Likumi: Šajā laidienā 7 Pēdējās nedēļas laikā 35 Visi
Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina
šādu likumu:
Grozījumi Administratīvās atbildības likumā
Izdarīt Administratīvās atbildības likumā (Latvijas Vēstnesis, 2018, 225. nr.; 2019, 255.A nr.; 2023, 208. nr.) šādus grozījumus:
1. 2. pantā:
izslēgt trešās daļas otro teikumu;
izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Pašvaldības dome var saistošajos noteikumos noteikt administratīvo atbildību Pašvaldību likumā paredzētajos gadījumos.";
papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Nozares likumā var noteikt papildsoda izpildes īpatnības šajā nozarē, starptautisko sadarbību nozares ietvaros, kā arī iestāžu pakalpojumu saņemšanas un citus ierobežojumus administratīvi sodītajām personām, kuras izvairās no soda izpildes."
2. Izteikt 26. pantu šādā redakcijā:
"26. pants. Administratīvā atbildība atsevišķa ilgstoša administratīvā pārkāpuma gadījumā
(1) Atsevišķs ilgstošs administratīvais pārkāpums ir nepārtraukta viena administratīvā pārkāpuma realizēšana noteiktu laikposmu. Atsevišķs ilgstošs administratīvais pārkāpums ir uzskatāms par pabeigtu brīdī, kad persona to pārtrauc, beidz pastāvēt pārkāpuma pamatā esošais tiesiskais pienākums, personai paziņo par fiksēto pārkāpumu vai piemēro administratīvo sodu.
(2) Ja personai ir paziņots par fiksēto pārkāpumu vai piemērots administratīvais sods, taču persona turpina izdarīt administratīvo pārkāpumu, administratīvo sodu var piemērot pēc tam, kad ir pagājis saprātīgs laiks administratīvā pārkāpuma pārtraukšanai."
3. Izteikt 34. panta pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Personai, kurai ar administratīvā pārkāpuma procesā veicamu publisko tiesību juridiskās personas rīcību nodarīts kaitējums, ir tiesības uz atlīdzinājumu saskaņā ar normatīvajiem aktiem administratīvā pārkāpuma procesā nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas jomā."
4. Papildināt 41. panta pirmo daļu ar 9. un 10. punktu šādā redakcijā:
"9) īstenot aizstāvību ar pašas izvēlēta aizstāvja līdzdalību;
10) atsaukt aizstāvja iesniegtu sūdzību vai pieteikumu vai izteiktu lūgumu."
5. Papildināt likumu ar 53.1 pantu šādā redakcijā:
"53.1 pants. Aizstāvja tiesības un pienākumi
(1) Aizstāvim ir pie atbildības saucamās personas vai sodītās personas tiesības un pienākumi, ciktāl tas nav saistīts ar nepieciešamību paust šīs personas viedokli (piemēram, izteikt attieksmi pret administratīvo pārkāpumu vai sniegt paskaidrojumu).
(2) Aizstāvim ir tiesības atsaukt iesniegto sūdzību vai pieteikumu vai izteikto lūgumu tikai gadījumā, kad pie atbildības saucamā persona vai sodītā persona tam rakstveidā piekritusi."
6. Papildināt 69. pantu ar 1.1 daļu šādā redakcijā:
"(11) Piespiedu naudu nepiemēro nepilngadīgajam."
7. Izslēgt 70. panta 3. punktā vārdus "personai piešķirto".
8. Aizstāt 71. panta otrās daļas 3. punktā vārdus "Valsts ieņēmumu dienesta" ar vārdiem "Nodokļu un muitas policijas".
9. 73. pantā:
aizstāt panta nosaukumā vārdus "Personai piešķirto tiesību" ar vārdu "Tiesību";
izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Lai novērstu turpmāku pārkāpumu izdarīšanu, personai var piemērot pagaidu ierobežojumu izmantot noteiktas tiesības vai veikt noteikta veida darbību. Šo procesuālo piespiedu līdzekli — tiesību izmantošanas apturēšanu — var piemērot līdz brīdim, kad stājas spēkā lēmums administratīvā pārkāpuma lietā."
