MINISTRIJU ZIŅAS
Rūpēs par poļu minoritāti
Pie izglītības un zinātnes ministra — Polijas vēstnieks Latvijā
Vakar, 7. martā, izglītības un zinātnes ministrs Māris Grīnblats tikās ar Polijas vēstnieku Latvijā Jaroslavu Lindenbergu. Tikšanās laikā vēstnieks izrādīja interesi par jaunā izglītības likumprojekta tapšanas gaitu un izteica priekšlikumu, ka tās likuma normas, kas attiecas uz nacionālo minoritāšu skolu pastāvēšanu un vietu Latvijas izglītības sitēmā, būtu vēlams saskaņot ar Nacionālo kultūras biedrību asociācijas pārstāvjiem. Pēc vēstnieka domām, tas mazinātu sabiedrisko spriedzi un nodrošinātu objektīvu informētību.
Polijas vēstnieks pauda neizpratni par to, ka Valodu likuma normas par izglītības iegūšanu tikai valsts valodā tiek attiecinātas uz tām vidējās izglītības un augstākās izglītības mācību iestādēm, kur konkrētas valodas mācīšana notiek padziļināti.
Ministrs Māris Grīnblats paskaidroja, ka to nosaka mācību iestādes profils, piemēram, Franču licejam ir konkrētas mācību programmas, kuras apgūst franču valodā — Francijas vēsture, literatūra u.c., un tas nav pretrunā ar Valodu likumu.
Sarunas laikā Polijas vēstnieks izteica iespēju pēc diviem gadiem izveidot poļu ģimnāziju Daugavpilī. Pēc ministra domām, šī ģimnāzija varētu darboties tāpat kā tās mācību iestādes, kur padziļināti tiek apgūta kādas valsts valoda, vēsture, literatūra un ģeogrāfija, kā, piemēram, Ziemeļvalstu ģimnāzija vai Franču licejs.
Vēstnieks informēja ministru, ka Polijas valdība katru gadu ir atvēlējusi stipendijas desmit poļu izcelsmes Latvijas jauniešiem, kuri studē Polijas augstskolās, taču diemžēl tikai daži stipendiāti pēc tam atgriežas Latvijā.
Šinī mācību gadā Latvijā ir sešas poļu skolas — pa vienai Krāslavā, Rēzeknē, Jēkabpilī, Daugavpilī un divas Rīgā. Šajās skolās kopskaitā mācās 772 skolēni.
Dace
Ginote,
izglītības un zinātnes ministra
preses sekretāre
Foto: Arnis Blumbergs, “LV”