Vēstures dokumentu krājums. Skolām, visiem — par okupāciju
Latvijas okupācijas muzeja izdevniecībā janvāra sākumā iznācis mācību līdzeklis "Dokumenti liecina: Latvijas vēstures dokumentu izlase skolām, 1939–1991".
Šis dokumentu krājums tapis, atsaucoties uz vēstures skolotāju aicinājumu sagādāt materiālus darbam ar skolēniem. Tomēr krājums domāts ne tikai skolām, bet visiem, kas vēlas izprast okupācijas laika notikumus, saskaroties ar tā laika vēstures avotiem.
Dokumentu krājums cenšas uz lielo vēstures notikumu fona parādīt, kā šie notikumi skāruši atsevišķus cilvēkus. Tāpēc te atrodami materiāli, kas ne vien ilustrē oficiālo politiku, likumdošanu un izpildvaras rīcību, bet arī dokumenti, kas liecina par cilvēku rīcību un likteņiem.
Krājumā iekļauts ap 90 dokumentu no Okupācijas muzeja, kā arī dažādu arhīvu un iestāžu fondiem. Lai padarītu vēstures liecības reālākas, dokumenti rādīti faksimilā, vajadzības gadījumā ar tulkojumiem un atšifrējumiem, katrs ar anotāciju un norādi, kas dokumentā ievērojams un pārdomājams.
Grāmatu ievada metodiskie ieteikumi darbam ar vēstures avotiem un Latvijas okupāciju laika vēstures pārskats, kam pievienotas norādes uz krājumā atrodamajiem vēstures dokumentiem.
Pētniecības darbs veikts ar Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu. Manuskripta sagatavošanu atbalstījis Sorosa fonds–Latvija, grāmata izdota ar ASV Daugavas Vanagu palīdzību.
Grāmata būs pārdošanā Okupācijas muzejā un grāmatu veikalos, bet skolu vajadzībām grāmatu varēs iegādāties muzejā par pazeminātu cenu.
Dagnija Staško, Latvijas okupācijas muzeja izglītības programmas vadītāja