• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2024. gada 19. novembra noteikumi Nr. 713 "Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 2. oktobra noteikumos Nr. 619 "Zinātnisko institūciju darbības starptautiskā novērtējuma organizēšanas kārtība"". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 21.11.2024., Nr. 227 https://www.vestnesis.lv/op/2024/227.4

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 714

Noteikumi par doktoranta nodarbinātību, darba līguma noslēgšanu un izbeigšanu un atlīdzības aprēķināšanas kārtību

Vēl šajā numurā

21.11.2024., Nr. 227

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 713

Pieņemts: 19.11.2024.

OP numurs: 2024/227.4

2024/227.4
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 15 Pēdējās nedēļas laikā 20 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 713

Rīgā 2024. gada 19. novembrī (prot. Nr. 49 7. §)

Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 2. oktobra noteikumos Nr. 619 "Zinātnisko institūciju darbības starptautiskā novērtējuma organizēšanas kārtība"

Izdoti saskaņā ar Zinātniskās darbības likuma
41. panta trešo daļu

Izdarīt Ministru kabineta 2018. gada 2. oktobra noteikumos Nr. 619 "Zinātnisko institūciju darbības starptautiskā novērtējuma organizēšanas kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2018, 196. nr.; 2020, 181. nr.) šādus grozījumus:

1. Izteikt 2. punktu šādā redakcijā:

"2. Ministrija novērtējuma organizēšanai atbilstoši šiem noteikumiem piesaista novērtējuma izpildītāju – juridisku personu, kurai ir profesionāla pieredze un kompetence zinātnisko institūciju zinātniskās darbības novērtējumu organizēšanā, tai skaitā kompetence Eiropas pētniecības telpas zinātnes novērtējuma reformēšanas procesā noteikto vienotu zinātnisko institūciju darbības novērtēšanas principu izmantošanā, kā arī laba reputācija un atbilstoša kapacitāte (turpmāk – izpildītājs). Izpildītāju ministrija piesaista atbilstoši normatīvo aktu prasībām publisko iepirkumu jomā. Ministrija organizē to zinātnisko institūciju novērtējumu, kuras sniegušas šo noteikumu 16. un 17. punktā ​​​​​​​minēto informāciju."

2. Izteikt 6.1. apakšpunktu šādā redakcijā:

"6.1. izveido un organizē novērtējuma darbu šādās koleģiālās ārvalstu ekspertu grupās (turpmāk – ekspertu grupa), ievērojot normatīvo regulējumu par Latvijas zinātnes nozaru grupām, zinātnes nozarēm un apakšnozarēm:
6.1.1. dabaszinātņu ekspertu grupa;
6.1.2. inženierzinātņu un tehnoloģiju ekspertu grupa;
6.1.3. medicīnas un veselības zinātņu ekspertu grupa;
6.1.4. lauksaimniecības, meža un veterināro zinātņu ekspertu grupa;
6.1.5. sociālo zinātņu ekspertu grupa;
6.1.6. humanitāro un mākslas zinātņu ekspertu grupa;".

3. Izteikt 6.2. apakšpunktu šādā redakcijā:

"6.2. nodrošina, ka katrā ekspertu grupā ir vismaz seši ārvalstu eksperti, no kuriem viens – ekspertu grupas vadītājs, viens – tautsaimniecības eksperts un vismaz četri ārvalstu eksperti atbilst zinātniskās institūcijas vai šo noteikumu 15.2. apakšpunktā minētās vērtējamās vienības darbības primārajai zinātnes nozaru grupai, ievērojot normatīvo regulējumu par Latvijas zinātnes nozaru grupām, zinātnes nozarēm un apakšnozarēm;".

4. Izteikt 6.3. apakšpunktu šādā redakcijā:

"6.3. nodrošina zinātniskajai institūcijai tiesības iepazīties ar attiecīgās ekspertu grupas locekļiem, kuri ir piesaistīti zinātniskās institūcijas novērtēšanai. Zinātniskā institūcija piecu darbdienu laikā pēc šīs informācijas saņemšanas nosūta izpildītājam rakstveida iesniegumu par piesaistīto ārvalstu ekspertu atbilstību zinātniskās institūcijas vai šo noteikumu 15.2. apakšpunktā minētās vērtējamās vienības darbības zinātnes nozaru grupai vai primārajai zinātnes nozaru grupai un saistītajai zinātnes nozaru grupai, ievērojot normatīvo regulējumu par Latvijas zinātnes nozaru grupām, zinātnes nozarēm un apakšnozarēm. Ja izpildītājs minēto iesniegumu atzīst par pamatotu, tas precizē attiecīgās ekspertu grupas sastāvu, lai nodrošinātu zinātniskās institūcijas novērtējumu."

