Ministru kabineta rīkojumi: Šajā laidienā 11 Pēdējās nedēļas laikā 99 Visi
Ministru kabineta rīkojums Nr. 799
Rīgā 2024. gada 1. oktobrī (prot. Nr. 40 45. §)
Resocializācijas politikas pamatnostādņu 2022.–2027. gadam īstenošanas plāns 2025.–2027. gadam
1. Apstiprināt Resocializācijas politikas pamatnostādņu 2022.–2027. gadam īstenošanas plānu 2025.–2027. gadam (turpmāk – plāns).
2. Noteikt Tieslietu ministriju par atbildīgo institūciju un Labklājības ministriju par līdzatbildīgo institūciju plāna īstenošanā.
Ministru prezidentes pienākumu izpildītāja ‒
tieslietu ministre I. Lībiņa-Egnere
Tieslietu ministres vietā ‒
iekšlietu ministrs R. Kozlovskis
Ministru kabineta
2024. gada 1. oktobra
rīkojums Nr. 799
Resocializācijas politikas pamatnostādņu 2022.–2027. gadam īstenošanas plāns 2025.–2027. gadam
(informatīvā daļa)
Saīsinājumi
ESF+ – Eiropas Sociālais fonds Plus
Ieslodzītie – apcietinātie un ar brīvības atņemšanu notiesātie, kas sodu izcieš brīvības atņemšanas iestādē
IeVP – Ieslodzījuma vietu pārvalde
LM – Labklājības ministrija
NAP2027 – Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021.–2027. gadam
NVO – nevalstiskās organizācijas
Probācijas klients – šī plāna izpratnē: nosacīti notiesāta persona, nosacīti pirmstermiņa no soda izciešanas atbrīvota persona, persona, kas notiesāta ar sabiedrisko darbu, persona, par kuru tiesa, prokurors vai brīvības atņemšanas iestādes administrācija ir pieprasījusi izvērtēšanas ziņojumu, persona, kas notiesāta ar probācijas uzraudzību, persona, kas nosacīti atbrīvota no kriminālatbildības vai persona, kam tiesa piemērojusi audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis – sabiedriskais darbs vai probācijas novērošana, persona, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu un iesaistījusies izlīguma procesā;
Projekts "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" – Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas Latvijai 2021.–2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām" 4.3.4.6. pasākums "Resocializācijas pakalpojumu probācijas klientiem pilnveidošana un taisnīguma atjaunošanas pieeju attīstība, veicinot probācijas klientu aktīvu līdzdalību sabiedrības procesos un radot priekšnosacījumus viņu veiksmīgai iekļaušanai un nodarbināmībai" īstenojamais Valsts probācijas dienesta projekts "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai";
Projekts "Drošība: atbildīga resocializācija ieslodzītajiem (DARI)" – Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas Latvijai 2021.–2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām" 4.3.4.7. pasākuma "Nodarbināmības priekšnosacījumu nodrošināšana ieslodzītajiem, pilnveidojot resocializācijas sistēmas efektivitāti, sekmējot bijušo ieslodzīto iekļaušanos, vienlīdzīgas iespējas un aktīvu līdzdalību" ietvaros īstenojamais IeVP projekts "Drošība: atbildīga resocializācija ieslodzītajiem (DARI)";
TM – Tieslietu ministrija;
VARAM – Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija;
VPD – Valsts probācijas dienests
I. Plāna kopsavilkums
Ar 2022. gada 13. jūnija Ministru kabineta rīkojumu Nr. 413 tika pieņemtas Resocializācijas politikas pamatnostādnes 2022.–2027. gadam1 (turpmāk – Pamatnostādnes), kas noteic resocializācijas politikas attīstību, aptverot laika periodu līdz 2027. gadam. Pamatnostādnes detalizē NAP2027 (apstiprināts ar Latvijas Republikas Saeimas 2020. gada 2. jūlija lēmumu Nr. 418/Lm13) rīcības virziena "Drošība" 441. uzdevuma (Efektīva soda izpilde un sodīto personu reintegrācija sabiedrībā, uzlabojot resocializācijas darbu, palielinot personāla pieejamību un nodrošinot adekvātu infrastruktūru, kā arī nostiprinot pašvaldību un NVO lomu) izpildes jautājumus.
Ar 2023. gada 8. jūnija Ministru kabineta rīkojumu Nr. 344 tika pieņemts Resocializācijas politikas pamatnostādņu 2022.–2027. gadam īstenošanas plāns 2023.–2024. gadam2 (turpmāk – Plāns 2023.–2024. gadam), kas izstrādāts, izpildot Ministru kabineta 2022. gada 13. jūnija rīkojuma Nr. 413 "Par Resocializācijas politikas pamatnostādnēm 2022.–2027. gadam" 3. punktā minēto uzdevumu.
Resocializācijas politikas pamatnostādņu īstenošanas plāns 2025.–2027. gadam (turpmāk – Plāns) izstrādāts, izpildot Ministru kabineta 2022. gada 13. jūnija rīkojuma Nr. 413 "Par Resocializācijas politikas pamatnostādnēm 2022.–2027. gadam" 4. punktā noteikto uzdevumu.
Tāpat Plāns izstrādāts, lai nodrošinātu Partnerības līguma Eiropas Savienības investīciju fondu ieviešanai 2021.–2027. gada plānošanas periodam3 nosacījumus un ieviestu un īstenotu projektu "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" un projektu "Drošība: atbildīga resocializācija ieslodzītajiem (DARI)4.
Pamatnostādnēs ietvertais resocializācijas politikas mērķis ir mazināt noziedzīgās uzvedības riskus ieslodzītajiem un probācijas klientiem soda izpildes laikā, tādējādi radot priekšnoteikumus personas veiksmīgai iekļaušanai sabiedrībā pēc soda izpildes beigām, t.sk. aktīvai līdzdalībai sabiedrības procesos (arī nodarbināmības jomā). Resocializācijas politikas tiešā mērķa grupa – ieslodzītie un probācijas klienti un netiešā mērķa grupa – ieslodzīto un probācijas klientu ģimenes locekļi un atbalsta personas, kas ir būtisks resurss personas likumpaklausīgas dzīves nodrošināšanā.
Plāns nodrošina pasākumus Pamatnostādņu mērķa un rīcības virzienu sasniegšanai 2025.–2027. gadā, nodrošinot līdz šim Ministru kabinetā atbalstīto politikas plānošanas dokumentu pēctecību un uzsāktās politikas tālāku attīstību, tostarp Plāns ir turpinājums daļai no Plānā 2023.–2024. gadam iekļautajiem pasākumiem.
Plāna pasākumu īstenošanai nepieciešamo līdzekļu indikatīvs aprēķins iekļauts Plāna pielikumā.
Plāna izstrādē ievēroti Ministru kabineta 2014. gada 2. decembra noteikumos "Attīstības plānošanas dokumentu izstrādes un ietekmes izvērtēšanas noteikumi" noteiktais, un saskaņā ar šiem noteikumiem, Plāns ir īstermiņa politikas plānošanas dokuments, kuru ir izstrādājusi Tieslietu ministrijas Nozaru politikas departamenta Kriminālsodu izpildes politikas nodaļa, balstoties uz visu līdz šim Ministru kabinetā apstiprināto politikas plānošanas dokumentu attiecībā uz notiesāto resocializācijas, ieslodzīto izglītības, notiesāto nodarbinātības attīstības, attieksmes pret notiesātajiem nepilngadīgajiem īstenošanas rezultātiem, konsultācijām ar IeVP un VPD ekspertiem un citām iesaistītām pusēm, kā arī ņemot vērā pieejamos pētījumus.
Plāna izstrādē ievērota Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumos Nr. 970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" noteiktā kārtība sabiedrības iesaistei, publicējot Plāna projektu Tiesību aktu projektu publiskajā portālā 2024. gada 17.jūnijā. Par Plānu netika saņemts neviens viedoklis.
II. Esošās situācijas raksturojums
Latvijā 2009. gadā tika apstiprināta Ar brīvības atņemšanas sodu notiesāto personu resocializācijas koncepcija (turpmāk – Resocializācijas koncepcija5), kurā ietvertais notiesāto resocializācijas modelis Latvijas Sodu izpildes kodeksā tika nostiprināts 2011. gadā. Tādējādi pirmajā posmā tika izveidots pilnvērtīgs resocializācijas modelis, kas vairāk skāra IeVP un VPD kompetenču sadalījuma jautājumus, kā arī centienus radīt/ iegūt visus nepieciešamos un tobrīd vēl trūkstošos resocializācijas instrumentus, it īpaši, resocializācijas programmas.
2015. gadā tika apstiprinātas Ieslodzīto resocializācijas pamatnostādnes un to Īstenošanas plāns, kuros jau lielāka uzmanība tika pievērsta esošo resocializācijas instrumentu satura kvalitatīvai izvērtēšanai un pilnveidošanai, lai tie atbilstu pasaules praksē pastāvošajiem kvalitātes kritērijiem, kā arī darbinieku kvalitatīvu mācību aspektam. Tādējādi otrajā posmā galvenais fokuss tika pievērsts kvalitātes nodrošināšanas aspektam.
