Mūsu policijas augstskolai — jau 5 gadi
Šā gada 22. maijā Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas Policijas akadēmsijai apritēja piektā gadskārtā. Šajā sakarībā 21. maijā Latvijas Policijas akadēmijā notika preses konference un svinīgs sarīkojums. Pasākumā piedalījās Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs (Latvijas Policijas akadēmijas kurators) Andris Staris, Policijas akadēmijas rektors, juridisko zinātņu doktors Zenons Indrikovs, LPA zinātniskais prorektors, mācību daļas priekšnieks, profesors Anrijs Kavalieris, Filozofijas katedras vadītājs, profesors Ivans Vedins.
Preses konferences sākumā ieskatu Latvijas Policijas akadēmijas tapšanā, attīstībā un tagadējā darbībā sniedza LPA rektors Z.Indrikovs. Viņš pastāstīja: "Latvijas Republikas Ministru padome 1991. gada 22. maijā pieņēma lēmumu nr. 141 "Par Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas akadēmijas izveidošanu "Kā mācību iestādes, kura gatavo speciālistus ar augstāko, vidējo speciālo un aroda, juridisko izglītību policijas, iepriekšējās izmeklēšanas un ieslodzījuma vietu iestādēm, organizē šo iestāžu personāla kvalifikācijas celšanu (pēcdiploma studijas), kā arī veic zinātniskās pētniecības darbu Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu darbības un pašas akadēmijas studiju procesa nodrošināšanai. Vēlāk tapa likums "Par policiju" (4. jūnijā), Izglītības likums (19. jūnijā), un akadēmija savu darbību saskaņoja ar šo likumu prasībām. 1992. gada 4. maijā mācību iestāde tika pārdēvēta par Latvijas Policijas akadēmiju (LPA). 1992. gada jūnijā LPA pastāvīgā personāla referendumā tika pieņemts akadēmijas Satversmes sapulces nolikums, bet 16. oktobrī Satversmes sapulce pieņēma LPA Satversmi un ievēlēja rektoru. Šos LPA Satversmes sapulces lēmumus 1993. gada 28. aprīlī apstiprināja Latvijas Republikas Augstākā padome. Saskaņā ar LPA Satversmi — akadēmijas dibināšanas diena ir svinama diena, tātad šogad jau piekto reizi atzīmējam savu dzimšanas dienu.
Pa šo laiku ir izaugusi pati akadēmija: ja 1991. gada 1. augustā studijas uzsāka 379 studenti klātienē (un tiem visiem tas bija pats studiju sākums), tad piekto studiju gadu uzsāka 1526 (3,5% no visiem Latvijā studējošajiem), no tiem 903 klātienē un 623 neklātienē. Šā gada augustā darbu uzsāks akadēmijas Policijas koledža, ir izveidots profesionālo un maģistra studiju posms, doktorantūra. Studējošo izglītošanas un zinātniski pētniecisko darbu veic 112 pilnas slodzes docētāji, to skaitā 4 profesori, habilitētie zinātņu doktori (V.Jakubaņecs, O. Joksts, A.Kavalieris, I.Vedins), 22 docenti, zinātņu doktori. Akadēmijā ir 10 katedras (Tiesību teorijas un politoloģijas, Valsts tiesisko zinātņu, Kriminālistikas, Civiltiesisko zinātņu, Filozofijas, Fiziskās sagatavošanas, Militārā un Svešvalodu), Fundamentālā bibliotēka ar trim nodaļām un lasītavām, sporta komplekss, Izdevniecības nodaļa.
Piecos gados pēc savām studiju oriģinālprogrammām akadēmija ir sagatavojusi 89 augstākās profesionālās izglītības speciālistus tiesību zinātņu nozarē un 240 policistus, kas studijas bija uzsākuši Minskas augstākās milicijas skolas Rīgas fakultātē, 483 speciālistus ar vidējo juridisko izglītību (trešās profesionālās prasmes līmenis) un 1284 ar aroda juridisko izglītību (otrais profesionālais prasmes līmenis). Akadēmijā maģistra akadēmisko grādu ieguva 10 tiesību aizsardzības iestāžu darbinieki, un pagājušā gada decembrī akadēmijas Policijas padomē (priekšsēdētājs profesors A.Kavalieris) tika aizstāvēts pirmais promocijas darbs. Tiesību zinātņu doktora grādu ieguva Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītāja Ārija Meikališa. Strādājot akadēmijā, juridisko zinātņu kandidāta grādu Maskavā aizstāvēja A.Loskutovs, viņš arī ieguva Helsinku universitātes Juridiskajā fakultātē tiesību maģistra grādu salīdzinošajās krimināltiesībās. Profesionālās studijas Francijas Nacionālajā policijas virsnieku augstskolā turpina trešā posma studente A.Roķe, bet akadēmiskās — ASV Nebraskas universitātē S.Ilgunas. Akadēmiskais personāls un studenti savas profesionālās zināšanas papildināja Lielbritānijas, ASV, Zviedrijas, Dānijas un citu valstu mācību iestādēs.
Jau ceturto gadu akadēmijā darbojas kvalifikācijas celšanas kursi, kuros savu kvalifikāciju vairāk nekā 20 programmās papildināja 1700 tiesību aizsardzības iestāžu darbinieku. Lēni, bet tomēr uzlabojas akadēmijas materiāli tehniskā bāze. Akadēmija ir jau trešajās mājās, kur, cerams, arī izveidosies tās pastāvīgā bāze.
Paldies iekšlietu ministriem Aloizam Vaznim, Ziedonim Čeveram, Ģirtam Kristovskim, Jānim Ādamsonam, Dainim Turlajam, IeM valsts sekretāram Andrim Starim, kuri mūs atbalstīja mūsu gaitās šais piecos gados. Paldies visiem, kuri saistīja savu dzīvi ar akadēmiju, kuri palīdzēja veidot mūsu Alma Mater — Latvijas Policijas akadēmiju."
Pēc tam par PA zinātnisko darbu informēja profesors A.Kavalieris. Preses pārstāvji tika iepazīstināti arī ar nupat publicēto, ar Sorosa fonda atbalstu izdoto profesora Ivana Vedina grāmatu "Loģika", kas ir pirmais šai tematikai veltītais, Latvijā sarakstītais oriģināldarbs (iepriekšējie izdoti 20., 30. gados). Pasākuma noslēgumā Iekšlietu ministrijas vārdā LPA 5. gadskārtā sveica IeM valsts sekretārs A.Staris. Viņš atzīmēja, ka LPA veic smagu un grūtu darbu — sagatavo jaunajai Latvijas valstij jauno policistu un citu tiesību sargāšanas iestāžu darbinieku paaudzi.
Latvijas Policijas akadēmijas 5. gadskārtas svinības turpinājās 22. maijā — ar parādi, studentu profesionālās meistarības paraugdemonstrējumiem, sacensībām.
Viesturs
Avots,
"LV" nozares redaktors