"Tai ir jābūt Eiropas Savienības interneta galotņu sanāksmei"
"Die Welt"
— 2000.03.22.
Eiropā trūkst 1,5 miljonu datorspeciālistu: debates Vācijā par "zaļajām kartēm" liecina par atpalicību šajā jomā.
Par industriju atbildīgais ES komisārs Erki Likanens stāsta par Briseles plāniem veicināt Eiropā interneta izmantošanu un elektronisko tirdzniecību.
Ar Likanenu sarunājās Nikolauss Blom.
Die Welt: Līdz šim ES galotņu sanāksmes par darba tirgu drīzāk ir bijušas kā apgrūtinošs obligātais uzdevums. Vai tā būs arī šoreiz?
Erki Likanens : Nē. Lisabonai ir jākļūst par interneta galotņu sanāksmi.
Welt: Tādas valstis kā Francija jautājumā par darba vietām un klasisko industriju ir sagatvojušas kaut ko ļoti novecojušu.
Likanens : Galvenais klasiskajai industrijai un darba vietām ir internets. Tie uzņēmumi, kuri neizmantos internetu, neizdzīvos. Galvenais ir, lai mēs Briselē visus pārliecinātu, ka pašreiz ir pienācis īstais laiks. Mums ir jāpieņem lēmums.
Welt: Ko te var darīt Brisele un ko nacionālās dalībvalstis?
Likanens : Ir jāliberalizē telefonu tīkli un lielā mērā jāsamazina maksa par interneta izmantošanu. Ir jāatsakās no diferencētas maksas par telefonu tīkla izmantošanu atkarībā no diennakts laika.
Welt: Mums šai nolūkā ir jānosaka pārbaudāmi mērķi un termiņi.
Likanens : Tas ir jāizdara Lisabonā. Piemēram, jāuzliek par pienākumu pilnībā liberalizēt telefonu tīklus, līdz gada beigām pieņemt e—commerce vadlīnijas. Līdz 2001. gada beigām katrai skolai ir jābūt iespējai izmantot internetu.
Welt: Cik daudz datorspeciālistu trūkst Eiropā?
Likanens : Apmēram 1,5 miljoni, un viņus meklē arī ASV. Tāpēc mums ir jākļūst atraktīviem, talantīgiem cilvēkiem visā pasaulē.
Welt: Kāpēc ASV e — commerce un interneta jomā atrodas Eiropai tik tālu priekšā?
Likanens : ASV ir attīstīta PC tehnoloģija. "World Wide Web" gan sākotnēji nāca no Eiropas, taču tālāk to attīstīja ASV. Turklāt amerikāņi jau sen ir pieraduši pie iepirkšanās no attāluma. Amerikāņi jau daudz ātrāk mobilizēja riska kapitālu investīcijām šajā nozarē.
Welt: Vai Eiropas sabiedrības spēs izturēt jauno tempu?
Likanens : Mums, tāpat kā ASV, skolas un universitātes vēl vairāk ir jāpiesaista interneta tīklam un jālikvidē interneta analfabētisms. Tā ir dalībvalstu lieta, jo pretējā gadījumā sabiedrība sadalīsies: vienā pusē būs tie, kuri turēsies līdzi new economy , un otrā tie, kuri būs atpalikuši.