodzītajam paredzētu dokumentu."
11. Papildināt 121. panta trešo daļu ar 4. punktu šādā redakcijā:
"4) tādu priekšmetu vai dokumentu apskatei, kuri satur advokāta aizsargāto profesionālo noslēpumu."
12. Papildināt 146. pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Ja turpmākā kriminālprocesa gaitā liecinošo personu nebūs iespējams nopratināt, procesa virzītājs, izvērtējot kriminālprocesa intereses, var aicināt personu, kurai ir tiesības uz aizstāvību, piedalīties šīs personas pratināšanā. Ja persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, neierodas, tas nav šķērslis pratināšanai."
13. Papildināt 147. pantu ar astoto daļu šādā redakcijā:
"(8) Ja pratināšanā piedalās saskaņā ar šā likuma 146. panta piekto daļu aicinātā persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, šai personai ir tiesības uzdot jautājumus pratināšanas laikā, ievērojot procesa virzītāja noteikto pratināšanas kārtību. Izmeklēšanas darbības veicējs visus uzdotos jautājumus un sniegtās atbildes norāda nopratināšanas protokolā un ir tiesīgs noraidīt jautājumus, kas nav būtiski vai neattiecas uz lietu."
14. Papildināt likumu ar 184.1 pantu šādā redakcijā:
"184.1 pants. Kratīšana advokāta darba vietā, dzīvesvietā vai transportlīdzeklī
(1) Veicot kratīšanu advokāta darba vietā, dzīvesvietā vai transportlīdzeklī, advokāts procesuālās darbības veicējam norāda uz tādiem priekšmetiem un dokumentiem, kuri satur informāciju par likumā aizsargāto profesionālo noslēpumu, un ne vēlāk kā 24 stundas pēc kratīšanas pabeigšanas var iesniegt procesa virzītājam papildu informāciju vai iebildumus. Ja advokāts nenorāda uz tādiem priekšmetiem un dokumentiem, kas satur informāciju par likumā aizsargāto profesionālo noslēpumu, kratīšanā izņemtā informācija nav atzīstama par aizsargātu profesionālo noslēpumu.
(2) Kratīšanu izdara Latvijas Zvērinātu advokātu padomes pārstāvja klātbūtnē.
(3) Ja advokāts vai pārstāvis norāda, ka priekšmeti un dokumenti satur informāciju par likumā aizsargāto profesionālo noslēpumu, procesa virzītājs, neiepazīstoties ar šo priekšmetu vai dokumentu saturu un nodrošinot informācijas aizsardzību, var tos izņemt. Lai saņemtu atļauju apskates veikšanai, procesa virzītājs iesniedz ierosinājumu izmeklēšanas tiesnesim."
15. Papildināt 212. panta ceturto daļu pēc vārdiem "izmeklēšanas darbības" ar vārdiem "pieņemot lēmumu un".
16. Aizstāt 213. panta trešajā daļā skaitli un vārdu "30 dienas" ar vārdiem "trīs mēnešus".
17. Papildināt 219. pantu ar 2.1 daļu šādā redakcijā:
"(21) Ja dati tiek uzglabāti informācijas sistēmā, kura atrodas ārpus jebkuras valsts jurisdikcijas, un tai var piekļūt autorizēti, izmantojot izmeklēšanas tiesneša lēmumā minēto sistēmu, jauns lēmums nav nepieciešams. Ja kriminālprocesa laikā tiek noskaidrota informācijas sistēmas atrašanās kādas valsts jurisdikcijā, procesa virzītājs sazinās ar šo valsti šā likuma 83. un 83.1 nodaļā noteiktajā kārtībā."
18. Aizstāt 223. panta pirmajā daļā skaitli un vārdu "30 dienām" ar vārdiem "trim mēnešiem".
19. 232. pantā:
aizstāt pirmajā daļā vārdus "prokurors vai izmeklēšanas tiesnesis, kas uzrauga speciālās izmeklēšanas darbības kriminālprocesā" ar vārdiem "izmeklētājs ar uzraugošā prokurora piekrišanu vai prokurors";
papildināt sesto daļu pēc vārda "materiāliem" ar vārdu "prokurors".
20. Papildināt 241. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Nodrošinājuma līdzekli piemēro juridiskajai personai procesā par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu, ja notiek pretdarbība kriminālprocesa mērķa sasniegšanai vai netiek pildīti likumā noteiktie procesuālie pienākumi vai ja ir pamats uzskatīt, ka tiks kavēta procesa virzība vai fiziskā persona izdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu juridiskās personas interesēs, šīs personas labā vai tās nepienācīgas pārraudzības vai kontroles rezultātā."
21. Papildināt 242. pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Nodrošinājuma līdzekļi juridiskajai personai ir procesuālie piespiedu līdzekļi."
22. Papildināt likumu ar 243.1 pantu šādā redakcijā:
"243.1 pants. Nodrošinājuma līdzekļi juridiskajai personai
(1) Ir šādi nodrošinājuma līdzekļi:
1) noteiktu darbību aizliegums;
2) aizliegums veikt izmaiņas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros;
3) aizliegums veikt uzņēmuma pāreju.
(2) Juridiskajai personai var piemērot vienu vai vairākus šā panta pirmajā daļā minētos nodrošinājuma līdzekļus."
23. Papildināt likumu ar 261.1, 261.2 un 261.3 pantu šādā redakcijā:
"261.1 pants. Noteiktu darbību aizliegums
Noteiktu darbību aizliegums ir ar procesa virzītāja lēmumu noteikts ierobežojums procesā par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai uz laiku veikt noteikta veida uzņēmējdarbību vai cita veida darbību, ja noziedzīgs nodarījums ir saistīts ar minētās darbības veikšanu.
