• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 1995. gada 27. jūnija noteikumi Nr. 178 "Noteikumi par beznodokļu tirdzniecības veikaliem". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 6.07.1995., Nr. 102 https://www.vestnesis.lv/ta/id/35735-noteikumi-par-beznodoklu-tirdzniecibas-veikaliem

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 180

Grozījums Ministru kabineta 1994.gada 4.janvāra noteikumos nr.5 "Par ministriju iekārtu"

Vēl šajā numurā

06.07.1995., Nr. 102

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 178

Pieņemts: 27.06.1995.

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Ministru kabineta noteikumi nr. 178

(prot. nr.35, 7.§) Rīgā 1995.gada 27.jūnijā

Noteikumi par beznodokļu tirdzniecības veikaliem

Izdoti saskaņā ar likuma “Par pievienotās vērtības nodokli” 7.pantu
un likuma “Par uzņēmējdarbību” 32.pantu

I. Noteikumos lietotie termini

Beznodokļu tirdzniecības veikals — muitas iestādes atzīta vieta, kuras teritorijā muitas kontrolē tiek realizētas preces fiziskām personām.

Beznodokļu tirdzniecības veikala īpašnieks (valdītājs) — juridiska persona, kura noteiktā kārtībā ir saņēmusi speciālu atļauju (licenci) turēt beznodokļu tirdzniecības veikalu un kuras īpašumā (valdījumā) vai nomā atrodas beznodokļu tirdzniecības veikala telpas.

Muitas kontrole beznodokļu tirdzniecības veikalā — pasākumi, kuru mērķis ir nodrošināt, lai beznodokļu tirdzniecības veikala īpašnieks (valdītājs) ievērotu likumos un citos spēkā esošajos normatīvajos aktos izvirzītās prasības.

Preču tirdzniecība beznodokļu tirdzniecības veikalā — preču tirdzniecība lidostu un ostu muitas kontroles zonās, neapliekot preces ar nodokļiem.

II. Vispārīgie jautājumi

1. Šie noteikumi regulē beznodokļu tirdzniecības veikalu (tālāk tekstā — “veikali”) atvēršanas, darbības un slēgšanas kārtību, kā arī attiecības starp veikala īpašnieku vai valdītāju (tālāk tekstā — “veikala īpašnieks”) un Valsts ieņēmumu dienestu.

2. Veikalā var būt novietotas tirdzniecībai muitas kontrolē preces, kuru ievešana Latvijas Republikas muitas teritorijā un izvešana no tās nav aizliegta.

3. Preces, kuras tiek novietotas veikalā muitas kontrolē, tiek pārdotas veikalā.

4. Preces, kuras tiek pārdotas veikalā, netiek apliktas ar pievienotās vērtības nodokli, akcīzes nodokli un muitas nodokli.

5. Veikala teritorija ir Latvijas Republikas muitas vienotās teritorijas sastāvdaļa, kas saskaņā ar Latvijas Republikas muitas kodeksu ir uzskatāma par muitas kontroles zonu.

6. Veikali var tikt izveidoti tikai tajās lidostās un jūras ostās, kuras ar valdības lēmumu ir noteiktas par Latvijas Republikas robežpunktiem.

7. Veikali var atrasties tikai lidostu vai jūras ostu tranzītzonās vai muitas kontroles zonās aiz muitas kontroles, robežkontroles un drošības kontroles punktu atrašanās vietām.

8. Preču glabāšanas laiks veikalā nedrīkst pārsniegt vienu gadu. Preces, kuras gada laikā nav pārdotas, ir jāizved ārpus Latvijas Republikas muitas teritorijas vai muitas kontrolē jāiznīcina, vai jāizved brīvam apgrozījumam iekšzemē (samaksājot nepieciešamos nodokļus un nodevas), vai jāpagarina to glabāšanas laiks.

