• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Cēsu novada domes 2024. gada 23. maija saistošie noteikumi Nr. 15 "Par Cēsu novada pašvaldības atbalstu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm un aizbildņiem". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 5.06.2024., Nr. 108 https://www.vestnesis.lv/op/2024/108.18

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Cēsu novada domes saistošie noteikumi Nr. 16

Par pabalstu mājokļa vides pielāgošanai Cēsu novadā

Vēl šajā numurā

05.06.2024., Nr. 108

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Cēsu novada dome

Veids: saistošie noteikumi

Numurs: 15

Pieņemts: 23.05.2024.

OP numurs: 2024/108.18

2024/108.18
RĪKI

Cēsu novada domes saistošie noteikumi: Šajā laidienā 2 Pēdējās nedēļas laikā 1 Visi

Cēsu novada domes saistošie noteikumi Nr. 15

Cēsīs 2024. gada 23. maijā

Par Cēsu novada pašvaldības atbalstu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm un aizbildņiem

Apstiprināti ar Cēsu novada domes 23.05.2024. lēmumu Nr. 237

Izdoti saskaņā ar Pašvaldību likuma 44. panta otro daļu,
Ministru kabineta 15.11.2005. noteikumu Nr. 857
"Noteikumi par sociālajām garantijām un atbalstu bārenim un
bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē,
kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās" 22., 24.9, 24.11, 24.13 un
24.14 punktu, Ministru kabineta 26.06.2018. noteikumu Nr. 354
"Audžuģimenes noteikumi" 78. punktu, likuma "Par palīdzību
dzīvokļa jautājumu risināšanā" 25.2 panta piekto daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Šie saistošie noteikumi (turpmāk – Noteikumi) nosaka no Cēsu novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) budžeta līdzekļiem finansējamus atbalsta veidus un atbalsta apmēru bērnam bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam (turpmāk – bārenis), audžuģimenei un aizbildnim Cēsu novadā.

2. Noteikumos paredzēto atbalstu, neizvērtējot ģimenes (personas) ienākumus, piešķir Cēsu novada Sociālais dienests (turpmāk – Dienests).

3. Cēsu novadā ir šādi no Pašvaldības budžeta līdzekļiem finansējami atbalsta veidi bāreņiem, audžuģimenēm un aizbildņiem:

3.1. valstī noteiktās sociālās garantijas bāreņiem:

3.1.1. naudas līdzekļu izmaksa patstāvīgas dzīves uzsākšanai;

3.1.2. vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei;

3.1.3. pabalsts ikmēneša izdevumiem;

3.1.4. mājokļa pabalsts bez vecāku gādības palikušam bērnam;

3.2. valstī noteiktie pabalsti un atlīdzība audžuģimenēm:

3.2.1. ikmēneša pabalsts audžuģimenei bērna uzturam;

3.2.2. pabalsts audžuģimenei bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei;

3.2.3. atlīdzība audžuģimenei, ja bērnu ievieto audžuģimenē uz laiku, kas ir mazāks par mēnesi;

3.3. Pašvaldības noteiktais atbalsts bāreņiem, audžuģimenēm un aizbildņiem:

3.3.1. vienreizējs pabalsts, ievietojot bāreni audžuģimenē vai ieceļot bārenim aizbildni;

3.3.2. pabalsts bārenim, uzsākot mācību gadu;

3.3.3. pabalsts bārenim sociālās rehabilitācijas plānā noteikto mērķu sasniegšanai;

3.3.4. pabalsts aizbildnim par aizbildņa pienākumu pildīšanu.

4. Noteikumu 3.3.2.–3.3.4. apakšpunktos minēto atbalstu ir tiesības saņemt bāreņiem, audžuģimenēm un aizbildņiem:

4.1. ja lēmumu par bāreņa ārpusģimenes aprūpi ir pieņēmusi Cēsu novada bāriņtiesa vai kāda no Cēsu novadu veidojošo pašvaldību bāriņtiesām;

4.2. ja bāreņa dzīvesvieta un viņa aizbildņa dzīvesvieta vai vismaz viena audžuvecāka dzīvesvieta deklarēta Cēsu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā un ja analogu atbalstu nav piešķīrusi cita pašvaldība.

