• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Saeima
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Saeimas pieņemtos un Valsts prezidenta izsludinātos likumus. Likumi stājas spēkā četrpadsmitajā dienā pēc izsludināšanas, ja likumā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Saeimas pieņemtos vispārējas nozīmes lēmumus. Lēmumi stājas spēkā to pieņemšanas brīdī;
  • Saeimas sēžu stenogrammas un rakstveidā sniegtās atbildes uz deputātu jautājumiem;
  • Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju galaziņojumus.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
2024. gada 14. novembra likums "Grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 15.11.2024., Nr. 224A https://www.vestnesis.lv/op/2024/224A.1

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Trešdiena, 20.11.2024.

Laidiena Nr. 226, OP 2024/226

Vēl šajā numurā

15.11.2024., Nr. 224A (13:08)

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 14.11.2024.

OP numurs: 2024/224A.1

2024/224A.1
RĪKI

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā

Izdarīt Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā (Latvijas Vēstnesis, 2014, 216. nr.; 2015, 127. nr.; 2016, 120. nr.; 2018, 57. nr.; 2019, 129. nr.; 2020, 243. nr.; 2021, 86.A, 227., 234.A nr.; 2024, 193. nr.) šādus grozījumus:

1. Papildināt 8. panta otro daļu ar 4. punktu šādā redakcijā:

"4) valdes un padomes locekļu mēneša atlīdzību, prēmiju un atsaukšanas pabalstu nosaka, ievērojot valdes un padomes locekļu atlīdzības politiku, kā arī uz šā likuma pamata izdotos Ministru kabineta noteikumus."

2. Papildināt likumu ar IV1 nodaļu šādā redakcijā:

"IV1 nodaļa
Publiskas personas kapitālsabiedrību iedalījums pēc to finansējuma avotiem un tām noteiktajiem mērķiem

24.1 pants. Publiskas personas kapitālsabiedrību iedalījums grupās pēc to finansējuma avotiem

(1) Publiskas personas kapitāla daļu turētājs nosaka, ka publiskas personas kapitālsabiedrība atkarībā no tās finansējuma avotiem ietilpst vienā no šādām grupām:

1) komerciāla publiskas personas kapitālsabiedrība — kapitālsabiedrība, kura nav iekļauta vispārējās valdības sektorā un kurai valsts vai pašvaldības budžeta finansējums pēdējo triju gadu laikā nepārsniedz 10 procentus no kapitālsabiedrības vidējā kopējā apgrozījuma šajā periodā;

2) no publiskas personas atkarīga nekomerciāla publiskas personas kapitālsabiedrība — vispārējās valdības sektorā iekļauta kapitālsabiedrība, kura primāri nodrošina nefinanšu mērķu īstenošanu un kurai valsts vai pašvaldības budžeta finansējums pēdējo triju gadu laikā pārsniedz 90 procentus no kapitālsabiedrības vidējā kopējā apgrozījuma šajā periodā;

3) no publiskas personas atkarīga komerciāla publiskas personas kapitālsabiedrība — kapitālsabiedrība, kura neatbilst šīs daļas 1. un 2. punktā noteiktajiem kritērijiem.

(2) Publiskas personas kapitālsabiedrības meitas sabiedrības ietilpst tajā pašā grupā, kurā ietilpst mātes sabiedrība, izņemot gadījumu, kad meitas sabiedrība tiek finansēta pēc atšķirīgiem principiem.

(3) Mainoties finansējuma avotiem vai izvērtējot līdzdalību kapitālsabiedrībā šā likuma 7. pantā noteiktajā kārtībā, kapitāla daļu turētājs aktualizē publiskas personas kapitālsabiedrības piederību pie konkrētas grupas.

24.2 pants. Publiskas personas kapitālsabiedrības mērķu noteikšana

(1) Dokumentu, kas detalizē kapitālsabiedrības attīstības virzienus, vispārējos stratēģiskos, finanšu un nefinanšu mērķus, kā arī sniedz skaidrojumu par publiskas personas iecerēm, ko tā noteiktā periodā vēlas īstenot ar līdzdalību kapitālsabiedrībā (turpmāk — gaidu vēstule), apstiprina dalībnieku (akcionāru) sapulce.