Preces, kurām ir noteikts realizācijas termiņš (alus, limonāde, konditorejas izstrādājumi un citas preces), ir jāizved ārpus Latvijas Republikas muitas teritorijas pirms realizācijas termiņa izbeigšanās.

9. Par veikala īpašnieku var būt tikai Uzņēmumu reģistrā reģistrēts uzņēmums (uzņēmējsabiedrība), kas saņēmis attiecīgu Valsts ieņēmumu dienesta licenci.

10. Iegādāties preces veikalā ir tiesības tām fiziskajām personām, kuras izbrauc no Latvijas Republikas un nopirktās preces izved ārpus tās teritorijas.

11. Veikala īpašnieks likumos noteiktajā kārtībā ir atbildīgs par muitas režīma ievērošanu veikalā.

III. Veikala atvēršana

12. Veikala turēšanai tiek izsniegta noteikta parauga (1.pielikums) speciālā atļauja (licence). Lēmumu par speciālās atļaujas (licences) turēt beznodokļu tirdzniecības veikalu (tālāk tekstā — “licence”) izsniegšanu pieņem Valsts ieņēmumu dienesta izveidota komisija. Licences tiek izsniegtas konkursa kārtībā.

13. Licencē jānorāda:

13.1. licences izsniegšanas datums;

13.2. tās muitas iestādes nosaukums, kura kontrolēs attiecīgo veikalu;

13.3. veikala īpašnieka (šo noteikumu 9.punkta izpratnē) reģistrācijas apliecības numurs un tās izdošanas datums;

13.4. veikala adrese un platība.

14. Licence tiek apstiprināta ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas departamenta atbildīgās amatpersonas parakstu un Valsts ieņēmumu dienesta Muitas departamenta zīmogu.

15. Pieteikums licences saņemšanai jāiesniedz rakstiski, un tam jāpievieno šādi dokumenti:

15.1. notariāli apliecināti uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) statūtu un reģistrācijas apliecības noraksti;

15.2. dokumenti, kas apliecina veikala telpu īpašuma, nomas vai iespējamās nomas tiesības;

15.3. veikala telpu plāni un rasējumi;

15.4. uzziņa par uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) — nodokļu maksātāja — reģistrēšanu Valsts ieņēmumu dienestā;

15.5. veikala personāla saraksts;

15.6. citi dokumenti (pēc licences izdevēja ieskatiem), ja tie nepieciešami šo noteikumu izpildei.

16. Iesniedzamo dokumentu norakstus (izņemot šo noteikumu 15.1.apakšpunktā minēto dokumentu norakstus) apliecina pieteikuma iesniedzēja uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vadītājs.

17. Pieteikums licences saņemšanai izskatāms 30 dienu laikā no tā iesniegšanas dienas.

18. Par licences izsniegšanu ir jāsamaksā valsts nodeva valsts pamatbudžetā 1500 latu apmērā.

19. Licence stājas spēkā ar tās izsniegšanas dienu vai termiņā, kurš norādīts licencē.

20. Licence tiek izsniegta uz laiku līdz pieciem gadiem. Saņemot licenci, jāuzrāda maksājuma dokuments, kas apliecina valsts nodevas samaksu.

21. Pieteikumi un tiem pievienotie dokumenti, kā arī izsniegto licenču noraksti tiek glabāti Valsts ieņēmumu dienestā.

22. Šo noteikumu 12.punktā minētajai komisijai ir tiesības anulēt licenci šādos gadījumos:

22.1. triju mēnešu laikā pēc licences piešķiršanas pieteikuma iesniedzējs neierodas pēc licences;

22.2. sešu mēnešu laikā pēc licences saņemšanas veikals nav uzsācis darbību;

22.3. pēc licences izsniegšanas tiek konstatēts, ka pieteikuma iesniedzējs, lai iegūtu licenci, ir sniedzis nepatiesas ziņas;

