Par fiktīvo uzņēmumu operatīvo uzskaiti
Pirmdien, 3.aprīlī, LR Uzņēmumu reģistrā (UR) bija nozīmīgs brīdis, jo Uzņēmumu reģistra galvenais valsts notārs Māris Gulbis, Valsts policijas priekšnieks Juris Rekšņa, LR Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) priekšniece Aija Žīgure un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora vietnieks Andris Anspoks parakstīja kopīgu sadarbības līgumu par fiktīvo uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) uzskaiti operatīvajā informācijas sistēmā.
Jau 1999.gada sākumā Uzņēmumu reģistrs, Valsts ieņēmumu dienests, Valsts policija un Centrālā statistikas pārvalde vienojās izveidot kopīgu fiktīvo uzņēmumu sarakstu. Lai īstenotu šo projektu, tika nolemts izveidot fiktīvo uzņēmumu informācijas elektronisko sistēmu, kurā ievada informāciju pēc noteiktiem kritērijiem un tai ir konfidenciāls raksturs. Tas nozīmē, ka no katras institūcijas, kas parakstījusi šo līgumu, būs divi cilvēki, kuri varēs piekļūt šai informācijai un aizdomu gadījumā stingrāk sekos līdzi, lai atklātu viltus darījumus un tālāk attiecīgo informāciju nodotu tiesībsargājošajām iestādēm. "Pēdējos gados tikai septiņām personām tiesa ir aizliegusi nodarboties ar uzņēmējdarbību, kas ir gaužām maz," atzina UR galvenais valsts notārs. Taču, kamēr cilvēks nav sodīts, viņam nevar aizliegt nodarboties ar uzņēmējdarbību. Sadarbības līgums palīdzēs operatīvāk atklāt iespējamās nelikumības, tam būs liela profilaktiska nozīme.
Uzņēmumiem un uzņēmējsabiedrībām, kam ir fiktīvas darbības pazīmes, turpmāk tiks pievērsta lielāka uzmanība, lai nepieļautu to tālāko darbību, kā arī lai šo uzņēmējsabiedrību dibinātāji un amatpersonas nevarētu dibināt citu firmu vai uzņēmumu.
Valsts policijas priekšnieks J.Rekšņa uzsvēra profilaktisko darbu, vēršoties pret fiktīvu uzņēmējsabiedrību izveidošanu. Viņš izteica nožēlu, ka valsts institūcijas tomēr tik ilgi lolojušas šo projektu un līgums parakstīts tikai šodien. Uzņēmumu reģistrā ir informācija par aptuveni 240 fiktīvām firmām.
Rita Belousova, "LV" nozares redaktore