5. Papildināt ar 9.1 punktu šādā redakcijā:

"9.1 Novērtējuma īstenošanai šo noteikumu 9.4. apakšpunktā minētās ekspertu grupas vizītes var īstenot arī attālināti vai daļēji attālināti, izmantojot tiešsaistes videokonferenci, ja visi vai kāds no ekspertu grupas locekļiem nevar piedalīties vizītē klātienē ārkārtējas situācijas vai izņēmuma stāvokļa dēļ saskaņā ar normatīvo regulējumu par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli Latvijā vai ārkārtējas situācijas vai izņēmuma stāvokļa iestāšanos eksperta valstī."

6. Papildināt ar 10.3. apakšpunktu šādā redakcijā:

"10.3. piešķir zinātniskajai institūcijai konsolidēto institūcijas vērtējumu (turpmāk – konsolidētais vērtējums), ja zinātniskā institūcija novērtējumā piedalās ar vairākām šo noteikumu 15.2. apakšpunktā minētajām vērtējamām vienībām. Konsolidēto vērtējumu piešķir papildus vērtējamām vienībām piešķirtajiem vērtējumiem;".

7. Papildināt ar 10.4. apakšpunktu šādā redakcijā:

"10.4. piešķirot zinātniskajai institūcijai konsolidēto vērtējumu, organizē visu šo noteikumu 15.2. apakšpunktā minēto vērtējamo vienību ekspertīzē iesaistīto ekspertu grupu pārstāvju kopīgu vērtējumu, kurā ņem vērā katras vērtējamās vienības novērtējumu, ekspertu grupas ziņojumu un konsolidēto ziņojumu, vērtējamo vienību zinātniskās pētniecības kapacitāti un zinātnes nozaru grupu specifiku."

8. Izteikt 14. punktu šādā redakcijā:

"14. Ekspertu grupa, veicot šo noteikumu 9. punktā minētos uzdevumus, ievēro šādus vērtēšanas pamatprincipus (turpmāk – vērtēšanas pamatprincipi):
14.1. vērtējot zinātniskās darbības kvalitāti, fundamentālos un lietišķos pētījumus vērtē kā vienlīdz nozīmīgus;
14.2. vērtējot zinātniskās darbības ietekmi uz attiecīgo zinātnes nozares grupu, vērtē tās ietekmi uz saistītajām nozaru grupām, atbilstību valsts zinātnes un tehnoloģijas attīstības, kā arī izglītības un inovāciju attīstības politikas mērķiem;
14.3. vērtējot zinātniskās darbības ekonomisko un sociālo ietekmi, vērtē zinātnisko rezultātu potenciālu veicināt augstāko izglītību, sabiedrības vienlīdzību, integrāciju un labklājību, sabiedrības veselību, valsts drošību, ilgtspējīgu sociālās, ekonomiskās un kultūras jomas attīstību, sabiedrības izpratni par zinātniskās darbības nozīmi, kā arī ietekmi uz Viedās specializācijas stratēģijas mērķu sasniegšanu, prioritāšu un jomu attīstību;
14.4. vērtējot pētniecības infrastruktūru un tās atbilstību zinātniskās institūcijas darbībai, vērtē atbilstību institucionālajai pārvaldībai, atvērtās pieejas nodrošināšanai, ilgtermiņa attīstībai un resursu plānošanai;
14.5. vērtējot zinātniskās institūcijas attīstības potenciālu, vērtē šādus aspektus:
14.5.1. zinātniskās institūcijas nākotnes vīzija, tai skaitā vērtē, cik pamatoti zinātniskā institūcija ir izvērtējusi savas stiprās un vājās puses, iespējas un draudus;
14.5.2. zinātniskās institūcijas attīstības plāns šādu faktoru pārvaldīšanai:
14.5.2.1. izvēlēto zinātnisko mērķu spēja ietekmēt starptautisko zinātnisko kopienu;
14.5.2.2. spēja uzsākt jaunus pētniecības virzienus;
14.5.2.3. spēja piesaistīt studējošos, doktora grāda pretendentus un ārvalstu pētniekus;
14.5.2.4. spēja piesaistīt finansējumu konkursu rezultātā;
14.5.2.5. akadēmiskā personāla starptautiskā konkurētspēja;
14.6. vērtējot zinātniskās darbības kvalitāti, vērtē zinātniskās institūcijas sadarbību ar darbības jomai atbilstošo tautsaimniecības nozari."