261.2 pants. Aizliegums veikt izmaiņas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros
(1) Aizliegums veikt izmaiņas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros bez procesa virzītāja atļaujas ir ar procesa virzītāja lēmumu noteikta aizlieguma atzīmes ierakstīšana Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros juridiskās personas reorganizācijai, likvidācijai, amatpersonu, dalībnieku un akcionāru maiņai vai komercķīlas reģistrācijai, pārjaunošanai un grozīšanai procesā par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai. Procesa virzītājs var pieņemt lēmumu arī par citas aizlieguma atzīmes ierakstīšanu Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros, norādot konkrētu aizlieguma veidu.
(2) Procesa virzītājs var noteikt vienu vai vairākus šā panta pirmajā daļā minētos aizliegumus.
(3) Lēmumu nosūta izpildei Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistram.
261.3 pants. Aizliegums veikt uzņēmuma pāreju
Aizliegums veikt uzņēmuma pāreju ir ar procesa virzītāja lēmumu noteikts ierobežojums procesā par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai veikt uzņēmuma pāreju atbilstoši Komerclikumā noteiktajai kārtībai bez procesa virzītāja atļaujas."
24. 262. pantā:
papildināt panta nosaukumu pēc vārda "līdzekļa" ar vārdiem "un nodrošinājuma līdzekļa juridiskajai personai";
papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Juridiskās personas pārstāvim vai aizstāvim ir tiesības pārsūdzēt procesa virzītāja pieņemto lēmumu par nodrošinājuma līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai procesā par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu. Izmeklēšanas tiesnesim sūdzību var iesniegt septiņu dienu laikā pēc tam, kad saņemta lēmuma par nodrošinājuma līdzekļa piemērošanu kopija. Izmeklēšanas tiesnesis sūdzību izskata šā panta trešajā, ceturtajā un piektajā daļā noteiktajā kārtībā."
25. 292. pantā:
papildināt pantu ar otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Juridiskajai personai, kura traucē kriminālprocesā noteikto kārtību vai nepilda piemēroto nodrošinājuma līdzekli, var uzlikt piespiedu naudu līdz tūkstoš Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmēram.";
uzskatīt līdzšinējo panta tekstu par pirmo daļu.
26. Papildināt 293. panta pirmo daļu pēc vārda "pārkāpumu" ar vārdiem "vai nodrošinājuma līdzekļa neievērošanu".
27. Aizstāt 308. panta piektajā daļā vārdus "Uz tiesas sēdi aicināmo personu sarakstā" ar vārdiem "To personu sarakstā, kuru liecības iekļautas tiesā izmantojamo pierādījumu uzskaitījumā".
28. Papildināt 333.1 pantu ar 1.1 daļu šādā redakcijā:
"(11) Tiesai pieteikumi, iesniegumi vai lūgumi iesniedzami ne vēlāk kā 10 darbdienas pirms lietas iztiesāšanas uzsākšanas."
29. Papildināt 351. pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Prokurors, pabeidzot kriminālprocesu uz personu nereabilitējoša pamata, var noteikt, kā arī piedzīt kompensāciju valsts vai pašvaldības interesēs, ja šajā likumā noteiktajā kārtībā nav iesniegts kompensācijas pieteikums."
30. Papildināt 367. panta pirmās daļas 7.3 punktu pēc vārda "izdotās" ar vārdiem "vai nodotās".
31. 368. pantā:
izslēgt pirmajā daļā vārdu "piektajā";
izteikt ceturtās daļas otro teikumu šādā redakcijā:
"Procesa virzītājs var atbrīvot personu no procesuālo izdevumu piedziņas pilnībā vai daļēji arī citos gadījumos, ja piedziņa var būtiski ietekmēt to personu mantisko stāvokli, kuras atrodas šīs personas apgādībā.";
izslēgt piekto daļu;
papildināt pantu ar 5.1 daļu šādā redakcijā:
"(51) Šā likuma 367. panta pirmās daļas 7.3 punktā minētos procesuālos izdevumus, kas saistīti ar ārvalstī notiesātās personas pārņemšanu brīvības atņemšanas soda izciešanai Latvijā, var pilnībā vai daļēji piedzīt no ārvalstī notiesātās personas, ja:
1) ir saņemts ārvalstī notiesātās personas vai tās pārstāvja lūgums ārvalstī piespriestu brīvības atņemšanas sodu izpildīt Latvijā;
2) ārvalstī notiesātā persona apzināti ir kavējusi nodošanas procedūru, radot valstij papildu izdevumus;
3) personas pārņemšana ir saistīta ar nesamērīgiem izdevumiem.";
izteikt septīto daļu šādā redakcijā:
"(7) Pirmstiesas procesā procesa virzītājs, izbeidzot vai pabeidzot kriminālprocesu personu nereabilitējošu apstākļu dēļ, nosaka procesuālo izdevumu piedziņu vai atbrīvošanu no tiem, ja persona ir iesniegusi lūgumu. Ja procesa virzītājs lēmumu par procesuālo izdevumu piedziņu pieņem pēc galīgā nolēmuma stāšanās spēkā, lēmuma kopiju nosūta personai, pret kuru kriminālprocess izbeigts. Persona šo lēmumu 10 dienu laikā no tā kopijas saņemšanas dienas var pārsūdzēt prokuroram vai amatā augstākam prokuroram, kura lēmums nav pārsūdzams.";
izslēgt 7.1 daļu.