10. Papildināt 76. panta otro daļu ar 2.1 punktu šādā redakcijā:
"21) ja persona, no kuras tie ir piedzenami, ir nepilngadīga;".
11. 81. pantā:
papildināt pantu ar 1.1 un 1.2 daļu šādā redakcijā:
"(11) Dokumentu var paziņot, izmantojot valsts informācijas sistēmu, ja jomā, kurā izdarīts administratīvais pārkāpums, šīs valsts informācijas sistēmas izmantošana saziņai ar iestādi ir obligāta. Dokuments uzskatāms par paziņotu otrajā darbdienā pēc paziņojuma par dokumenta pieejamību nosūtīšanas uz valsts informācijas sistēmā norādīto personas elektroniskā pasta adresi vai uz oficiālās elektroniskās adreses kontu dokumenta pieejamības nodrošināšanai.
(12) Persona valsts informācijas sistēmā var atteikties no vienlaicīgas dokumenta pieejamības nodrošināšanas oficiālās elektroniskās adreses kontā.".
12. Papildināt 115. panta pirmo daļu ar 17.1 punktu šādā redakcijā:
"171) Nodokļu un muitas policijas;".
13. 118. pantā:
izslēgt otrās daļas 1. punktu;
papildināt trešo daļu ar 3. punktu šādā redakcijā:
"3) politisko organizāciju (partiju) vai to apvienību finansēšanas jomā."
14. Papildināt 121. panta trešo daļu ar vārdiem "vai valsts akciju sabiedrība "Ceļu satiksmes drošības direkcija"".
15. Papildināt 15. nodaļu ar 124.1 pantu šādā redakcijā:
"124.1 pants. Administratīvā pārkāpuma procesa apturēšana un atjaunošana
(1) Amatpersona var apturēt administratīvā pārkāpuma procesu, ja tas nepieciešams, lai īstenotu Eiropas Savienības vai starptautisko tiesību normā noteiktu sadarbību vai citu rīcību.
(2) Administratīvā pārkāpuma procesu var apturēt uz laiku līdz vienam gadam.
(3) Amatpersona nekavējoties atjauno administratīvā pārkāpuma procesu, ja zudis tā apturēšanas pamats.
(4) Lēmumu par administratīvā pārkāpuma procesa apturēšanu vai tā atjaunošanu paziņo šā likuma 122. panta pirmajā daļā minētajām personām."
16. Papildināt 125. panta pirmo daļu ar 1.1 punktu šādā redakcijā:
"11) izlemj, vai administratīvā pārkāpuma lieta tiks izskatīta atklātā vai slēgtā procesā;".
17. Papildināt 137. pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:
"(7) Administratīvā pārkāpuma lietu izskata slēgtā procesā, ja tas nepieciešams valsts noslēpuma, adopcijas noslēpuma un ierobežotas pieejamības informācijas aizsardzībai, kā arī ja administratīvā pārkāpuma lietā pie atbildības saucamā persona vai cietušais ir nepilngadīgais."
18. Izslēgt 139. panta pirmajā daļā vārdus "ja procesa dalībnieks vai citas personas atrodas citā vietā un nevar ierasties administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanas vietā".
19. Papildināt 153. panta ceturto daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Šādu pienākumu nenosaka nepilngadīgajam."
20. Aizstāt 155. panta pirmajā daļā vārdus "Valsts ieņēmumu dienestam" ar vārdiem "institūcijai, kura nodrošina rīcību ar valstij piekritīgu mantu".
