"Karalis Abdulla un viņa mīļotā sieva"
"Subbota"
— 2000.03.17.
Jaunajam Jordānijas karalim patīk, ar parūku maskētam, klīst starp saviem pavalstniekiem, bet viņa skaistulei sievai — traukties ar "Harley Davidson".
Kādā tāltālā zemē, un konkrēti — el Mamlaka el Urdunniya el Hashimiya — notika dīvains gadījums. Pastaigādamies pa pilsētas ielām, divi svarīgi varasvīri ievēroja vecu klaidoni, kas elmamlakiešu tautai uzdeva pārāk daudz jautājumu. Ziņkārīgo sagrāba un aizveda uz elmamlakiešu policiju. Tur klaidonis noņēma parūku un paziņoja visiem klātesošajiem: "Sveicināti, mani dārgie! Es esmu jūsu karalis".
Starp citu, ar pasaku šim notikumam nav ne mazākā sakara. Jaunajam Jordānijas Hašimītu Karalistes karalim Abdullam, kas nupat atzīmēja gadu kopš kāpšanas tronī, patiešām patīk ietērpties skrandās un klīst starp saviem pavalstniekiem tāpat kā Harunam al Rašidam no arābu pasakām. Viņam taču jāzina, kas notiek viņa karalistē!
"Visbīstamāk manā stāvoklī ir nokļūt izolācijā, — Abdulla izskaidro savus inkognito gājienus. — Ja es nemaskētos, ļaudis visdrīzāk runātu to, ko man gribas dzirdēt, vai to, ko viņi uzskatītu par "pareizu"."
Lūk, tādēļ jaunais karalis liek sev apkārt spilvenus, apjožas ar virvi, apvelk raupjus zābakus, parūku, biezas brilles un ienirst tautas pūlī, lai dzirdētu tās neizkoriģēto balsi. Apmeklē slimnīcas un patversmes, stājas garajās lūdzēju rindās pie valsts iestādēm un iztaujā jordāniešus par viņu problēmām. Viens no viņa iecienītajiem jautājumiem ir: "Bet ko jūs domājat par karali?"
Šādi "uzbrukumi" palīdz jaunajam karalim noteikt korupcijas līmeni, ar kuru viņš nolēmis apņēmīgi cīnīties savā karalistē. "Ja es atklāju cilvēkus, kuri ir pārkāpuši visas robežas, — saka Abdulla, — es viņus sodu." Un tas pierāda to, ka Abdulla ir cienīgs sava tēva — pērnā gada februārī mirušā karaļa Huseina — dēls.
Karalis Huseins, būdams gudrs un augstsirdīgs monarhs, Jordānijā valdīja gandrīz pusgadsimta un bija savas tautas mīlēts un cienīts visā pasaulē. Nokļūt pēc viņa tronī — Abdullam tas nebija viegls pārbaudījums. Turklāt Jordānijā neviens negaidīja, ka Abdulla jelkad mantos kroni. Dzīvodams nemierīgā pasaules daļā un baidīdamies no atentāta pret dēlu, Huseins par savu pēcteci iecēla savu jaunāko brāli princi Hasanu. Tas bija saprātīgs tāda valdnieka lēmums, kurš piedzīvojis pietiekami daudz uzbrukumu savai dzīvībai un vairākus apvērsuma mēģinājumus. Un tikai divas dienas pirms savas nāves karalis pēkšņi mainīja testamentu, par nākamo Jordānijas karali nozīmēdams Abdullu.
Huseina un viņa otrās sievas Munas (anglietes Tonijas Gardineres) dēls Abdulla gāja britu vidusskolā, pēc tam septiņus gadus mācījās ASV, vēlāk atgriezās Lielbritānijā, lai beigtu Sandhērstu. Viņa kulturālās prioritātes ir drīzāk rietumnieciskas nekā austrumnieciskas. Angļu valodu Abdulla prot pat labāk nekā arābu valodu un labi orientējas pēdējos Holivudas jaunumos. Vispār Abdulla netiecās un nealka karaļa darba, taču, to saņēmis, grib pierādīt, ka nav nejauši nokļuvis tronī. Aizvadītajā gadā jaunais Jordānijas karalis par to spēja pārliecināt pat tos, kuri visvairāk šaubījās. Pats viņš draugiem saka: "Neviens mani nenovērtē. Es spēju ieņemt šo posteni. Es taču esmu tam dzimis."
38 gadus vecajam monarham prasmīgi palīdz viņa skaistā sieva Ranja, kas kļuvusi par jaunāko karalieni pasaulē. Ranja ir beigusi amerikāņu universitāti Kairā ar menedžera diplomu, pilnībā prot angļu valodu, labi orientējas datoros un dievina savu motociklu "Harley Davidson". Viņa ar Abdullu apprecējās 1993.gadā, un viņiem ir divi bērni — piecus gadus vecais princis Huseins un trīs gadus vecā princese Imana. (Taisnība, mazais Huseins nemantos tēva troni: vectētiņš par troņmantnieku iecēla princi Hamzu, savu vecāko dēlu ar trešo sievu Nuras (amerikānietes).
Pēc pirmajām oficiālajām vizītēm Abdulla un Ranja visā pasaulē guva sajūsmas pilnas preses atsauksmes. Sevišķa galma hronistu uzmanība tika veltīta, protams, karalienei. Francijā, Elizejas pilī žurnālisti tūdaļ pat viņu nodēvēja par Odrijas Hepbernas reinkarnāciju, atceroties "Romas brīvdienas" (tāda pati skaistule un ar motociklu arī brauc!). Turklāt skaistajai motobraucējai ir nevainojama gaume, un viņa jau kļūst par modes noteicēju — 1999.gada viselegantāko lēdiju sarakstā Ranja "Džanfranko Ferri" tērpā ieņēma godpilno trešo vietu. Bet Bekingemas pilī viņa lika atcerēties Velsas princesi Diānu — tikpat apburoša, delikāta, ar aristokrātiskām manierēm apveltīta un ar labdarību aizrāvusies.
Starp citu, ar pirmo svarīgo likumdošanas aktu karalis Abdulla pasludināja Ranju par karalieni. Šim solim bija arī valstiska nozīme: Ranja ir palestīniete, un puse Jordānijas iedzīvotāju ir palestīnieši. Šis akts vainagoja visu etnisko grupu mierīgu līdzāspastāvēšanu karalistē, bet Ranja kļuva par valsts stabilitātes simbolu. Abdulla paguvis iekarot autoritāti arī starptautiskajā politiskajā arēnā — viņš turpina sava tēva pūliņus sasniegt mieru Tuvo Austrumu reģionā, un tos jau augstu novērtējusi ASV valsts sekretāre Madlēna Olbraita.
Jaunā pāra dzīves stils pēc uzkāpšanas tronī ir ievērojami mainījies. Kā atzīstas Ranja, mierīgas ģimenes vakariņas, skatoties seriālu "Draugi", notiek arvien retāk un retāk. "Mans vīrs strādā 12 — 16 stundu dienā, taču tāpat kā iepriekš ļoti nodevies ģimenei un vienmēr cenšas rast laiku, lai pabūtu kopā ar mani un bērniem." "Mēs tikām iesviesti kā ūdenī, — stāsta Abdulla, — un izjutām neiedomājamu presingu. Es nezinu, kā Ranja visu to var izturēt, — viņai jārūpējas gan par mani, gan par bērniem. Viņā ir daudz vairāk atbildības nekā manī. Esmu neizsakāmi priecīgs, ka viņas augstība spēja nostāties man blakus. Viņa ir uzticams draugs un brīnišķīgs partneris".