32. 373. pantā:
papildināt septīto daļu ar jaunu otro teikumu šādā redakcijā:
"Pilnīgi vai daļēji atceļot lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu un nosūtot materiālu pārbaudei, norāda veicamās darbības.";
papildināt pantu ar astoto daļu šādā redakcijā:
"(8) Prokurors var izvērtēt lēmuma par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu likumību un pamatotību arī tad, ja nav saņemta šā likuma 369. panta otrās daļas 1., 2. vai 4. punktā minēto personu sūdzība. Šādā gadījumā prokurors var pilnīgi vai daļēji atcelt vai grozīt pieņemto lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu. Pilnīgi vai daļēji atceļot lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu un nosūtot materiālu pārbaudei, norāda veicamās darbības. Prokurora lēmums nav pārsūdzams."
33. 377. pantā:
papildināt pantu ar 5.1 punktu šādā redakcijā:
"51) ir likvidēta juridiskā persona, pret kuru notiek process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai;";
papildināt pantu ar 11. punktu šādā redakcijā:
"11) cietusī persona līdz izmeklēšanas pabeigšanai pirmstiesas kriminālprocesā atsaukusi pieteikumu tādā kriminālprocesā, kuru var uzsākt tikai uz šīs personas pieteikuma pamata."
34. Izslēgt 378. panta 1.1 daļā vārdu "tiesas".
35. 389. pantā:
papildināt pantu ar 1.2 daļu šādā redakcijā:
"(12) No brīža, kad procesā par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai ir pieņemts lēmums par nodrošinājuma līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai, pirmstiesas kriminālprocess pret šo juridisko personu ir jāpabeidz vai jāatceļ visi nodrošinājuma līdzekļi šā panta pirmajā daļā minētajā termiņā.";
aizstāt otrās daļas pirmajā teikumā vārdu un skaitli "vai 1.1" ar skaitļiem un vārdu "1.1 vai 1.2";
aizstāt trešajā daļā vārdu un skaitli "vai 1.1" ar skaitļiem un vārdu "1.1 vai 1.2".
36. Papildināt 392. pantu ar 1.1 daļu šādā redakcijā:
"(11) Ja kriminālprocesā ir veiktas nepieciešamās kriminālprocesuālās darbības un nav izdevies noskaidrot noziedzīgu nodarījumu izdarījušo personu, izmeklētājs ar uzraugošā prokurora piekrišanu var izbeigt kriminālprocesu."
37. 392.1 pantā:
papildināt ceturto daļu ar 4.2 punktu šādā redakcijā:
"42) valsts kompensācijas, ja tāda izmaksāta, piedziņu;";
papildināt pantu ar 4.3 daļu šādā redakcijā:
"(43) Izbeidzot kriminālprocesu šā likuma 392. panta 1.1 daļā noteiktajā kārtībā, procesa virzītājs pieņem lēmumu glabāt līdz kriminālatbildības noilguma iestāšanās brīdim tos lietiskos pierādījumus, dokumentus un citus izņemtos priekšmetus un vērtības, kas nav realizējami, iznīcināmi vai atdodami īpašniekiem vai likumīgajiem valdītājiem, un nosaka rīcību ar tiem pēc kriminālatbildības noilguma iestāšanās."
38. Izslēgt 400. pantu.
39. Papildināt 412. panta sesto daļu pēc vārdiem "atzinumu kopijas" ar vārdiem "un speciālo izmeklēšanas darbību materiālus, kas fiksēti ar tehniskiem līdzekļiem".
40. 413. panta pirmajā daļā:
izteikt 5. punktu šādā redakcijā:
"5) apsūdzētās personas attieksmi pret apsūdzību;";
izslēgt 11. punktu.
41. 415. pantā:
izteikt trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Kriminālprocesa izbeigšana, nosacīti atbrīvojot no kriminālatbildības, pieļaujama atbilstoši Krimināllikumā noteiktajam un tikai tad, ja šādai procesa izbeigšanai piekrīt amatā augstāks prokurors.";
papildināt pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:
"(7) Ja kriminālprocess tiek izbeigts, nosacīti atbrīvojot no kriminālatbildības, apsūdzētajam noteiktajā pārbaudes laikā ir pienākums nekavējoties, bet ne vēlāk kā vienas darba dienas laikā rakstveidā informēt prokuroru par sūtījumu saņemšanas adreses maiņu, norādot jauno adresi."
42. Aizstāt 415.1 panta pirmajā daļā vārdu "virsprokurors" ar vārdu "prokurors".
43. Papildināt 416. pantu ar 4.1 un 4.2 punktu šādā redakcijā:
"41) termiņu, līdz kuram ir jānovērš radītais kaitējums, ja šāds pienākums uzlikts;
42) ziņas par izlīgumu un tā nosacījumiem, ja šāds izlīgums noslēgts;".
44. Papildināt likumu ar 416.1 pantu šādā redakcijā:
"416.1 pants. Pienākums iemaksāt garantijas naudu
(1) Uzliekot pienākumu iemaksāt garantijas naudu, prokurors lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu, nosacīti atbrīvojot no kriminālatbildības, norāda saskaņā ar Krimināllikumu noteiktu naudas summu, kas nododama prokurora noteiktās kredītiestādes depozītā (glabāšanā), kā arī termiņu, kādā jāveic minētās naudas summas nodošana.