21. 162. pantā:
izslēgt panta nosaukumā vārdus "(turētājam, valdītājam)";
izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Ja pārkāpti apstāšanās vai stāvēšanas noteikumi, bet transportlīdzekļa vadītājs neatrodas pārkāpuma izdarīšanas vietā, vai ja pārkāpums fiksēts ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli, sodu par pārkāpumu piemēro transportlīdzekļa īpašniekam. Transportlīdzekļa īpašnieks šīs nodaļas izpratnē ir:
1) transportlīdzekļa turētājs vai, ja turētājs nav reģistrēts vai transportlīdzeklis ir noņemts no uzskaites, — transportlīdzekļa īpašnieks vai valdītājs;
2) komersants, kurš tirgo transportlīdzekli, ja pārkāpums izdarīts ar transportlīdzekli, kas nodots tirdzniecībai (tam uzstādītas tirdzniecības valsts reģistrācijas numura zīmes vai tas reģistrēts tirdzniecības reģistrā).";
papildināt pantu ar 3.1 daļu šādā redakcijā:
"(31) Lēmumu par soda piemērošanu par pārkāpumu, kas fiksēts ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli, var paziņot ar elektroniskā pasta starpniecību, neizmantojot drošu elektronisko parakstu.";
papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Ja pārkāpums fiksēts ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli, lēmumu par administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu un soda piemērošanu var pieņemt, pamatojoties tikai uz automātisku datu apstrādi."
22. Izteikt 164. pantu šādā redakcijā:
"164. pants. Automatizēta lēmuma pieņemšana Valsts ieņēmumu dienestā
Saistībā ar administratīvo pārkāpumu par nodokļu, informatīvās vai valsts amatpersonas deklarācijas vai gada pārskata iesniegšanas termiņa neievērošanu vai šādas deklarācijas vai gada pārskata neiesniegšanu Valsts ieņēmumu dienests var pieņemt lēmumu par administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu un soda piemērošanu, pamatojoties tikai uz automātisku datu apstrādi."
23. Izteikt 167. panta trešo un ceturto daļu šādā redakcijā:
"(3) Sūdzību paraksta iesniedzējs.
(4) Sūdzībai pievieno dokumentu, kas apliecina aizstāvja vai pārstāvja tiesības pārstāvēt personu vai īstenot tās aizstāvību."
24. Izslēgt 174. panta pirmās daļas otro teikumu.
25. Papildināt 176. panta pirmo daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Rīgas pilsētas tiesa kā pirmās instances tiesa izskata administratīvā pārkāpuma lietu, kurā iekļauts valsts noslēpumu saturošs objekts."
26. Papildināt likumu ar 176.1 pantu šādā redakcijā:
"176.1 pants. Piekritība apgabaltiesai
Apgabaltiesā izskatāmu sūdzību, blakus sūdzību, protestu vai pieteikumu var izskatīt jebkura apgabaltiesa."
27. Izteikt 185. panta ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Sūdzību paraksta iesniedzējs. Sūdzībai pievieno dokumentu, kas apliecina aizstāvja vai pārstāvja tiesības pārstāvēt personu vai īstenot tās aizstāvību."
28. 198. pantā:
aizstāt ceturtajā daļā vārdus "dienu, kad nolēmums saņemams tiesas kancelejā" ar vārdiem "nolēmuma paziņošanas dienu";
izslēgt piektajā daļā vārdus "ja procesa dalībnieks, liecinieks vai eksperts tiesas sēdes laikā atrodas citā vietā un nevar ierasties tiesas sēdes norises vietā".
29. Aizstāt 213. panta pirmajā daļā vārdus "laiku, kad spriedums būs sastādīts un pieejams tiesas kancelejā" ar vārdiem "sprieduma paziņošanas dienu".
30. Izslēgt 219. panta pirmajā daļā vārdus "ja procesa dalībnieks vai liecinieks un eksperts atrodas citā vietā (nevis tiesas sēdes norises vietā)".
31. Izteikt 220. panta trešās daļas trešo teikumu šādā redakcijā:
"Nākamās tiesas sēdes norises dienu un laiku tiesa paziņo personām, kuras ieradušās uz tiesas sēdi, un to paraksts par paziņošanu nav nepieciešams."
