• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2024. gada 3. decembra noteikumi Nr. 761 "Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 2. jūlija noteikumos Nr. 364 "Noteikumi par zvērināta tiesu izpildītāja rīcību ar bezmantinieku mantu"". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 5.12.2024., Nr. 237 https://www.vestnesis.lv/op/2024/237.10

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 762

Grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 2. decembra noteikumos Nr. 748 "Noteikumi par darījumiem ar lauksaimniecības zemi"

Vēl šajā numurā

05.12.2024., Nr. 237

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 761

Pieņemts: 03.12.2024.

OP numurs: 2024/237.10

2024/237.10
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 24 Pēdējās nedēļas laikā 29 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 761

Rīgā 2024. gada 3. decembrī (prot. Nr. 51 32. §)

Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 2. jūlija noteikumos Nr. 364 "Noteikumi par zvērināta tiesu izpildītāja rīcību ar bezmantinieku mantu"

Izdoti saskaņā ar
Tiesu izpildītāju likuma 42. panta otro daļu un 73. panta trešo daļu,
Komerclikuma 191. panta trešo daļu un 238.1 panta otro daļu,
Meža likuma 44. panta astoto daļu, likuma "Par īpaši aizsargājamām
dabas teritorijām" 38.2 panta trešo daļu, Publiskas personas mantas
atsavināšanas likuma 5. panta desmito daļu un
Civillikuma 416. panta sesto daļu

Izdarīt Ministru kabineta 2013. gada 2. jūlija noteikumos Nr. 364 "Noteikumi par zvērināta tiesu izpildītāja rīcību ar bezmantinieku mantu" (Latvijas Vēstnesis, 2013, 141., 199. nr.; 2016, 159. nr.; 2022, 9. nr.; 2023, 77. nr.) šādus grozījumus:

1. Izteikt 3. punktu šādā redakcijā:

"3. Par kreditoru šo noteikumu izpratnē uzskatāms aktā norādītais kreditors. Kreditors zaudē kreditora statusu, ja tā pretenziju pamatotība netiek atzīta vai šajos noteikumos noteiktajā gadījumā netiek vērtēta."

2. Izteikt 3.1 punktu šādā redakcijā:

"3.1 Kreditors, uz kuru attiecināmas sankcijas saskaņā ar Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumu (turpmāk – sankcijas), nevar izmantot šajos noteikumos kreditoram piešķirtās tiesības un saņemt sava prasījuma apmierinājumu no bezmantinieku mantas atsavināšanā gūtajiem ienākumiem, izņemot gadījumus, ja šāda rīcība neradītu kreditoram ar sankcijām noteikto prasību pārkāpumu, apiešanu vai izvairīšanos no to izpildes. Minētais nav šķērslis amata darbību veikšanai lietā par bezmantinieku mantu citu kreditoru pretenziju apmierināšanai. Ja kreditors, uz kuru attiecināmas sankcijas, ir vienīgais aktā norādītais kreditors, zvērināts tiesu izpildītājs lietu par bezmantinieku mantu neieved, bet, ja tā ievesta, – izbeidz un paziņo par to attiecīgajai šajos noteikumos norādītajai institūcijai."

3. Papildināt ar 4.2 punktu šādā redakcijā:

"4.2 Ja saskaņā ar šiem noteikumiem bezmantinieku manta nododama kādai no šo noteikumu 14. vai 52.2 punktā minētajām institūcijām, zvērināts tiesu izpildītājs nosūta šai institūcijai paziņojumu, ka lieta par bezmantinieku mantu tiek izbeigta, un norāda īpašumu vai mantu, kas pāriet institūcijas rīcībā. Bezmantinieku mantas nodošana, sastādot par to aktu, veicama tikai tad, ja zvērināts tiesu izpildītājs attiecīgo īpašumu aprakstījis un nodevis pārvaldīšanā vai kustamo mantu apķīlājis un nodevis glabāšanā."

4. Papildināt ar 4.3 punktu šādā redakcijā:

"4.3 Šajos noteikumos minētos dokumentus zvērināts tiesu izpildītājs piegādā Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Ja dokumentus elektroniski nosūtīt nav iespējams, tos nosūta ar vienkāršu pasta sūtījumu, bet šo noteikumu 23., 28., 53., 68. un 102. punktā noteiktos dokumentus un Civilprocesa likumā noteiktos dokumentus, ciktāl tādi nosūtāmi lietā par bezmantinieku mantu, – ierakstītā pasta sūtījumā."

5. Izteikt 6.54. apakšpunktu šādā redakcijā:

"6.54. vai kreditors būtu atzīstams par tādu kreditoru, kura prasījuma tiesības ir vērstas pret trešo personu, nevis pret mantojuma atstājēju, un vai saistības pastiprinošie līdzekļi ir nostiprināti uz bezmantinieku mantu;".

6. Izteikt 6.56. apakšpunktu šādā redakcijā:

"6.56. vai atbilstoši ziņām Tiesu informācijas sistēmā pret mantojuma atstājēju par kreditora pretenziju ir uzsākta tiesvedība un kāds ir tās rezultāts;".