5. Iesniegumu par Noteikumos paredzēto atbalstu bāreņiem, audžuģimenēm un aizbildņiem Dienestā var iesniegt rakstveidā – kā ar drošu elektronisko parakstu parakstītu elektronisko dokumentu, izmantojot Dienesta oficiālo e-adresi vai nosūtot uz Dienesta e-pasta adresi sd@cesunovads.lv, vai kā personiski parakstītu dokumentu, nosūtot to pa pastu vai iesniedzot personiski, kā arī var izteikt mutvārdos klātienē.

II. Naudas līdzekļu izmaksa patstāvīgas dzīves uzsākšanai

6. Pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās audžuģimenē, specializētajā audžuģimenē vai pie aizbildņa pilngadību sasniegušajam bārenim izmaksā naudas līdzekļus patstāvīgas dzīves uzsākšanai saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par sociālajām garantijām un atbalstu bārenim.

7. Naudas līdzekļu apmērs bārenim patstāvīgas dzīves uzsākšanai ir 40 procentu (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī, bet personai ar invaliditāti kopš bērnības 60 procentu (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.

8. Naudas līdzekļus patstāvīgas dzīves uzsākšanai bārenim izmaksā 10 darbdienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas un Dienesta lēmuma pieņemšanas.

III. Vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei

9. Pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās pilngadību sasniegušajam bārenim izmaksā vienreizēju pabalstu sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par sociālajām garantijām un atbalstu bārenim.

10. Vienreizējā pabalsta apmērs sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei atbilst Centrālās statistikas pārvaldes publicētajai aktuālā minimālo ienākumu mediānai uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī, kurai piemērots koeficients 1,7 (noapaļots līdz pilniem euro).

11. Vienreizēju pabalstu sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei bārenim izmaksā 10 darbdienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas un Dienesta lēmuma pieņemšanas.

IV. Pabalsts ikmēneša izdevumiem

12. Pēc pilngadības sasniegšanas bārenim piešķir pabalstu ikmēneša izdevumiem saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par sociālajām garantijām un atbalstu bārenim.

13. Pabalsts ikmēneša izdevumiem bārenim ir likuma "Par sociālo drošību" 2.2 panta otrajā daļā noteiktā minimālo ienākumu sliekšņa apmērā (noapaļots līdz pilniem euro), bet personai ar invaliditāti kopš bērnības 30 procentu (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.

14. Pabalsta ikmēneša izdevumiem bārenim izmaksu uzsāk 10 darbdienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas un Dienesta lēmuma pieņemšanas.

V. Mājokļa pabalsts bez vecāku gādības palikušam bērnam

15. Mājokļa pabalstu bez vecāku gādības palikušam bērnam bārenis ir tiesīgs saņemt atbilstoši likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" noteikumiem šī pabalsta saņemšanai.

16. Mājokļa pabalstu bez vecāku gādības palikušam bērnam par tā lietošanā esošo dzīvojamo telpu piešķir likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" noteikto izdevumu segšanai.

17. Mājokļa pabalsta bez vecāku gādības palikušam bērnam apmēru nosaka, ievērojot Ministru kabineta noteiktos mājokļa pabalsta aprēķināšanai izmantojamās normas, bet nepārsniedzot faktiskos ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītos izdevumus.

18. Pabalsta saņemšanai bārenis iesniedz iesniegumu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu (izņemot gadījumu, ja iesniegumu iesniedz elektroniski normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un tas ir parakstīts ar drošu elektronisko parakstu), iesniegumam pievienojot dzīvokļa īres vai apakšīres līguma kopiju.