32. Izteikt 228. panta tekstu šādā redakcijā:
"(1) Diena, kad spriedums paziņots, izmantojot oficiālo elektronisko adresi vai e-lietas portālu, vai, ja persona nav piekritusi saziņai izmantot e-lietas portālu, — diena, no kuras spriedums pieejams tiesas kancelejā, ir uzskatāma par sprieduma paziņošanas dienu.
(2) Ne vēlāk kā 10 dienas līdz tiesas (tiesneša) noteiktajai sprieduma paziņošanas dienai (šā likuma 198. panta ceturtā daļa vai 213. panta pirmā daļa) vai tiesas (tiesneša) noteiktajā termiņā procesa dalībnieks var izteikt tiesai lūgumu spriedumu paziņot, izmantojot citus elektroniskos sakaru līdzekļus vai pasta pakalpojumus. Sprieduma paziņošanas dienu nosaka saskaņā ar Paziņošanas likumu."
33. Izslēgt 229. panta otrajā daļā vārdus "piecu darbdienu laikā no kļūdu konstatēšanas vai lūguma saņemšanas dienas".
34. Izslēgt 243. panta otrās daļas otro teikumu.
35. Izteikt 246. panta piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Apelācijas instances tiesa neatkarīgi no apelācijas sūdzības motīviem atceļ pirmās instances tiesas nolēmumu un nosūta administratīvā pārkāpuma lietu jaunai izskatīšanai, ja administratīvā pārkāpuma lietā nav:
1) pilna nolēmuma;
2) tiesas sēdes protokola vai tiesas sēdes audioieraksta vai ir būtiski trūkumi tiesas sēdes protokolā vai tiesas sēdes audioierakstā."
36. Papildināt B daļas trešo sadaļu ar 32.1 nodaļu šādā redakcijā:
"32.1 nodaļa
Administratīvā pārkāpuma procesā pieļautas prettiesiskas rīcības konstatēšana
252.1 pants. Pieteikuma iesniegšana
(1) Persona var iesniegt pieteikumu par administratīvā pārkāpuma procesā pieļautas prettiesiskas rīcības konstatēšanu, ja tas nepieciešams, lai persona varētu īstenot tiesības uz atlīdzinājumu par kaitējumu, kas tai nodarīts ar administratīvā pārkāpuma procesā veicamu publisko tiesību juridiskās personas rīcību.
(2) Persona pieteikumu var iesniegt, ja prettiesiskas rīcības konstatēšanu nav iespējams panākt, iesniedzot sūdzību administratīvā pārkāpuma procesā, vai nolēmumā par iesniegto sūdzību jautājums par prettiesiskas rīcības konstatēšanu nav izlemts.
(3) Pieteikumu var iesniegt viena mēneša laikā no dienas, kad stājies spēkā galīgais nolēmums administratīvā pārkāpuma lietā. Ja persona nav procesa dalībnieks, pieteikumu var iesniegt viena mēneša laikā no dienas, kad veikta prettiesiska rīcība.
(4) Pieteikumu iesniedz rajona (pilsētas) tiesā. Par rajona (pilsētas) tiesas vai apgabaltiesas rīcību pieteikumu iesniedz apgabaltiesā.
(5) Pieteikumu iesniedz tiesā atbilstoši pieteikuma iesniedzēja deklarētajai dzīvesvietai vai juridiskajai adresei. Ja personai nav deklarētās dzīvesvietas Latvijā vai juridiskās personas adrese neatrodas Latvijā, pieteikumu iesniedz tiesā atbilstoši prettiesiskas rīcības veikšanas vietai.
252.2 pants. Pieteikuma izskatīšana
(1) Par pieteikuma par administratīvā pārkāpuma procesā pieļautas prettiesiskas rīcības konstatēšanu pieņemšanu lemj attiecīgās tiesas tiesnesis.
