• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Paldies Latvijas gudrajiem prātiem. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 29.03.2000., Nr. 113/114 https://www.vestnesis.lv/ta/id/3534

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par Latvijas un Kanādas politiskajām konsultācijām

Vēl šajā numurā

29.03.2000., Nr. 113/114

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Paldies Latvijas gudrajiem prātiem
A1.JPG (32323 BYTES)

Pēc konkursa balvu un diplomu saņemšanas — priekšplānā Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents Juris Ekmanis, Patentu valdes priekšsēdētājs Zigfrīds Aumeistars, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Jānis Stradiņš un pirmās vietas ieguvējas Janīna Briede un Māra Stivriņa              &n Foto: Arnis Blumbergs, "LV"

27.martā Latvijas Zinātņu akadēmijā pasniedza prēmijas un diplomus labākajiem 1999.gada Latvijas izgudrotājiem

Laureātus noteica LR Patentu valdes un Latvijas Zinātņu akadēmijas kopīgi izveidota ekspertu komisija atbilstoši sludinājumam par konkursu, kas tika izziņots 1999.gada martā. Komisijā bija pieci Patentu valdes pārstāvji un seši Zinātņu akadēmijas pārstāvji. Konkursā automātiski piedalījās visi nacionālo pieteicēju izgudrojumi, kas 1999. gadā ieguva aizsardzību ar Latvijas Republikas patentu. Pavisam tādu bija 99.

Atbilstoši konkursa nosacījumiem ekspertu komisija izraudzīja 8 labākos izgudrojumus. Vairāki no šiem izgudrojumiem vai nu ir jau saņēmuši arī ārvalstu patentus, vai pašlaik tiek patentēti ārzemēs.

 

LZA pasniegti apbalvojumi labākajiem izgudrotājiem

 

 

A3.JPG (24562 BYTES) A2.JPG (29023 BYTES)

Pēc apbalvojumu pasniegšanas: Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Jānis Stradiņš, Patentu valdes priekšsēdētājs Zigfrīds Aumeistars; 1.vietas ieguvēji Gunārs Duburs, Māra Stivriņa, Jānīna Briede, Egīls Bisenieks              &n Foto: Arnis Blumbergs, "LV"

 

l Pirmo vietu, naudas prēmiju,

kā arī Patentu valdes un Zinātņu akadēmijas diplomu ieguvis

Latvijas patents Nr. 12200

Patenta īpašnieki un izgudrotāji: Janīna BRIEDE, Māra STIVRIŅA, Egils BISENIEKS, Jānis ULDRIĶIS, Natālija MAKĀROVA, Jānis POIKĀNS, Gunārs DUBURS, Kārlis HEIDEMANIS

Izgudrojuma nosaukums: antidiabētisks līdzeklis

4-Aril-2,6-dimetil-1,4-dihidropiridīn-3,5-dikarbonskābju alkoksialkil- un fenoksialkilesteriem, piemīt īpašības, kas ļauj tos izmantot kā pretdiabēta līdzekļus dažādās cukurslimības stadijās. Šiem līdzekļiem ir prolongēta darbība, tie ir maztoksiski, var būt piemēroti bērniem un pusaudžiem. Šos līdzekļus atšķirībā no insulīna var lietot perorāli tablešu vai kapsulu formā.

 

l Otro vietu, naudas prēmiju,

kā arī Patentu valdes un Zinātņu akadēmijas diplomu ieguvis

Latvijas patents Nr. 12248

Patenta īpašnieks un izgudrotājs: Sergejs MATASOVS

Izgudrojuma nosaukums: endoskops ar vienreizējas lietošanas patronām endoskopiskās caurulītes invaginācijai

Izgudrojums attiecas uz medicīnu, konkrēti — uz endoskopu ar endoskopcaurulītes invaginācijas vienreizēja pielietojuma patronu, kur endoskopcaurulītes iekšpusē ir šķidruma vai gāzes kanāli, divi pāri blīvi uztītu atsperu ar vilcēm, kuras pa pāriem savieno endoskopa caurulītes distālā gala saliekšanas izpildmehānismu ar vadības blokā izvietotajiem vilču ekstraktoriem, bet ārpusē ir invaginators apvēršamas caurulītes veidā, kura uzmaukta endoskopcaurulītes distālajai daļai. Izgudrojuma būtība: invaginators izveidots doba cilindra veidā, kas izvietots ar atstarpi attiecībā pret endoskopcaurulīti, turklāt tas izveidots no šķērs- un garenvirzienā zem dažādiem leņķiem saspiestiem dažādas formas īsiem apvērstas plānsienu caurulītes slāņiem un satur ārējā diametra sašaurinājumus un iekšējā diametra paplašinājumus. Galvenie izgudrojuma realizācijas varianti ir šādi: endoskops papildus aprīkots ar vienreizēja pielietojuma patronu, kas izveidota čaulas veidā ar izcilni proksimālajā galā, bez tam uz čaulas atrodas endoskopcaurulītes proksimālais blīvējums ar anālo paplašinātāju, kuram ir kanāls sieniņā, bet uz čaulas distālā gala nostiprināts invaginatora apvērstais gals; — endoskopcaurulītē ir uz iekšpusi vērstas ārējā apvalka šķērskrokas un posmi distālā un proksimālā prezervatīvu galu hermētiskai piestiprināšanai; — endoskops aprīkots ar vilču ekstracijas-intrakcijas sistēmu endoskopcaurulītes distālā gala vadībai, kura satur atsperes, izveidotas ar soli un izvietotas elastīgās caurulītēs, bez tam vilču ekstraktori—intraktori nodrošina sinhronu vakuuma radīšanu izvadāmo vilču dobumā un spiediena radīšanu ievadāmo vilču dobumā; — endoskopcaurulītes vadības bloks izpildīts galdamezgla un pedāļmezglu veidā.