Pamatnostādnes kā trešā posma ideju nesējas paredz jau dziļāku koncentrēšanos uz ieslodzīto un probācijas klientu tuvināšanu sabiedrībā notiekošajiem procesiem, resocializācijas darba elastības veicināšanu un darba metožu un pakalpojumu pielāgošanu ieslodzīto un probācijas klientu individuālajām un ļoti dinamiskajām vajadzībām. Resocializācijas politikas attīstības trešajā posmā īpaša uzmanība tiek pievērsta darba ar specifiskām mērķa grupām, piemēram, personas, kurām ir psihiskās veselības problēmas, personas ar atkarību izraisošo vielu un procesu (piemēram, azartspēļu, datorspēļu, sociālo mediju) lietošanas traucējumiem, sievietes, bērni un jaunieši, attīstībai, kriminālsodu izpildes (resocializācijas darba) efektivitātes pētījumiem, kā arī IeVP un VPD personāla profesionālās sagatavotības un noturības nozīmei un atbilstošai infrastruktūrai kā sekmīga resocializācijas procesa priekšnosacījumam.
Papildus jānorāda, ka attiecībā uz ieslodzītajiem un probācijas klientiem ir paredzēti arī atsevišķi pasākumi citos politikas plānošanas dokumentos, piemēram, 2022. gada 25. oktobrī Ministru kabinetā apstiprinātajā Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plānā alkoholisma un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā 2023.–2025. gadam, (piemēram, izstrādāt un ieviest atkarību izraisošo vielu lietošanas selektīvās profilakses pasākumus ieslodzījuma vietās (ieslodzītajiem) un probācijas klientiem, kā arī piesaistīt narkologus darbam ieslodzījuma vietās un probācijas klientiem nodrošināt valsts apmaksātus ceļa izdevumus nokļūšanai pie narkologa)6.
Plāna izstrādes mērķis ir Pamatnostādņu ieviešana noteiktajā periodā, lai nodrošinātu tajās noteiktā resocializācijas politikas mērķa – mazināt noziedzīgās uzvedības riskus ieslodzītajiem un probācijas klientiem soda izpildes laikā, tādējādi radot priekšnoteikumus personas veiksmīgai iekļaušanai sabiedrībā pēc soda izpildes beigām, t.sk. aktīvai līdzdalībai sabiedrības procesos (arī nodarbināmības jomā), sasniegšanu. Plāna pasākumu darbības rezultāti un rezultatīvie rādītāji ir veidoti, balstoties uz Pamatnostādnēs izvirzītajiem politikas rezultātiem un to rezultatīvajiem rādītājiem. Tabulā norādīta rezultatīvo rādītāju starpvērtība, kuru plānots sasniegt līdz 2027. gadam. Tāpat Plānā saglabāta Pamatnostādņu 4. pielikumā izmantotā pasākumu numerācija. Pamatnostādņu pasākumi, kuri Plānā nav ietverti, tika izpildīti iepriekšējā Pamatnostādņu īstenošanas periodā (no 2022.–2024. gadam).
Plāna mērķis | Plāna izstrādes mērķis ir nodrošināt secīgu un plānotu institūciju rīcību noteiktajā periodā, kas ļautu sasniegt resocializācijas politikas mērķi (mazināt noziedzīgās uzvedības riskus ieslodzītajiem un probācijas klientiem soda izpildes laikā, tādējādi radot priekšnoteikumus personas veiksmīgai iekļaušanai sabiedrībā pēc soda izpildes beigām, t.sk. aktīvai līdzdalībai sabiedrības procesos (arī nodarbināmības jomā), sasniegšanu). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Politikas rezultāts/-i un rezultatīvais rādītājs/-i | 1. Politikas rezultāts (PR) –
Notiesāto un probācijas klientu īpatsvars, kas pēc soda izpildes beigām
iesaistās nodarbināmībā un aktīvi iekļaujas sabiedrībā.
2. Politikas rezultāts (PR) – soda izpildes vajadzībām atbilstoša infrastruktūra IeVP un VPD, t.sk. ieviesti nepieciešamie e-risinājumi, efektivizējot iestāžu iekšējos procesus un atbrīvojot personālresursus resocializācijas īstenošanai.
* E-indekss VPD – atbilstoši VARAM 2022.gada pētījumā "Integrēts Publisko pakalpojumu sniegšanas un gala lietotāju vajadzību monitorings", kura ietvaros noteikts Valsts iestāžu vērtējums un iestāžu E-indekss7, Valsts probācijas dienesta E-indekss 2022.gadā bija 45,9. 3. Politikas rezultāts (PR) – veicināta institūciju sadarbība un sodu izcietušo personu iekļaušana sabiedrībā (pilnveidota pašvaldību, NVO un citu institūciju izpratne par katra sektora lomu atkārtota likumpārkāpuma novēršanā un sodu izcietušo personu reintegrācijā, tādējādi veicinot sabiedrības gatavību uzņemt personu pēc soda izciešanas un veicinot personas aktīvu iekļaušanos sabiedrības procesos, t.sk. nodarbināmību).
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. RĪCĪBAS VIRZIENS Turpināt pilnveidot resocializācijas darbu ar ieslodzītajiem un probācijas klientiem atbilstoši mainīgās vides izaicinājumiem, t.sk. jaunām mērķa grupām, kā arī ieviešot resocializācijas darba (kriminālsoda izpildes) efektivitātes mērījumu sistēmu | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.1. uzdevums. Ieslodzīto un probācijas klientu resocializācijas instrumentu pilnveidošana | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. |
Risku/resursu novērtēšanas un resocializācijas darba organizēšanas instrumenta pieaugušajiem probācijas klientiem ieviešana, pilnveidošana, ieskaitot darbības rezultātu izvērtēšanu un darbinieku apmācību | Precīzāks darbs pie noziedzīgās uzvedības risku noteikšanas un atbilstošu resocializācijas vajadzību konstatēšanas | Izstrādāts un ieviests jauns specializēts riska un vajadzību novērtēšanas instruments pieaugušiem (26 gadi un vecāki) probācijas klientiem | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apmācīti līdz 120 darbinieki | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. |
Risku/resursu novērtēšanas un resocializācijas darba organizēšanas instrumenta bērniem un jauniešiem (25 gadi un jaunāki) ieviešana, pilnveidošana, ieskaitot darbības rezultātu izvērtēšanu un darbinieku apmācību | Precīzāks darbs pie noziedzīgās uzvedības risku noteikšanas un atbilstošu resocializācijas vajadzību konstatēšanas | Specializētais riska un vajadzību novērtēšanas instruments probācijas klientiem vecumā no 11-25 gadiem (jaunieši un bērni) ieviests arī darbā ar bērniem un jauniešiem kriminālsodu izpildē | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apmācīti līdz 80 darbinieki | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. |
Risku/resursu novērtēšanas un resocializācijas darba organizēšanas instrumenta sievietēm ieviešana, pilnveidošana, ieskaitot darbības rezultātu izvērtēšanu un darbinieku apmācību | Precīzāks darbs pie noziedzīgās uzvedības risku noteikšanas un atbilstošu resocializācijas vajadzību konstatēšanas | Izstrādāts un ieviests specializēts riska un vajadzību novērtēšanas instruments darbā ar sievietēm kriminālsodu izpildē | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apmācīti līdz 50 darbinieki | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. |
Risku/resursu novērtēšanas un resocializācijas darba organizēšanas instrumenta probācijas klientiem ar garīgās veselības problēmām ieviešana, pilnveidošana, ieskaitot darbības rezultātu izvērtēšanu un darbinieku apmācību | Precīzāks darbs pie noziedzīgās uzvedības risku noteikšanas un atbilstošu resocializācijas vajadzību konstatēšanas | Izstrādāts un ieviests specializēts riska un vajadzību novērtēšanas instruments darbā ar klientiem ar garīgās veselības problēmām kriminālsodu izpildē | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apmācīti līdz 50 darbinieki | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. |
Risku un vajadzību novērtēšanas instrumentu pilnveide notiesātajiem brīvības atņemšanas iestādēs | Precīzāks darbs pie notiesāto noziedzīgās uzvedības risku noteikšanas un atbilstošu resocializācijas vajadzību konstatēšanas | Ieviesti 2 jauni specializēti (provizoriski – notiesātajām sievietēm un bērniem un jauniešiem (personām vecumā no 14 līdz 25 gadu vecumam) brīvības atņemšanas iestādēs) riska un vajadzību novērtēšanas instrumenti | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pētījuma veikšana par RVN-V validitāti. Pilnveidots un pārskatīts pamata RVN-V (darba organizācijas) instruments notiesātajiem brīvības atņemšanas iestādēs |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Īstenots pētījums/ izstrādātas vadlīnijas par RVN instrumenta piemērošanu bērniem un jauniešiem (personām vecumā no 14 līdz 25 gadu vecumam) brīvības atņemšanas iestādēs. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apmācīti 273 IeVP darbinieki | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. |
Jaunu resocializācijas programmu ieviešana darbam ar jaunām notiesāto mērķa grupām brīvības atņemšanas iestādēs, darbības rezultātu izvērtēšana un nodarbināto apmācība | Precīzāka iedarbība uz noziedzīgās uzvedības risku, kuru mazina ar attiecīgo resocializācijas programmu | Veikts pētījums par papildus nepieciešamajām resocializācijas programmām brīvības atņemšanas iestādēs | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ieviestas 3 jaunas resocializācijas programmas notiesātajiem brīvības atņemšanas iestādēs | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
90 IeVP darbinieki apmācīti jauno resocializācijas programmu īstenošanai | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. |
Jaunas sabiedrībā īstenojamas resocializācijas programmas vardarbīgus noziegumus izdarījušiem probācijas klientiem ieviešana, darbības rezultātu izvērtēšana un darbinieku apmācības | Precīzāka iedarbība uz noziedzīgās uzvedības risku, kuru mazina ar attiecīgo resocializācijas programmu | Izstrādāta/pārņemta un ieviesta 1 jauna probācijas programma | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. |
Esošo resocializācijas programmu validēšana/ pilnveide brīvības atņemšanas iestādēs | Precīzāka iedarbība uz noziedzīgās uzvedības risku, kuru mazina ar attiecīgo resocializācijas programmu, labāki resocializācijas rezultāti | Pilnveidotas resocializācijas programmas | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apmācīti 120 IeVP darbinieki pilnveidoto resocializācijas programmu īstenošanai | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9. |
Esošo
resocializācijas programmu darbības rezultātu izvērtēšana un
pilnveidošana.