(2) Pieteikuma pieņemšana izskatīšanai atsakāma, ja nav ievērotas šā likuma 252.1 panta prasības. Par šādu rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmumu var iesniegt blakus sūdzību apgabaltiesā 10 darbdienu laikā no lēmuma paziņošanas dienas. Par blakus sūdzību pieņemtais apgabaltiesas tiesneša lēmums nav pārsūdzams. Ja pieteikums iesniedzams apgabaltiesā, apgabaltiesas tiesneša lēmums par atteikšanos pieņemt pieteikumu izskatīšanai nav pārsūdzams.
(3) Pieteikumu par administratīvā pārkāpuma procesā pieļautas prettiesiskas rīcības konstatēšanu izskata rakstveida procesā. Tiesa pēc savas iniciatīvas var izskatīt pieteikumu mutvārdu procesā, ievērojot šā likuma 25. un 26. nodaļas noteikumus.
(4) Pieteikumu par apgabaltiesas pieļautu prettiesisku rīcību izskata tā pati apgabaltiesa citā sastāvā vai, ja tas nav iespējams, cita apgabaltiesa.
252.3 pants. Tiesas lēmums
(1) Tiesa pieņem lēmumu par prettiesiskas rīcības konstatēšanu administratīvā pārkāpuma procesā vai pieteikuma noraidīšanu.
(2) Tiesas lēmums nav pārsūdzams."
37. Izteikt 265. pantu šādā redakcijā:
"265. pants. Naudas soda izpildes nodrošinājuma līdzekļi
(1) Lai nodrošinātu iespējamā vai piemērotā naudas soda izpildi, ja administratīvais pārkāpums izdarīts ar ārvalstī reģistrētu transportlīdzekli vai ar transportlīdzekli, kura vadītājs, īpašnieks (valdītājs) vai turētājs ir ārvalsts fiziskā vai juridiskā persona, vai pārkāpumu izdarījis ārvalsts pārvadātājs, var piemērot vienu vai vairākus šādus nodrošinājuma līdzekļus:
1) aizturēt transportlīdzekļa vadītāja apliecību;
2) aizturēt transportlīdzekļa reģistrācijas dokumentus;
3) aizturēt transportlīdzekļa valsts reģistrācijas numura zīmes;
4) uzlikt transportlīdzeklim imobilizatoru (riteņu bloķētāju).
(2) Lēmumu par naudas soda izpildes nodrošinājuma līdzekļa piemērošanu var pieņemt pēc administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanas, un tas ir spēkā līdz nolēmuma par sodu izpildei.
(3) Lēmumu par naudas soda izpildes nodrošinājuma līdzekļa piemērošanu paziņo personai, uz kuru tas attiecas.
(4) Lēmumu par naudas soda izpildes nodrošinājuma līdzekļa piemērošanu izpilda nekavējoties."
38. Papildināt 266. panta piekto daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Šo lēmumu var pieņemt, pamatojoties tikai uz automātisku datu apstrādi."
39. Aizstāt 282. panta pirmajā daļā vārdus "Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa" ar vārdiem "Rīgas pilsētas tiesa".
40. Aizstāt 293. pantā skaitļus un vārdu "38. un 39." ar skaitļiem un vārdu "37. un 38.".
41. Papildināt likumu ar E daļu šādā redakcijā:
"E daļa
Administratīvā pārkāpuma process elektroniskā vidē
40. nodaļa
Informācijas sistēmas administratīvā pārkāpuma procesā
296. pants. Informācijas sistēmas un personas datu apstrādes mērķis
(1) Administratīvā pārkāpuma procesa atbalsta sistēma un Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrs (turpmāk šajā nodaļā — informācijas sistēma) ir valsts informācijas sistēma, kas nodrošina iestādes, amatpersonas un augstākas amatpersonas uzdevumu īstenošanu elektroniskā vidē un ar administratīvā pārkāpuma procesu saistītas informācijas apstrādi.