(2) Kapitāla daļu turētājs sagatavo gaidu vēstuli triju mēnešu laikā pēc tam, kad publiskas personas augstākā lēmējinstitūcija pieņēmusi lēmumu par līdzdalības iegūšanu vai saglabāšanu publiskas personas kapitālsabiedrībā vai publiskas personas kontrolētā kapitālsabiedrībā, ja tā tiek saglabāta publiskas personas izšķirošā ietekmē vai tiek noteikti vai aktualizēti kapitālsabiedrības vispārējie stratēģiskie mērķi.

(3) Gaidu vēstulē ietver informāciju par:

1) kapitālsabiedrības vispārējo stratēģisko mērķu tvērumu un robežām;

2) kapitālsabiedrības augsta līmeņa finanšu un nefinanšu mērķiem sasaistē ar vispārējiem stratēģiskajiem mērķiem;

3) publiskas personas iecerēm, ko nepieciešams īstenot ar līdzdalību kapitālsabiedrībā noteiktā periodā, tostarp informāciju par nozaru politikas dokumentos ietvertajiem uz konkrēto kapitālsabiedrību attiecināmajiem mērķiem;

4) paredzamo kapitālsabiedrības attīstības virzienu un kapitāla daļu turētāja finanšu iecerēm;

5) nefinanšu mērķiem, kuru sasniegšanai attiecīgi paredz piešķirt publiskas personas finansējumu vai nodrošināt citus finansējuma avotus, kā arī ieceres vai kvalitātes standartus attiecībā uz publiskas personas uzdevumu izpildi, ja nav noslēgts deleģēšanas līgums;

6) kapitālsabiedrības iekļaušanu attiecīgajā grupā, ievērojot šā likuma 24.1 panta pirmajā daļā noteikto;

7) citu informāciju, ja nepieciešams.

(4) Valsts kapitāla daļu turētājs pirms gaidu vēstules apstiprināšanas saņem koordinācijas institūcijas atzinumu, kurā sniegts vērtējums par gaidu vēstules satura atbilstību šā panta trešās daļas noteikumiem, kapitālsabiedrībai noteiktajiem vispārējiem stratēģiskajiem mērķiem un pietiekamību vidēja termiņa darbības stratēģijas izstrādei. Ja kapitāla daļu turētājs nav nozares ministrija, tad valsts kapitāla daļu turētājs saņem tās atzinumu, kurā sniegts vērtējums par gaidu vēstulē norādītajiem nefinanšu mērķiem un to atbilstību nozares politikas mērķiem.

(5) Kapitāla daļu turētājs var aktualizēt gaidu vēstuli, ja ir mainījušās kapitāla daļu turētāja ieceres vai nozares politikas mērķi vai ja to ierosina nozares ministrija, publiskas personas augstākā lēmējinstitūcija, kapitālsabiedrības padome vai valde.

(6) Ja publiski privātā vai privātā kapitālsabiedrībā publiskai personai pieder kapitāla daļas, kas nenodrošina izšķirošo ietekmi, publiskas personas kapitāla daļu turētājs pēc līdzdalības iegūšanas vai saglabāšanas šādā kapitālsabiedrībā izstrādā un nosūta kapitālsabiedrībai priekšlikumu par gaidu vēstules apstiprināšanu dalībnieku (akcionāru) sapulcē."

3. Papildināt likumu ar 31.1 pantu šādā redakcijā:

"31.1 pants. Valdes un padomes locekļu atalgojuma noteikšana valsts kapitāla daļu pārvaldīšanas gadījumā

(1) Ministru kabinets nosaka valsts kapitālsabiedrības, publiski privātas kapitālsabiedrības un valsts kapitālsabiedrības atkarīgās kapitālsabiedrības valdes priekšsēdētāja un valdes locekļa mēneša atlīdzības, prēmijas un atsaukšanas pabalsta apmēra noteikšanas un mēneša atlīdzības pārskatīšanas kārtību un kritērijus, kā arī mēneša atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamos koeficientus, ņemot vērā kapitālsabiedrību iedalījumu grupās pēc to finansējuma avotiem, vidējo atlīdzību vadībai līdzīga lieluma (neto apgrozījums, bilances kopsumma, darbinieku skaits) kapitālsabiedrībās privātajā sektorā vai — atsevišķos gadījumos — nozarē, kurā attiecīgā kapitālsabiedrība darbojas.

