"Šrēders brīdina partnerus no sevis nopelšanas"
"Frankfurter Rundschau"
— 2000.03.24.
Kanclers ES galotņu sanāksmē aicina mierīgāk debatēt par Eiropu kā uzņēmumu piesaistes vietu un piekāpjas nodarbinātības politikā.
Debatēs par Eiropas kā uzņēmumu piesaistes vietas trūkumiem, salīdzinot ar ASV, Vācijas kanclers Gerhards Šrēders ES dalībvalstu valstu un valdību vadītājus brīdināja no pārsteidzīgiem lēmumiem. Nevarot būt nekādas runas, ka Vecais Kontinents visos ekonomikas politikas līmeņos atpaliek no Jaunā Kontinenta.
Divu dienu ES ārkārtas galotņu sanāksmes "Par nodarbinātību un jauninājumiem" iesākumā Vācijas kanclers Gerhards Šrēders valstu un valdību vadītājus aicināja izvēlēties "ļoti diferencētu" novērtēšanas veidu. Jauno informācijas tehnoloģiju izmantošanā ES gan "atpaliek" no ASV, taču tad, ja runa ir par "infrastruktūrām", tādām kā ISDN līnijām, Eiropa esot Amerikai priekšā. Tagad ES dalībvalstu prioritārajam mērķim esot jābūt tādu sistēmu kā internets veicināšana un ar to saistītā tarifu pazemināšana. Šajā sakarībā Šrēders uz intensīvāku sadarbību aicināja industriju un nacionālās valdības. Uzdevumu nodrošināt "bezmaksas pieeju internetam" nedrīkstot uzkraut ES.
Jau pirmajā nākotnes galotņu sanāksmes raundā apstiprinājās, ka 15 dalībvalstis vienādā mērā neatbalsta ieteiktos pasākumus Eiropas kā uzņēmumu piesaistes vietas attīstīšanai. Piemēram, Francija iebilda prasībai paātrināt iekšējā tirgus galīgās izveidošanas tempu. Francijas valdība paziņoja, ka tā ir pret paātrinātu ES satiksmes un enerģijas tirgus liberalizāciju. Taču ar aicinājumu "atteikties no astoņdesmito gadu sociālpolitiskās regulēšanas" izolācijā palika Lielbritānijas premjers Tonijs Blērs. Tomēr ES līmenī tiks izveidota darba grupa, kas nodarbosies ar vecuma apdrošināšanas reformām.
Valdību vadītāji panāca progresu strīdīgajā jautājumā, vai Savienībai ekonomikas un nodarbinātības politikā ir jānosaka saistoši "termiņi". Vācijas valdība oficiāli paziņoja, ka vairs neiebilst pret Portugāles prezidentūras plānu, saskaņā ar kuru ES ekonomiskās attīstības koeficientam ik gadu ir jāsasniedz 3%.
Par virzību uz priekšu Berlīne signalizēja arī attiecībā uz priekšlikumu ES līmenī nospraust mērķi līdz 2010. gadam nodarbinātības koeficientu palielināt no 61% līdz 70%. Savukārt ES bezdarba koeficienta samazināšanu no 10% šodien līdz 4% pēc vidēji ilga laika posma Šrēders noteikti noraidīja.
ES Padomes prezidents Antonio Guterrešs, Komisijas prezidents Romano Prodi un Meksikas prezidents Ernesto Zedillo parakstīja vienošanos, saskaņā ar kuru Savienība un Meksika nākošajos gados veidos brīvo tirdzniecības zonu un atcels importa ierobežojumus.
Mihaels Bergiuss