Likumi: Šajā laidienā 8 Pēdējās nedēļas laikā 13 Visi
Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums
1. pants. Likuma mērķis un uzdevums
(1) Šā likuma mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām.
(2) Šā likuma uzdevums ir noteikt Lielstraupes pils juridisko piederību un noregulēt ar tās atjaunošanu, jo īpaši restaurāciju, uzturēšanu un izmantošanu saistītus jautājumus.
2. pants. Lielstraupes pils kultūrvēsturiskā nozīme
Lielstraupes pils un Straupes evaņģēliski luteriskās baznīcas ansamblis ir unikāla 14.—20. gadsimta arhitektūras un mākslas vērtība Latvijā, tostarp vienīgais, kas savstarpēji saistītā vienotā ansamblī apvieno viduslaiku pili un baznīcu, veidojot izteiksmīgu, gleznainu un harmonisku arhitektūras un dabas vides koptēlu.
3. pants. Lielstraupes pils kā aizsargājama kultūrvēsturiskā mantojuma statuss un ar to saistītās saglabājamās kultūrvēsturiskās vērtības
(1) Lielstraupes pils ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa "Lielstraupes pils un baznīcas apbūve" daļa (valsts aizsardzības numurs 6275) un atrodas valsts nozīmes arheoloģiskā pieminekļa "Lielstraupes viduslaiku pils" (valsts aizsardzības numurs 579) teritorijā, kā arī valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa "Lielstraupes senpilsētas un nocietinājumu sistēmas paliekas" (valsts aizsardzības numurs 6276) teritorijā.
(2) Ar Lielstraupes pili tieši saistītās saglabājamās kultūrvēsturiskās vērtības ir celtnes (būves) telpiskais risinājums vidē, būvmasu kārtojums, plānojums, konstruktīvā sistēma un elementi, fasāžu arhitektūra un to mākslinieciskie elementi, jumta forma, tornis ar izteiktu silueta nozīmi, jumta un torņu smailes dekoratīvie noformējuma elementi, oriģinālie aiļu aizpildījumi, vitrāžas, interjeru (sienu, griestu, grīdu) dekoratīvā apdare un īpaši mākslinieciskie elementi interjeros, kāpņu izveidojums un apdare, apkures sistēmas elementi, teritorijas labiekārtojums un apstādījumi, ārtelpas iekārtojuma elementi, žogi un to detaļas, kā arī kultūrvēsturisko vērtību kopuma radītā noskaņa.
4. pants. Lielstraupes pils juridiskā piederība
(1) Valsts nodod bez atlīdzības Cēsu novada pašvaldības īpašumā valsts nekustamo īpašumu "Lielstraupes pils" Straupē, Straupes pagastā, Cēsu novadā (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4282 004 0263), kas sastāv no zemes vienības 1,8711 hektāru platībā (kadastra apzīmējums 4282 004 0263) un septiņām būvēm ar kadastra apzīmējumiem 4282 004 0263 001, 4282 004 0263 002, 4282 004 0263 003, 4282 004 0263 004, 4282 004 0263 005, 4282 004 0263 006, 4282 004 0263 007 kopā ar nekustamā īpašuma kustamiem piederumiem (blakus lietām) (turpmāk — Lielstraupes pils) un kas ierakstīts zemesgrāmatā uz valsts vārda Veselības ministrijas personā. Cēsu novada pašvaldībai nododamās Lielstraupes pils zemes robežu plāns norādīts šā likuma pielikumā.
(2) Valsts nodod Lielstraupes pili Cēsu novada pašvaldībai, lai tā nodrošinātu Lielstraupes pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem.
(3) Lai sekmētu Lielstraupes pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem, valsts nodod bez atlīdzības Cēsu novada pašvaldības īpašumā šādus valsts nekustamos īpašumus, kas ierakstīti zemesgrāmatā uz valsts vārda Veselības ministrijas personā, kopā ar nekustamā īpašuma kustamiem piederumiem (blakus lietām):
1) nekustamo īpašumu "Straupes narkoloģiskā slimnīca" Straupes pagastā, Cēsu novadā (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4282 004 0264), kas sastāv no zemes vienības 0,6532 hektāru platībā (kadastra apzīmējums 4282 004 0264) un četrām būvēm ar kadastra apzīmējumiem 4282 004 0264 001, 4282 004 0264 002, 4282 004 0264 003, 4282 004 0264 004;
2) nekustamo īpašumu "Berlīne" Straupē, Straupes pagastā, Cēsu novadā (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4282 004 0265), kas sastāv no zemes vienības 0,1273 hektāru platībā (kadastra apzīmējums 4282 004 0265) un būves (kadastra apzīmējums 4282 004 0265 001);
3) nekustamo īpašumu "Saulrīti" Lielstraupē, Straupes pagastā, Cēsu novadā (nekustamā īpašuma kadastra Nr. 4282 007 0080), kas sastāv no zemes vienības 3,5901 hektāra platībā (kadastra apzīmējums 4282 007 0177) un trim būvēm ar kadastra apzīmējumiem 4282 007 0080 002, 4282 007 0080 003, 4282 007 0080 004.