19. Dienests desmit darbdienu laikā no iesnieguma saņemšanas dienas pieņem lēmumu par mājokļa pabalsta piešķiršanu vai atteikumu piešķirt mājokļa pabalstu.

20. Mājokļa pabalstu bez vecāku gādības palikušam bērnam laika periodā, kad bārenim ir tiesības pieprasīt un saņemt šo pabalstu, piešķir uz sešiem mēnešiem ar tā mēneša 1. datumu, kurā ir pieņemts lēmums par šī pabalsta piešķiršanu. Izbeidzoties piešķirtā pabalsta izmaksas periodam, bārenim ir tiesības mājokļa pabalstu bez vecāku gādības palikušam bērnam pieprasīt atkārtoti.

21. Mājokļa pabalstu bez vecāku gādības palikušam bērnam nepiešķir, ja pabalsta pieprasītājs dzīvojamā telpā, par kuru pieprasīts pabalsts, nedzīvo.

22. Mājokļa pabalsta bez vecāku gādības palikušam bērnam saņēmējam ir pienākums:

22.1. katru mēnesi līdz 25. datumam iesniegt Dienestam attiecīgā mēneša rēķina vai rēķinu par dzīvojamās telpas lietošanu un ar to saistītajiem pakalpojumiem kopiju (kopijas);

22.2. nekavējoties informēt Dienestu, ja tiek mainīta pabalsta saņēmēja dzīvesvieta;

22.3. Mājokļa pabalstu bez vecāku gādības palikušam bērnam izmaksā reizi mēnesī, mājokļa pabalstu bez vecāku gādības palikušam bērnam cietā kurināmā iegādei – reizi kalendāra gadā, un Dienests katru mēnesi 10 darbdienu laikā no rēķina vai rēķinu par dzīvojamās telpas lietošanu un ar to saistītajiem pakalpojumiem kopijas (kopiju) saņemšanas dienas ieskaita pabalstu bāreņa norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā vai pārskaita mājokļa apsaimniekotājam un/vai attiecīgo pakalpojumu sniedzējiem vai izmaksā iesniedzējam skaidrā naudā.

VI. Pabalsts audžuģimenei bērna uzturam

23. Pabalstu audžuģimenei bērna uzturam izmaksā saskaņā ar Ministru kabineta audžuģimenes noteikumiem.

24. Pabalstu audžuģimenei bērna uzturam izmaksā katru mēnesi līdz attiecīgā mēneša 10. datumam šādā apmērā:

24.1. 215,00 euro par bāreni līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai;

24.2. 258,00 euro par bāreni vecumā no septiņiem gadiem līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai.

25. Pabalsta audžuģimenei bērna uzturam izmaksu uzsāk pēc līguma noslēgšanas ar audžuģimeni.

VII. Pabalsts audžuģimenei bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei

26. Pabalstu audžuģimenei bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei izmaksā saskaņā ar Ministru kabineta audžuģimenes noteikumiem.

27. Pabalsta audžuģimenei bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei apmērs ir 30,00 euro mēnesī.

28. Pabalstu audžuģimenei bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei izmaksā katru mēnesi līdz attiecīgā mēneša 10. datumam.

29. Pabalsta audžuģimenei bērna uzturam un apģērba un mīkstā inventāra iegādei izmaksu uzsāk pēc līguma noslēgšanas ar audžuģimeni.

VIII. Atlīdzība audžuģimenei par audžuģimenes pienākumu pildīšanu

30. Atlīdzību audžuģimenei par audžuģimenes pienākumu pildīšanu izmaksā, ja bāreni ievieto audžuģimenē uz laiku, kas ir mazāks par mēnesi.

31. Atlīdzību audžuģimenei par audžuģimenes pienākumu pildīšanu izmaksā saskaņā ar Ministru kabineta audžuģimenes noteikumiem.