Atbilstoši dažādu probācijas klientu mērķgrupu (piemēram, bērni, jaunieši, personas ar garīgās veselības problēmām, resocializācijas vajadzībām atbilstošu resocializācijas programmu izstrāde, resocializācijas instrumentu un programmu aprobēšana un validizēšana |
Precīzāka iedarbība uz noziedzīgās uzvedības risku, kuru mazina ar attiecīgo resocializācijas programmu | Pētījums par citu valstu labo praksi sabiedrībā īstenojamu resocializācijas programmu pielāgošanā un piemērošanā saskaņā ar probācijas klientu individuālajām vajadzībām | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Probācijas programmu pilnveidošanā iesaistīti un darbā ar tām apmācīti 268 darbinieki | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10. |
Drošības risku izvērtējuma instrumenta ieviešana atbilstoša resocializācijas procesa norises nodrošināšanai | Precīzāks darbs pie notiesāto drošības risku noteikšanas un atbilstošas resocializācijas norises nodrošināšanas | Izveidoti un ieviesti notiesāto drošības
risku izvērtējuma instrumenti |
TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apmācīti 150 IeVP darbinieki šo instrumentu izmantošanai | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.2. uzdevums. Probācijas klientu resocializācijas modeļa pārskatīšana un pilnveidošana | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. |
Probācijas klientu resocializācijas modeļa pilnveidošana, taisnīguma atjaunošanas metožu integrēšana VPD funkciju izpildē, probācijas klientu sasniegto resocializācijas rezultātu dinamiskās novērtēšanas sistēmas izstrāde un ieviešana | Efektīvāks darbs ar probācijas klientu, labāka resocializācijas rezultāta sasniegšanai | Apmācības par darbu ar bērniem
un jauniešiem nodrošinātas 250 darbiniekiem Apmācības par bērnu tiesību aizsardzību nodrošinātas 130 darbiniekiem |
TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mācības 300 darbiniekiem par taisnīguma atjaunošanu un šo pieeju piemērošanu darbā ar probācijas klientiem | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Īstenotas mācības izlīguma starpniekiem | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apmācīti 30 izlīguma veicēji | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.3. uzdevums. Jaunu atbalsta pasākumu ieviešana ieslodzītajiem, probācijas klientiem, viņu ģimenes locekļiem un atbalsta personām | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. |
Atbilstošas intervences ieviešana notiesātajiem ar augstu vardarbības vai dzimumnozieguma risku pēc kriminālsoda izpildes atbilstoši EP rekomendācijā Rec(2014)3 minētajā | Bīstamo noziedznieku uzraudzības modeļa ieviešana notiesātajiem ar augstu vardarbības vai dzimumnozieguma risku pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādes vai VPD uzraudzības | Izstrādāts bīstamo noziedznieku uzraudzības modelis | TM | VPD IeVP |
2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. |
Probācijas bērnu un jauniešu mājas modeļa koncepta izstrāde | Precīzāks darbs ar bērnu un jauniešu resocializāciju, efektīvāka personālresursu izmantošana labākam resocializācijas rezultātam | Izstrādāts modelis un modeļa ieviešanas plāns | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. |
Atbalsta pasākumi probācijas klientu resocializācijai (piem., speciālistu konsultācijas un terapijas pasākumi), atbilstoši viņu individuālajām vajadzībām; | Specifiska atbalsta
nodrošināšana labākam resocializācijas rezultātam
|
Narkologa/atkarību speciālista konsultācijas 180 probācijas klientiem | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Psihoterapeita konsultācijas 60 probācijas klientiem (dzimumnoziedzniekiem) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Psihiskās veselības speciālistu konsultācijas 90 probācijas klientiem | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jurista konsultācijas 240 probācijas klientiem sociālo problēmjautājumu atrisināšanai | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. |
Jaunu atbalsta un sociālo prasmju attīstības pasākumu izstrāde un ieviešana probācijas klientiem, viņu ģimenes locekļiem (t.sk. atbalsta personām) | Jauna atbalsta nodrošināšana labākam resocializācijas rezultātam | Ieviesti jauni atbalsta pasākumi | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. |
Pasākumi ieslodzīto
ģimenes saišu stiprināšanai, t.sk. pētījums par ģimenes saišu
stiprināšanas vajadzībām dažādām ieslodzīto vecumposmu grupām
|
Saiknes ar ģimeni nostiprināšana, tādejādi palielinot iespēju notiesātajam atgriezties ģimenē pēc atbrīvošanas | Pētījums par ģimenes saišu stiprināšanas vajadzībām dažādām mērķa grupām | TM | IeVP
|
2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 īstenoti pasākumi | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
180 dalībnieki (ieslodzītie un ģimenes locekļi/atbalsta personas) plānotajos pasākumos | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. |
Noteiktu ieslodzīto mērķa grupu tikšanās ar ģimenes locekļiem (t.sk. atbalsta personām) NVO pārstāvju pavadībā ārpus ieslodzījuma vietas soda izciešanas laikā | Saiknes ar ģimeni nostiprināšana, tādejādi palielinot iespēju notiesātajam atgriezties ģimenē pēc atbrīvošanas | Aktivitātē iesaistīto ieslodzīto skaits - 45 | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. |
Jauni atbalsta pasākumi (NVO un citu speciālistu atbalsts ieslodzītajām mātēm ar bērniem, lai veidotu pozitīvus sociālos kontaktus ārpus ieslodzījuma vietas un izglītotu par dažādiem ar bērna attīstību saistītos jautājumiem) | Saiknes ar ģimeni nostiprināšana, tādejādi palielinot iespēju notiesātajam atgriezties ģimenē pēc atbrīvošanas | Īstenoto pasākumu skaits - 111 (t.sk. individuāli pasākumi) Iļģuciema cietuma Mātes un bērna nodaļā esošajām ieslodzītajām un viņu bērniem | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
aktivitātē iesaistītas 144 ieslodzītās un viņu bērni | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. |
Informatīvi pasākumi ieslodzītajiem par ģimenes vērtībām un vecāku lomu bērna dzīvē, par vecāku prasmēm, par bērnu audzināšanu bez vardarbīgām audzināšanas metodēm | Saiknes ar ģimeni nostiprināšana, tādejādi palielinot iespēju notiesātajam atgriezties ģimenē pēc atbrīvošanas | 27 īstenoti pasākumi | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
324 aktivitātē iesaistītu ieslodzīto | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9. |
Speciālistu konsultācijas, dažādi terapijas pasākumi, aktivitātes un atbalsta pasākumi ieslodzītajiem ar garīgās veselības robežstāvokļiem vai problēmām | Efektīvāks darbs ar ieslodzīto labāka resocializācijas rezultāta sasniegšanai | Ieslodzītajiem ar garīgās veselības robežstāvokļiem vai problēmām sniegtas 390 konsultācijas | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10. |
Nodarbību cikla "Veiksmīgas bērna audzināšanas pamati" īstenošana notiesātajām, kuru bērni uzturas Iļģuciema cietuma Mātes un bērnu nodaļā | Pilnveidotas notiesāto sieviešu zināšanas par bērna attīstību un pozitīvām bērnu disciplinēšanas metodēm, veicinot pozitīvas izmaiņas uzvedībā un attieksmē pret bērnu, mazinot pārkāpumu pret bērnu risku | 18 notiesātās sievietes Iļģuciema cietumā | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11. |
Informatīvie pasākumi probācijas klientu (bērnu) vecākiem par vecumposmu attīstības īpatnībām, VPD darbu ar bērniem un vecākiem kā atbalsta personām. | Veicināta vecāku līdzdarbība bērnu sociālās uzvedības korekcijas jomā un stiprināta vecāku kā atbalsta personu loma | 10 (bērnu) probācijas klientu vecāki | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.4. uzdevums. Jaunu resocializācijas darba metožu ieviešana | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas/ Finansējuma avots | Izpildes termiņš | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. |
Interaktīvu resocializācijas darba metožu attīstība un aprobācija, tai skaitā nepieciešamā aprīkojuma iegāde (piem., interaktīvas spēles, video/audio materiāli). | Efektīvāks darbs ar probācijas klientu labāka resocializācijas rezultāta sasniegšanai | Ieviestas 4 interaktīvas darba metodes | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. |
Ārvalstu labās prakses apzināšana un pētniecība attiecībā uz resocializācijas darba probācijas jomā organizēšanu specifiskām mērķgrupām, tostarp bērniem, jauniešiem, sievietēm, personām ar psihiskās uzvedības problēmām, atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanas traucējumiem | Labās prakses apzināšana un ieviešana (riska un vajadzību novērtējumi) efektīvāka probācijas klientu resocializācijas procesa nodrošināšanai | Īstenotas 5 pētnieciskās aktivitātes par resocializācijas darba organizēšanu dažādām mērķa grupām | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.5. uzdevums. Kriminālsodu izpildes (resocializācijas darba) efektivitātes pētījumi, t.sk. probācijas klientu sociālās iekļaušanas koeficienta modeļa izstrāde | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. |