22.4. tiek konstatēts, ka veikala īpašnieks veikala saimnieciskajā darbībā nav ievērojis likumus, Ministru kabineta noteikumus un muitas noteikumus vai ir iesaistījies prettiesiskos darījumos, kas saistīti ar kontrabandu vai citiem muitas noteikumu pārkāpumiem;

22.5. veikala īpašnieks traucē Valsts ieņēmumu dienesta ierēdņiem iepazīties ar veikala dokumentāciju vai veikalu;

22.6. veikalā nav ievērotas sanitārās, veterinārās vai fitosanitārās prasības;

22.7. nav pagarināts veikala telpu nomas līgums;

22.8. veikala īpašnieks nav veicis nepieciešamos maksājumus budžetā.

23. Pēc anulēšanas licence netiek atjaunota un valsts nodeva netiek atmaksāta.

24. Licenci var anulēt arī pēc veikala īpašnieka rakstiska iesnieguma par veikala slēgšanu. Ja veikala īpašnieks vēlas licenci atjaunot, tā var tikt atjaunota atbilstīgi šiem noteikumiem, taču valsts nodeva jāsamaksā vēlreiz.

25. Veikala īpašniekam 60 dienu laikā no licences anulēšanas dienas jānokārto visas saistības ar veikalā esošo preču vai citu priekšmetu (ja tādi ir) valdītājiem un Valsts ieņēmumu dienestu.

IV. Veikala iekārtojums

26. Veikala īpašniekam ir jāiekārto šādas veikala telpas:

26.1. tirdzniecības zāle (tirdzniecības zāles);

26.2. palīgtelpas;

26.3. noliktavas.

27. Veikala tirdzniecības zāļu, palīgtelpu un noliktavu platībai ir jābūt pietiekamai, lai nodrošinātu veikala darbību un šo noteikumu izpildi. Minēto telpu iekārtojumam ir jābūt tādam, lai nebūtu iespējams preces saņemt vai izsniegt bez muitas kontroles, lai būtu nodrošināta preču neaizskaramība un minētajās telpās nevarētu iekļūt nepiederošas personas.

28. Veikala telpām ir jāatbilst likumos noteiktajām tehniskajām, sanitārajām, ugunsdrošības un citām prasībām.

29. Veikala tirdzniecības zāļu izvietojumam ir jābūt tādam, lai tajās nevarētu iekļūt personas, kuras iebrauc Latvijas Republikā. Tranzīta pasažieriem tiek nodrošināta iespēja veikalā iegādāties preces.

30. Pēc muitas iestādes pieprasījuma veikala īpašnieks nodrošina nepieciešamos darba apstākļus muitas iestādes darbinieku darba pienākumu veikšanai.

V. Preču novietošana veikalā

31. Veikala vajadzībām saņemto preču muitas kontrole tiek veikta veikala noliktavā.

32. Preces veikala noliktavā drīkst novietot tikai muitas pārstāvja klātbūtnē.

33. Veikalā nedrīkst novietot:

33.1. preces, kuru ievešana vai izvešana no Latvijas Republikas ir aizliegta;

33.2. preces, kuru realizācija Latvijas Republikas teritorijā ir aizliegta;

33.3. preces, kuras ir pakļautas citu valsts iestāžu kontrolei (ja nav saņemta attiecīgo iestāžu atļauja);

33.4. preces, kuras sver vairāk par 20 kilogramiem vai kuru izmēru summa (garums, platums, augstums) pārsniedz 200 centimetru.

34. Preces, kuras novieto veikalā muitas kontrolē, ir jādeklarē, aizpildot muitas kravas deklarāciju saskaņā ar šo noteikumu 2.pielikumu.

35. Kopā ar muitas kravas deklarāciju muitas iestādē jāiesniedz šādi dokumenti:

35.1. ievesto preču kravas pavaddokumenti (konosamenti, specifikācijas, rēķini—faktūras);

35.2. citi muitas kontroles veikšanai nepieciešamie dokumenti (sertifikāti, licences, līgumi, reģistrācijas apliecības un citi dokumenti).