(2) Informācijas sistēmā apstrādā personu identificējošus datus, kontaktinformāciju un citus personas datus, tostarp īpašo kategoriju datus, lai identificētu personu un ar to sazinātos, nodrošinātu efektīvu administratīvā pārkāpuma procesu, kā arī noskaidrotu apstākļus, kam ir nozīme administratīvā pārkāpuma lietas pareizā izlemšanā.
(3) Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistru administratīvā pārkāpuma procesā izmanto, lai nodrošinātu procesa īstenošanu par šā likuma 162. panta pirmajā daļā minētu administratīvo pārkāpumu.
297. pants. Informācijas sistēmas un tajā iekļauto personas datu pārzinis
(1) Administratīvā pārkāpuma procesa atbalsta sistēmas pārzinis ir Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs.
(2) Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistra pārzinis ir valsts akciju sabiedrība "Ceļu satiksmes drošības direkcija".
(3) Informācijas sistēmā iekļauto personas datu pārzinis ir persona, kura veic administratīvā pārkāpuma procesu, un iestāde, kura organizē un kontrolē nolēmuma par sodu izpildi.
298. pants. Informācijas sistēmā iekļaujamā informācija
(1) Informācijas sistēmā sagatavo vai augšupielādē un glabā ar administratīvā pārkāpuma procesu saistīto informāciju.
(2) Amatpersona, augstāka amatpersona vai iestāde nodrošina, ka tās sagatavoto informāciju iekļauj informācijas sistēmā nekavējoties, bet ne vēlāk kā nākamajā darbdienā. Cita informācija iekļaujama informācijas sistēmā piecu darbdienu laikā.
(3) Informācijas sistēmas auditācijas pieraksti, kas saistīti ar šā likuma 301. panta pirmajā daļā noteiktajā kārtībā parakstītu dokumentu, glabājami atbilstoši administratīvā pārkāpuma lietai noteiktajam glabāšanas termiņam.
299. pants. Informācijas sistēmas izmantošana
(1) Informācijas sistēmā iekļautos personas datus apstrādā persona, kura veic administratīvā pārkāpuma procesu, prokurors un iestāde, kura organizē un kontrolē nolēmuma par sodu izpildi, kā arī nodarbinātais, kurš īsteno nepieciešamās atbalsta funkcijas.
(2) Personai, kura veic administratīvā pārkāpuma procesu, un iestādei, kura organizē un kontrolē nolēmuma par sodu izpildi, ir tiesības piekļūt administratīvā pārkāpuma lietai attiecīgajā administratīvā pārkāpuma procesā. Prokuroram ir tiesības piekļūt visām administratīvā pārkāpuma lietām.
(3) Personai, kura veic administratīvā pārkāpuma procesu, ir tiesības izmantot pie administratīvās atbildības saucamās personas vai aizskartā mantas īpašnieka personas datus, lai noskaidrotu citu administratīvā pārkāpuma procesu, kurā tā pati persona ir pie administratīvās atbildības saucamā persona, sodītā persona vai aizskartais mantas īpašnieks, un piekļūt šai administratīvā pārkāpuma lietai.
41. nodaļa
Dokumentu pārvēršana elektroniskā formā, parakstīšana un informācijas aprite
300. pants. Dokumentu pārvēršana
(1) Papīra formā esošu dokumentu pārvērš elektroniskā formā, ievērojot šādas prasības:
1) dokumentu apliecina ar kvalificētu elektronisko zīmogu Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 23. jūlija regulas ES Nr. 910/2014 par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū un ar ko atceļ direktīvu 1999/93/EK (turpmāk — regula Nr. 910/2014) 3. panta 27. punkta izpratnē vai kvalificētu elektronisko parakstu regulas Nr. 910/2014 3. panta 12. punkta izpratnē un kvalificētu laika zīmogu regulas Nr. 910/2014 3. panta 34. punkta izpratnē;
2) nodrošina papīra formā esoša dokumenta satura attēlojumu un atbilstību tam noteiktajā dokumenta glabāšanas laikā;
3) nodrošina dokumenta satura lasīšanu elektroniski cilvēklasāmā formātā un atvasinājumu veidošanu papīra formā;
4) dokuments ir aizsargāts pret papildinājumiem vai citām izmaiņām.