Probācijas klientu sociālās iekļaušanas koeficienta aprēķina metodikas izstrāde un ieviešana, tai skaitā sabiedrībā izciešamo sodu recidīva mērījumu sistēmas pilnveidošana (koeficienta modeļa izstrāde, definīcija, metodika un pētījumi) | Izveidots jauns objektīvs un pierādījumos balstīts mērījums, kurā ievērots tiek ne tikai noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas fakts, bet arī citi, daudzdimensionāli apstākļi, kas tieši vai netieši saistīti ar likumpārkāpuma izdarīšanu. | Metodika | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. |
Resocializācijas darba un kriminālsodu izpildes efektivitātes mērījumu sistēmas ieviešana, t.sk. pētījumi | Uzsākta resocializācijas darba un kriminālsodu izpildes efektivitātes mērījumu sistēmas izveide | Pētījums | TM |
IeVP |
2027.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. |
Sabiedrības gatavības uzņemt
personu pēc brīvības atņemšanas izciešanas mērījumu sistēma
|
Veikts pētījums lai noskaidrotu to personu īpatsvaru, kuras noteiktā laika periodā pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas izdara jaunu noziedzīgu nodarījumu | Pētījums | TM | IeVP | 2025.gada 31.decembris | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. RĪCĪBAS VIRZIENS Nodrošināt jaunajām resocializācijas vajadzībām atbilstoša personāla pieejamību ieslodzījuma vietās un Valsts probācijas dienestā, t.sk. brīvprātīgo un līdzgaitnieku pieejamību | |||||||||||||
2.1. uzdevums. Ieslodzījuma vietu, probācijas darbinieku un brīvprātīgo apmācības kvalifikācijas pilnveidošanai, profesionālās noturības veicināšanas pasākumi, ieskaitot supervīzijas | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas/ | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
VPD nodarbināto un brīvprātīgo apmācību pasākumi, t.sk. e-mācību attīstība un profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi, profesionālās noturības veicināšanas pasākumi, ieskaitot supervīzijas un koučingu, ikgadējās konferences VPD nodarbinātajiem un sadarbības partneriem | Nodrošināts apmācīts un aktīvs VPD personāls labākam resocializācijas rezultātam. | Esošo e-mācību kursu satura pārskatīšana un aktualizācija: 7 mācību kursi | TM | VPD | 2027.gada
31.decembris
|
|||||||
Lektoru kopas kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi 120 darbiniekiem | |||||||||||||
Vasaras skola 180 VPD vadītājiem | |||||||||||||
Taisnīguma atjaunošanas praksēm veltītas konferences – 2 konferences | |||||||||||||
Konference par darbu ar bērniem un jauniešiem – 2 konferences | |||||||||||||
Konference par sadarbību ar NVO sektoru, sociālo uzņēmējdarbību un personu ar kriminālsodu izpildes sistēmas pakalpojumu saņemšanas pieredzi iesaisti probācijas klientu resocializācijā – 1 konference | |||||||||||||
Konference par darbu ar seksuāliem varmākām – 2 konferences | |||||||||||||
318 grupu supervīziju sesijas VPD nodarbinātajiem un brīvprātīgajiem | |||||||||||||
960 individuālās supervīziju sesijas VPD nodarbinātajiem un brīvprātīgajiem | |||||||||||||
2. |
VPD brīvprātīgā darba programmu pilnveidošana un īstenošana, pasākumi brīvprātīgo kopienas attīstībai | Nodrošināts apmācītu un aktīvu brīvprātīgo (t.sk. līdzgaitnieku) atbalsts labākam resocializācijas rezultātam | Līdzgaitnieku darbs ar 200 probācijas klientiem | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||
Nodrošinātas mācības 40 brīvprātīgajiem/ līdzgaitniekiem | |||||||||||||
Nodrošinātas mācības 350 VPD nodarbinātajiem par līdzgaitniecību | |||||||||||||
Mācības 26 brīvprātīgajiem par darbu ar dzimumnoziedzniekiem | |||||||||||||
14 brīvprātīgo saliedēšanas pasākumi | |||||||||||||
Mācības 60 brīvprātīgajiem izlīguma starpniekiem | |||||||||||||
3. |
IeVP nodarbināto un brīvprātīgo apmācību pasākumi, t.sk. e-mācību attīstība un profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi, profesionālās noturības veicināšanas pasākumi, ieskaitot supervīzijas un koučingu | Nodrošināts apmācīts un aktīvs IeVP personāls labākam resocializācijas rezultātam | Grupu vadīšanas prasmes 90 apmācībās iesaistītajiem | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||
Mācības nodarbinātajiem par motivējošo intervēšanu un sarunu prasmēm 90 apmācībās iesaistītajiem | |||||||||||||
2 personāla apmācību programmu validēšana/pilnveide | |||||||||||||
Prakses vadītāju apmācību programmas validēšana/pilnveide un ieviešana | |||||||||||||
Angļu valodas nodarbības darbiniekiem 39 apmācībās iesaistītajiem | |||||||||||||
Vadītājiem - līderisms, komandas veidošanas prasmes utml. - saliedēšanas semināri 75 apmācībās iesaistītajiem | |||||||||||||
Grupu supervīzijas 150 nodarbinātajiem | |||||||||||||
Individuālās supervīzijas 600 nodarbinātajiem | |||||||||||||
Ārvalstu pieredzes apmaiņa | |||||||||||||
2.2. uzdevums. IeVP jauno mācību programmu aprobācija un īstenošanas uzsākšanas nodrošināšana jaunajā IeVP Mācību centrā | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Četru jauno profesionālās pilnveides mācību programmu īstenošana jaunajā IeVP Mācību centrā | Nodrošināts profesionāls un motivēts IeVP personāls darbam ar ieslodzītajām personām, labākam resocializācijas rezultātam | IeVP Mācību centrā apmācītas 300 nodarbinātie. | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||
2.3. uzdevums Kontaktpersonu ieviešanas uzsākšana atsevišķās brīvības atņemšanas iestādēs | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Kontaktpersonu sistēmas ieviešana | Pārgrupēti ieslodzījuma vietas personāla resursi, kas ļauj iegūt maksimālu notiesāto resocializācijas efektu | Kontaktpersonu sistēma ieviesta 2 brīvības atņemšanas iestādēs (piemēram, Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem, jaunajā Liepājas cietumā) | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||
2.4. uzdevums. Individuālā izvērtējuma ieviešanas uzsākšana brīvības atņemšanas iestādēs | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Pakāpeniska individuālā izvērtējuma ieviešana pa mērķa grupām, lēmumu veidiem, utt. | Jauna modeļa ieviešana dažādu jautājumu izlemšanai ieslodzījuma izpildes ietvaros (piemēram, par resocializācijas līdzekļu piemērošanu individuālā vai grupu darba formā atbilstoši brīvības atņemšanas iestādes veidam, atļauju īslaicīgi atstāt brīvības atņemšanas iestādes teritoriju bēru vai slimā radinieka apmeklēšanai, atļauju lietot privāto palīglīdzekli mācībām studiju programmās utt.) | Ieslodzītajiem tiek pakāpeniski ieviests individuālais izvērtējums | TM | IeVP | 2027.gada 31.decembris | |||||||
2.5. uzdevums. Sociālā darba ieslodzījuma vietās atšķirību izvērtēšana un nostiprināšana normatīvajos aktos | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Sociālā darba ieslodzījuma vietās atšķirību no sociālā darba sabiedrībā izvērtēšana un nostiprināšana normatīvajos aktos | Normatīvi nostiprinātas soda izpildes laikā veiktā sociālā darba atšķirības labāka resocializācijas rezultāta sasniegšanai | Ziņojums tieslietu ministram | TM | IeVP LM
|
2026.gada 31.decembris | |||||||
Izstrādāti normatīvo aktu grozījumi | 2027.gada 31.decembris | ||||||||||||
2.6. uzdevums. Ieslodzīto, kas nespēj sevi aprūpēt, aprūpes organizēšanas atšķirību izvērtējums un virzīšana izskatīšanai valdībā | |||||||||||||
Nr.p.k. | Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. | Ieslodzīto, kas nespēj sevi aprūpēt, aprūpes organizēšanas atšķirību izvērtējums un virzīšana izskatīšanai valdībā | Ieslodzīto, kas nespēj sevi aprūpēt, situācijai atbilstošs ieslodzījuma izpildes process, kura ietvaros tiek nodrošināta viņu resocializācija | Informatīvais ziņojums valdībai par šādu ieslodzīto aprūpes modeli | TM | IeVP LM
|
2027.gada 31.decembris | |||||||
3. RĪCĪBAS VIRZIENS Nodrošināt soda izpildes vajadzībām adekvātu infrastruktūru, t.sk. nepieciešamos e-risinājumus | |||||||||||||
3.1. uzdevums. Nepieciešamo e-risinājumu izstrāde un ieviešana IeVP un VPD darba efektivizācijai, t.sk. e-lietas 2.kārta | |||||||||||||
Nr.p.k. | Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Probācijas klientu lietu vadības kvalitātes sistēmas pilnveidošana e-risinājumu plašākai pielietošanai | Probācijas klientu
resocializācijas procesa pilnveidošana atbilstoši viņu individuālajām
vajadzībām.