7. Izteikt 6.7 punktu šādā redakcijā:

"6.7 Zvērināts tiesu izpildītājs nevērtē kreditora pretenzijas pamatotību, ja kreditors nav iemaksājis zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā amata atlīdzību kreditora pretenziju pamatotības izvērtēšanai (šo noteikumu 6.4 punkts). Šādā gadījumā kreditora (arī nodrošinātā kreditora) pretenzija tiek uzskatīta par neatzītu. Ja neviens no kreditoriem šajos noteikumos noteiktajā kārtībā nav iemaksājis atlīdzību kreditora pretenziju pamatotības izvērtēšanai, zvērināts tiesu izpildītājs izbeidz lietu par bezmantinieka mantu un paziņo par to šo noteikumu 14. punktā minētajai institūcijai, ja tas ir nekustamais īpašums, vai Valsts ieņēmumu dienestam, ja tā ir kustamā manta, vai rīkojas šo noteikumu 105. punktā noteiktajā kārtībā, ja bezmantinieku manta ir pamatkapitāla daļas (akcijas)."

8. Izteikt 6.8 punktu šādā redakcijā:

"6.8 Ja kāda kreditora pretenzijas izvērtēšanai nepieciešams iegūt papildu informāciju, kuras saņemšana saistīta ar papildu izdevumiem, zvērināts tiesu izpildītājs var lūgt attiecīgo kreditoru iemaksāt nepieciešamo summu šo izdevumu segšanai. Ja kreditors šos izdevumus zvērināta tiesu izpildītāja noteiktajā termiņā neiemaksā, zvērināts tiesu izpildītājs lēmumu par konkrētās pretenzijas pamatotību pieņem, balstoties uz tām ziņām, kas ir viņa rīcībā. Ja kreditors vēlas, lai kreditora pretenzija tiktu atzīta lielākā apmērā, nekā aktā norādītais pretenzijas apmērs, kreditoram jāpierāda, ka parāda pieaugums atbilst laika periodam no kreditora pretenzijas pieteikšanas dienas mantojuma lietā līdz dienai, kad taisīts akts."

9. Izteikt 6.10 punktu šādā redakcijā:

"6.10 Kreditora pretenziju, kas izriet no saistībām, kas nodibinātas pret citu personu, nevis mantojuma atstājēju, bet kuras nodrošināšanai ieķīlāta bezmantinieku manta, pilnā vai daļējā apmērā atzīst tad, ja kreditors pierāda, ka šīm saistībām ir iestājies samaksas termiņš un samaksa nav veikta.  Ja atbilstoši kreditora un mantojuma atstājēja starpā noslēgtajam līgumam vai izpildu dokumentam kreditoram ir tiesības uz sava prasījuma apmierināšanu no ķīlas tikai gadījumā, ja piedziņa no galvenā parādnieka nav iespējama, kreditora pretenziju pilnā vai daļējā apmērā atzīst tad, ja kreditors pierāda, ka prasījuma pilna vai daļēja apmierināšana no galvenā parādnieka nav iespējama. Kreditora pretenziju, kas izriet no saistībām, kas nodibinātas pret citu personu, nevis mantojuma atstājēju, bet kuras pastiprināšanai mantojuma atstājējs galvojis, pilnā vai daļējā apmērā atzīst tad, ja kreditors pierāda, ka prasījuma pilna vai daļēja apmierināšana no galvenā parādnieka nav iespējama, izņemot gadījumu, ja galvinieks saistību uzņēmies kā pats parādnieks. Ja galvenajam parādniekam pasludināts maksātnespējas process, līdzekļi tās summas apmērā, kāda kreditoram saskaņā ar aprēķinu pienākas pēc tam, kad segti tie prasījumi, kuriem salīdzinājumā ar viņa prasījumu ir priekšrocība, ieskaitāmi zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā un uzglabājami līdz galvenā parādnieka maksātnespējas procesa izbeigšanai. Šo noteikumu nepiemēro, ja mantojuma atstājējs saistību, par kuru galvojis, bija uzņēmies kā pats parādnieks vai arī ieķīlājis sev piederošo mantu citas personas saistību nodrošināšanai bez nosacījuma, ka piedziņa uz ķīlas priekšmetu var būt vērsta tikai tad, ja pilna vai daļēja piedziņa no galvenā parādnieka nav iespējama."

10. Izteikt 7. punktu šādā redakcijā:

"7. Pēc tam, kad izvērtēta kreditoru pretenziju pamatotība, zvērināts tiesu izpildītājs informē kreditorus, kuru pretenzijas šajos noteikumos noteiktajā kārtībā ir atzītas, par tiesībām 15 dienu laikā pēc paziņojuma nosūtīšanas lūgt nekustamā īpašuma novērtēšanu un izsoles rīkošanu, iemaksājot zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā drošības naudu zvērināta tiesu izpildītāja noteiktajā apmērā."

11. Izteikt 11.2. apakšpunktu šādā redakcijā:

"11.2. tiek saņemts Ministru kabineta lēmums par valsts institūcijas vai pašvaldības pirmtiesību īstenošanu un 10 dienu laikā no šīs informācijas nosūtīšanas brīža zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā tiek ieskaitīta naudas summa novērtējumā noteiktajā nekustamā īpašuma tirgus vērtības apmērā, zvērināts tiesu izpildītājs pārtrauc nekustamā īpašuma atsavināšanu. Šajā gadījumā zvērināts tiesu izpildītājs no depozīta kontā ieskaitītajiem līdzekļiem kreditoriem atmaksā saņemto drošības naudu."