(2) Papīra formā esošu dokumentu, ja tas ir pārvērsts elektroniskā formā, glabā līdz galīgā nolēmuma spēkā stāšanās brīdim. Sodu izpildes stadijā šādu dokumentu glabā līdz nolēmuma par sodu izpildei vai tās izbeigšanai.
(3) Elektroniskā formā pārvērstam dokumentam ir tāds pats juridiskais spēks kā pārvērstajam papīra formā esošajam dokumentam.
301. pants. Dokumentu parakstīšana
(1) Prasība pēc personas paraksta ir izpildīta arī tad, ja dokuments ir sagatavots Administratīvā pārkāpuma procesa atbalsta sistēmā, Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā, Tiesu informatīvajā sistēmā vai e-lietas portālā un parakstīts ar elektronisko parakstu regulas Nr. 910/2014 3. panta 10. punkta izpratnē.
(2) Prasība pēc personas paraksta ir izpildīta arī tad, ja procesuālā darbība vai personas gribas izpaudums (piemēram, personas apliecinājums, ka tā ir brīdināta par kriminālatbildību, mutvārdu pilnvarojums pārstāvim vai aizstāvim vai tā atsaukums vai mutvārdu lūgums) ir fiksēts ar tehniskajiem līdzekļiem.
302. pants. Informācijas iesniegšana un pieejamība e-lietas portālā
(1) Procesuālo dokumentu vai citu informāciju var paziņot vai nodrošināt tiesības iepazīties ar administratīvā pārkāpuma lietas materiāliem, informējot personu par dokumenta vai lietas materiālu pieejamību e-lietas portālā, ja persona ir piekritusi izmantot šādu saziņas veidu.
(2) Piekrišanu saziņai izmantot e-lietas portālu persona norāda iesniegumā, sūdzībā vai citā amatpersonai, augstākai amatpersonai vai tiesai iesniedzamā dokumentā.
(3) Persona, kura piedalās administratīvā pārkāpuma procesā, var iesniegt dokumentus vai paziņot informāciju, izmantojot e-lietas portālu.
(4) Informācijas paziņošanas brīdi e-lietas portālā un tiesības atteikties no informācijas pieejamības oficiālās elektroniskās adreses kontā nosaka saskaņā ar šā likuma 81. panta 1.1 un 1.2 daļu.
42. nodaļa
Automatizēta lēmuma pieņemšana
303. pants. Automatizētas lēmuma pieņemšanas pamatnoteikumi
(1) Automatizēta lēmuma pieņemšana notiek bez personas, kas veic administratīvā pārkāpuma procesu, vai cita lēmuma pieņēmēja iesaistes, pamatojoties tikai uz automātisku datu apstrādi.
(2) Automatizēta lēmuma pieņemšana ir pieļaujama tikai šajā likumā tieši noteiktā gadījumā.
(3) Lēmuma pieņemšanā neizmanto mašīnmācīšanās metodes.
304. pants. Tiesības saņemt paskaidrojumu
(1) Personai, kuru skar automatizēti pieņemts lēmums, ir tiesības saņemt jēgpilnu un visaptverošu informāciju par automatizētā lēmuma pieņemšanā izmantotajiem datiem, lēmuma pieņemšanas shēmu un tā sekām, kā arī lēmuma pieņemšanā un lēmuma pieņemšanas sistēmas izveidē iesaistītajām personām. Šādu informāciju pievieno lēmumam.
(2) Personai, kuru skar automatizēti pieņemts lēmums, ir tiesības pieprasīt, lai iestāde izskaidro lēmumu mutvārdos vai rakstveidā. Tas neietekmē lēmuma spēkā stāšanos vai termiņus.