 

l Trešo vietu, naudas prēmiju,

kā arī Patentu valdes un Zinātņu akadēmijas diplomu ieguvis

Latvijas patents Nr. 12157

Patenta īpašniece un izgudrotāja: Anita LIELPĒTERE

Izgudrojuma nosaukums: gumiņbaktēriju celms Rhizobium galegae 7

Izgudrojums attiecas uz mikrobioloģiskajiem augu mēslošanas līdzekļiem. Iegūts jauns gumiņbaktēriju celms Rhizobium galegae 7, kurš gumiņbaktēriju preparāta veidā izmantojams galegas sēklu apstrādei. Celms deponēts starptautiskā deponējošā iestādē — Latvijas Mikroorganismu kultūru kolekcijā ar numuru P 307.

Latvijas patents Nr. 12158

Patenta īpašniece un izgudrotāja: Anita LIELPĒTERE

Izgudrojuma nosaukums: gumiņbaktēriju celms Rhizobium trifolii 8

Izgudrojums attiecas uz mikrobioloģiskajiem augu mēslošanas līdzekļiem. Iegūts jauns gumiņbaktēriju celms Rhizobium trifolii 8, kurš gumiņbaktēriju preparāta veidā izmantojams āboliņa sēklu apstrādei. Celms deponēts starptautiskā deponējošā iestādē - Latvijas Mikroorganismu kultūru kolekcijā ar numuru P 306.

 

l Ar Patentu valdes un Latvijas Zinātņu akadēmijas

diplomiem apbalvoti šādi patenti:

Latvijas patents Nr. 12297

Patenta īpašnieks: A/S "Latvijas dzelzceļš"

Izgudrotāji: Jānis GREIVULIS, Roberts BUBNOVS, Aleksandrs TEREBKOVS

Izgudrojuma nosaukums: dīzeļa palaišanas iekārta

Izgudrojums attiecas uz elektrotehniku un var tikt izmantots transporta iekārtās. Tā mērķis — samazināt jaudas zudumus palaišanas procesā.

Piedāvātā dīzeļa palaišanas iekārta satur akumulatoru bateriju, starterģeneratoru un kondensatoru bateriju. Akumulatora baterijas pozitīvā spaile ar divu herkonu kontaktu grupām saslēgta virknē ar transformatora primārā tinuma pretēji uztītu divu spoļu sākuma galiem, bet tā viduspunkts pievienots akumulatora baterijas negatīvajai spailei. Vienfāzes transformatora sekundārais tinums savienots virknē ar vienfāzu taisngriezi un kondensatoru bateriju, kuras atsevišķie kondensatori un tiem pievienotie tiristori saslēgti virknē ar starterģeneratoru, kura vārpsta sajūgta ar dīzeli un paātrinājuma devēju. Devēja izeja savienota ar vadības sistēmu, kura satur summatoru, impulsu formēšanas bloku un tiristoru secīgas ieslēgšanas bloku. Bez tam uz eļļas dzinēja vārpstas rotējošā turētāja nostiprināts pastāvīgais magnēts, kas atdalīts no herkona kontakta ar fiksēta lieluma gaisa spraugas palīdzību.

Latvijas patents Nr. 12213

Patenta īpašnieki un izgudrotāji: Ludmila SAVENKOVA,

Anda DZENE, Mārtiņš KALNIŅŠ, Velta TUPUREINA, Zoja GERCBERGA

Izgudrojuma nosaukums: agroķimikālijas saturošas biokompozītu matricas

Izgudrojums attiecas uz biodegradablu polimēru kompozītmateriāliem un var tikt izmantots lauksaimniecībā agroķimikāliju preparatīvo formu izgatavošanai un pielietošanai.

Pesticīdus un citas agroķimikālijas saturošas polimērmateriāla matricas plēvju veidā izgatavotas no biodegradabla polimēra polihidroksibutirāta (PHB) biomasas plastificētiem kompozītmateriāliem, atlejot no biomasas hloroforma šķīduma, kurā vienmērīgi disperģēts vai izšķīdināts nepieciešamais piedevu (pesticīdu un plastifikatoru) daudzums.