12. Izteikt 13. punktu šādā redakcijā:

"13. Kreditors, kas patur nekustamo īpašumu sev, sedz šo noteikumu 120.1., 120.2. un 120.2.1 apakšpunktā minētos izdevumus, ciktāl tādi radušies. Kreditoram atļauts ieskaitīt summā, kas no viņa pienākas, savu kreditora pretenziju tās atzītajā apmērā. Ja ar ieņemto summu nepietiek visu prasījumu apmierināšanai, kreditors var ieskaitīt pirkuma cenā savus prasījumus tikai tās summas apmērā, kāda viņam saskaņā ar aprēķinu pienākas pēc tam, kad segti tie prasījumi, kuriem salīdzinājumā ar viņa prasījumu ir priekšrocība. Ja vairāki kreditori vēlas īpašumu paturēt sev, zvērināts tiesu izpildītājs šo noteikumu 29., 31. un 32. punktā paredzētajā kārtībā rīko izsoli, kurā piedalās šie kreditori. Par izsoles laiku un vietu zvērināts tiesu izpildītājs kreditoriem, kuri vēlas paturēt nekustamo īpašumu sev, rakstiski paziņo septiņas dienas iepriekš. Šādā gadījumā solīšana sākas no īpašumam noteiktās kadastrālās vērtības."

13. Izteikt 14. punktu šādā redakcijā:

"14. Ja divu nedēļu laikā pēc šo noteikumu 12. punktā minētā uzaicinājuma nosūtīšanas neviens kreditors nepiesakās paturēt nekustamo īpašumu sev vai ja šo noteikumu 12. punktā paredzētajā kārtībā vairāki kreditori vēlas paturēt nekustamo īpašumu sev, bet neviens no tiem neiemaksā zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā pirkuma nodrošinājuma summu 10 procentu apmērā no īpašumam noteiktās kadastrālās vērtības, kā arī šo noteikumu 8. un 49. punktā minētajos gadījumos zvērināts tiesu izpildītājs izbeidz lietu par bezmantinieku mantu un par to paziņo:
14.1. Finanšu ministrijai, izņemot šo noteikumu 14.2., 14.3., 14.4., 14.5., 14.6. un 14.7.apakšpunktā minētos gadījumus;
14.2. attiecīgajai pašvaldībai, ja nekustamais īpašums sastāv no dzīvojamās mājas, dzīvokļa īpašuma vai to domājamās daļas, kā arī ēkas (būves), kas ir patstāvīgs īpašuma objekts un uzceltas uz zemes, kas piekrīt vai pieder pašvaldībai, vai nekustamais īpašums ir zeme, uz kuras ir pašvaldībai piederošas vai piekrītošas ēkas (būves), kas ir patstāvīgs īpašuma objekts;
14.3. Zemkopības ministrijai, ja nekustamais īpašums ir meža zeme;
14.4. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijai, ja nekustamais īpašums atrodas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās;
14.5. Satiksmes ministrijai, ja nekustamais īpašums ir ostu, transporta un sakaru komunikāciju infrastruktūras zeme;
14.6. Ekonomikas ministrijai, ja nekustamais īpašums ir energoapgādes objekts;
14.7. sabiedrībai ar ierobežotu atbildību "Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor", ja nekustamais īpašums ir tāds, par kuru Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likuma 5. pantā noteiktajā kārtībā ir iesniegts privatizācijas ierosinājums, un Ministru kabinets nav pieņēmis lēmumu par nekustamā īpašuma nodošanu privatizācijai vai atteikumu nodot privatizācijai."

14. Izteikt 19. punktu šādā redakcijā:

"19. Aprakstot nekustamo īpašumu, piemērojams arī šo noteikumu 62. un 63. punkts."

15. Izteikt 23. punktu šādā redakcijā:

"23. Zvērināts tiesu izpildītājs kreditoram paziņo šo noteikumu 22. punktā paredzētajā kārtībā veikto nekustamā īpašuma novērtējumu, vienlaikus izskaidrojot tiesības 10 dienu laikā pēc paziņojuma nosūtīšanas lūgt tā atkārtotu novērtēšanu, iemaksājot nepieciešamo naudas summu zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā."

16. Svītrot 26. punktu.

17. Izteikt 28. punktu šādā redakcijā:

"28. Par nekustamā īpašuma izsoli zvērināts tiesu izpildītājs vienlaikus ar nekustamā īpašuma izsoles sludinājuma nosūtīšanu publicēšanai oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" informē kreditorus."

18. Svītrot 28.1 punktu.

19. Izteikt 31.1 punktu šādā redakcijā:

"31.1 Nekustamais īpašums paliek tam, kas solījis augstāku cenu nekā citi. Nosolītājs viena mēneša laikā pēc izsoles samaksā visu nosolīto summu un Civilprocesa likumā noteiktās nodevas. Nosolītājam atļauts ieskaitīt summā, kas no viņa pienākas, savu kreditora pretenziju tās atzītajā apmērā. Ja ar ieņemto summu nepietiek visu prasījumu apmierināšanai, kreditors var ieskaitīt pirkuma cenā savus prasījumus tikai tās summas apmērā, kāda viņam saskaņā ar aprēķinu pienākas pēc tam, kad segti tie prasījumi, kuriem salīdzinājumā ar viņa prasījumu ir priekšrocība."

