Par Latvijas virsnieku konferenci
Lai izvērtētu paveikto Nacionālajos bruņotajos spēkos 1999. gadā un akcentētu turpmākos uzdevumus, 14. janvārī Ādažu mācību centrā notika ikgadējā NBS virsnieku konference.
Konferencē ar uzrunām un ziņojumiem piedalījās aizsardzības ministrs Ģirts Valdis Kristovskis, NBS komandieris ZS pulkvedis Raimonds Graube, NBS štāba priekšnieks ZS pulkvedis Gundars Ābols, Sauszemes, Gaisa un Jūras spēku komandieri un viņu deleģētie pārstāvji, Saeimas un Valsts prezidenta drošības dienesta, Militārās policijas un Baltijas bataljona (BALTBAT) komandieri, Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektors, NBS štāba departamenta priekšnieki, NBS sporta kluba priekšnieks un struktūrvienību amatpersonas.
Kā uzaicinātie viesi konferencē piedalījās Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Dzintars Kudums un Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas loceklis atvaļinātais ZS pulkvedis Juris Dalbiņš.
Konferenci atklājot, NBS komandieris ZS pulkvedis Raimonds Graube uzsvēra, ka aizvadītajā gadā ir bijis daudz sarežģītu uzdevumu, kuru risinājumi bijuši par pamatu NBS plānu izstrādei, ņemot vērā bruņoto spēku turpmāko izaugsmi. Savukārt aizsardzības ministrs atzina, ka Aizsardzības ministrijas un struktūrvienību mērķtiecīgais darbs ir stiprinājis sabiedrības uzticību Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.
Spēku veidu, atsevišķo vienību un NBS štāba departamentu ziņojumos virsnieki tika informēti par reformas rezultātā izveidotajām struktūrvienību shēmām un noteiktajām prioritātēm atbilstoši Nacionālo bruņoto spēku likumam, izstrādātajiem un pieņemtajiem ilgtermiņa un īstermiņa attīstības plāniem. NBS štābā uzsākta valsts aizsardzības operatīvā plāna izstrāde un jūras, gaisa un sauszemes robežas aizsardzības plāna precizēšana. Izstrādāts 12 gadu ilgtermiņa attīstības plāns, kas paredz Nacionālo bruņoto spēku attīstību un infrastruktūras savietojamību atbilstoši NATO noteiktajām prasībām. Turpinās virsnieku profesionālā sagatavotība NATO apmācības sistēmas ietvaros. Uzsākta koncepciju sagatavošana projektiem par jauniešu militāro apmācību civilajās mācību iestādēs. 1999. gadā piešķirtā finansējuma robežās tika nodrošināts personālsastāva apmācības process, obligātā militārā dienesta sadzīves apstākļu uzlabošana un karavīru apgāde ar materiāli tehniskajiem līdzekļiem, NBS vienību piedalīšanās starptautiskajās militārajās operācijās un mācībās. Baltijas valstu personālprogrammas uzskaites sistēmas (BALTPERS) ietvaros turpinās darbs pie NBS personāluzskaites un vadības, kā arī sakaru un informācijas sistēmas ieviešanas un attīstības.
Par vienu no svarīgākajiem darbības virzieniem tika atzīmēts darbs ar personālsastāvu un militārās karjeras izaugsmes iespējas, pamatojoties uz mācībām Baltijas aizsardzības koledžā (BALTDEFCOL), Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, NBS mācību centros, kā arī ārvalstu militārajās mācību iestādēs. Viena no aktualitātēm ir ārrindā dienošo zemessargu sociālo garantiju nodrošināšana, kas veicinātu personālsastāva motivāciju un kvalitatīvu apmācību procesu. Par vienu no būtiskākajiem 1999.gada ieguvumiem uzskatāms LINDAU klases mīnu meklētāja kuģa M–03 (NAMEJS) un helikoptera MI–8MTV saņemšana un iegāde. Pirmais šīs klases kuģis Baltijas valstīs nodrošina iespēju patstāvīgi meklēt un iznīcināt jūras akvatorijā esošās Pirmā un Otrā pasaules kara mīnas un sprādzienbīstamos priekšmetus. Savukārt Gaisa spēku helikoptera MI–8MTV izmantošanā par vienu no galvenajām prioritātēm uzskatāma dalība nelaimes gadījumos cietušo meklēšanas un glābšanas operācijās jūrā un uz sauszemes.
Nacionālo bruņoto spēku ikgadējās virsnieku konferences noslēgumā NBS komandieris ZS pulkvedis Raimonds Graube iepazīstināja personālsastāvu ar pavēles projektu par komandiera noteiktajiem uzdevumiem 2000.gadam. Kā galvenās šā gada prioritātes NBS komandieris minēja Nacionālo bruņoto spēku 2001. gada budžeta un attīstības plāna, kā arī NBS četru gadu attīstības plāna izstrādi. NBS rezervju attīstības plāna un virsnieku karjeras reglamentu izstrādi. Bruņoto spēku kaujas gatavības paaugstināšanu, pamatojoties uz personālsastāva apmācību, bruņojuma un ekipējuma nodrošināšanu, reglamentējošo dokumentu un NBS apgādes doktrīnas izstrādi. Plānu un reglamentējošo dokumentu izstrādi atbilstoši savietojamībai ar NATO pieņemtajām prasībām un standartiem, kā arī starptautisko projektu un starptautisko saistību izpildi. NBS komandieris ZS pulkvedis R.Graube akcentēja, ka par vienu no galvenajiem Nacionālo bruņoto spēku uzdevumiem miera laikā uzskatāma gatavība sniegt palīdzību un aktīvu līdzdalību glābšanas un meklēšanas operācijās, dabas stihiju un katastrofu gadījumos.
Uldis Davidovs, NBS Preses un informācijas nodaļas priekšnieks