9. Izteikt 15.2. apakšpunktu šādā redakcijā:

"15.2. ja zinātniskā institūcija ir augstskola, kuras struktūrā ir vairāk nekā viena fakultāte, vērtē katru augstskolas vērtējamo vienību atsevišķi (turpmāk – vērtējamā vienība) un piešķir katrai vērtējamai vienībai vērtējumu no viena līdz pieciem punktiem. Vērtējamo vienību skaits augstskolā nepārsniedz augstskolas fakultāšu skaitu vai stratēģisko virzienu skaitu. Vērtējamās vienības aptver visu augstskolas kā zinātniskās institūcijas zinātnisko darbību. Augstskola patstāvīgi nosaka vērtējamo vienību veidu (piemēram, fakultātes, pētniecības platformas, centri), ievērojot nosacījumu, ka visas vērtējamās vienības ir viena veida, kā arī nosaka vērtējamai vienībai nepieciešamo šo noteikumu 6.1. apakšpunktā minēto ekspertu grupu."

10. Izteikt 16. punktu šādā redakcijā:

"16. Zinātniskā institūcija līdz novērtējuma gada 1. janvārim rakstveidā paziņo ministrijai par institūcijas atbilstību zinātnes nozaru grupām, ievērojot normatīvo regulējumu par Latvijas zinātnes nozaru grupām, zinātnes nozarēm un apakšnozarēm."

11. Izteikt 17. punktu šādā redakcijā:

"17. Zinātniskā institūcija, kas ir augstskola un kuras struktūrā ir fakultātes, līdz novērtējuma gada 1. janvārim rakstveidā paziņo ministrijai par plānoto vērtējamo vienību skaitu un katras vērtējamās vienības atbilstību zinātnes nozaru grupām, ievērojot normatīvo regulējumu par Latvijas zinātnes nozaru grupām, zinātnes nozarēm un apakšnozarēm. Paziņojot par katras vērtējamās vienības atbilstību zinātnes nozaru grupām, iekļauj informāciju par primāro zinātnes nozaru grupu un saistītajām zinātnes nozaru grupām, ja attiecināms."

12. Papildināt ar 22. punktu šādā redakcijā:

"22. Ja, īstenojot Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plānu, augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reformas ietvaros zinātniskajā institūcijā laikposmā no 2022. gada 31. oktobra līdz 2026. gada 31. maijam ir integrētas vai integrējamas zinātniskās institūcijas, tad 2025. gada novērtējumā šī zinātniskā institūcija līdz novērtējuma gada 1. janvārim rakstveidā paziņo ministrijai par pieņemto lēmumu attiecībā uz šajā zinātniskajā institūcijā integrēto vai integrējamo zinātnisko institūciju:
22.1. vai konsolidētajā vērtējumā ņemt vērā šajā zinātniskajā institūcijā integrētās vai integrējamās zinātniskās institūcijas kā atsevišķas vērtējamās vienības novērtējuma rezultātus;
22.2. vai šajā zinātniskajā institūcijā integrēto vai integrējamo zinātnisko institūciju vērtēt kā atsevišķu vērtējamo vienību, saņemot tās kā vērtējamās vienības novērtējumu, un vai saņemto novērtējumu iekļaut konsolidētajā vērtējumā;
22.3. nevērtēt šajā zinātniskajā institūcijā integrēto vai integrējamo zinātnisko institūciju kā atsevišķu vērtējamo vienību, bet saņemt ekspertu grupas rekomendācijas par šo vērtējamo vienību;
22.4. piedalīties starptautiskajā novērtējumā kā vienai zinātniskai institūcijai, pildot vienu pašvērtējuma ziņojumu un saņemot kopīgu ekspertu vērtējumu."

13. Papildināt ar 23. punktu šādā redakcijā:

"23. 2025. gadā kā novērtējuma gadā šo noteikumu 15.2. apakšpunktā minēto zinātniskās institūcijas vērtējamo vienību skaitā kā atsevišķu vērtējamo vienību var neieskaitīt šajā zinātniskajā institūcijā laikposmā no 2022. gada 31. oktobra līdz 2026. gada 31. maijam, īstenojot Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plānu, augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reformas ietvaros integrēto vai integrējamo zinātnisko institūciju."

Ministru prezidente E. Siliņa

Izglītības un zinātnes ministre A. Čakša

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!