Piedāvāto matricu izmantošanas rezultātā tiek realizēta lokāla ievadīto agroķimikāliju pielietošana un mērķtiecīga izmantošana, nodrošinot to prolongētu izdalīšanu, hidrofobajām biokompozīta plēvēm bioloģiski sadaloties augsnē. Matricu biosadalīšanās ātrumu var regulēt ar biokompozītu sastāvu un plēvju biezumu. Biokompozītu plēvju sadalīšanās produkti ir nekaitīgi dzīviem organismiem un apkārtējai videi, PHB biomasas sastāvā ietilpstošos komponentus augi var izmantot kā papildu bioloģisko mēslojumu.

 

Latvijas patents Nr. 12222

Patenta īpašnieki un izgudrotāji: Jānis VALBIS, Ilmāra VĪNA

Izgudrojuma nosaukums: sulas iegūšanas paņēmiens

Paņēmiens paredz sulas iegūšanu no iepriekš sasaldētām (–40ķC līdz –200ķC temperatūrā) ogām vai augļiem, kurus pēc tam atkausē +30ķC līdz +300ķC temperatūrā. Rezultātā var iegūt dzidru sulu, kas tieši izmantojama dažādu pārtikas produktu un dzērienu izgatavošanai.

Latvijas patents Nr. 12312

Patenta īpašnieks: Rīgas Tehniskā universitāte

Izgudrotāji: Daina ZICĀNE, Irisa RĀVIŅA, Inese RIJKURE, Zenta TETERE

Izgudrojuma nosaukums: 3,5-Di-terc-butiltirozīna iegūšanas metode

Izgudrojums attiecas uz bioorganiskās ķīmijas nozari, galvenokārt peptīdu sintēzei nepieciešamo reaģentu — eksotisko (neproteinogeno) aminoskābju iegūšanu, kuras tiek izmantotas fizikālo īpašību un bioloģiskās aktivitātes modificēšanai peptīdos, peptīdu mimētiķos un proteīnos.

Izstrādāta principiāli jauna metode eksotiskās aminoskābes 3,5-di-terc-butiltirozīna iegūšanai, kas pamatojas uz terc-butilgrupu ievadīšanu dabā sastopamās aminoskābes tirozīna fenola gredzenā. Izgudrojuma autoru piedāvātā metode nodrošina 3,5-di-terc-butiltirozīna iegūšanu tehnoloģiski vienkāršā procesā (1 stadija, prototipā minētas 4 stadijas) ar augstu iznākumu (83% rēķinot pēc masas, prototipā — 39%), saskaņā ar kuru tirozīna etilestera hidrogenhlorīda šķīdumam absolūtā metilēnhlorīdā, kas atdzesēts līdz –10ķC –20ķC, katalītiska daudzuma koncentrētas sērskābes klātbūtnē pievieno šķidra izobutilēna pārākumu un iztur standarta zemspiediena (~3 atm.) traukā 3—4 dienas ar sekojošu reakcijas maisījuma izliešanu nātrija hidrogēnkarbonāta šķīdumā, metilēnhlorīda atdestilēšanu, hidrolīzi 2N nātrija sārma un dioksāna maisījumā, dioksāna atdestilēšanu, reakcijas vides skābināšanu līdz ph~6 un tam sekojošu produkta izdalīšanu pēc vispārzināmajām metodēm.

 

Latvijas patents Nr. 12363

Patenta īpašnieks un izgudrotājs: Staņislavs MIROPOLECS

Izgudrojuma nosaukums: rotordzinējs

Rotordzinēju var izmantot vairākos jaudas un griezes momentu patērētājos, īpaši dažādos pārvietošanās līdzekļos. Salīdzinot ar plaši izplatīto kloķa–klaņa mehānisma virzuļdzinēju, piedāvātajam dzinējam ar mazākiem izmēriem un masu ir lielāki apgriezieni un līdz ar to arī jauda. Minētās priekšrocības sasniegtas tādējādi, ka dzinēja iekšējais mehānisms izpildīts rotora veidā un kompakti ievietots cilindriskā korpusā, kura iekšpusē esošās gareniskās starpsienas ar slīdēšanas iespēju atbalstās uz vārpstas. Rotoram ir vārpsta ar rullīšveida virzuļiem, kuri rotējot slīd tā puscilindriskajos padziļinājumos un veļas pa korpusu. Darba telpa ap vārpstu ir norobežota ar šķērsdiskiem un sadalīta mainīgos dobumos ar starpsienu un virzuļu palīdzību, kuros notiek darba cikla taktis. Atkarībā no virzuļu un starpsienu skaita attiecības var iegūt dažādas derīgas dzinēja īpašības.

 

Latvijas Zinātņu akadēmija

LR Patentu valde

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!