Noteiktas VPD nodarbināto mācību (profesionālās pilnveides) vajadzības. |
Pieredzes apmaiņas vizīte uz ārvalstīm par probācijas klientu lietu vadības kvalitātes pārbaužu veikšanu | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||
Klientu lietošanai domātas aplikācijas par Emociju menedžmentu izstrāde | |||||||||||||
2. |
IeVP procesu digitalizācijas nodrošināšana | Aizvien vairāk digitalizētu/automatizētu ieslodzījuma vietu procesu, kas nodrošina personālresursu efektīvu izmantošanu | Digitalizēti pamatdarbības procesi (piemēram, starpsistēmu informācijas nodošana, tiesu nolēmu izpilde, ieslodzīto telpu un ieslodzīto procesu (saistīto ar telpu izvietojumu) pārvaldības "funkcionalitātes izstrāde un ieviešana, lai nodrošinātu iespējas elektroniski pārraudzīt ieslodzīto atrašanās vietas un kalendārus, kā arī izsekot visām ieslodzīto pārvietošanas aktivitātēm | TM | IeVP | 2026.gada 31.maijs | |||||||
Digitalizēti pamatdarbības procesi, kas ir
saistīti ar ieslodzīto E-lietas ieviešanu
(izveidots ieslodzītā digitālais kabinets) e-lietas projekta 2.kārtas ietvaros8. |
2026.gada 31.maijs | ||||||||||||
e-indeksa pieaugums | 2027.gada 31.decembris | ||||||||||||
Resocializācijas procesa informācijas tehnoloģijas risinājumu izveide | |||||||||||||
3. | Ieviesti efektīvi tehnoloģiski risinājumi darba procesu pilnveidošanai VPD | Digitalizēti atbalsta un pamatdarbības procesi | e-indeksa pieaugums | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||
4. | VPD informācijas sistēmas "Probācijas klientu uzskaites sistēma" pilnveidošana un attīstība, kā arī nepieciešamā tehnoloģiskā inventāra/aprīkojuma iegāde | Digitalizēti
atbalsta un pamatdarbības procesi
|
1 pilnveidots resocializācijas instruments un darba metodes ieviesti IS "PLUS" produkcijas vidē" | TM | VPD | 2026.gada 31.maijs | |||||||
PLUS un datu apmaiņas E-lietas platformā pilnveide. | |||||||||||||
E-lietas projekta Audio-video rīka komponentes ieviešana VPD | |||||||||||||
5. | Digitālajā vidē notiekošās komunikācijas ar citām valsts iestādēm un sabiedrību pieaugums | Efektīvāki iekšēji procesi iestādē, kas veicina raitāku resocializācijas procesa norisi | VPD valsts un pašvaldību iestādēm elektroniski parakstīto nosūtīto dokumentu īpatsvars pieaudzis līdz 75% no nosūtīto dokumentu kopskaita | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||
Fiziskām personām elektroniski parakstīto nosūtīto dokumentu īpatsvars pieaudzis līdz 4% no nosūtīto dokumentu kopskaita | |||||||||||||
3.2. uzdevums. Ieslodzītajiem domātu e-mācību attīstīšana | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Profesionālās kvalifikācijas pilnveides pasākumi ieslodzītajiem jaunizstrādātajā e-vidē | Īstenoti profesionālās kvalifikācijas pilnveides pasākumi ieslodzītajiem, tādejādi palielinot viņu konkurētspēju darba tirgū | Izveidota konkrētu mācību e-vide |
TM |
IeVP |
2027.gada 31.decembris | |||||||
3.3. uzdevums. Normatīvo aktu izstrāde e-risinājumu nodrošināšanai, rezultatīvo rādītāju uzkrāšanai un informācijas/datu apmaiņai /e-risinājumi notiesātā soda izpildes un resocializācijas gaitas fiksēšanai IeVP un VPD | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Normatīvo aktu pilnveidošana notiesātā soda izpildes un resocializācijas gaitas fiksēšanai IeVP | Likumā paplašinātas noteiktas IeVP tiesības apstrādāt datus un šādas apstrādes kārtība, radīts informācijas apmaiņas, pētījumu un rezultātu izvērtējuma veikšanai nepieciešamās informācija ieguves tiesiskais pamats | IeVP likumā iekļauts atbilstošs regulējums | TM | IeVP | 2025.gada 31.decembris | |||||||
3.4. uzdevums. Jaunā Liepājas cietuma būvniecība | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Jaunā Liepājas cietuma būvniecība | Pabeigta jaunā cietuma būvniecība | Objekts nodots ekspluatācijā | TM | TNA, IeVP | 2025.gada 29.septembris | |||||||
2. |
Jaunā Liepājas cietuma darbības uzsākšana | Jaunā Liepājas cietuma darbības uzsākšana | Uz jauno cietumu pārvesti ieslodzītie | IeVP | TM | 2026.gada 1.aprīlis | |||||||
3.7. uzdevums. Darbam ar bērniem un jauniešiem pielāgotas telpas, t.sk. taisnīguma atjaunošanas aktivitāšu īstenošanai (VPD) | |||||||||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš | |||||||
1. |
Izveidotas darbam ar bērniem un jauniešiem, izlīguma procesa vadīšanai pielāgotas telpas | Izlīguma veikšanas vajadzībām pielāgotu telpu izveide" | Izlīguma īstenošanai pielāgotas 2 telpas | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris | |||||||
4. RĪCĪBAS VIRZIENS Stiprināt pašvaldību un NVO lomu, t.sk. veidojot izpratni par katra sektora lomu atkārtota likumpārkāpuma novēršanā, izglītojot un nodrošinot atbalsta pasākumus NVO, pašvaldībām un citām institūcijām, tādejādi veicinot sabiedrības gatavību uzņemt personu pēc soda izciešanas un personas aktīvu iekļaušanos sabiedrības procesos, t.sk. nodarbināmību | ||||||
4.1. uzdevums. Starpinstitūciju sadarbības pilnveidošanas pasākumi un apmācības iesaistīto institūciju pārstāvjiem, t.sk. NVO pārstāvjiem | ||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš |
1. |
Starpinstitūciju sadarbības pilnveidošanas pasākumi un mācības iesaistīto institūciju pārstāvjiem, t.sk. NVO pārstāvjiem | Vienotas izpratnes radīšana iesaistīto institūciju un NVO pārstāvjos par risku mazināšanas iespējām probācijas klientiem, un priekšnoteikumu radīšanu sabiedrības gatavībai uzņemt personu pēc soda izciešanas un personas aktīvai iekļaušanai sabiedrības procesos, t.sk. nodarbināmībā | Īstenotas ikgadējas starpinstitūciju sadarbības mācības (kopā – 3) | TM | VPD
|
2027.gada 31.decembris |
4.2. uzdevums. Izglītojoši pasākumi un sociālās kampaņas dažādu sabiedrības sektoru pārstāvjiem | ||||||
Nr.p.k. | Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš |
1. |
Konferences un citi pasākumi VPD nodarbinātajiem, sadarbības partneriem no valsts un nevalstiskā sektora, lai informētu par ESF+ projekta "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" īstenošanas rezultātiem un resocializācijas sistēmas attīstības perspektīvām | Sabiedrība ir informēta par sabiedrībā izciešamo sodu labo praksi un probācijas klientu resocializācijas sistēmas attīstību, pieaug sabiedrības izpratne par to | Īstenoti 7 pasākumi (konferences un citi informatīvi pasākumi par projektu īstenošanas rezultātiem un resocializācijas sistēmas attīstības perspektīvām) | TM | VPD IeVP pašvaldības NVO citas institūcijas