(3) Iestāde rakstveida skaidrojumu sniedz septiņu dienu laikā no lūguma saņemšanas dienas vai arī informē personu, norādot saprātīgu termiņu, kādā iestāde sniegs tās pieprasīto skaidrojumu.
305. pants. Automatizēti pieņemta lēmuma saturs un apliecināšana
(1) Lēmumā norāda, ka tas ir pieņemts, pamatojoties tikai uz automātisku datu apstrādi.
(2) Lēmumā kā amatpersonu norāda iestādes struktūrvienību, kura nodrošina lēmuma pieņemšanu un tiesības saņemt paskaidrojumu par lēmumu.
(3) Lēmumu apliecina ar kvalificētu elektronisko zīmogu regulas Nr. 910/2014 3. panta 27. punkta izpratnē un kvalificētu laika zīmogu regulas Nr. 910/2014 3. panta 34. punkta izpratnē.
306. pants. Sūdzība par automatizēti pieņemtu lēmumu
(1) Lēmumu persona var pārsūdzēt viena mēneša laikā no tā paziņošanas dienas.
(2) Lēmumu par sūdzību, kura iesniegta par automatizēti pieņemtu lēmumu, nevar pieņemt, pamatojoties tikai uz automātisku datu apstrādi.
307. pants. Tiesības atcelt prettiesisku automatizēti pieņemtu lēmumu
(1) Amatpersona pēc savas iniciatīvas vai uz personas izteikta viedokļa pamata var atcelt automatizēti pieņemtu lēmumu, ja tas ir prettiesisks un par to nav iesniegta sūdzība. Atceļot lēmumu, amatpersona piemēro šā likuma 174. panta prasības.
(2) Ja par automatizēti pieņemtu lēmumu ir iesniegta sūdzība, amatpersona var atcelt pieņemto lēmumu un izbeigt administratīvā pārkāpuma procesu, nenosūtot sūdzību izskatīšanai pēc piekritības. Persona, kurai ir tiesības pārsūdzēt administratīvā pārkāpuma lietā pieņemto lēmumu, var pārsūdzēt šo lēmumu saskaņā ar šajā likumā noteikto administratīvā pārkāpuma lietā pieņemtā lēmuma pārsūdzēšanas kārtību."
42. Pārejas noteikumos:
aizstāt 10. punktā skaitli "38." ar skaitli "37.";
papildināt pārejas noteikumus ar 11., 12., 13., 14. un 15. punktu šādā redakcijā:
"11. Grozījums šā likuma 71. panta otrās daļas 3. punktā un 115. panta pirmās daļas 17.1 punkts stājas spēkā vienlaikus ar Nodokļu un muitas policijas likumu.
12. Šā likuma 176.1 pants stājas spēkā 2025. gada 1. martā.
13. Līdz 2026. gada 31. maijam elektroniskā formā pārvērstu papīra dokumentu var apliecināt (šā likuma 300. panta pirmās daļas 1. punkts) arī tikai ar elektronisko parakstu regulas Nr. 910/2014 3. panta 10. punkta izpratnē.
14. Šā likuma 302. pantu nepiemēro administratīvā pārkāpuma procesā iestādē un sodu izpildē, kā arī attiecībā uz personām, kas atrodas ieslodzījuma vietā, līdz 2025. gada 31. decembrim.
15. Ar grozījumu spēkā stāšanos, kas paredz nepilngadīgajam nepiemērot piespiedu naudu, pienākumu atlīdzināt procesuālos izdevumus vai dabas resursiem nodarītos zaudējumus, nekavējoties izbeidzama nolēmuma izpilde šajā daļā."
Likums stājas spēkā 2025. gada 1. janvārī.
Likums Saeimā pieņemts 2024. gada 21. novembrī.
Valsts prezidents E. Rinkēvičs
Rīgā 2024. gada 4. decembrī