Kad labs padoms lieti der gan pašam, gan citam
GUNDEGA LAPIŅA, Inovāciju rosināšanas centra projekta grupas vadītāja, — "Latvijas Vēstnesim"
Latvijas Inovāciju rosināšanas centrs (IRC LATVIJA) ir Eiropas Savienības un Latvijas kopprojekts, ko realizē Latvijas Tehnoloģiskais centrs sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Tehnoloģisko parku, Latvijas Elektrorūpniecības biznesa inovāciju centru un Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmēju asociāciju.
Eiropā kopumā ir 68 šādi centri, kas atrodas 30 valstīs. Visiem Eiropas IRC ir vienots kopīgais mērķis — veicināt mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) attīstību, starptautisko sadarbību inovatīvu tehnoloģiju pārneses jomā, tādējādi attīstot visas Eiropas ekonomiku.
IRC LATVIJA darbība aptver visus Latvijas reģionus un galvenokārt ir orientēta uz MVU, veicinot to konkurētspējas un izstrādājumu kvalitātes palielināšanos.
Februāra vidū Rīgā notika Baltijas valstu inovāciju rosināšanas centru sanāksme, kurā tikās inovāciju līderi Baltijas valstīs Jānis Stabulnieks (Latvija), Raivo Tamkivi (Igaunija), Kastītis Gečs (Lietuva) un inovāciju rosināšanas centru darbinieki, ieskaitot IRC tehnisko personālu, kas veic ikdienas melno darbu. Sanākšanas reizē tika apspriestas kopīgās problēmas un iespējamā Baltijas valstu sadarbība inovatīvo tehnoloģiju pārnesē.
Sanāksmes gaitā attīstījās iecere par pavisam konkrētu Baltijas IRC sadarbību, lai sniegtu mūsu klientiem papildu pakalpojumu — gan popularizēt savas iespējas kaimiņvalstīs, gan saņemt informāciju par lietuviešu un igauņu tehnoloģiju piedāvājumiem un tos turpmāk īstenot. Šī ir visvienkāršākā starptautiskās sadarbības forma, kas pamatojas uz savstarpēju sapratni gan tautsaimnieciskajā, gan vēsturiski politiskajā, gan sociālajā laukā.
Vadoties pēc mūsu ziemeļu kaimiņu — igauņu pieredzes, esam nolēmuši aktivizēt sadarbību ar vietējām ražotāju asociācijām, un mēs ļoti priecātos, ja arī asociācijas novērtētu mūsu sadarbības piedāvājumu.
Baltijas inovāciju rosināšanas centri iestājas par sadarbību — mēs esam uzņēmējdarbības partneri, nevis konkurenti. Tieši to pašu varam teikt arī Latvijas asociācijām, firmām un visiem mūsu klientiem: aicinām sadarboties, bet, ja kopīgā darbā veidosies veselīga konkurence, tā tikai veicinās jūsu uzņēmējdarbības attīstību.
Bet ko īsti dara Latvijas Inovāciju rosināšanas centrs?
Mūsu centrs sniedz pilnīgi reālu atbalstu Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un zinātniekiem, veicinot tehnoloģiju pārneses procesu starp Latvijas un Eiropas zinātniekiem un uzņēmējiem. Mūsu rīcībā ir tāds spēcīgs instruments kā Eiropas IRC datu bāze un komunikāciju sistēma, kas ļauj operatīvi sagatavot un ievietot Eiropas IRC datu bāzē konkrētus tehnoloģiju piedāvājumus ( TO — technology offer ) un tehnoloģiju pieprasījumus ( TR — technology request ). Tādējādi IRC LATVIJA mazajiem un vidējiem uzņēmumiem palīdz atrast sadarbības partnerus Eiropā.
Kā tas notiek?
Ļoti bieži gadās tā, ka uzņēmējs ir nolēmis uzlabot kādu ražošanas procesu, pilnveidojot esošo tehnoloģiju vai aizvietojot to ar pilnīgi jaunu. Parasti tādos gadījumos uzņēmējs apzinās, ka nav nozīmes izgudrot riteni, ja, iespējams, tāda tehnoloģija citur pasaulē jau ir un tiek izmantota. Varbūt jau darbojas līdzīga tehnoloģija kādā citā rūpniecības nozarē, ko var adaptēt konkrētos apstākļos. Piemēram, tā varētu būt kāda ražošanas procesu tehnoloģija ķīmiskajā rūpniecībā, ko var viegli pielāgot pārtikas rūpniecībai. Ne vienmēr pašam uzņēmējam ir nepieciešamās ziņas par šādu tehnoloģiju eksistenci pasaulē, kā arī laiks un līdzekļi to atrašanai.