20. Izteikt 32. punktu šādā redakcijā:

"32. Pēc tam, kad nekustamā īpašuma nosolītājs samaksājis visu no viņa pienākošos summu, zvērināts tiesu izpildītājs saskaņā ar Civilprocesa likuma noteikumiem iesniedz pieteikumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda rajona (pilsētas) tiesā un lūdz nostiprināt īpašuma tiesības zemesgrāmatā uz ieguvēja vārda. Ja nekustamais īpašums ir īpaši aizsargājama dabas teritorija vai meža zeme, zvērināts tiesu izpildītājs pirms pieteikuma par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda iesniegšanas tiesā attiecīgi Dabas aizsardzības pārvaldei vai valsts akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži" nosūta aicinājumu izmantot pirmtiesības uz nekustamo īpašumu par izsolē nosolīto augstāko cenu. Dabas aizsardzības pārvalde vai valsts akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" īsteno pirmtiesības šo noteikumu 40. punktā paredzētajā kārtībā."

21. Izteikt 34. punktu šādā redakcijā:

"34. Lai apstiprinātu nekustamā īpašuma izsoles aktu, aktu par nekustamā īpašuma nodošanu valsts akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži" vai Dabas aizsardzības pārvaldei (šo noteikumu 41. punkts), kā arī aktu par to, ka nekustamo īpašumu patur pēdējais pārsolītais solītājs vai kreditors, zvērināts tiesu izpildītājs saskaņā ar Civilprocesa likuma noteikumiem iesniedz pieteikumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda rajona (pilsētas) tiesā un lūdz nostiprināt īpašuma tiesības zemesgrāmatā uz ieguvēja vārda."

22. Izteikt 39. punktu šādā redakcijā:

"39. Pēc tam, kad pēdējais pārsolītais solītājs viena mēneša laikā iemaksājis zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā visu summu, ko viņš nosolījis, un Civilprocesa likumā noteiktās nodevas, zvērināts tiesu izpildītājs saskaņā ar Civilprocesa likuma noteikumiem iesniedz pieteikumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda rajona (pilsētas) tiesā un lūdz nostiprināt īpašuma tiesības zemesgrāmatā uz ieguvēja vārda. Ja nekustamais īpašums ir īpaši aizsargājama dabas teritorija vai meža zeme, zvērināts tiesu izpildītājs pirms pieteikuma par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda iesniegšanas tiesā attiecīgi Dabas aizsardzības pārvaldei vai valsts akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži" nosūta aicinājumu izmantot pirmtiesības uz nekustamo īpašumu par pēdējā pārsolītā solītāja izsolē nosolīto cenu. Dabas aizsardzības pārvalde vai valsts akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" īsteno pirmtiesības šo noteikumu 40. punktā paredzētajā kārtībā."

23. Izteikt 41.1. apakšpunktu šādā redakcijā:

"41.1. sastāda aktu par nekustamā īpašuma nodošanu Dabas aizsardzības pārvaldei vai valsts akciju sabiedrībai "Latvijas valsts meži" un šo noteikumu 34. punktā paredzētajā kārtībā iesniedz to apstiprināšanai rajona (pilsētas) tiesā;".

24. Izteikt 44. punktu šādā redakcijā:

"44. Kreditors, kas patur nekustamo īpašumu sev, sedz šo noteikumu 120.1., 120.2. un 120.2.1 apakšpunktā noteiktos izdevumus. Kreditoram atļauts ieskaitīt summā, kas no viņa pienākas, savu kreditora pretenziju tās atzītajā apmērā. Ja ar ieņemto summu nepietiek visu prasījumu apmierināšanai, kreditors var ieskaitīt pirkuma cenā savus prasījumus tikai tās summas apmērā, kāda viņam saskaņā ar aprēķinu pienākas pēc tam, kad segti tie prasījumi, kuriem salīdzinājumā ar viņa prasījumu ir priekšrocība."

25. Izteikt 49. punktu šādā redakcijā:

"49. Ja pirmā vai otrā izsole atzīta par nenotikušu un šajos noteikumos noteiktajā kārtībā zvērinātam tiesu izpildītājam nav iesniegts lūgums rīkot attiecīgi otro vai trešo izsoli, un zvērināts tiesu izpildītājs secina, ka arī nākamās kārtas izsolē nekustamo īpašumu varētu būt neiespējami pārdot vai pārdošanas izmaksas varētu pārsniegt no pārdošanas iegūto naudas summu, zvērināts tiesu izpildītājs izbeidz lietu par bezmantinieku mantu un paziņo par to šo noteikumu 14. punktā minētajai institūcijai."

26. Izteikt 51.1 punktu šādā redakcijā:

"51.1 Ja akta izrakstā norādītie bezmantinieku mantā ietilpstošie naudas līdzekļi atrodas pie trešās personas, zvērināts tiesu izpildītājs dod šai personai rīkojumu naudas līdzekļus pārskaitīt zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā. Ja par vienīgo bezmantinieku mantu atzīti naudas līdzekļi, kuru apmērs ir mazāks par zvērināta tiesu izpildītāja amata atlīdzību un citiem paredzamajiem ar lietas vešanu saistītajiem izdevumiem, zvērināts tiesu izpildītājs lietu neieved, bet akta izrakstu nosūta Valsts ieņēmumu dienestam."