(2) Garantijas naudu iemaksā persona, attiecībā uz kuru izbeidz kriminālprocesu, iesniedzot sodu izpildes iestādei samaksu apliecinošu dokumentu."
45. Papildināt 418. pantu ar 2.1 daļu šādā redakcijā:
"(21) Ja persona izpilda uzliktos pienākumus un pārbaudes laikā neizdara jaunu tīšu noziedzīgu nodarījumu, iemaksātā garantijas nauda ar prokurora lēmumu atdodama tās devējam."
46. Papildināt 419. panta otro daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Šā likuma 418. panta trešās daļas 1., 2. un 4. punktā minētajos gadījumos iemaksātā garantijas nauda ar prokurora lēmumu ieskaitāma valsts budžetā."
47. 420. panta piektajā daļā:
aizstāt pirmajā teikumā vārdus "kā arī" ar vārdiem "tai skaitā";
izslēgt otrajā teikumā vārdu "cietušajam".
48. Izteikt 421. pantu šādā redakcijā:
"421. pants. Prokurora priekšraksts par sodu
(1) Ja prokurors ir konstatējis, ka var pabeigt kriminālprocesu, nosakot personai sodu, viņš sastāda prokurora priekšrakstu par sodu.
(2) Prokurors priekšrakstā par sodu apsūdzētajai personai var piemērot sabiedrisko darbu, naudas sodu vai probācijas uzraudzību, kā arī papildsodus — sabiedrisko darbu, naudas sodu vai tiesību ierobežošanu — saskaņā ar Krimināllikumā noteikto.
(3) Priekšraksta par sodu ievaddaļā norāda:
1) priekšraksta par sodu pieņemšanas vietu un laiku;
2) prokuratūras struktūrvienību un prokuroru, kas piemēro priekšrakstu par sodu;
3) kriminālprocesa numuru.
(4) Priekšraksta par sodu aprakstošajā daļā un motīvu daļā norāda:
1) ziņas par apsūdzētā personību;
2) kad un par kādu noziedzīgu nodarījumu celta un izsniegta apsūdzība;
3) īsu apsūdzības izklāstu;
4) apsūdzētā attieksmi pret apsūdzību;
5) pieteikto kaitējuma kompensāciju;
6) piemēroto drošības līdzekli un aizturēšanā pavadīto laiku;
7) apsūdzētā atbildību pastiprinošos un mīkstinošos apstākļus;
8) priekšraksta par sodu piemērošanas iemeslu un pamatu.
(5) Priekšraksta par sodu rezolutīvajā daļā norāda prokurora lēmumu par:
1) piemēroto sodu;
2) drošības līdzekļa atcelšanu;
3) apsūdzētajam piemēroto ar brīvības atņemšanu saistīto drošības līdzekļu termiņu ieskaitīšanu soda termiņā;
4) kaitējuma kompensāciju, nosakot termiņu tās labprātīgai atlīdzināšanai — 30 dienas no priekšraksta par sodu spēkā stāšanās dienas —, un pienākumu iesniegt prokuroram dokumentus par kaitējuma kompensācijas atlīdzināšanu;
5) noziedzīga nodarījuma izdarīšanas priekšmeta, ar noziedzīgu nodarījumu saistītās mantas un noziedzīgi iegūtās mantas konfiskāciju vai piedziņu, kā arī rīcību ar lietiskajiem pierādījumiem, arestēto mantu, dokumentiem, ar noziedzīgu nodarījumu saistīto mantu, citiem procesa laikā izņemtajiem priekšmetiem un vērtībām;
6) procesuālo izdevumu atlīdzību, nosakot termiņu tās labprātīgai atlīdzināšanai — 30 dienas no priekšraksta par sodu spēkā stāšanās dienas;
7) citu ar prokurora priekšrakstu par sodu saistīto jautājumu izlemšanu, ja tas nepieciešams;
8) informāciju par soda izpildes iestādi un ierašanās termiņu;
9) priekšraksta par sodu pārsūdzēšanas kārtību.
(6) Prokurors priekšrakstā par sodu šajā likumā noteiktajos gadījumos pieņem lēmumu arī par materiālu nosūtīšanu tiesai izlemšanai šā likuma 59. nodaļā noteiktajā kārtībā.
(7) Apsūdzētais prokurora priekšrakstu par sodu var pārsūdzēt tikai par pieļautu Krimināllikuma pārkāpumu vai būtisku šā likuma pārkāpumu."
49. 422. pantā:
aizstāt pirmajā daļā vārdus "piecu darba dienu laikā no kopiju" ar vārdiem "piecu darba dienu laikā no priekšraksta par sodu kopijas";
izslēgt otrajā daļā vārdus un skaitli "kā arī pārsūdzēt pieņemto lēmumu 10 dienu laikā pēc paziņojuma saņemšanas dienas".
50. Izteikt 435. panta 9. punktu šādā redakcijā:
"9) pārsūdzēt nolēmumu apelācijas instances tiesā par vienošanās procesa kārtības pārkāpumiem vai Krimināllikuma normu pārkāpumiem;".
51. 436. panta otrajā daļā:
izteikt 5. punktu šādā redakcijā:
"5) pārsūdzēt nolēmumu apelācijas instances tiesā par vienošanās procesa kārtības pārkāpumiem vai Krimināllikuma normu pārkāpumiem;";
aizstāt 6. punktā vārdu "kasācijas" ar vārdu "apelācijas" un skaitli "101." — ar skaitli "100.".