|
2027.gada 31.decembris |
2. |
Konferences un citi pasākumi IeVP nodarbinātajiem, sadarbības partneriem no valsts un nevalstiskā sektora, lai informētu par ESF+ projekta "Drošība: atbildīga resocializācija ieslodzītajiem (DARI)" īstenošanas rezultātiem un resocializācijas sistēmas attīstības perspektīvām | Sabiedrība ir informēta par ieslodzīto resocializācijas sistēmas attīstību, labo praksi, pieaug sabiedrības izpratne par to | Īstenotas 6 konferences (t.sk. 3 starptautiskas) un citi pasākumi par projektu īstenošanas rezultātiem un resocializācijas sistēmas attīstības perspektīvām | TM | IeVP VPD pašvaldības NVO citas institūcijas
|
2027.gada 31.decembris |
3. |
Izglītojoši pasākumi speciālistiem (tostarp psihiatriem, psihoterapeitiem, psihologiem) par pieejamiem pakalpojumiem darbā ar dzimumnoziedzniekiem | Speciālistiem, kas strādā ar attiecīgo mērķa grupu, pieaug izpratne par pieejamiem pakalpojumiem darbā ar dzimumnoziedzniekiem | Informējoši pasākumi IeVP un VPD nodarbinātajiem un iesaistītajiem psihiatriem, psihoterapeitiem, psihologiem u.c. speciālistiem | TM | VPD | 2027.gada 31.decembris |
4.3. uzdevums Taisnīguma atjaunošanas (restorative justice) veicināšanas pasākumi | ||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš |
1. |
Sabiedrības informēšana par taisnīguma atjaunošanu | Sabiedrība ir informēta par taisnīguma atjaunošanas principu kriminālsodu izpildē un tā praktisko pielietojumu (izlīgums, plašas sabiedrības līdzdalības veidi, cietušo interešu ievērošana, brīvprātīgais darbs) | Ikgadējās izlīguma nedēļas īstenošana (kopā – 3 pasākumi) | TM | VPD pašvaldības NVO citas institūcijas
|
2027.gada 31.decembris |
Ikgadēji darbam ar noziegumos cietušajiem veltīti pasākumi (kopā – 3 pasākumi) | ||||||
Viena sociālā kampaņa par taisnīguma atjaunošanu kriminālajā justīcijā | ||||||
4.4. uzdevums. Sabiedrības iesaistes un atbalsta pasākumi notiesāto personu sociālās uzņēmējdarbības attīstībai | ||||||
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš |
1. |
Sabiedrības informēšanas un sociālās kampaņas par notiesāto personu sociālo uzņēmējdarbību un tās atbalstīšanas nepieciešamību | Sabiedrība ir informēta par probācijas klientu iespējām iesaistītes sociālajā uzņēmējdarbībā, un notiek reāla probācijas klientu iesaiste tajā | 3 diskusijas ar NVO sektora pārstāvjiem par esošo un bijušo probācijas klientu sociālās uzņēmējdarbības attīstību un integrāciju darba tirgū | TM | VPD IeVP NVO
|
2027.gada 31.decembris |
1 mācību vizīte uz citām valstīm valsts pārvaldes un NVO pārstāvjiem par likumpārkāpumus izdarījušu personu sociālās uzņēmējdarbības attīstību | ||||||
4.5. uzdevums. Regulāras ikgadējas apmācības pašvaldību un citu institūciju darbiniekiem par personu noziedzīgās uzvedības riskiem, notiesātā personības īpatnībām, par kriminālsoda izpildes laikā veicamo resocializācijas darbu un starpinstitucionālo sadarbības lomu jauna likumpārkāpuma novēršanā |
Nr.p.k. |
Pasākums | Darbības rezultāts | Rezultatīvā rādītāja vērtība 2027.gadā | Atbildīgā institūcija | Līdzatbildīgās institūcijas | Izpildes termiņš |
1. |
Ikgadēji semināri IeVP nodarbinātajiem un sadarbības partneriem par darba specifiku ar notiesātu personu | Pieredzes apmaiņas veicināšana kvalitatīvāka resocializācijas rezultāta nodrošināšanai | 3 pasākumi, kuros kopā piedalījušies 90 dalībnieki (dažādu iestāžu pārstāvji) | TM | IeVP VPD LM pašvaldības NVO tiesneši prokurori |
2027.gada 31.decembris |
2. |
VPD organizēti izglītojoši, atbalsta un konsultatīvi pasākumi pašvaldībām, NVO un citām institūcijām, | Pašvaldības, NVO un citas institūcijas informētas par kriminālsodu sistēmas mērķiem, labo praksi un ieguvumiem sabiedrības drošības veicināšanā | VPD organizētajos atbalsta un konsultatīvajos pasākumos piedalījušies 520 pārstāvji no pašvaldībām un NVO | TM | VPD IeVP LM pašvaldības NVO tiesneši prokurori, policijas pārstāvji |
2027.gada 31.decembris |
III. Teritoriālā perspektīva
Plāna īstenošana nav saistīta ar teritoriālo perspektīvu, jo Plānā tāpat kā Pamatnostādnēs definētie uzdevumi jāīsteno notiesātā vai probācijas klienta atrašanās vietā.
Šobrīd ieslodzījuma vietas nav vienmērīgi izvietotas Latvijas teritorijā, to izvietojumu ietekmējuši dažādi vēsturiski apstākļi. Savukārt VPD teritoriālo struktūrvienību izvietojums ir piesaistīts tiesu izvietojumam Latvijas teritorijā, tomēr VPD nevar ietekmēt probācijas klientu sadalījumu teritoriālajā aspektā, to nosaka klientu iepriekšējās dzīvesvietas atrašanās vieta vai arī probācijas klienta vēlme dzīvot noteiktas pašvaldības teritorijā.
IV. Ietekmes novērtējums uz valsts un pašvaldību budžetu
Tieslietu ministrijai Plāna īstenošanai nepieciešamais papildu finansējums 2025. gadam un turpmākajiem gadiem normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiks pieprasīts no budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmas 80.00.00 "Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai" (pielikumā aprēķini).
1 Resocializācijas politikas pamatnostādnes 2022.-2027. gadam, https://likumi.lv/ta/id/333223-par-resocializacijas-politikas-pamatnostadnem-2022-2027-gadam
2 Par Resocializācijas politikas pamatnostādņu 2022.–2027. gadam īstenošanas plānu 2023.–2024. gadam, https://likumi.lv/ta/id/342567-par-resocializacijas-politikas-pamatnostadnu-2022-2027-gadam-istenosanas-planu-2023-2024-gadam
3 Par Partnerības līgumu Eiropas Savienības investīciju fondu 2021.– 2027. gada plānošanas periodam, https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/e534ea4f-a22d-430f-803e-c9df0731cb19
4 4.3.4.6. pasākuma ietvaros plānotais kopējais finansējums ar elastības finansējumu ir 3 371 250 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 531 899 euro), tai skaitā ESF+ finansējums 2 865 562 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 452 114 euro) un valsts budžeta finansējums 505 688 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 79 785 euro); 4.3.4.7. pasākuma ietvaros plānotais kopējais finansējums ir 3 371 251 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 531 900 euro), tai skaitā ESF+ finansējums 2 865 563 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 452 115 euro) un valsts budžeta finansējums 505 688 euro (tai skaitā elastības finansējuma apjoms 79785 euro).
