Ar Latvijas sveicienu Vatikānā
"Latvijas Vēstneša" speciālkorespondente Aina Rozeniece 21. februārī no Romas:
Šodien Dieva Vārda liturģija Vatikānā bija īpaša. Kā lielos svētkos, tā notika Sv. Pētera laukumā, un to celebrēja pāvests Jānis Pāvils II. Līdz ar citiem jaunieceltajiem Romas Katoļu baznīcas kardināliem arī Viņa eminence Jānis Pujats liturģijas laikā no pāvesta saņēma purpursarkano kardināla bireti līdz ar bullu. Lai šajā svētku brīdī būtu kopā ar savu tautieti, Romā ieradušies svētceļnieki no visas Latvijas — draudžu locekļi un vecākie, baznīcas koru vadītāji un reliģisko organizāciju pārstāvji no Aglonas un citiem Latgales rajoniem, no Rīgas un Cēsīm, no Kurzemes un Zemgales.
Pēcpusdienā Svētību zālē svētceļnieki svinīgi sveica Viņa eminenci kardinālu Jāni Pujatu.
22. februārī Sv. Pētera laukumā notiks Svētā mise, ko celebrēs pāvests Jānis Pāvils II. Jaunajiem kardināliem tiks pasniegts gredzens — uzticības un vienotības simbols.
23. februārī Pāvila VI zālē notiks kardinālu un viņu pavadošo svētceļnieku audience pie pāvesta Jāņa Pāvila II.
Uzrunājot jaunos kardinālus, pāvests citēja evaņģēlista Marka vārdus: "Kas grib būt lielākais jūsu vidū, lai ir jūsu kalps." Romas bīskaps norādīja, ka šodien šie vārdi īpašā veidā tiek adresēti Baznīcas ganiem, kuri pulcējušies Svētā Pētera laukumā. Kardinālu personā pāvests vēlējās sveikt arī viņu pārstāvēto zemju delegācijas, valsts varas pārstāvjus un tajās dzīvojošās tautas.
"Šodien ir lieli universālās Baznīcas svētki, kura bagātinās ar 44 jauniem kardināliem. Tie ir svētki arī Romai – apustuļu prinča un viņa Pēcteča sēdeklim. Ne tikai tādēļ, ka šī pilsēta veido īpašu saikni ar ikvienu jauno kardinālu, bet arī tāpēc, ka tik daudzu cilvēku saplūšana tai dod iespēju no jauna pārdzīvot viņu priecīgās sagaidīšanas brīdi."
Pāvests norādīja, ka šie svētki atsauc atmiņā tikko aizvadītās Lielās jubilejas notikumus. Šodien katoliskā Roma pulcējas kopā ar saviem kardināliem, apzinoties, ka raksta nozīmīgu Baznīcas vēstures lappusi.
Turpinot uzrunu, pāvests atkal citēja evaņģēlistu Marku: "Cilvēka Dēls nav nācis, lai Viņam kalpotu, bet lai Viņš kalpotu un dotu savu dzīvību daudzu atpestīšanai."
"Šie vārdi mums palīdz labāk saprast Konsistorija, ko šobrīd svinam, dziļo nozīmi. Baznīca nebalstās cilvēciskos aprēķinos un spēkā, bet gan krustā sistajā Jēzū un liecībā, ko par Viņu snieguši apustuļi, mocekļi un ticības apliecinātāji. Šī liecība var pieprasīt arī varonību, sevi pilnīgi dāvinot Dievam un brāļiem. Katrs kristietis apzinās, ka ir aicināts uz bezkompromisu uzticību, kas reizēm saistās ar vislielāko upuri. Un to jo īpaši labi zināt Jūs, cienījamie brāļi, kas esat iecelti kardināla kārtā. Jūs esat apņēmušies uzticīgi sekot Kristum — izcilajam Moceklim un uzticamajam Lieciniekam."
Pāvests runāja par jauno kardinālu pienākumiem. Vispirms viņu kalpošana Baznīcai izpaužas kā cieša sadarbība ar Pētera pēcteci viņa visu pasauli aptverošās misijas īstenošanā. Kardināliem ir jābūt nelokāmiem patiesības aizstāvjiem un no Evaņģēlija izrietošā ticības mantojuma sargiem. Viņiem ir jābūt drošiem ceļvežiem visai Dieva tautai, bet jo īpaši priesteriem, konsekrētajām personām un aktīvajiem lajiem.