52. Aizstāt 439.1 panta trešajā daļā vārdus "izmeklēšanas laikā" ar vārdiem "pirmstiesas procesā".
53. Izteikt 441.1 pantu šādā redakcijā:
"441.1 pants. Procesa par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai īpatnības, piemērojot prokurora priekšrakstu
(1) Ja ir izdarīts kriminālpārkāpums, mazāk smags noziegums vai smags noziegums, par kuru paredzēts brīvības atņemšanas sods līdz pieciem gadiem, un juridiskās personas pārstāvis atzīst noziedzīga nodarījuma izdarīšanas faktu, cietušajam radītais kaitējums ir kompensēts un pārstāvis piekrīt procesa pabeigšanai, piemērojot juridiskajai personai piespiedu ietekmēšanas līdzekli, prokurors var pabeigt procesu, sastādot priekšrakstu par piespiedu ietekmēšanas līdzekli. Prokurora priekšrakstu par piespiedu ietekmēšanas līdzekli, ja izdarīts smags noziegums, par kuru paredzēts brīvības atņemšanas sods līdz pieciem gadiem, var sastādīt, ja tam piekrīt amatā augstāks prokurors. Prokurors priekšrakstā par piespiedu ietekmēšanas līdzekli var noteikt tiesību ierobežošanu vai naudas piedziņu saskaņā ar Krimināllikumā noteikto.
(2) Prokurora priekšraksta ievaddaļā norāda šā likuma 421. panta trešajā daļā minēto informāciju.
(3) Prokurora priekšraksta aprakstošajā daļā un motīvu daļā norāda:
1) procesa uzsākšanas pamatu;
2) kad un saistībā ar kādu noziedzīgu nodarījumu process uzsākts;
3) juridiskās personas attieksmi pret noziedzīga nodarījuma izdarīšanas faktu;
4) pieteikto un atlīdzināto kaitējuma kompensāciju;
5) prokurora priekšraksta piemērošanas iemeslu un pamatu;
6) piemēroto nodrošinājuma līdzekli.
(4) Prokurora priekšraksta rezolutīvajā daļā norāda prokurora lēmumu par:
1) piemēroto piespiedu ietekmēšanas līdzekli;
2) nodrošinājuma līdzekļa atcelšanu;
3) noziedzīga nodarījuma izdarīšanas priekšmeta, ar noziedzīgu nodarījumu saistītās mantas un noziedzīgi iegūtās mantas konfiskāciju vai piedziņu, kā arī rīcību ar lietiskajiem pierādījumiem, arestēto mantu, dokumentiem, ar noziedzīgu nodarījumu saistīto mantu, citiem procesa laikā izņemtajiem priekšmetiem un vērtībām;
4) procesuālo izdevumu atlīdzību, nosakot termiņu tās labprātīgai atlīdzināšanai — 30 dienas no priekšraksta spēkā stāšanās dienas;
5) citu ar prokurora priekšrakstu saistīto jautājumu izlemšanu, ja tas nepieciešams;
6) informāciju par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa izpildes iestādi;
7) prokurora priekšraksta pārsūdzēšanas kārtību.
(5) Prokurors priekšrakstā šajā likumā noteiktajos gadījumos pieņem lēmumu arī par materiālu nosūtīšanu tiesai izlemšanai šā likuma 59. nodaļā noteiktajā kārtībā.
(6) Juridiskā persona prokurora priekšrakstu var pārsūdzēt tikai par pieļautu Krimināllikuma pārkāpumu vai būtisku šā likuma pārkāpumu.
(7) Juridiskajai personai, pret kuru pabeidz procesu ar prokurora priekšrakstu par piespiedu ietekmēšanas līdzekli, izsniedz šā priekšraksta kopiju, to informē par tiesībām iepazīties ar krimināllietas vai izdalītā procesa materiāliem un tai izskaidro procesa pabeigšanas sekas. Juridiskās personas pārstāvis ar parakstu apliecina, ka piekrīt noziedzīga nodarījuma kvalifikācijai. Juridiskās personas pārstāvis piekrišanu var izteikt nekavējoties vai piecu darba dienu laikā no prokurora priekšraksta kopijas saņemšanas dienas. Piekrišanu nevar atsaukt.
(8) Prokurors nosūta cietušajam priekšraksta par piespiedu ietekmēšanas līdzekli kopiju un paziņo par viņa tiesībām iepazīties ar krimināllietas vai izdalītā procesa materiāliem."
54. Izslēgt 442. panta pirmajā daļā skaitli un vārdus "322. panta otrajā daļā".
55. 455. panta pirmajā daļā:
papildināt daļu pēc vārdiem "pieteikt lūgumus" ar vārdu "un";
aizstāt vārdu "tie" ar vārdiem "lūgumi vai pierādījumi".
56. Papildināt 460. panta pirmo daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Lēmums nav pārsūdzams."
57. Izslēgt 471. panta piektajā daļā vārdus "vai to var saukt pie likumā noteiktās atbildības par necieņu pret tiesu".
58. Izteikt 481. panta trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu izlemj par piemērotajiem procesuālajiem piespiedu līdzekļiem, lietiskajiem pierādījumiem, izņemtajiem priekšmetiem, dokumentiem un vērtībām, kā arī mantiskajiem jautājumiem."
59. Izteikt 503. panta ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Ja apsūdzētais tiesas sēdē sniedzis liecību vai izmantojis savas tiesības neliecināt, bet iepriekš konkrētajā kriminālprocesā ir liecinājis kā persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, tiesas debašu dalībnieki vai tiesa, pamatojot nolēmumu, var uz šīm liecībām atsaukties."