5 Ministru kabineta 2009. gada 9. janvāra rīkojums Nr. 7 "Par "Ar brīvības atņemšanas sodu notiesāto personu resocializācijas koncepciju"", pieejams: https://likumi.lv/ta/id/186354-par-ar-brivibas-atnemsanas-sodu-notiesato-personu-resocializacijas-koncepciju
6 https://m.likumi.lv/ta/id/336736-par-profilakses-pasakumu-un-veselibas-aprupes-pakalpojumu-uzlabosanas-planu-alkoholisko-dzerienu-un-narkotisko-vielu-lietosanas-izplatibas-mazinasanas-joma-20232025-gadam
7 https://www.varam.gov.lv/lv/valsts-iestazu-un-pasvaldibas-e-indekss
8 Projekts "E-lietas programma – izmeklēšanas un tiesvedības procesu pilnveide – 2.posms", finansējuma apjoms (2025.–2026.gads) – 425 391 EUR (ieskaitot PVN)
Pielikums
Resocializācijas politikas pamatnostādņu 2022.–2027. gadam īstenošanas plāns 2025.–2027. gadam
Uzdevums |
Pasākums |
Budžeta programmas (apakšprogrammas) kods un nosaukums |
Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā |
Nepieciešamais papildu finansējums |
Pasākuma īstenošanas gads (ja pasākuma īstenošana ir terminēta) |
||||||||
2024. gads |
2025. gads |
2026. gads |
2024 gads |
2025. gads |
2026. gads |
2027. gads |
2028. gads |
turpmākajā laikposmā līdz pasākuma pabeigšanai |
turpmāk ik gadu |
||||
Finansējums plāna realizācijai kopā |
|
75 366 614 |
39 680 821 |
29 086 574 |
1 109 778 |
1 646 076 |
1 629 363 |
1 698 505 |
585 091 |
73 688 |
0 |
0 |
|
tajā skaitā |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
19.Tieslietu ministrija |
75 366 614 |
39 680 821 |
29 086 574 |
1 109 778 |
1 646 076 |
1 629 363 |
1 698 505 |
585 091 |
73 688 |
0 |
0 |
||
1. Rīcības virziens – turpināt pilnveidot resocializācijas darbu ar ieslodzītajiem un probācijas klientiem atbilstoši mainīgās vides izaicinājumiem, t.sk. jaunām mērķa grupām, kā arī ieviešot resocializācijas darba (kriminālsoda izpildes) efektivitātes mērījumu sistēmu | |||||||||||||
1. uzdevums Ieslodzīto un probācijas klientu resocializācijas instrumentu pilnveidošana |
|
|
0 |
0 |
0 |
82 240 |
207 669 |
178 407 |
217 407 |
27 130 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1. pasākums - Risku/resursu novērtēšanas un resocializācijas darba organizēšanas instrumenta pieaugušajiem probācijas klientiem ieviešana, pilnveidošana, ieskaitot darbības rezultātu izvērtēšanu un darbinieku apmācību (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
20 000 |
31 401 |
31 000 |
30 000 |
|
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
2. pasākums - Risku/resursu novērtēšanas un resocializācijas darba organizēšanas instrumenta bērniem un jauniešiem (25 gadi un jaunāki) ieviešana, pilnveidošana, ieskaitot darbības rezultātu izvērtēšanu un darbinieku apmācību (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
15 000 |
23 000 |
28 000 |
28 000 |
|
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
3. pasākums - Risku/resursu novērtēšanas un resocializācijas darba organizēšanas instrumenta sievietēm ieviešana, pilnveidošana, ieskaitot darbības rezultātu izvērtēšanu un darbinieku apmācību (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
|
17 577 |
17 577 |
27 577 |
|
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
4. pasākums - Risku/resursu novērtēšanas un resocializācijas darba organizēšanas instrumenta probācijas klientiem ar garīgās veselības problēmām ieviešana, pilnveidošana, ieskaitot darbības rezultātu izvērtēšanu un darbinieku apmācību (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
|
29 295 |
20 000 |
35 000 |
|
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
5.pasākums - Risku un vajadzību novērtēšanas instrumentu pilnveide notiesātajiem brīvības atņemšanas iestādēs (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
5 560 |
10 260 |
4 700 |
9 700 |
5 000 |
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
6.pasākums - Jaunu resocializācijas programmu ieviešana darbam ar jaunām notiesāto mērķa grupām brīvības atņemšanas iestādēs, darbības rezultātu izvērtēšana un nodarbināto apmācība (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
5 560 |
13 270 |
2 150 |
7 150 |
7 150 |
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
7.pasākums - Jaunas sabiedrībā īstenojamas resocializācijas programmas vardarbīgus noziegumus izdarījušiem probācijas klientiem ieviešana, darbības rezultātu izvērtēšana un darbinieku apmācības (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
|
13 476 |
25 000 |
20 000 |
|
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
8.pasākums - Esošo resocializācijas programmu validēšana/pilnveide brīvības atņemšanas iestādēs (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
5 560 |
11 120 |
2 830 |
7 830 |
7 830 |
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
9.pasākums - Esošo resocializācijas programmu darbības rezultātu izvērtēšana un pilnveidošana. Atbilstoši dažādu probācijas klientu mērķgrupu (piemēram, bērni, jaunieši, personas ar garīgās veselības problēmām, resocializācijas vajadzībām atbilstošu resocializācijas programmu izstrāde, resocializācijas instrumentu un programmu aprobēšana un validizēšana(ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
25 000 |
45 000 |
45 000 |
45 000 |
|
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
10.pasākums - Drošības risku izvērtējuma instrumenta ieviešana atbilstoša resocializācijas procesa norises nodrošināšanai (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
5 560 |
13 270 |
2 150 |
7 150 |
7 150 |
|||
2. uzdevums Probācijas klientu resocializācijas modeļa pārskatīšana un pilnveidošana |
|
|
0 |
0 |
0 |
25 000 |
31 500 |
45 000 |
41 500 |
0 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1. pasākums - Probācijas klientu resocializācijas modeļa pilnveidošana, taisnīguma atjaunošanas metožu integrēšana VPD funkciju izpildē, probācijas klientu sasniegto resocializācijas rezultātu dinamiskās novērtēšanas sistēmas izstrāde un ieviešana (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
25 000 |
31 500 |
45 000 |
41 500 |
|
|||
3. uzdevums Jaunu atbalsta pasākumu ieviešana ieslodzītajiem, probācijas klientiem, viņu ģimenes locekļiem (t.sk. atbalsta personām) |
|
|
0 |
0 |
0 |
117 100 |
254 760 |
275 960 |
328 960 |
150 860 |
1 800 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
2.pasākums - Probācijas bērnu un jauniešu mājas modeļa koncepta izstrāde un ieviešana (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
0 |
20 000 |
20 000 |
30 000 |
|
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
3.pasākums - Atbalsta pasākumi probācijas klientu resocializācijai (piem., speciālistu konsultācijas un terapijas pasākumi), atbilstoši viņu individuālajām vajadzībām (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
35 000 |
50 000 |
80 000 |
70 000 |
|
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
4.pasākums - Jaunu atbalsta un sociālo prasmju attīstības pasākumu izstrāde un ieviešana probācijas klientiem, viņu ģimenes locekļiem (t.sk. atbalsta personām) (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
|
5 000 |
10 000 |
10 000 |
|
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
5.pasākums - Pasākumi ieslodzīto ģimenes saišu stiprināšanai, t.sk. pētījums par ģimenes saišu stiprināšanas vajadzībām dažādām ieslodzīto vecumposmu grupām (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
67 500 |
137 700 |
122 700 |
93 700 |
26 000 |
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
6.pasākums - Noteiktu ieslodzīto mērķa grupu tikšanās ar ģimenes locekļiem (t.sk. atbalsta personām) NVO pārstāvju pavadībā ārpus ieslodzījuma vietas soda izciešanas laikā (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
0 |
1 660 |
3 660 |
28 660 |
28 660 |
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
7.pasākums - NVO un citu speciālistu atbalsts ieslodzītajām mātēm ar bērniem, lai veidotu pozitīvus sociālos kontaktus ārpus ieslodzījuma vietas un izglītotu par dažādiem ar bērna attīstību saistītos jautājumiem (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
3 600 |
18 000 |
17 000 |
42 000 |
42 000 |
1 200 |
||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
8.pasākums - Informatīvi pasākumi ieslodzītajiem par ģimenes vērtībām un vecāku lomu bērna dzīvē, par vecāku prasmēm, par bērnu audzināšanu bez vardarbīgām audzināšanas metodēm (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
1 800 |
2 400 |
2 400 |
27 400 |
27 400 |
600 |
||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
9.pasākums - Speciālistu konsultācijas, dažādi terapijas pasākumi, aktivitātes un atbalsta pasākumi ieslodzītajiem ar garīgās veselības robežstāvokļiem vai problēmām (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
9 000 |
19 800 |
19 800 |
26 800 |
26 800 |
|||
VPD /SAM 4.3.4.6. |
11.pasākums - Informatīvie pasākumi probācijas klientu (bērnu) vecākiem par vecumposmu attīstības īpatnībām, VPD darbu ar bērniem un vecākiem kā atbalsta personām. |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
200 |
200 |
400 |
400 |
|
|||
4. uzdevums Jaunu resocializācijas darba metožu ieviešana |
|
|
0 |
0 |
0 |
30 000 |
35 000 |
95 000 |
61 000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.pasākums - Interaktīvu resocializācijas darba metožu attīstība un aprobācija, tai skaitā nepieciešamā aprīkojuma iegāde (piem., interaktīvas spēles, video/audio materiāli (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