(4) Nostiprinot īpašuma tiesības uz šajā pantā minētajiem nekustamajiem īpašumiem, Cēsu novada pašvaldība ir atbrīvojama no valsts nodevas samaksas par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā un kancelejas nodevas samaksas par īpašuma tiesību nostiprināšanu.
5. pants. Cēsu novada pašvaldības pienākumi
(1) Cēsu novada pašvaldība ir atbildīga par Lielstraupes pils kā aizsargājama kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, atjaunošanu, jo īpaši restaurāciju, kā arī publisku pieejamību un drošu izmantošanu atbilstoši šā likuma, likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" un citu normatīvo aktu noteikumiem.
(2) Cēsu novada pašvaldība veic nepieciešamos izpētes darbus, izstrādā Lielstraupes pils saglabāšanas, atjaunošanas un izmantošanas koncepciju, restaurācijas projekta dokumentāciju un nodrošina restaurācijas darbus. Koncepcijā iekļaujamās informācijas apjomu un detalizācijas pakāpi nosaka Kultūras ministrija. Koncepcija tiek izstrādāta 15 gadu periodam, un, ja nepieciešams, tā tiek aktualizēta.
(3) Cēsu novada pašvaldība Lielstraupes pils saglabāšanas, atjaunošanas un izmantošanas koncepciju saskaņo ar Kultūras ministriju. Cēsu novada pašvaldība katru gadu līdz 31. martam iesniedz Kultūras ministrijai pārskatu par šīs koncepcijas īstenošanu.
(4) Lielstraupes pils kompleksie atjaunošanas darbi veicami 15 gadu laikā no Lielstraupes pils saglabāšanas, atjaunošanas un izmantošanas koncepcijas saskaņošanas brīža.
(5) Lielstraupes pili aizliegts atsavināt, ieķīlāt vai citādi apgrūtināt ar lietu tiesībām.
(6) Cēsu novada pašvaldība ir tiesīga Lielstraupes pili un citus šā likuma 4. pantā minētos nekustamos īpašumus izmantot tūrisma un citu saimniecisko darbību veikšanai, ciktāl šī saimnieciskā darbība sekmē šajā likumā noteiktā mērķa sasniegšanu.
(7) Cēsu novada pašvaldība ir tiesīga atsavināt šā likuma 4. panta trešajā daļā minēto nekustamo īpašumu, ja tā atsavināšana sekmē šajā likumā noteiktā mērķa sasniegšanu.
(8) Līdzekļus, kurus Cēsu novada pašvaldība gūst no Lielstraupes pilī un šā likuma 4. panta trešajā daļā minētajos nekustamajos īpašumos veiktās saimnieciskās darbības, kā arī no šā likuma 4. panta trešajā daļā minētā nekustamā īpašuma atsavināšanas, Cēsu novada pašvaldība drīkst izmantot tikai Lielstraupes pils uzturēšanai, izpētei, atjaunošanai, publiskas pieejamības nodrošināšanai, kā arī kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem.
6. pants. Lielstraupes pils saglabāšana un izmantošana
(1) Lielstraupes pils un ar to tieši saistītās saglabājamās kultūrvēsturiskās vērtības ir uzturamas pienācīgā estētiskā, sanitārā, tehniskā un ugunsdrošā stāvoklī, savlaicīgi veicot kopšanas un neatliekamas uzturēšanas pasākumus. Lielstraupes pils ekspluatācijas (izmantošanas) slodzei jābūt sabalansētai, neradot pils saglabājamo vērtību paātrinātu nolietošanos.
(2) Nav pieļaujamas darbības, kas apdraud un mazina Lielstraupes pils un ar to tieši saistīto saglabājamo kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu ilgtermiņā.