60. Aizstāt 528. panta pirmās daļas 9. punktā vārdus "sprieduma labprātīgai izpildei" ar vārdiem "tās labprātīgai atlīdzināšanai".
61. Aizstāt 529. panta pirmās daļas 2. punktā vārdus "sprieduma labprātīgai izpildei" ar vārdiem "tās labprātīgai atlīdzināšanai".
62. Izteikt 530. panta ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Ja lietas apjoma, juridiskās sarežģītības vai citu objektīvu apstākļu dēļ pilns tiesas spriedums nav sastādīts noteiktajā laikā, tiesnesis paziņo prokuroram, apsūdzētajam, cietušajam, aizstāvim un pārstāvim, kā arī kriminālprocesā aizskartajam mantas īpašniekam, kura mantai uzlikts arests, kad būs pieejams pilns tiesas spriedums. Pilna tiesas sprieduma sastādīšanu vienā reizē var atlikt ne ilgāk par diviem mēnešiem, bet kopā pilna sprieduma sastādīšanu var atlikt ne ilgāk par sešiem mēnešiem."
63. Izteikt 540.1 panta septīto daļu šādā redakcijā:
"(7) Šā panta piektajā daļā noteiktajā kārtībā pieņemtais tiesas nolēmums ir pārsūdzams tikai apelācijas instances tiesā par vienošanās procesa kārtības pārkāpumiem vai Krimināllikuma normu pārkāpumiem."
64. Izteikt 542. panta otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Tiesas nolēmums ir pārsūdzams tikai apelācijas instances tiesā par vienošanās procesa kārtības pārkāpumiem vai Krimināllikuma normu pārkāpumiem."
65. 543. panta trešajā daļā:
izteikt 7. punktu šādā redakcijā:
"7) kaitējuma kompensāciju, tai skaitā valsts izmaksātās kompensācijas apmēru, nosakot termiņu tās labprātīgai atlīdzināšanai — 30 dienas no sprieduma spēkā stāšanās dienas — un pienākumu iesniegt tiesai dokumentus par kaitējuma kompensācijas atlīdzināšanu;";
izteikt 13. punktu šādā redakcijā:
"13) iespēju spriedumu pārsūdzēt apelācijas instances tiesā un pārsūdzības termiņu."
66. Papildināt 547.1 pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Ja iztiesāšanas laikā ir mainījušies šā likuma 439.1 panta pirmās daļas 1., 2. un 3. punktā minētie apstākļi, prokurors pieņem lēmumu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanas procesā konstatēto apstākļu maiņu, ko nosūta juridiskajai personai un iesniedz tiesai. Lēmums nav pārsūdzams."
67. Izteikt 548.2 panta otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Tiesas nolēmums ir pārsūdzams apelācijas instances tiesā par vienošanās procesa kārtības pārkāpumiem vai Krimināllikuma normu pārkāpumiem."
68. Izteikt 548.3 panta sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Tiesas nolēmums ir pārsūdzams tikai apelācijas instances tiesā par vienošanās procesa kārtības pārkāpumiem vai Krimināllikuma normu pārkāpumiem."
69. Izteikt 568. panta trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Ja lietas apjoma, juridiskās sarežģītības vai citu objektīvu apstākļu dēļ pilns tiesas nolēmums nav sastādīts noteiktajā laikā, tiesnesis paziņo prokuroram, apsūdzētajam, cietušajam, aizstāvim un pārstāvim, kā arī kriminālprocesā aizskartajam mantas īpašniekam, kura mantai uzlikts arests, kad būs pieejams pilns tiesas nolēmums. Pilna tiesas nolēmuma sastādīšanu vienā reizē var atlikt ne ilgāk par diviem mēnešiem, bet kopā pilna nolēmuma sastādīšanu var atlikt ne ilgāk par sešiem mēnešiem."
70. Izslēgt 569. panta otro daļu.
71. Izteikt 582. panta pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Spriedumus un lēmumus kasācijas kārtībā izskata Augstākā tiesa triju tiesnešu sastāvā vai paplašinātā sastāvā, kurā viens ir sēdes priekšsēdētājs."
72. Papildināt 586. pantu ar astoto daļu šādā redakcijā:
"(8) Ja tiesa, izskatot lietu, atzīst, ka lieta izskatāma paplašinātā sastāvā, tā pieņem lēmumu par lietas nodošanu izskatīšanai paplašinātā sastāvā."
73. Papildināt 587. pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Tiesnesis, kuram, lietu izskatot paplašinātā sastāvā, bijis atšķirīgs viedoklis par tiesību normu piemērošanas jautājumiem, piecu darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas ir tiesīgs rakstveidā izteikt savas atsevišķās domas, kas pievienojamas lietai un ir publiski pieejamas."
74. 593. pantā:
aizstāt otrās daļas pirmajā teikumā vārdu "prokurors" ar vārdiem "procesa virzītājs" un vārdu "turpināšanu" — ar vārdu "uzsākšanu";
izteikt otrās daļas otro teikumu šādā redakcijā:
"No šā brīža persona, kurai šajā kriminālprocesā ir tiesības uz aizstāvību, iegūst personas, pret kuru notiek process medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanai, statusu.";
papildināt pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Prokurors pieņem lēmumu rezolūcijas veidā turpināt procesu medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanai 10 dienu laikā pēc tam, kad saņēmis izmeklētāja lēmumu par šāda procesa turpināšanas nepieciešamību un krimināllietas materiālus."