IX. Vienreizējs pabalsts, ievietojot bāreni audžuģimenē vai ieceļot bārenim aizbildni

32. Vienreizēju pabalstu, ievietojot bāreni audžuģimenē vai ieceļot bārenim aizbildni, piešķir:

32.1. audžuģimenei, ar kuru Dienests noslēdzis līgumu par bāreņa ievietošanu audžuģimenē;

32.2. aizbildnim, kuru iecēlusi Cēsu novada bāriņtiesa.

33. Līgums par bērna ievietošanu audžuģimenē vai bāriņtiesas lēmums par aizbildņa iecelšanu, ir pamats pabalsta, ievietojot bāreni audžuģimenē vai ieceļot bārenim aizbildni, piešķiršanai.

34. Vienreizēja pabalsta, ievietojot bāreni audžuģimenē vai ieceļot bārenim aizbildni, apmērs ir 20 procentu no valstī noteiktās minimālās darba algas.

35. Vienreizēju pabalstu, ievietojot bērnu audžuģimenē vai ieceļot bērnam aizbildni, izmaksā 10 darbdienu laikā pēc līguma par bāreņa ievietošanu audžuģimenē noslēgšanas vai Dienesta lēmuma par vienreizēja pabalsta, ieceļot bārenim aizbildni, piešķiršanas dienas.

X. Pabalsts mācību gada uzsākšanai

36. Pabalsts mācību gada uzsākšanai paredzēts ar bāreņa mācību procesa uzsākšanu vai turpināšanu saistīto izdevumu segšanai.

37. Pabalsts mācību gada uzsākšanai tiek piešķirts, bārenim uzsākot jaunu mācību gadu pamata vai vidējās vispārējās izglītības iestādēs no 1. līdz 12. klasei vai profesionālajās izglītības iestādēs, ja šim nolūkam nav piešķirts cits pašvaldības pabalsts.

38. Pabalsts mācību gada uzsākšanai tiek piešķirts vienu reizi mācību gada laikā, un tā apmērs ir 30,00 euro vienam izglītojamajam – bārenim.

39. Pabalstu mācību gada uzsākšanai izmaksā, ja izglītojamais bez pārtraukuma mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē, bet ne ilgāk kā līdz 24 gada vecuma sasniegšanai.

40. Iesniegumi pabalsta saņemšanai tiek pieņemti no 1. jūlija līdz 30. septembrim.

XI. Pabalsts bārenim sociālās rehabilitācijas plānā noteikto mērķu sasniegšanai

41. Pabalsts bārenim sociālās rehabilitācijas plānā noteikto mērķu sasniegšanai (turpmāk šajā nodaļā – Pabalsts) ir paredzēts individuālās sociālās rehabilitācijas procesā noteikto mērķu sasniegšanai, t.sk. psiholoģiskās palīdzības vai sociālās rehabilitācijas izdevumu segšanai.

42. Pabalsta apmērs atbilst faktiskajiem izdevumiem par pakalpojumiem, kas nepieciešami sociālās rehabilitācijas plānā noteikto mērķu sasniegšanai, bet nepārsniedzot 200,00 euro kalendāra gada laikā.

43. Lēmumu par Pabalsta piešķiršanu pieņem, ievērojot bāreņa, bāreņa aizbildņa vai audžuģimenes iesniegumu un balstoties uz sociālā darba speciālista atzinumu par bāreņa vai audžuģimenes vai aizbildņa, sociālās situācijas novērtējumu vai bārenim, audžuģimenei vai aizbildnim un bārenim izstrādātā sociālās rehabilitācijas plāna izpildi.

44. Lai saņemtu Pabalstu, Pabalsta pieprasītājs iesniedz iesniegumu un par izmantotajiem pakalpojumiem radušos izdevumus apliecinošus dokumentus (čeku, stingās uzskaites kvīti vai rēķinu, izdruku no internetbankas), kurā norādīts bāreņa vārds, uzvārds, personas kods, maksājuma mērķis un samaksas apmērs.