(2) Ministru kabinets nosaka valsts kapitālsabiedrības, publiski privātas kapitālsabiedrības un valsts kapitālsabiedrības atkarīgās kapitālsabiedrības padomes priekšsēdētāja un padomes locekļa mēneša atlīdzības apmēra noteikšanas un pārskatīšanas kārtību un kritērijus, kā arī mēneša atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamos koeficientus.

(3) Ministru kabinets nosaka valsts kontrolētas kapitālsabiedrības valdes un padomes locekļu atlīdzības politikā ietveramos mēneša atlīdzības, prēmijas un atsaukšanas pabalsta apmēra noteikšanas un mēneša atlīdzības pārskatīšanas kritērijus un to piemērošanas kārtību, ņemot vērā kapitālsabiedrību iedalījumu grupās pēc to finansējuma avotiem un vidējo atlīdzību vadībai līdzīga lieluma (neto apgrozījums, bilances kopsumma, darbinieku skaits) kapitālsabiedrībās tai pašā vai līdzīgā nozarē privātajā sektorā Latvijā vai starptautiski."

4. Papildināt likumu ar 37.1 pantu šādā redakcijā:

"37.1 pants. Valdes un padomes locekļu atalgojuma noteikšana atvasinātas publiskas personas kapitāla daļu pārvaldīšanas gadījumā

(1) Ministru kabinets nosaka atvasinātas publiskas personas kapitālsabiedrības, publiski privātas kapitālsabiedrības un atvasinātas publiskas personas kapitālsabiedrības atkarīgās kapitālsabiedrības valdes priekšsēdētāja un valdes locekļa mēneša atlīdzības, prēmijas un atsaukšanas pabalsta apmēra noteikšanas un mēneša atlīdzības pārskatīšanas kārtību un kritērijus, kā arī mēneša atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamos koeficientus, ņemot vērā kapitālsabiedrību iedalījumu grupās pēc to finansējuma avotiem, vidējo atlīdzību vadībai līdzīga lieluma (neto apgrozījums, bilances kopsumma, darbinieku skaits) kapitālsabiedrībās privātajā sektorā vai — atsevišķos gadījumos — nozarē, kurā attiecīgā kapitālsabiedrība darbojas.

(2) Ministru kabinets nosaka atvasinātas publiskas personas kapitālsabiedrības, publiski privātas kapitālsabiedrības un atvasinātas publiskas personas kapitālsabiedrības atkarīgās kapitālsabiedrības padomes priekšsēdētāja un padomes locekļa mēneša atlīdzības apmēra noteikšanas un pārskatīšanas kārtību un kritērijus, kā arī mēneša atlīdzības maksimālā apmēra noteikšanai piemērojamos koeficientus.

(3) Ministru kabinets nosaka atvasinātas publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības valdes un padomes locekļu atlīdzības politikā ietveramos mēneša atlīdzības, prēmijas un atsaukšanas pabalsta apmēra noteikšanas un mēneša atlīdzības pārskatīšanas kritērijus un to piemērošanas kārtību, ņemot vērā kapitālsabiedrību iedalījumu grupās pēc to finansējuma avotiem un vidējo atlīdzību vadībai līdzīga lieluma (neto apgrozījums, bilances kopsumma, darbinieku skaits) kapitālsabiedrībās tai pašā vai līdzīgā nozarē privātajā sektorā Latvijā vai starptautiski."

5. Izteikt 58. panta pirmās daļas 3. punkta "j" apakšpunktu šādā redakcijā:

"j) valdes un padomes locekļu atlīdzības politiku un informāciju par katram valdes vai padomes loceklim noteikto mēneša atlīdzību un tās apmēra izmaiņām visā amata pildīšanas periodā, kā arī par izmaksāto amata atlīdzību, prēmiju apmēru un citiem saņemtajiem maksājumiem (piemēram, amata pienākumu izpildes nodrošināšanas izdevumu kompensācijām) katrā gadā,".