75. Aizstāt 594. panta pirmajā un otrajā daļā vārdu "prokurors" ar vārdiem "procesa virzītājs".
76. Papildināt 605. pantu ar 1.1 un 1.2 daļu šādā redakcijā:
"(11) Tiesa var rakstīt saīsināto lēmumu, kas sastāv no ievaddaļas, aprakstošās daļas un rezolutīvās daļas. Tiesa pilnu lēmumu sagatavo 14 dienu laikā no saīsinātā lēmuma sastādīšanas dienas, paziņojot tā pieejamības datumu.
(12) Ja lietas apjoma, juridiskās sarežģītības vai citu objektīvu apstākļu dēļ pilns tiesas lēmums nav sastādīts noteiktajā laikā, tiesnesis paziņo prokuroram, personai, pret kuru notiek process medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanai, cietušajam, aizstāvim un pārstāvim, kā arī kriminālprocesā aizskartajam mantas īpašniekam, kura mantai uzlikts arests, kad būs pieejams pilns tiesas lēmums. Pilna tiesas lēmuma sastādīšanu var atlikt tikai vienu reizi."
77. 627. pantā:
izteikt otrās daļas 1. punktu šādā redakcijā:
"1) ziņas par faktiem, kas pamato mantas saistību ar noziedzīgu nodarījumu vai mantas noziedzīgo izcelsmi, kā arī to, kādi lietas materiāli pamato šādu ziņu esību un tiek izdalīti no izmeklēšanā esošās krimināllietas par noziedzīgu nodarījumu;";
izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Procesa par noziedzīgi iegūtu mantu lietā esošie materiāli ir izmeklēšanas noslēpums. Ar materiāliem, kas minēti lēmumā par procesa uzsākšanu par noziedzīgi iegūtu mantu, nepieļaujot pierādījumos minēto personu pamattiesību apdraudējumu, nodrošinot sabiedrības interešu aizsardzību un neapdraudot tā kriminālprocesa mērķa sasniegšanu, no kura izdalīti materiāli, var iepazīties lietas dalībnieki. Procesa virzītājs rakstveidā brīdina par ziņu neizpaušanu saskaņā ar šā likuma 396. pantu.";
izslēgt piekto daļu.
78. Papildināt 628. panta ievaddaļu pēc vārdiem "tiesības uz konkrēto mantu" ar vārdiem "vai minēto personu pārstāvim vai aizstāvim, ja tāds ir".
79. 629. pantā:
papildināt otro daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Ja šā likuma 628. pantā minētajai personai ir pārstāvis vai aizstāvis, par tiesas sēdi var paziņot tikai pārstāvim vai aizstāvim.";
papildināt ceturto daļu pēc vārdiem "pieteikt noraidījumus vai lūgumus, iesniegt" ar vārdiem "rajona (pilsētas) tiesai".
80. Papildināt 630. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Ja krimināllieta, no kuras izdalīti materiāli, nodota tiesai, tiesa pieņem lēmumu izbeigt procesu par noziedzīgi iegūtu mantu."
81. Papildināt 631. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Izskatot sūdzību vai protestu, tiesa atceļ rajona (pilsētas) tiesas lēmumu un nosūta materiālus jaunai izskatīšanai, ja konstatē kādu šā likuma pārkāpumu, kuru tiesa pati nevar novērst. Lēmums nav pārsūdzams."
82. 632. pantā:
papildināt trešo daļu ar vārdiem "ja šajā likumā nav noteikts citādi";
papildināt pantu ar 3.1 un 3.2 daļu šādā redakcijā:
"(31) Ja kasācijas instances tiesa atceļ pirmās instances vai apelācijas instances tiesas nolēmumu daļā un nosūta krimināllietu jaunai izskatīšanai, tad nolēmums daļā attiecībā uz personu, par kuru tas nav atcelts, stājas spēkā.
(32) Pirmās instances vai apelācijas instances tiesas nolēmums, kas nav pārsūdzēts daļā par mantas aresta vai konfiskācijas atcelšanu, daļā par rīcību ar mantu stājas spēkā."
83. Papildināt 634. panta ceturtās daļas 6. punktu pēc vārdiem "īslaicīgu brīvības atņemšanu" ar vārdiem "vai brīvības atņemšanu".
84. Aizstāt 634.1 panta otrajā daļā vārdus "prokurors lēmuma vai priekšraksta izrakstu" ar vārdiem "procesa virzītājs lēmuma vai prokurors priekšraksta izrakstu".
85. Papildināt 697. panta pirmās daļas 3. punktu un otrās daļas 3. punktu pēc vārda "Latvijā" ar vārdiem "vai citā Eiropas Savienības dalībvalstī".