(3) Lielstraupes pili prioritāri izmanto kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem, tostarp kā koncertu, teātra izrāžu, izstāžu, kultūras vērtību popularizēšanas un ar to saistītu izglītojošu pasākumu norises vietu. Pieļaujama Lielstraupes pils izmantošana arī tūrisma un citiem mērķiem, ja tas nekaitē kultūras piemineklim, nemazina tā vēsturisko, zinātnisko un māksliniecisko vērtību.
7. pants. Lielstraupes pils aizsardzības zona
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde Lielstraupes pilij kā valsts aizsargājamam kultūras piemineklim nosaka aizsardzības zonu un tās uzturēšanas režīmu, ievērojot likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" noteikumus.
8. pants. Likumā noteikto uzdevumu īstenošanas uzraudzība
(1) Kultūras ministrija nodrošina šajā likumā Cēsu novada pašvaldībai noteikto uzdevumu īstenošanas uzraudzību.
(2) Kultūras ministrija Lielstraupes pils komplekso atjaunošanas darbu laikā — 15 gadus no Lielstraupes pils saglabāšanas, atjaunošanas un izmantošanas koncepcijas saskaņošanas brīža — nodrošina komercdarbības atbalsta kontroles nosacījumu ievērošanu attiecībā uz šā likuma 4. pantā minētajiem nekustamajiem īpašumiem, pamatojoties uz Cēsu novada pašvaldības iesniegto informāciju par to izmantošanu. Cēsu novada pašvaldība nodrošina komercdarbības atbalsta kontroles nosacījumu ievērošanu attiecībā uz tās publisko resursu piešķiršanu Lielstraupes pils atjaunošanai un izmantošanai.
9. pants. Lielstraupes pils nodošana valstij
(1) Lielstraupes pils bez atlīdzības nododama valstij Finanšu ministrijas personā jebkurā no šādiem gadījumiem:
1) ja tā netiek izmantota šā likuma 6. panta trešajā daļā noteiktajiem mērķiem kopumā;
2) ja Lielstraupes pils saglabāšanas un atjaunošanas darbi netiek uzsākti triju gadu laikā no tās nodošanas un pieņemšanas akta parakstīšanas;
3) ja šā likuma 5. panta ceturtajā daļā noteiktajā termiņā Lielstraupes pils nav atjaunota atbilstoši tās saglabāšanas, atjaunošanas un izmantošanas koncepcijai, būtiski atkāpjoties no koncepcijas prasībām;
4) ja Lielstraupes pilij tiek konstatēti būtiski ilgstoši nenovērsti kaitējumi.
(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā gadījumā Lielstraupes pils zemesgrāmatā tiek nostiprināta valstij Finanšu ministrijas personā, pamatojoties uz Ministru kabineta rīkojumu par Lielstraupes pils īpašuma tiesību nostiprināšanu uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā. Šādā gadījumā nostiprinājumam nav nepieciešama Cēsu novada pašvaldības piekrišana un ir piemērojami atbrīvojumi no valsts nodevas par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā un kancelejas nodevas par īpašuma tiesību nostiprināšanu.
(3) Ja Lielstraupes pils tiek nodota valstij kādā no šā panta pirmajā daļā minētajiem gadījumiem, Cēsu novada pašvaldībai nekompensē ieguldījumus šajā nekustamajā īpašumā un Lielstraupes pils zemesgrāmatā tiek ierakstīta uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā bez Cēsu novada pašvaldības piekrišanas.
Pārejas noteikumi
1. Veselības ministrija triju mēnešu laikā pēc šā likuma stāšanās spēkā nodod Cēsu novada pašvaldībai šā likuma 4. pantā minētos nekustamos īpašumus ar nodošanas un pieņemšanas aktu.
2. Cēsu novada pašvaldība šā likuma 4. pantā minētos nekustamos īpašumus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ieraksta zemesgrāmatā uz sava vārda viena mēneša laikā no nodošanas un pieņemšanas akta parakstīšanas.
3. Cēsu novada pašvaldība gada laikā pēc Lielstraupes pils nodošanas un pieņemšanas akta parakstīšanas iesniedz Kultūras ministrijai saskaņošanai Lielstraupes pils saglabāšanas, atjaunošanas un izmantošanas koncepciju.
4. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde gada laikā pēc Lielstraupes pils nodošanas un pieņemšanas akta parakstīšanas nosaka šā likuma 7. pantā minēto aizsardzības zonu un tās uzturēšanas režīmu.
Likums Saeimā pieņemts 2023. gada 16. martā.
Valsts prezidents E. Levits
Rīgā 2023. gada 28. martā
Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likuma pielikums