6. Izslēgt 79. panta ceturtās daļas otro teikumu.

7. Izslēgt 112. panta otro teikumu.

8. Izslēgt 117. panta pirmās daļas otro teikumu.

9. Papildināt pārejas noteikumus ar 36., 37., 38., 39., 40., 41. un 42. punktu šādā redakcijā:

"36. Periodā no 2025. gada 1. janvāra līdz 2026. gada 31. decembrim publiskas personas kontrolētās kapitālsabiedrībās, publiski privātās kapitālsabiedrībās, publiskas personas kapitālsabiedrībās un to atkarīgajās kapitālsabiedrībās valdes un padomes locekļu atlīdzība tiek noteikta, nepārsniedzot to atlīdzību, kāda valdes vai padomes loceklim bija noteikta šā pārejas noteikumu punkta spēkā stāšanās dienā. Minētajā periodā valdes vai padomes locekļa atlīdzību var palielināt ne vairāk kā par 2,6 procentiem virs šā pārejas noteikumu punkta spēkā stāšanās dienā noteiktās atlīdzības apmēra tikai tādā gadījumā, ja valdes vai padomes locekļa atlīdzība 2023. un 2024. gadā netika palielināta.

37. Papildus šo pārejas noteikumu 36. punktā noteiktajam laikā līdz šā likuma 31.1 un 37.1 pantā minēto Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai publiskas personas kapitālsabiedrībās un publiski privātās kapitālsabiedrībās, kurās pārskata gada ieņēmumus vairāk nekā 80 procentu apmērā veido publiskais finansējums, valdes un padomes locekļu mēneša atlīdzību nosaka ne vairāk kā 80 procentu apmērā no valdes un padomes locekļu atlīdzības līdzīga lieluma kapitālsabiedrībās privātajā sektorā vai — atsevišķos gadījumos — nozarē, kurā attiecīgā kapitālsabiedrība darbojas.

38. Periodā no 2025. gada 1. janvāra līdz 2026. gada 31. decembrim kapitālsabiedrībās, kurās publiskai personai vai publiskas personas kapitālsabiedrībai piederošo kapitāla daļu (akciju) īpatsvars ir 10 līdz 50 procenti no visām kapitālsabiedrības kapitāla daļām (akcijām), kapitāla daļu turētāja pārstāvis un publiskas personas nominētie padomes locekļi sagatavo priekšlikumu dalībnieku (akcionāru) sapulcei un padomes sēdei atbilstoši šo pārejas noteikumu 36. un 37. punkta noteikumiem par atlīdzības noteikšanu.

39. Ministru kabinets līdz 2025. gada 31. decembrim izvērtē no publiskas personas atkarīgu nekomerciālu publiskas personas kapitālsabiedrību un no publiskas personas atkarīgu komerciālu publiskas personas kapitālsabiedrību juridiskās formas atbilstību tām noteiktajām funkcijām, stratēģiskajiem mērķiem un uzdevumiem.

40. Šā likuma 8. panta otrās daļas 4. punkta noteikumus par mēneša atlīdzību, prēmiju un atsaukšanas pabalstu kapitālsabiedrības valdes un padomes locekļiem piemēro gadījumos, kad pilnvarojuma līgums noslēgts pēc šā likuma 8. panta otrās daļas 4. punkta spēkā stāšanās. Pilnvarojuma līgumus, kuri noslēgti pirms šā likuma 8. panta otrās daļas 4. punkta spēkā stāšanās, pagarināt aizliegts.

41. Ministru kabinets līdz 2025. gada 1. maijam izdod šā likuma 31.1 un 37.1 pantā minētos noteikumus. Līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2025. gada 30. aprīlim piemērojami Ministru kabineta 2020. gada 4. februāra noteikumi Nr. 63 "Noteikumi par publiskas personas kapitālsabiedrību un publiski privāto kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļu skaitu, kā arī valdes un padomes locekļu mēneša atlīdzības maksimālo apmēru".

42. Līdz 2026. gada 31. decembrim kapitāla daļu turētāja pārstāvim ir tiesības neveidot padomi no valsts atkarīgā nekomerciālā publiskas personas kapitālsabiedrībā, ja tam piekrīt Ministru kabinets. Ministru kabinets izvērtē kapitāla daļu turētāja pārstāvja sniegto pamatojumu, kā arī apliecinājumu par šā likuma 66. panta trešajā daļā noteiktā pienākuma pienācīgu izpildi."

Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

Likums Saeimā pieņemts 2024. gada 14. novembrī.

Valsts prezidents E. Rinkēvičs

Rīgā 2024. gada 15. novembrī

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!