86. 714. pantā:
papildināt trešo daļu pēc vārdiem "Latvijas pilsoni" ar vārdiem "vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsoni, kas uzturas Latvijas Republikā";
papildināt ceturto daļu ar 4. un 5. punktu šādā redakcijā:
"4) nodarījums, uz kuru attiecas Eiropas apcietinājuma lēmums, nav ietverts šā likuma 2. pielikumā un nav noziedzīgs pēc Latvijas likuma, izņemot gadījumus, kad lēmums attiecas uz izvairīšanos no tādu nodokļu un nodevu samaksas vai muitas un valūtas noteikumu ievērošanas, kādi Latvijas normatīvajos aktos nav paredzēti vai arī ir paredzēti, bet to regulējums, kas noteikts Latvijas normatīvajos aktos, atšķiras no lēmumu pieņēmušās Eiropas Savienības dalībvalsts normatīvajos aktos noteiktā regulējuma;
5) tiek prasīta Latvijas pilsoņa vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsoņa, kas uzturas Latvijas Republikā, izdošana Eiropas Savienības dalībvalsts piespriestā soda izpildei.";
papildināt pantu ar 4.1 daļu šādā redakcijā:
"(41) Ja Eiropas apcietinājuma lēmums izdots, lai izpildītu brīvības atņemšanas sodu vai piemērotu ar brīvības atņemšanu saistītu drošības līdzekli, personas izdošanu var atteikt arī tad, ja nolēmums pieņemts personas prombūtnē (in absentia), izņemot gadījumus, kad attiecīgā persona:
1) saņēmusi pavēsti vai citādi tikusi informēta par to, ka nolēmums var tikt pieņemts bez tās klātbūtnes;
2) tikusi informēta par procesu un tiesas sēdē piedalījies tās aizstāvis;
3) saņēmusi nolēmumu un informējusi, ka šo nolēmumu neapstrīd vai nav to pārsūdzējusi;
4) nav saņēmusi nolēmumu, bet nolēmums personai tiks izsniegts tūlīt pēc nodošanas un persona tiks skaidri informēta par tās tiesībām uz lietas atkārtotu izskatīšanu vai pārsūdzību, kā arī par termiņu, kādā jāpieprasa šāda lietas atkārtota izskatīšana vai pārsūdzība, kā minēts atbilstīgajā Eiropas apcietinājuma lēmumā.";
izslēgt piektās daļas 4. punktu.
87. 715. pantā:
papildināt trešo daļu pēc vārdiem "Latvijas pilsonis" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis, kas uzturas Latvijas Republikā" (attiecīgā locījumā);
papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Ja Eiropas apcietinājuma lēmums ir izsniegts brīvības atņemšanas soda vai ar brīvības atņemšanu saistīta drošības līdzekļa izpildei un personas izdošana ir atteikta saskaņā ar šā likuma 714. panta ceturtās daļas 5. punktu, spriedumu vai piespiedu līdzekli izpilda Latvijā saskaņā ar Latvijas likumu."
88. 720.1 pantā:
papildināt pantu ar otro un trešo daļu šādā redakcijā:
"(2) Ja izdodamā persona nepiekrīt šā panta pirmajā daļā minētajam lēmumam, šo lēmumu var pārsūdzēt Augstākajā tiesā 10 dienu laikā no tā saņemšanas dienas.
(3) Sūdzību par kompetentās iestādes lēmumu Augstākā tiesa izskata šā likuma 706. un 707. pantā noteiktajā kārtībā un pieņemto lēmumu nosūta kompetentajai iestādei 20 dienu laikā no sūdzības saņemšanas dienas.";
uzskatīt līdzšinējo panta tekstu par pirmo daļu.
89. Papildināt likumu ar 721.1 pantu šādā redakcijā:
"721.1 pants. Eiropas Savienības dalībvalstij izdodamās personas tranzīts
(1) Kompetentā iestāde pēc Eiropas Savienības dalībvalsts lūguma atļauj pieprasītās personas, kuru nodod, tranzītu, lai izpildītu brīvības atņemšanas sodu vai piespiedu līdzekli, ja ir sniegta informācija par:
1) personas, par kuru izsniegts Eiropas apcietinājuma lēmums, identitāti un valstisko piederību;
2) Eiropas apcietinājuma lēmuma esību;
3) nodarījuma veidu un juridisko kvalifikāciju;
4) to apstākļu aprakstu, kādos tika izdarīts nodarījums, kā arī nodarījuma izdarīšanas laiku un vietu.
(2) Personas tranzītu var atteikt, ja pieprasa Latvijas pilsoņa vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsoņa, kas uzturas Latvijas Republikā, tranzītu, lai izpildītu brīvības atņemšanas sodu vai piespiedu līdzekli.
(3) Ja persona, par kuru ir izsniegts Eiropas apcietinājuma lēmums tās kriminālvajāšanai, ir Latvijas pilsonis vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis, kas uzturas Latvijas Republikā, tad tranzītu var pakļaut nosacījumam, ka personu pēc tās uzklausīšanas nogādā atpakaļ Latvijā, lai tā izciestu brīvības atņemšanas sodu vai piespiedu līdzekli, kas tai piespriests izsniegšanas dalībvalstī."
90. Papildināt pārejas noteikumus ar 82., 83., 84. un 85. punktu šādā redakcijā:
"82. Šā likuma 400. pantā noteiktajā kārtībā apturētos kriminālprocesus pārskata saskaņā ar šā likuma 392. panta 1.1 daļu pēc procesa virzītāja iniciatīvas.
83. Šā likuma normas attiecībā uz nodrošinājuma līdzekļiem juridiskajām personām piemēro no 2023. gada 1. marta.
84. Ministru kabinets līdz 2022. gada 31. decembrim izstrādā un iesniedz Saeimai likumprojektu, kas paredz regulējumu publiskā reģistrā reģistrētas mantas labticīgā ieguvēja mantisko interešu aizsardzībai gadījumos, kad noziedzīgi iegūta manta tiek atdota īpašniekam vai likumīgajam valdītājam.
85. Šā likuma 632. panta 3.1 un 3.2 daļa stājas spēkā 2023. gada 1. martā."
Likums Saeimā pieņemts 2022. gada 6. oktobrī.
Valsts prezidents E. Levits
Rīgā 2022. gada 20. oktobrī