"Kremlī "caur gultu" nenokļūsi"
"Argumenti i fakti"
— 2000.03.22.
Politiskajā nākotnē ielūkojas Efektīvās politikas fonda vadītājs Gļebs Pavlovskis.
— Prezidenta vēlēšanu kampaņa šoreiz padevās garlaicīga un zināmā mērā atgādināja padomju laikus.
— Salīdzinājumam ar padomju laikiem tik tiešām ir pamats: kandidāti noslēpās pagrīdē un no turienes žēlojās par alternatīvas trūkumu. Bet diezvai priekšvēlēšanu intrigas trūkumā būtu vainojams Putins. Jo kampaņas sākumā katra kandidāta priekšā, tēlaini izsakoties, tika nolikta balta papīra lapa, un katram bija laiks padomāt, ko šajā lapā ierakstīt. Putins nodarbojās ar savu iemīļoto darbu, tas ir, vadīja valsti… Pārējie savas baltās lapas aizpildīja ar sūdzībām par dzīvi.
— Vai, jūsuprāt, tas ir slikti?
— Zināmā mērā pat bīstami. Pirmkārt, tas dezorientē vēlētāju. Viņam liekas — ja jau nav nopietna alternatīva kandidāta, tas nozīmē, ka valsts vara to vienkārši aizvākusi no skatuves. Otrkārt, ja jaunajam prezidentam turpmāk nebūs spēcīgas, gudras opozīcijas, vara atradīsies politiskā vientulībā, bet valsts — bīstamā stāvoklī. Taču Putinam ir daudz valstisku darbu un viņš nevar vēl sev trenēt opozīciju.
— Vai tad Zjuganovs nevelk uz opozīciju?
— Zjuganovs ir tādas opozīcijas līderis, kura vispār negrib atzīt Krieviju un dzīvot tajā. Palūkojieties, visa viņa priekšvēlēšanu programma būvēta ap neesošo PSRS. Bet PSRS jau visi ir apraudājuši. Vairums vēlētāju galīgi pārcēlušies uz nacionālo Krieviju. Un sižetu ar "PSRS galu" noslēdza Putins. Lūk, arī armija pašlaik Čečenijā uzvar zem Krievijas karoga, kaut arī pagājušo karu tur zaudēja Padomju armija.
— Bet kas notiks ar KFKP?
— Labākajā gadījumā to gaida iekšēja kadru reforma un līdera maiņa. Sliktākajā — tā pārvērtīsies par pensionāru partiju goda veterāna Zjuganova vadībā.
— Vai Javlinski var piemeklēt tāds pat liktenis kā ģenerāli Ļebedu 1996. gadā?
— Putina vienošanās ar viņu man neliekas iespējama. Savu priekšvēlēšanu kampaņu "Jabloko" līderis balstīja vienīgi uz bailēm no viņa. Savos publiskajos izteikumos viņš tieši norāda uz Putina lomu dzīvojamo namu spridzināšanā, pasvītro viņa atkarību no Jeļcina grupējuma utt. "Jabloko" izvēlējās gudru, bet ļoti netīru ceļu. Rezultātā Javlinska elektorāts sastāv galvenokārt no panikas cēlājiem un pesimistiem. Pašreizējais "Jabloko" ir nākotnes baiļu partija. Putinam Javlinskis var dot nevis kadrus, bet gan tikai paša radīto panisku baiļu mākoni.
— Kuriem prezidenta amata kandidātiem ir cerības iekļūt Putina komandā?
— Nokļūt Putina komandā ar prezidenta vēlēšanu palīdzību — tas ir tas pats, kas nokļūt uz Lielā teātra skatuves caur gultu. Domāju, ka no tādiem darījumiem viņš atteiksies. Laiks, kad vēlēšanu darījumi pārvērtās administratīvos, bet vēl pēc tam — finansu darījumos, šis laiks ir aizgājis līdz ar Jeļcina laikmetu. Taču Putina kadru aptverē nokļūt pa kopējo ieeju, manuprāt, cerības ir pat viņa pretiniekiem. Putins ir pragmatiķis, amata pretendenta politiskajai pagātnei viņa vērtējumā īpašas nozīmes nav. Piemēram, iespējama cieša Putina un Lužkova savienība. Zināma kadru inventarizācija Kremlī un Baltajā namā neapšaubāmi notiks. Taču tāda situācija, kad Jeļcina cilvēki aizstāvēja valsts struktūras no Gorbačova kadriem, ir izslēgta. Putins ir citas formācijas cilvēks. Ilglaicīga Putina komanda izveidosies ne agrāk kā gada beigās.
Tatjana Ņetreba