27. Izteikt 52.2 punktu šādā redakcijā:

"52.2 Ja manta nav atrodama vai tā ir nederīga atsavināšanai, zvērināts tiesu izpildītājs sastāda par to aktu un nosūta aktu kreditoram un Valsts ieņēmumu dienestam, norādot, ka šo aktu var pārsūdzēt Civilprocesa likuma 632. pantā noteiktajā kārtībā. Pēc tam, kad izbeidzies zvērināta tiesu izpildītāja sastādītā akta pārsūdzēšanas termiņš, bet, ja tas pārsūdzēts, – pēc tā tiesas nolēmuma stāšanās likumīgā spēkā, ar kuru akts nav atcelts, zvērināts tiesu izpildītājs izbeidz lietu par bezmantinieku mantu un paziņo par to Valsts ieņēmumu dienestam."

28. Izteikt 53. punktu šādā redakcijā:

"53. Ja akta izrakstā norādītas lietas, kuras ātri bojājas (piemēram, pārtikas produkti), bet kuras to realizācijas termiņā būtu iespējams pārdot, zvērināts tiesu izpildītājs var pieņemt lēmumu par šo lietu pārdošanu konkrētai personai (pircējam) bez izsoles. Zvērināta tiesu izpildītāja lēmumu nosūta kreditoriem, kuri to var pārsūdzēt Civilprocesa likuma 632. pantā noteiktajā kārtībā. Lēmuma pārsūdzēšana neaptur mantas pārdošanu. Cena, par kādu atļauts pārdot lietas, kas ātri bojājas (pirkuma cena), nedrīkst būt zemāka par zvērināta tiesu izpildītāja noteikto piespiedu pārdošanas vērtību, bet, ja pieaicināts eksperts, – par eksperta noteikto piespiedu pārdošanas vērtību. Šādos gadījumos kreditori nevar lūgt atkārtotu novērtēšanu. Zvērināts tiesu izpildītājs paziņo pircējam termiņu, kādā pirkuma cena ieskaitāma zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā. Minētais termiņš nevar būt ilgāks par septiņām dienām. Pēc tam, kad pirkuma cena pilnā apmērā saņemta depozīta kontā, zvērināts tiesu izpildītājs lietas nodod pircējam, sastādot par to aktu."

29. Izteikt 55. punktu šādā redakcijā:

"55. Drošības naudas apmēru veido zvērināta tiesu izpildītāja amata atlīdzība (izņemot amata atlīdzību kreditora pretenziju pamatotības izvērtēšanai lietā par bezmantinieku mantu) un ar kustamās mantas apķīlāšanu un izsoles rīkošanu saistītie izdevumi, ko nosaka saskaņā ar noteikumiem par izpildu darbību veikšanai nepieciešamo izdevumu apmēru un to maksāšanas kārtību. Ja bezmantinieku mantas pārņemšanas un pārdošanas administrēšanas procesa ietvaros tajā pašā lietā zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā jau iemaksāta drošības nauda, zvērināts tiesu izpildītājs, nosakot drošības naudas apmēru, tajā atkārtoti neiekļauj amata atlīdzību. Procesa laikā kreditors pēc zvērināta tiesu izpildītāja norādījuma iemaksā papildu summu nepieciešamo izdevumu segšanai. Zvērināts tiesu izpildītājs var pārtraukt kustamās mantas atsavināšanu, izbeigt lietu par bezmantinieku mantu un paziņot par to Valsts ieņēmumu dienestam, ja kreditors zvērināta tiesu izpildītāja noteiktajā termiņā neiemaksā papildu summu nepieciešamo izdevumu segšanai."

30. Izteikt 57. punktu šādā redakcijā:

"57. Ja neviens no kreditoriem nav lūdzis rīkot izsoli vai noteiktajā termiņā nav iemaksājis drošības naudu un zvērināts tiesu izpildītājs secina, ka kustamo mantu varētu būt neiespējami pārdot vai pārdošanas izmaksas varētu pārsniegt no pārdošanas iegūstamo naudas summu, zvērināts tiesu izpildītājs piedāvā kreditoriem, kuru pretenzijas šajos noteikumos noteiktajā kārtībā ir atzītas, paturēt mantu sev par zvērināta tiesu izpildītāja mantai noteikto vērtību. Kreditors, kas patur mantu sev, sedz šo noteikumu 120.1., 120.2. un 120.2.1 apakšpunktā minētos izdevumus. Kreditoram atļauts ieskaitīt summā, kas no viņa pienākas, savu kreditora pretenziju tās atzītajā apmērā. Ja ar ieņemto summu nepietiek visu prasījumu apmierināšanai, kreditors var ieskaitīt pirkuma cenā savus prasījumus tikai tās summas apmērā, kāda viņam saskaņā ar aprēķinu pienākas pēc tam, kad segti tie prasījumi, kuriem salīdzinājumā ar viņa prasījumu ir priekšrocība."