36. Novietojot veikalā no ārvalstīm ievestās augu un dzīvnieku izcelsmes preces, valsts sanitārajām un veterinārajām iestādēm ir jāveic fitosanitārā un veterinārā kontrole (ja tāda nav veikta uz Latvijas Republikas robežas, ievedot minētās preces).

37. Ja veikalā ievedamajām precēm saskaņā ar likumiem vai Ministru kabineta noteikumiem ir nepieciešami sertifikāti vai speciālas atļaujas (licences) to ievešanai Latvijas Republikas muitas teritorijā, tad šie dokumenti muitas iestādē ir jāiesniedz.

38. Veikala tirdzniecības zālēs, palīgtelpās un noliktavās nav pieļaujama tādu preču glabāšana vai pārdošana, kas nav deklarētas veikalā muitas kontrolē.

39. Veikalā no iekšzemes ievestās preces tiek pielīdzinātas eksporta precēm.

Veikalā no citas muitas noliktavas vai citas muitas kontroles zonas ievestās preces tiek pielīdzinātas tranzītprecēm.

VI. Preču pārdošana veikalā

40. Veikalā preces tiek pārdotas tikai tām fiziskajām personām, kuras izbrauc no Latvijas Republikas teritorijas (pēc braukšanas dokumentu (iekāpšanas talona) uzrādīšanas). Preču pārdošana juridiskām personām ir aizliegta.

41. Veikalā maksājumi par precēm veicami latos (skaidrā naudā vai izmantojot kredītkartes).

42. Preču pārdošana vairumtirdzniecībā (vairāk par desmit viena nosaukuma preču vienībām) veikalā ir aizliegta.

43. Preču pārdošana pēc paraugiem, pēc iepriekšēja pasūtījuma ar piegādi mājās, ar maksājuma atlikšanu, kā arī citu līdzīgu pakalpojumu sniegšana (izņemot pirmspārdošanas sagatavošanu, iesaiņošanu, demonstrēšanu, pārsaiņošanu un analoģiskas operācijas) veikalā ir aizliegta.

44. Preču pārdošana veikala noliktavās un palīgtelpās ir aizliegta.

45. Veikala īpašniekam ir jāievēro Latvijas Republikā spēkā esošie tirdzniecības noteikumi un šie noteikumi.

46. Veikalā ir atļauts veikt darbības, kas saistītas ar veikalā muitas kontrolē esošo preču saglabāšanu, kā arī darbības, kas saistītas ar minēto preču sagatavošanu pārdošanai.

Darbības, kas saistītas ar preču saglabāšanu, tiek veiktas veikala noliktavās, bet darbības, kas saistītas ar preču sagatavošanu pārdošanai, — veikala noliktavās vai palīgtelpās.

Minētās darbības tiek veiktas muitas kontrolē.

47. Ar akcīzes nodokli apliekamajām precēm, kas tiek pārdotas veikalā, ir jābūt speciāli marķētām un iepriekš sagatavotām mazumtirdzniecībai.

Marķējuma un iesaiņojuma veidu nosaka Valsts ieņēmumu dienests.

48. No Latvijas Republikas izbraucošo fizisko personu braukšanas dokumentos (iekāpšanas talonā) par veikalā izdarītajiem pirkumiem tiek izdarīta atzīme.

Atzīmes veidu nosaka attiecīgā muitas iestāde.

49. Veikalā nopirkto preču apmaiņa tiek veikta saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem. Ja jaunā (apmainītā) prece netiek izvesta no Latvijas Republikas, tad tā tiek aplikta ar visiem likumos paredzētajiem nodokļiem (kā šīs preces importa gadījumā).