XII. Pabalsts aizbildnim par aizbildņa pienākumu pildīšanu

45. Pabalstu aizbildnim par aizbildņa pienākumu pildīšanu (turpmāk šajā nodaļā – Pabalsts) ir tiesības saņemt Noteikumos paredzētajiem aizbildņiem, kuri saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajām prasībām pilda aizbildņa pienākumus. Bāriņtiesa, izsniedzot lēmumu par aizbildnības nodibināšanu vai veicot aizbildņa darbības uzraudzību, vienlaikus informē aizbildni par tiesībām saņemt Pabalstu.

46. Pabalstu aizbildnim izmaksā papildus valsts sociālajiem pabalstiem aizbildnim, un to ir tiesības saņemt aizbildņa pienākumu pildīšanas laikā.

47. Pabalsta apmērs ir 400,00 euro gadā par katru bērnu, un pabalsta summa tiek izmaksāta divās vienādās daļās vienu reizi 6 mēnešu periodā. Pirmā pabalsta daļa tiek izmaksāta 10 darbdienu laikā no lēmuma par pabalsta piešķiršanu pieņemšanas dienas.

48. Pabalsta apmērs par nepilnu 6 mēnešu periodu tiek noteikts proporcionāli laikam, kad bērns attiecīgajā 6 mēnešu periodā ir aizbildnībā, par pamatu ņemot Noteikumu 47. punktā paredzēto pabalsta apmēru 6 mēnešu periodā.

49. Aizbildnis, kuram piešķirts Pabalsts, nekavējoties informē Dienestu par to, ka bārenis ievietots ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā un atrodas pilnā tās apgādībā vai nodots audzināšanā audžuģimenē, bārenis sasniedzis 18 gadu vecumu vai bārenis ir miris.

50. Ja aizbildnis Noteikumu 49. punktā minētos nosacījumus nav pildījis un ir saņēmis Pabalstu, aizbildnim ir pienākums labprātīgi atmaksāt pārmaksāto Pabalsta summu. Ja aizbildnis šo summu labprātīgi neatmaksā, to piedzen tiesas ceļā normatīvajos aktos noteiktā kārtībā.

51. Ja aizbildnis līdz kārtējā gada 1. februārim nav iesniedzis bāriņtiesā norēķinu par iepriekšējā gada aizbildnības pārvaldību, bāriņtiesa par to nekavējoties informē Dienestu, un tas ir pamats Pabalsta izmaksas pārtraukšanai.

52. Pabalsta izmaksu atjauno, ja bāriņtiesa sniegusi Dienestam informāciju par to, ka norēķins par aizbildnības pārvaldību saņemts.

53. Ja norēķins par aizbildnības pārvaldību tiek iesniegts vēlāk kā trīs mēnešus pēc Noteikumu 51. punktā minētā termiņa, pabalsta izmaksa tiek atsākta tikai no norēķina iesniegšanas dienas, anulējot aizturēto Pabalsta summu.

54. Pabalsta izmaksu pārtrauc vai izbeidz, ja pieņemts bāriņtiesas lēmums par aizbildņa atlaišanu vai atcelšanu no aizbildņa pienākumu pildīšanas un par aizbildņa atstādināšanu uz laiku, kamēr aizbildnis vai bārenis, par kuru maksā Pabalstu, atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā.

XIII. Apstrīdēšana un pārsūdzēšana

55. Dienesta pieņemto lēmumu var apstrīdēt Cēsu novada domē.

56. Cēsu novada domes pieņemto lēmumu var pārsūdzēt Administratīvā procesa likuma noteiktajā kārtībā.

XIV. Noslēguma jautājums

57. Ar šo noteikumu stāšanos spēkā spēku zaudē Cēsu novada domes 2021. gada 11. novembra saistošie noteikumi Nr. 10 "Par Cēsu novada pašvaldības atbalstu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm un aizbildņiem".