Ko uzņēmējam šādā gadījumā var palīdzēt mūsu centrs?
Pirmkārt, IRC LATVIJA iepazīstas ar firmu, tās specifiku un problēmām. Ja firmas vadītājs var precīzi formulēt savas vajadzības, tad atliek uzrakstīt tehnoloģiju pieprasījumu un ievietot to Eiropas IRC datu bāzē.
Latvijas inovāciju rosināšanas centra mājaslapā internetā (www.innovation.lv/irc) , kā arī birojā ir pieejama tehnoloģiju pieprasījumu (TR) veidlapa. Uzņēmējs skaidri un precīzi formulētu tehnoloģiju pieprasījumu ieraksta šajā veidlapā un nodod to mūsu centra darbiniekiem. Savukārt IRC LATVIJA darbinieki šo informāciju nosūta uz Eiropas IRC datu bāzi, un jau pēc dažām dienām tā sasniedz 68 Eiropas IRC un to klientus visās Eiropas valstīs. Ja pieņem, ka katram IRC ir 1000 klientu, no tiem vismaz 50 jūs interesējošā rūpniecības nozarē, tad, pēc aptuvena aprēķina, tehnoloģiju pieprasījumu saņems 3400 klientu. Uzņēmējam atliks vien izvēlēties vislabāko piedāvājumu.
Apskatīsim citu situāciju. Kāds Latvijas uzņēmējs vai zinātnieks izstrādājis jaunu tehnoloģiju. Tā var būt gan idejas līmenī, gan jau realizēta un pārbaudīta praksē. Iespējams, idejas autoram prātā ir vēl vesela virkne tās pielietojuma iespēju, bet trūkst resursu realizācijai. Iespējams, šo ideju var pārdot, noslēdzot sadarbības līgumu ar kādu ārzemju firmu.
Šajā situācijā uzņēmējs precīzi formulē savu tehnoloģijas piedāvājumu, ieraksta to mūsu centra birojā vai mājaslapā atrodamajā tehnoloģiju piedāvājumu (TO) veidlapā, un IRC LATVIJA parūpējas par tā izplatību Eiropā.
Nevar paredzēt un sīki aprakstīt visas iespējamās situācijas. Katra no tām ir unikāla, apskatāma atsevišķi. Ja šķiet, ka jums ir ko piedāvāt vai pieprasīt, tad droši nāciet uz IRC LATVIJA biroju, un jūs saņemsiet bezmaksas palīdzību — konsultācijas, atbalstu tehnoloģiju pieprasījumu un piedāvājumu formulēšanā, kā arī tālākajos biznesa kontaktos ar citām Eiropas firmām.
Vai mūsu centrs var garantēt , ka tā klienti būs apmierināti?
Jāatzīmē, ka iepriekš aprakstītais IRC LATVIJA pakalpojums ir jauns, un mēs labi apzināmies arī dažas tā nepilnības. Piemēram, ik dienu saņemam apmēram desmit tehnoloģiju piedāvājumu un pieprasījumu no dažādiem Eiropas IRC, tos sašķirojam atbilstoši tematikai un nosūtām tālāk saviem klientiem. Tomēr ļoti bieži gadās, ka mūsu klienti nespēj apgūt šos informācijas plūdus. Cienot savu klientu laiku, mums vajadzētu rūpīgāk atlasīt tehnoloģiju pieprasījumu un piedāvājumu informāciju un tikai tad nosūtīt to klientiem. Šobrīd šai problēmai meklējam risinājumu.
Protams, loģisks ir lasītāja jautājums: kāds labums no visas šīs darbības ir pašam Latvijas Inovāciju rosināšanas centram?
Mūsu mērķis ir veicināt Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu attīstību un starptautisko sadarbību inovatīvo tehnoloģiju pārnesē, veicināt MVU konkurētspēju, attīstot jaunus izstrādājumus jaunā kvalitātē.
Sniedzot atbalstu Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, mūsu centrs veic savu misiju, lai mūsu valsts aizvien straujāk tuvotos un iekļautos modernajā Eiropā.
Lappuses redaktors — "LV" Eiropas lietu redaktors Artis Nīgals