Projekti, koncepcijas, plāni
Likumprojekts
Saeimas Cilvēktiesību komisijas
iesniegts (14.09.1995.)
2.lasījumam un Saeimas Prezidija iekļauts 1995.gada 21.septembra
sēdes
darba kārtībā (kā 21.punkts)
Likums par Aglonas svētvietu
1.nodaļa. Visparīgie noteikumi
1.pants
(1) Aglonas bazilikas komplekss ir Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa — kultūras piemineklis un reliģisku svētceļojumu vieta, plaša novada laužu garīgo spēku un iekšējās attīrīšanas avots.
(2) Čpašā kultūrvēsturiskā un reliģiskā nozīmīguma dēļ Aglonas bazilikas komplekss atzīstams par starptautiskas nozīmes svētvietu Latvijā — par Aglonas svētvietu.
2.pants
(1) Aglonas svētvieta atrodas Aglonas pagasta teritorijā.
(2) Aglonas svētvietā ietilpst bazilikas sakrālās ēkas, svētavots, klosteris, sakrālais laukums un Aglonas kapsēta. Aglonas svētvietas aizsardzības zonā ietilpst citas Aglonas bazilikai piederošās zemes, ēkas un būves saskaņā ar šā likuma pielikumu.
3.pants
(1) Aglonas svētvietas kā kultūras pieminekļa aizsardzību nosaka likums “Par kultūras pieminekļu aizsardzību”.
(2) Aglonas bazilikas reliģisko darbību reglamentē Reliģisko organizāciju likums.
4.pants
Aglonas svētvietas kā reliģisku svētceļojumu vietas īpašu uzturēšanas kārtību nosaka šis likums.
5.pants
Aglonas svētvietas un tās aizsardzības zonas uzturēšanu un attīstību nosaka šādi principi:
1) Aglonas svētvietā ir atļauti tikai labprātīgi ziedojumi un no apmeklētājiem nedrīkst ievākt nodevas;
2) Aglonas svētvieta izmantojama vienīgi reliģiska un garīga rakstura pasākumiem, kurus nosaka katoļu baznīcas vadība Latvijā;
3) ar valsts nozīmes pasākumiem saistītos Aglonas svētvietas uzturēšanas izdevumus var finansēt no valsts budžeta;
4) Aglonas svētvietu un tās aizsardzības zonu sava īpašuma teritorijā, ievērojot likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” prasības, apsaimnieko Aglonas bazilikas draudze, baudot likumos par īpašuma, zemes, dabas resursu, uzņēmumu ienākuma un pievienotās vērtības nodokli noteiktos atvieglojumus.
2.nodaļa. Aglonas svētvietas finansēšana
6.pants
Aglonas svētvietas finansu līdzekļus veido:
1) līdzekļi, ko Aglonas bazilikas draudze gūst no uzņēmējdarbības un citas saimnieciskās darbības;
2) fizisko un juridisko personu ziedojumi;
3) nomas maksa par Aglonas bazilikas draudzei piederošā īpašuma iznomāšanu;
4) pašvaldību piešķirtie līdzekļi;
5) valsts budžeta līdzekļi ar valsts nozīmes pasākumiem saistīto izdevumu segšanai.
7.pants
(1) Izdevumus, kas saistīti ar Vasarsvētku, Dievmātes debesīs uzņemšanas svētku un citu valsts nozīmes pasākumu medicīnisko, ceļu satiksmes un sabiedriskās kārtības nodrošinājumu Aglonas svētvietā un tās aizsardzības zonā, sedz no valsts budžeta.
(2) Ministru kabinets, vienojoties ar katoļu baznīcas vadību Latvijā un attiecīgajām pašvaldībām, apstiprina Vasarsvētku un Dievmātes debesīs uzņemšanas svētku norises noteikumus, kas ir saistoši valsts medicīnas iestādēm, valsts policijai un Zemessardzei.
8.pants
Jebkura uzņēmējdarbība Aglonas svētvietā un tās aizsardzības zonā ir atļauta likumdošanas aktos noteiktajā kārtībā un ar Aglonas bazilikas draudzes rakstveida atļauju. Aglonas pagasta iedzīvotājiem, kuri līdz Aglonas bazilikas zemes īpašuma tiesību atjaunošanai lietoja šo zemi, ir priekšrocības tiesības noslēgt ilgtermiņa zemes nomas līgumu ar Aglonas baziliku.
3.nodaļa. Uzturēšanās noteikumi Aglonas svētvietā
un tās aizsardzības zonā
9.pants
Katoļu baznīcas vadība Latvijā, saskaņojot ar Ministru kabinetu, nosaka uzturēšanās kārtību Aglonas svētvietā sakrālo ēku un sakrālā laukuma robežās. Šos noteikumus publicē un izvieto sabiedrībai pieejamās vietās Aglonas svētvietas teritorijā. Šo noteikumu ļaunprātīgus pārkāpējus Aglonas bazilikas pilnvarotās personas izraida no Aglonas svētvietas.
10.pants
(1) Ministru kabinets, vienojoties ar katoļu baznīcas vadību Latvijā un attiecīgajām pašvaldībām, izdod uzturēšanās noteikumus visām fiziskajām un juridiskajām personām Aglonas svētvietas aizsardzības zonā.
(2) Šie noteikumi var ietvert:
1) īpašu apbūves, ēku, būvju uzturēšanas un dabas resursu izmantošanas kārtību;
2) ierobežojumus attiecībā uz tirdzniecību ar reibinošiem dzērieniem, citām izklaidei paredzētām precēm un šo preču reklāmu;
3) ierobežojumus attiecībā uz dažādu veidu izklaides vietu izveidošanu, reklāmu un darbību;
4) pasākumus, kas veicami sabiedriskās kārtības uzturēšanai.
(3) Noteikumus publicē un izvieto sabiedrībai pieejamās vietās uz Aglonas svētvietas aizsardzības zonas robežas un tās teritorijā.
(4) Noteikumu izpildi kontrolē Aglonas pagasta padome, valsts policija un Zemessardze.
(5) Noteikumu pārkāpējus sauc pie administratīvās atbildības saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu.
11.pants
(1) Vasarsvētku un Dievmātes debesīs uzņemšanas svētkos Ministru kabinets, vienojoties ar katoļu baznīcas vadību Latvijā un attiecīgajām pašvaldībām, atbilstoši šā likuma 7.pantam nosaka kārtību, kādā notiek pārvietošanās pa ceļiem Aglonas pagasta un apkārtējo pagastu teritorijā.
(2) Šīs kārtības ievērošanu, saņemot finansējumu no valsts budžeta, kontrolē valsts policija un Zemessardze.
Pārejas noteikumi
1. Noteikumus un citus aktus attiecībā uz šā likuma piemērošanu pieņem Ministru kabinets. Ministru kabinets nosaka, kādā kārtībā un kurām institūcijām piešķirami šajā likumā norādītie valsts budžeta līdzekļi, ņemot vērā ienākumus, ko Aglonas bazilikas draudze gūst no uzņēmējdarbības un no citas saimnieciskās darbības.
2. Valsts nozīmes pasākumu sarakstu katram kalendārajam gadam apstiprina Ministru kabinets pirms valsts budžeta apstiprināšanas.
Likums stājas spēkā ar tā izsludināšanas dienu.