10 000 |
10 000 |
40 000 |
16 000 |
|
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
2.uzdevums - Ārvalstu labās prakses apzināšana un pētniecība attiecībā uz resocializācijas darba probācijas jomā organizēšanu specifiskām mērķgrupām, tostarp bērniem, jauniešiem, sievietēm, personām ar psihiskās uzvedības problēmām (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
20 000 |
25 000 |
55 000 |
45 000 |
|
|||
5. uzdevums Kriminālsodu izpildes (resocializācijas darba) efektivitātes pētījumi, t.sk. probācijas klientu sociālās iekļaušanas koeficienta modeļa izstrāde |
|
|
0 |
0 |
0 |
0 |
3 802 |
20 000 |
26 950 |
15 950 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.pasākums - Probācijas klientu sociālās iekļaušanas koeficienta aprēķina metodikas izstrāde un ieviešana, tai skaitā sabiedrībā izciešamo sodu recidīva mērījumu sistēmas pilnveidošana (koeficienta modeļa izstrāde, definīcija, metodika un pētījumi) (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
20 000 |
11 000 |
|
|||
IeVP/SAM 4.3.4.7. |
2.pasākums - Resocializācijas darba un kriminālsodu izpildes efektivitātes mērījumu sistēmas ieviešana, t.sk. pētījumi (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
0 |
3 802 |
0 |
15 950 |
15 950 |
|||
2. Rīcības virziens - Nodrošināt jaunajām resocializācijas vajadzībām atbilstoša personāla pieejamību ieslodzījuma vietās un Valsts probācijas dienestā, t.sk. Brīvprātīgo un līdzgaitnieku pieejamība | |||||||||||||
1. uzdevums Ieslodzījuma vietu, probācijas darbinieku un brīvprātīgo apmācības kvalifikācijas pilnveidošanai, profesionālās noturības veicināšanas pasākumi, ieskaitot supervīzijas |
|
|
0 |
0 |
0 |
80 434 |
142 608 |
157 610 |
273 884 |
106 460 |
13 886 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.pasākums - VPD nodarbināto un brīvprātīgo apmācību pasākumi, t.sk. e-mācību attīstība un profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi, profesionālās noturības veicināšanas pasākumi, ieskaitot supervīzijas un koučingu, ikgadējās konferences VPD nodarbinātajiem un sadarbības partneriem (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
30 000 |
35 000 |
45 000 |
70 000 |
|
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
2.pasākums - VPD brīvprātīgā darba programmu pilnveidošana un īstenošana, pasākumi brīvprātīgo kopienas attīstībai(ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
15 000 |
20 000 |
48 000 |
35 000 |
|
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
3.pasākums - IeVP nodarbināto un brīvprātīgo apmācību pasākumi, t.sk. e-mācību attīstība un profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi, profesionālās noturības veicināšanas pasākumi, ieskaitot supervīzijas un koučingu (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
35 434 |
87 608 |
64 610 |
168 884 |
106 460 |
13 886 |
||
3. Rīcības virziens - Nodrošināt soda izpildes vajadzībām adekvātu infrastruktūru, t.sk. nepieciešamos e-risinājumus* | |||||||||||||
1. uzdevums Nepieciešamo e-risinājumu izstrāde un ieviešana IeVP un VPD darba efektivizācijai, t.sk. e-lietas 2. posms |
|
|
0 |
0 |
0 |
12 404 |
111 850 |
29 000 |
30 000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.pasākums - Probācijas klientu lietu vadības kvalitātes sistēmas pilnveidošana (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
2 404 |
1 000 |
4 000 |
5 000 |
|
|||
IeVP/SAM 4.3.4.7. |
3.pasākums - Resocializācijas procesa informācijas tehnoloģijas risinājumu izveide (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
0 |
100 000 |
0 |
0 |
0 |
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
4.pasākums - VPD informācijas sistēmas “Probācijas klientu uzskaites sistēma” pilnveidošana un attīstība, kā arī nepieciešamā tehnoloģiskā inventāra/aprīkojuma iegāde (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
10 000 |
10 850 |
25 000 |
25 000 |
|
|||
2. uzdevums Ieslodzītajiem domātu e-mācību attīstīšana |
|
|
0 |
0 |
0 |
3 000 |
3 000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
1.pasākums - Profesionālās kvalifikācijas pilnveides pasākumi ieslodzītajiem jaunizstrādātajā e-vidē (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
3 000 |
3 000 |
0 |
0 |
0 |
|||
4. uzdevums Jaunā Liepājas cietuma būvniecība |
|
|
75 366 614 |
39 680 821 |
29 086 574 |
0 |
|
|
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
IeVP |
1.pasākums - Jaunā Liepājas cietuma būvniecība |
04.02.00. Ieslodzījuma vietu būvniecība (Iekļauts Tieslietu ministrijas budžetā likumprojekta “Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam” 11.pielikumā.) |
75 366 614 |
39 680 821 |
29 086 574 |
|
|
|
|
|
|||
7. uzdevums Darbam ar bērniem un jauniešiem pielāgotas telpas, t.sk. taisnīguma atjaunošanas aktivitāšu īstenošanai (VPD) |
|
|
0 |
0 |
0 |
0 |
10 000 |
35 000 |
35 000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.uzdevums - Izveidotas darbam ar bērniem un jauniešiem, izlīguma procesa vadīšanai pielāgotas telpas (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
|
10 000 |
35 000 |
35 000 |
|
|||
4. Rīcības virziens - Stiprināt pašvaldību un NVO lomu, t.sk. veidojot izpratni par katra sektora lomu atkārtota likumpārkāpuma novēršanā, izglītojot un nodrošinot atbalsta pasākumus NVO, pašvaldībām un citām institūcijām, tādejādi veicinot sabiedrības gatavību uzņemt personu pēc soda izciešanas un personas aktīvu iekļaušanos sabiedrības procesos, t.sk. nodarbināmību |
|||||||||||||
1. uzdevums Starpinstitūciju sadarbības pilnveidošanas pasākumi un apmācības iesaistīto institūciju pārstāvjiem, t.sk. NVO pārstāvjiem |
|
|
0 |
0 |
0 |
8 280 |
600 |
2 000 |
2 000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.pasākums - Starpinstitūciju sadarbības pilnveidošanas pasākumi un mācības iesaistīto institūciju pārstāvjiem, t.sk. NVO pārstāvjiem (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
8 280 |
600 |
2 000 |
2 000 |
|
|||
2. uzdevums Izglītojoši pasākumi un sociālās kampaņas dažādu sabiedrības sektoru pārstāvjiem |
|
|
0 |
0 |
0 |
54 750 |
75 189 |
130 338 |
125 338 |
65 338 |
9 260 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.pasākums - Konferences un citi pasākumi VPD nodarbinātajiem, sadarbības partneriem no valsts un nevalstiskā sektora, lai informētu par projektu īstenošanas rezultātiem un resocializācijas sistēmas attīstības perspektīvām (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
26 172 |
24 851 |
70 000 |
70 000 |
|
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
2.pasākums - Konferences un citi pasākumi IeVP nodarbinātajiem, sadarbības partneriem no valsts un nevalstiskā sektora, lai informētu par projektu īstenošanas rezultātiem un resocializācijas sistēmas attīstības perspektīvām (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
28 578 |
50 338 |
60 338 |
55 338 |
65 338 |
9 260 |
||
3. uzdevums Taisnīguma atjaunošanas (restorative justice) pasākumi |
|
|
0 |
0 |
0 |
10 000 |
20 000 |
2 000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.pasākums - Sabiedrības informēšanas sociālās kampaņas par taisnīguma atjaunošanu (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
10 000 |
20 000 |
2 000 |
0 |
|
|||
4. uzdevums Sabiedrības iesaistes un atbalsta pasākumi notiesāto personu sociālās uzņēmējdarbības attīstībai |
|
|
0 |
0 |
0 |
5 000 |
5 000 |
17 000 |
20 000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.pasākums - Sabiedrības informēšanas un sociālās kampaņas par notiesāto personu sociālo uzņēmējdarbību un tās atbalstīšanas nepieciešamību (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
5 000 |
5 000 |
17 000 |
20 000 |
|
|||
5. uzdevums Regulāras ikgadējas apmācības pašvaldību un citu institūciju darbiniekiem par personu noziedzīgās uzvedības riskiem, notiesātā personības īpatnībām, par kriminālsoda izpildes laikā veicamo resocializācijas darbu un starpinstitucionālo sadarbības lomu jauna likumpārkāpuma novēršanā |
|
|
0 |
0 |
0 |
2 420 |
2 750 |
7 891 |
8 500 |
0 |
0 |
0 |
0 |
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
1.pasākums - Ikgadēji semināri IeVP nodarbinātajiem un sadarbības partneriem par darba specifiku ar notiesātu personu (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
1 500 |
1 500 |
1 500 |
1 500 |
0 |
|||
VPD/SAM 4.3.4.6. |
2.pasākums - VPD organizēti izglītojoši, atbalsta un konsultatīvi pasākumi pašvaldībām, NVO un citām institūcijām (ESF+) |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
920 |
1 250 |
6 391 |
7 000 |
|
|||
Projektu vadība |
|||||||||||||
Projektu vadība |
|
|
0 |
0 |
0 |
679 150 |
742 348 |
634 157 |
527 966 |
219 353 |
48 742 |
0 |
0 |
VPD/SAM 4.3.4.6. |
1.Rīcības virziens: |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
0 |
0 |
290 043 |
333 000 |
333 000 |
333 000 |
24 386 |
|||
IeVP /SAM 4.3.4.7. |
1.Rīcības virziens: |
63.08.00. Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021 – 2027) |
|
|
|
389 107 |
409 348 |
301 157 |
194 966 |
194 967 |
48 742 |
||
*Nepieciešamais finansējums E-lietas 2.posmam ir norādīts Digitālās transformācijas pamatnostādņu 2021.-2027. gadam ieviešanas plānā 2023.-2027. gadam, MK.12.12.2023. protokollēmums Nr.61 72.§ (22-TA-1399) |