Cēsu novada domes priekšsēdētājs J. Rozenbergs

 

Cēsu novada domes 2024. gada 23. maija saistošo noteikumu Nr. 15 "Par Cēsu novada pašvaldības atbalstu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm un aizbildņiem"
paskaidrojuma raksts

1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums

 

Cēsu novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) domes saistošo noteikumu projekts "Par Cēsu novada pašvaldības atbalstu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm un aizbildņiem" (turpmāk – Saistošie noteikumu projekts) izstrādāts ar mērķi noteikt valsts paredzētā no pašvaldības budžeta līdzekļiem finansējamā atbalsta apmēru bērnam bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam (turpmāk – bārenis) un audžuģimenei, kā arī pašvaldības atbalsta bērnam bārenim, audžuģimenei un aizbildnim apmēru un piešķiršanas kārtību Cēsu novadā. Cēsu novada pašvaldībā ir spēkā Cēsu novada domes 2021. gada 11. novembra saistošie noteikumi Nr. 10 "Par Cēsu novada pašvaldības atbalstu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm un aizbildņiem", kuri izdoti saskaņā ar Ministru kabineta 15.11.2005. noteikumu Nr. 857 "Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 857) 22., 27., 30., 31. un 31.1 punktu, Ministru kabineta 26.06.2018. gada 26. jūnija noteikumu Nr. 354 "Audžuģimenes noteikumi" 78. punktu, likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" 25.2 panta piekto daļu, kā arī šo saistošo noteikumu izdošanas laikā spēkā esošā likuma "Par pašvaldībām" 43. panta trešo daļu.

2023. gada 1. janvārī stājies spēkā Pašvaldību likums un zaudējis spēku likums "Par pašvaldībām". Saskaņā ar Pašvaldību likuma pārejas noteikumu 6. punktu dome izvērtē uz likuma "Par pašvaldībām" normu pamata izdoto saistošo noteikumu atbilstību šim likumam un izdod jaunus saistošos noteikumus atbilstoši šajā likumā ietvertajam pilnvarojumam; līdz jaunu saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2024. gada 30. jūnijam piemērojami uz likuma "Par pašvaldībām" normu pamata izdotie saistošie noteikumi, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu.

Pašvaldību likuma 5. panta pirmā un otrā daļa noteic, ka pašvaldība savas administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēs var brīvprātīgi īstenot iniciatīvas ikvienā jautājumā, ja tās nav citu institūciju kompetencē un šādu darbību neierobežo citi likumi; brīvprātīgo iniciatīvu izpildes kārtību nosaka un finansējumu nodrošina pašvaldība.

Papildus tam, 2023. gada 1. jūlijā un 2024. gada 4. maijā stājušies spēkā grozījumi MK noteikumu Nr. 857 normās, kas noteic no pašvaldības budžeta līdzekļiem finansējamo valsts noteikto sociālo garantiju bāreņiem minimālo apmēru.

Ievērojot šo regulējumu, Pašvaldības dome ir izvērtējusi tās 2021. gada 11. novembra saistošo noteikumu Nr. 10 "Par Cēsu novada pašvaldības atbalstu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm un aizbildņiem" atbilstību iepriekš minētajiem normatīvajiem aktiem un sagatavojusi Saistošo noteikumu projektu, pamatojoties uz Pašvaldību likuma normām un ievērojot MK noteikumu Nr. 857 paredzēto sociālo garantiju bāreņiem minimālo apmēru, kas attiecināts pret Centrālās statistikas pārvaldes publicēto minimālo ienākumu mediānu uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī un likuma "Par sociālo drošību" 2.2 panta otrajā daļā noteikto minimālo ienākumu sliekšņa apmēru.

2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu Saistošie noteikumi aizstās spēkā esošos Pašvaldības domes 2021. gada 11. novembra saistošos noteikumus Nr. 10 "Par Cēsu novada pašvaldības atbalstu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, audžuģimenēm un aizbildņiem".