31. Izteikt 59. punktu šādā redakcijā:

"59. Zvērināts tiesu izpildītājs izbeidz lietu par bezmantinieku mantu un paziņo par to Valsts ieņēmumu dienestam:
59.1. ja neviens no kreditoriem šo noteikumu 57. punktā minētajā gadījumā vai pēc otrās izsoles, kas atzīta par nenotikušu, pamatojoties uz šo noteikumu 87.1. vai 87.2. apakšpunktu, nepiesakās paturēt mantu sev;
59.2. ja šo noteikumu 58. vai 93. punktā paredzētajā kārtībā vairāki kreditori vēlas paturēt kustamo mantu sev, bet neviens no tiem neiemaksā zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā pirkuma nodrošinājuma summu 10 procentu apmērā no mantai noteiktās vērtības, neviens no tiem neierodas uz izsoli vai šajos noteikumos paredzētajā kārtībā nesamaksā nosolīto summu."

32. Izteikt 60. punktu šādā redakcijā:

"60. Kustamo mantu zvērināts tiesu izpildītājs apķīlā atbilstoši Civilprocesa likumā noteiktajai kārtībai, ja šajos noteikumos nav noteikts citādi. Pie kustamās mantas apķīlāšanas policijas vai pašvaldības pārstāvjus nepieaicina."

33. Svītrot 61. punktu.

34. Svītrot 61.1 punktu.

35. Izteikt 62.5. apakšpunktu šādā redakcijā:

"62.5. katra aprakstītā priekšmeta nosaukumu, tā īpašās pazīmes (Civilprocesa likuma 576. pants), katra priekšmeta novērtējumu atsevišķi un visu priekšmetu kopējo vērtību;".

36. Izteikt 62.6. apakšpunktu šādā redakcijā:

"62.6. tās fiziskās personas vārdu, uzvārdu, personas kodu, deklarēto dzīvesvietu un deklarācijā norādīto papildu adresi, bet, ja tādas nav, – dzīvesvietu, kurai aprakstītā manta nodota glabāšanā, vai tās juridiskās personas nosaukumu, reģistrācijas numuru, juridisko adresi un šīs juridiskās personas pārstāvja vārdu, uzvārdu, personas kodu un deklarēto dzīvesvietu, deklarācijā norādīto papildu adresi, bet, ja tādas nav, – dzīvesvietu, kurai aprakstītā manta nodota glabāšanā;".

37. Izteikt 62.7. apakšpunktu šādā redakcijā:

"62.7. to, ka kreditoriem izskaidrota zvērināta tiesu izpildītāja rīcības pārsūdzēšanas kārtība un termiņš;".

38. Izteikt 64. punktu šādā redakcijā:

"64. Pēc kustamās mantas aprakstes zvērināts tiesu izpildītājs nekavējoties nodrošina tās glabāšanu, ieceļot mantas glabātāju. Kustamo mantu zvērināts tiesu izpildītājs nodod glabāšanā fiziskajai personai pret parakstu. Civilprocesa likumā noteiktajos gadījumos kustamo mantu var nodot glabāšanā arī juridiskajai personai pret tās pārstāvja parakstu."

39. Svītrot 65. punktu.

40. Izteikt 67. punktu šādā redakcijā:

"67. Kustamo mantu, ievērojot tās nolietojuma pakāpi, novērtē zvērināts tiesu izpildītājs, nosakot mantas piespiedu pārdošanas vērtību pēc šai apvidū esošajām cenām. Ja lietas vai tās īpašību dēļ novērtējuma veikšanai nepieciešamas speciālas zināšanas zinātnē vai mākslā vai novērtējami dārgakmeņi, dārgmetāli un to izstrādājumi, zvērināts tiesu izpildītājs lietu piespiedu pārdošanas vērtības noteikšanai pieaicina ekspertu. Zvērināts tiesu izpildītājs lietu piespiedu pārdošanas vērtības noteikšanai var pieaicināt ekspertu arī citos gadījumos. Ja nav iespējams ekspertu pieaicināt mantas aprakstes dienā, tiesu izpildītājs mantas aprakstes aktā norāda paša noteikto mantas vērtību, kas pēc tam tiek aizvietota ar eksperta novērtējumu."

41. Izteikt 68. punktu šādā redakcijā:

"68. Ja mantas novērtēšanai pieaicināts eksperts, zvērināts tiesu izpildītājs kreditoram paziņo eksperta noteikto kustamās mantas novērtējumu."

42. Svītrot 71. punktu.

43. Izteikt 72. punktu šādā redakcijā:

"72. Zvērināts tiesu izpildītājs aprakstīto mantu pārdod Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā, ja šajos noteikumos nav noteikts citādi."

44. Svītrot 73. punktu.

45. Svītrot 74. punktu.

46. Izteikt 75. punktu šādā redakcijā:

"75. Ja bezmantinieku mantā ietilpst krājobligācijas, kuras reģistrētas Nasdaq CSD, zvērināts tiesu izpildītājs atbilstoši normatīvajiem aktiem par valsts vērtspapīru izlaišanu vēršas Nasdaq CSD. Nasdaq CSD reģistrēto krājobligāciju dzēšana un naudas līdzekļu izmaksa notiek saskaņā ar normatīvajiem aktiem par valsts vērtspapīru izlaišanu."

47. Izteikt 84. punktu šādā redakcijā:

"84. Persona, kura nosolījusi pārdodamo priekšmetu, 14 dienu laikā pēc izsoles samaksā pilnu nosolīto summu. Nosolītājam atļauts ieskaitīt summā, kas no viņa pienākas, savu kreditora pretenziju tās atzītajā apmērā. Ja ar ieņemto summu nepietiek visu prasījumu apmierināšanai, kreditors var ieskaitīt pirkuma cenā savus prasījumus tikai tās summas apmērā, kāda viņam saskaņā ar aprēķinu pienākas pēc tam, kad segti tie prasījumi, kuriem salīdzinājumā ar viņa prasījumu ir priekšrocība."