50. Ja prece tiek pārdota personai, kurai nav tiesību iegādāties to veikalā, vai ja prece citā veidā tiek atsavināta un vairs neatrodas veikalā muitas kontrolē, vai ja veikalā ir preču iztrūkums, tad veikala īpašnieks visus maksājumus par attiecīgajām precēm veic kā šo preču eksporta vai importa gadījumā.

Minētais nosacījums neattiecas uz gadījumiem, kad preces ir iznīcinātas, neatgriezeniski zaudētas avārijas vai nepārvarama spēka iedarbībā, kā arī uz pieļaujamajiem zudumiem normālas transportēšanas un glabāšanas laikā.

VII. Preču uzskaite un pārskati

51. Veikalā muitas kontrolē esošās preces obligāti ir jāuzskaita. Veikala īpašnieks (vai veikala vadītājs) un muitas iestāde preču uzskaiti veic, izmantojot attiecīgo preču muitas kravas deklarācijas, transporta pavadzīmes un rēķinus—faktūras.

52. Veikala noliktavā novietoto preču uzskaiti veikala īpašnieks (vai veikala vadītājs) veic Preču uzskaites grāmatā (3.pielikums).

Preču uzskaites grāmata tiek aizpildīta par katru kalendāra gadu.

Preču uzskaites grāmatai ir jābūt numurētai, caurauklotai un apstiprinātai ar attiecīgās muitas iestādes direktora parakstu un muitas zīmogu.

Pēc pēdējā ieraksta izdarīšanas Preču uzskaites grāmata tiek nodota attiecīgajai muitas iestādei pārbaudei. Pēc pārbaudes Preču uzskaites grāmata tiek atdota veikala īpašniekam (vai veikala vadītājam) un tā jāglabā ne mazāk kā trīs gadus. Izdarīt blakusierakstus vai labojumus pēc Preču uzskaites grāmatas pārbaudes ir kategoriski aizliegts.

Preču uzskaites grāmata ir jāaizpilda arī tādā gadījumā, ja veikalā ir citi preču uzskaites veidi (arī automatizētais preču uzskaites veids).

Preču uzskaites grāmata pēc pirmā pieprasījuma ir jāuzrāda Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonām.

53. Vienlaikus ar šo noteikumu 52.punktā minēto uzskaiti veikala īpašnieks (vai veikala vadītājs) veic realizēto preču uzskaiti. Realizēto preču uzskaites kārtība ir jāsaskaņo ar Valsts ieņēmumu dienestu.

54. Veikala īpašnieks (vai veikala vadītājs) ne retāk kā reizi mēnesī iesniedz attiecīgajai muitas iestādei pārskatu (4.pielikums) par precēm, kas ir novietotas un realizētas attiecīgajā veikalā.

Ja ir pamatots iemesls, tad muitas iestāde minēto pārskatu var pieprasīt pirms termiņa. Tādā gadījumā pārskats ir jāiesniedz septiņu dienu laikā pēc attiecīgās muitas iestādes direktora vai viņa vietnieka rakstiska iesnieguma saņemšanas.

55. Muitas iestāde ir tiesīga inventarizēt preces, kas atrodas veikala tirdzniecības zālēs, palīgtelpās un noliktavās.

VIII. Noslēguma jautājumi

56. Licenci nedrīkst nodot citai personai.

57. Ja ir notikušas izmaiņas Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtajos datos, kuri bija nepieciešami licences saņemšanai, veikala īpašniekam par tām septiņu dienu laikā jāinformē Valsts ieņēmumu dienests un muitas iestāde, kuras teritorijā atrodas attiecīgais veikals.

58. Ja veikala īpašnieks ir informējis Valsts ieņēmumu dienestu par izmaiņām, kuras atspoguļojamas licencē, tad licenci pārreģistrē un sagatavo jaunu licenci. Licences reģistrācijas numurs netiek mainīts, bet pēc katras pārreģistrācijas alfabēta secībā tam tiek pievienots viens burts.

Ministru prezidents M.Gailis
Finansu ministre I.Sāmīte

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!