Valsts noteiktā atbalsta bāreņiem, kas izmaksājams no pašvaldību budžeta, apmērs Saistošo noteikumu projektā paredzēts valsts noteiktajā minimālajā apmērā, tomēr salīdzinājumā ar iepriekšējo regulējumu valsts noteiktā atbalsta apmērs ir absolūtos skaitļos ir lielāks, turklāt, katru gadu pieaugot aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī apmēram attiecīgi pieaugs arī valsts noteiktā atbalsta apmērs.

Saistošo noteikumu projektā paredzētais Pašvaldības atbalsts bāreņiem, audžuģimenēm un aizbildņiem noteikts iepriekšējā līmenī.

Saistošajiem noteikumiem ir tieša ietekme uz Pašvaldības budžetu – 2024. gada budžetā Saistošo noteikumu projektā iekļautajiem pabalstiem paredzēts:

valsts noteiktajam atbalstam:

- naudas līdzekļu izmaksai bāreņiem patstāvīgas dzīves uzsākšanai – 1918 euro;

- vienreizējam pabalstam bāreņiem sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei – 8162 euro;

- pabalstam bāreņiem ikmēneša izdevumiem – 28776 euro;

- mājokļa pabalstam bez vecāku gādības palikušam bērnam – 8640 euro;

- ikmēneša pabalstam audžuģimenei bērna uzturam 10890 euro;

- pabalsts audžuģimenei bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei – 9000 euro;

- atlīdzība audžuģimenei, ja bērnu ievieto audžuģimenē uz laiku, kas ir mazāks par mēnesi – 620 euro;

Pašvaldības noteiktajiem pabalstiem:

- vienreizējam pabalstam, ievietojot bērnu audžuģimenē vai ieceļot bērnam aizbildni – 868 euro;

- pabalstam bārenim, uzsākot mācību gadu – 1500 euro;

- pabalstam bārenim sociālās rehabilitācijas plānā noteikto mērķu sasniegšanai – 600 euro;

- pabalstam aizbildnim par aizbildņa pienākumu pildīšanu – 28800 euro.

3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci

Saistošajos noteikumos paredzētais Pašvaldības materiālais atbalsts sekmēs sociālo integrāciju un ikdienas vajadzību nodrošināšanu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās uzsāk patstāvīgu dzīvi, kā arī audžuģimenēm un aizbildņiem, audzinot bērnus bāreņus. Saistošie noteikumi neietekmēs uzņēmējdarbības vidi un konkurenci novadā.

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām Saistošo noteikumu izpildi nodrošinās Pašvaldības Sociālais dienests, kura lēmumus var apstrīdēt Pašvaldības domē. Pašvaldības domes lēmumus var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā.

Saistošo noteikumu īstenošana neradīs papildus izmaksas saistībā ar paredzēto pabalstu administrēšanu.

5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem Saistošie noteikumi ir izstrādāti Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteikto pašvaldību pienākuma, kā arī Pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas īstenošanai. Saistošo noteikumu izpilde tiks organizēta paredzēto personāla resursu ietvaros, Saistošo noteikumu izpildes nodrošināšanai nebūs nepieciešams veidot jaunas struktūrvienības vai piesaistīt jaunus personālresursus.
6. Informācija par izpildes nodrošināšanu Saistošo noteikumu izpildi īstenos Cēsu novada Sociālais dienests.

Saistošajos noteikumos paredzēto pabalstu izmaksu veiks Pašvaldības Finanšu pārvaldes centralizētā grāmatvedība.

7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana Saistošie noteikumi ir piemēroti iecerēto mērķu sasniegšanai un paredz tikai tādus pasākumus, kas nepieciešami šo mērķu īstenošanai. Saistošo noteikumu īstenošanas izmaksas ir atbilstošas to izdošanas mērķim.
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām Saistošo noteikumu projekts no 2024. gada 24. aprīļa līdz 2024. gada 7. maijam publicēts Pašvaldības tīmekļa vietnē www.cesunovads.lv sabiedrības viedokļa noskaidrošanai. Viedokļi par saistošo noteikumu projektu nav saņemti.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs J. Rozenbergs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!