48. Izteikt 91. punktu šādā redakcijā:

"91. Kreditors, kurš patur mantu sev un kurš nav lūdzis kustamās mantas novērtēšanu un izsoles rīkošanu, sedz šo noteikumu 120.1., 120.2 un 120.2.1 apakšpunktā noteiktos izdevumus. Kreditoram atļauts ieskaitīt summā, kas no viņa pienākas, savu kreditora pretenziju tās atzītajā apmērā. Ja ar ieņemto summu nepietiek visu prasījumu apmierināšanai, kreditors var ieskaitīt pirkuma cenā savus prasījumus tikai tās summas apmērā, kāda viņam saskaņā ar aprēķinu pienākas pēc tam, kad segti tie prasījumi, kuriem salīdzinājumā ar viņa prasījumu ir priekšrocība."

49. Izteikt 99. punktu šādā redakcijā:

"99. Ja kreditori šajos noteikumos noteiktajā kārtībā nelūdz rīkot otro izsoli vai zvērināta tiesu izpildītāja noteiktajā termiņā neiemaksā depozīta kontā drošības naudu un zvērināts tiesu izpildītājs secina, ka kustamo mantu varētu būt neiespējami pārdot vai pārdošanas izmaksas varētu pārsniegt no pārdošanas iegūstamo naudas summu, zvērināts tiesu izpildītājs izbeidz lietu par bezmantinieku mantu un paziņo par to Valsts ieņēmumu dienestam."

50. Izteikt 101.1 punktu šādā redakcijā:

"101.1 Šo noteikumu 55., 59. un 99. punktā paredzētajā gadījumā zvērināts tiesu izpildītājs Valsts ieņēmumu dienestam nodod aktu."

51. Izteikt 102. punktu šādā redakcijā:

"102. Pēc lietas ievešanas zvērināts tiesu izpildītājs komercreģistra iestādei un attiecīgajai komercsabiedrībai uz tās juridisko adresi paziņo par pamatkapitāla daļu (akciju) atzīšanu par bezmantinieku mantu. Ja komercsabiedrībā ir bijis tikai viens dalībnieks (akcionārs), kura daļas (akcijas) ir atzītas par bezmantinieku mantu un kurš bijis vienīgais komercsabiedrības valdes loceklis, informāciju komercsabiedrībai nesūta."

52. Izteikt 104. punktu šādā redakcijā:

"104. Drošības naudas apmēru veido zvērināta tiesu izpildītāja amata atlīdzība (izņemot amata atlīdzību kreditora pretenziju pamatotības izvērtēšanai lietā par bezmantinieku mantu) un ar pamatkapitāla daļu (akciju) izsoles rīkošanu saistītie izdevumi, ko nosaka saskaņā ar noteikumiem par izpildu darbību veikšanai nepieciešamo izdevumu apmēru un to maksāšanas kārtību. Ja bezmantinieku mantas pārņemšanas un pārdošanas administrēšanas procesa ietvaros tajā pašā lietā zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā jau iemaksāta drošības nauda, zvērināts tiesu izpildītājs, nosakot drošības naudas apmēru, tajā atkārtoti neiekļauj amata atlīdzību. Procesa laikā kreditors pēc zvērināta tiesu izpildītāja norādījuma iemaksā papildus nepieciešamos izdevumus. Zvērināts tiesu izpildītājs var izbeigt lietu par bezmantinieku mantu un nosūtīt komercreģistra iestādei un attiecīgajai komercsabiedrībai paziņojumu par to, ka pamatkapitāla daļas (akcijas) pāriet komercsabiedrībai, ja kreditors zvērināta tiesu izpildītāja noteiktajā termiņā neiemaksā papildus nepieciešamos izdevumus."

53. Izteikt 105. punktu šādā redakcijā:

"105. Ja neviens no kreditoriem nav lūdzis rīkot izsoli vai noteiktajā termiņā nav iemaksājis drošības naudu un zvērināts tiesu izpildītājs secina, ka pamatkapitāla daļas (akcijas) varētu būt neiespējami pārdot vai pārdošanas izmaksas varētu pārsniegt no pārdošanas iegūstamo naudas summu, zvērināts tiesu izpildītājs nosūta komercreģistra iestādei un attiecīgajai komercsabiedrībai paziņojumu par to, ka pamatkapitāla daļas (akcijas) pāriet komercsabiedrībai, un izbeidz lietu par bezmantinieku mantu. Ja komercsabiedrībā ir bijis tikai viens dalībnieks (akcionārs), kura daļas (akcijas) ir atzītas par bezmantinieku mantu un kurš bijis vienīgais komercsabiedrības valdes loceklis, informāciju komercsabiedrībai nesūta."