"No šodienas jūs ar Pētera pēcteci, kas saskaņā ar Kristus vēlēšanos ir "mūžīgais un redzamais vienības starp bīskapiem un ticīgajiem pirmsākums un pamats", vienos īpaša saikne. Šīs saiknes dēļ jūs jaunā pakāpē kļūstat par vienības izteiksmīgajām zīmēm. Ja veicināsiet vienību, no tā iegūs visa Baznīca."
Svētais tēvs teica, ka jaunie kardināli ir bagātinājuši savu kalpošanas pieredzi dažādās zemēs un atšķirīgos kontinentos. Viņš uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi, lai viņu pārstāvētās tautas vienotu mīlestība, kas ir pilnības saite. Tikai tad varēs piepildīties Kristus lūgšana: "Kā tu, Tēvs, manī un es tevī, tā arī viņi lai ir viens, lai pasaule ieticētu, ka tu mani esi sūtījis."
Pāvests norādīja, ka ekumēniskais dialogs ir strauji attīstījies kopš Vatikāna otrā koncila. Arī jauno kardinālu uzdevums ir veicināt vienotības garīguma nostiprināšanos Baznīcā.
"Cienījamie brāļi, jūs esat pirmie jaunās tūkstošgades kardināli. Baznīcas mistiskais kuģis, bagātīgi smēlies dievišķo žēlsirdību Svētā Gada laikā, gatavojas "iziet atklātā jūrā", lai nestu pasaulei pestīšanas vēsti. Kopīgi pacelsim buras Svētā Gara vējam, vērojot laiku zīmes un tās skaidrojot Evaņģēlija gaismā, lai spētu sniegt atbildes uz "cilvēku mūžīgajiem jautājumiem par tagadnes un nākotnes dzīves jēgu un par cilvēku savstarpējām attiecībām."
Mūsdienu pasaulē pastāvošās atšķirības izraisa pretrunas un līdzsvara trūkumu. Zinātnes un tehnikas progresa bezgalīgās iespējas, kā arī globalizācijas fenomens mums liek būt atvērtiem dialogam ar visām personām, liek būt gataviem ikvienam sniegt mūsu sirdīs esošās cerības pamatojumu.
Vēršoties pie kardināliem, pāvests uzsvēra, ka šo uzdevumu veikšanai ir nepieciešams aizvien stiprināt saikni ar Kungu. Uz to netieši norāda arī viņu apģērba purpurs, jo tas taču ir dedzīgās mīlestības uz Kristu simbols. Sarkanā krāsa liecina par mīlestību uz Baznīcu, kas nepieciešamības gadījumā palīdz sniegt arī visaugstāko — asins liecību.
Pāvests teica, ka jaunie kardināli, kuri pārstāv 27 valstis četros kontinentos un runā atšķirīgās valodās, apliecina Baznīcas spēju saprast atšķirīgām kultūrām un tradīcijām piederošus cilvēkus, kuriem tā sludina Kristus vēsti, jo tikai Viņā ir iespējams saņemt pestīšanu.
Pāvests vēlējās atkārtot arī kardināla Ņūmana teiktos vārdus, saņemot kardināla bireti, — Baznīcai nav jādara nekas cits, kā jāveic savs pienākums paļāvībā un mierā, paliekot nesatricināmai, mierīgai un gaidot Dieva pestīšanu.
Nobeidzot uzrunu konsistorijas dalībniekiem, pāvests teica: "Dārgie brāļi, šajā priecīgajā brīdī jums blakus ir jūsu ģimeņu piederīgie un draugi, kā arī jūsu pastorālaprūpei uzticētie ticīgie. Reizē ar visu kristīgo tautu, kas ir garīgi klātesoša, viņi lūdz no Kunga svētību jūsu jaunajai kalpošanai, Apustuliskajai Galvaspilsētai un universālajai Baznīcai.
Lai Jaunava Marija, kura, pieņemot dievišķā sūtņa aicinājumu, tūlīt atbildēja: "Lai notiek man pēc Tava vārda," izpleš pār jums savu mātišķo apmetni. Lai par jums aizbild apustuļi Pēteris un Pāvils un jūsu svētie aizbildņi. Lai jūs pavada arī mana brālīgā atcere lūgšanā un mana svētība.
Pāvesta runu tulkojusi māsa Biruta Krivteža, Vatikānā