54. Izteikt 114. punktu šādā redakcijā:

"114. Kreditoriem ir tiesības 14 dienu laikā pēc zvērināta tiesu izpildītāja uzaicinājuma nosūtīšanas rakstiski paziņot tiesu izpildītājam par pamatkapitāla daļu (akciju) paturēšanu sev par rīkotās izsoles sākumcenu. Kreditors, kas patur pamatkapitāla daļas (akcijas) sev un nav lūdzis izsoles rīkošanu, sedz šo noteikumu 120.1., 120.2. un 120.2.1 apakšpunktā noteiktos izdevumus. Kreditoram atļauts ieskaitīt summā, kas no viņa pienākas, savu kreditora pretenziju tās atzītajā apmērā. Ja ar ieņemto summu nepietiek visu prasījumu apmierināšanai, kreditors var ieskaitīt pirkuma cenā savus prasījumus tikai tās summas apmērā, kāda viņam saskaņā ar aprēķinu pienākas pēc tam, kad segti tie prasījumi, kuriem salīdzinājumā ar viņa prasījumu ir priekšrocība."

55. Izteikt 117. punktu šādā redakcijā:

"117. Ja kreditori šajos noteikumos noteiktajā kārtībā nelūdz rīkot otro izsoli vai zvērināta tiesu izpildītāja noteiktajā termiņā neiemaksā depozīta kontā drošības naudu otrās izsoles rīkošanai, vai nevēlas pamatkapitāla daļas (akcijas) paturēt par izsoles sākumcenu, zvērināts tiesu izpildītājs nosūta komercreģistra iestādei un attiecīgajai komercsabiedrībai paziņojumu par to, ka pamatkapitāla daļas (akcijas) pāriet komercsabiedrībai, un izbeidz lietu par bezmantinieku mantu. Ja komercsabiedrībā ir bijis tikai viens dalībnieks (akcionārs), kura daļas (akcijas) ir atzītas par bezmantinieku mantu un kurš bijis vienīgais komercsabiedrības valdes loceklis, informāciju komercsabiedrībai nesūta."

56. Izteikt 120.2.1 apakšpunktu šādā redakcijā:

"120.2.1 izdevumi, kuri radušies kreditoram vai citai aktā norādītajai ieinteresētajai personai saistībā ar zvērinātam notāram iesniegto iesniegumu par mantojuma atklāšanās izsludināšanu un kurus apliecina zvērināta notāra izrakstīta kvīts vai rēķins, kas iesniegta zvērinātam tiesu izpildītājam, kā arī izdevumi, ko kreditors, kura pretenzija pilnā apmērā vai daļēji atzīta, iemaksājis zvērinātam tiesu izpildītājam saistībā ar viņa pretenzijas pamatotības vērtēšanu;".

57. Izteikt 120.3. apakšpunktu šādā redakcijā:

"120.3. kreditoru prasījumi to atzītajā apmērā."

58. Izteikt 129. punktu šādā redakcijā:

"129. Ja viena bezmantinieku mantas pārņemšanas un pārdošanas administrēšanas procesa ietvaros viens vai vairāki kreditori iemaksājuši drošības naudu, tā viņiem tiek atmaksāta no gūtajiem ienākumiem. Izdevumus, to skaitā zvērināta tiesu izpildītāja amata atlīdzību, par kreditora pretenzijas pamatotības izvērtēšanu atlīdzina tiem kreditoriem, kuru pretenzijas daļējā vai pilnā apmērā atzītas."

59. Izteikt 131. punktu šādā redakcijā:

"131. Ja lietā par bezmantinieku mantu pēc naudas līdzekļu sadales šajos noteikumos noteiktajā kārtībā paliek nesadalīti ienākumi no bezmantinieku mantas atsavināšanas vai bezmantinieku mantā ietilpstoši naudas līdzekļi, zvērināts tiesu izpildītājs tos ieskaita valsts pamatbudžeta ieņēmumu kontā Valsts kasē."

60. Izteikt 137. punktu šādā redakcijā:

"137. Šo noteikumu 6.1, 6.2, 6.3, 32.1 un 120.1 punktu par rīcību ar bezmantinieku mantā ietilpstošu nekustamo īpašumu, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā un kuram Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā mantojuma masas atstājējs reģistrēts ar statusu "īpašnieks" vai "tiesiskais valdītājs", piemēro visām zvērināta tiesu izpildītāja lietvedībā esošajām un vēl nepabeigtajām lietām par bezmantinieku mantu, ja pēc bezmantinieku mantas realizācijas un gūto ienākumu sadales lietā tās pabeigšanas brīdī visu kreditoru pretenzijas nav segtas vai tās nav segtas pilnībā un akts vai tiesas spriedums par mantas atzīšanu par bezmantinieku mantu taisīts līdz 2022. gada 1. janvārim. Rīcībai ar bezmantinieku mantā ietilpstošu nekustamo īpašumu, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā un kuram Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā mantojuma masas atstājējs reģistrēts ar statusu "īpašnieks" vai "tiesiskais valdītājs", zvērināts tiesu izpildītājs ieved lietu par bezmantinieku mantu arī pēc Valsts ieņēmumu dienesta iesniegta lūguma atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošajai informācijai par lietām par bezmantinieku mantu, kurās pabeigšanas brīdī visu kreditoru pretenzijas nav segtas vai tās nav segtas pilnībā un akts vai tiesas spriedums par mantas atzīšanu par bezmantinieku mantu taisīts līdz 2022. gada 1. janvārim."

Ministru prezidente E. Siliņa

Tieslietu ministre I. Lībiņa-Egnere

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!