INFORMĀCIJA
Ar redzīgu skatu un analīzi lauksaimniecības politikā
Pagājušajā nedēļā, 11. decembrī, Zemkopības ministrijā notika grāmatas “Latvijas lauksaimniecības politikas apskats” prezentācija. Šo grāmatu sagatavojusi OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija), sadarbojoties ar Zemkopības ministriju, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūtu, Valsts statistikas komiteju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Valsts zemes dienestu, Latvijas Piensaimnieku centrālo sabiedrību un vairākām citām lauksaimniecības iestādēm, pateicoties Somijas un Zviedrijas finansiālajam atbalstam.
Grāmatas priekšā celšanas brīdī bija necerēti daudz cilvēku, jo pirmo reizi Latvijas lauksaimniecības apskats par pēdējiem turpat desmit gadiem ir izlikts uz papīra tik koncentrētā veidā. Īpaša uzmanība šajā grāmatā ir pievērsta pēcreformu pārkārtojumu gaitai lauksaimniecības un pārtikas jomā, kā arī jaunajai tirdzniecības struktūrai. Grāmatā izvērtēta arī Latvijas lauksaimniecības politika un tās iedarbīgums konkurētspējīgas tirgus ekonomikas apstākļos.
Šis Latvijas politikas apskats sastāv no četrām pamatdaļām:
Ekonomiskā un lauksaimnieciskā vide, kurā ir raksturota Latvijas vispārējā ekonomiskā attīstība un lauksaimniecības nozīme valsts attīstībā;
Lauksaimnieciskās un pārtikas rūpniecības privatizācija un pārstrukturēšana, kurā koncentrēti atainota privatizācijas procesa norise Latvijas lauksaimniecībā un ar to saistītajās jomās;
Lauksaimniecības un pārtikas politikas mērķi un metodes, kur parādīta lauksaimniecības politikas evolūcija no centralizētas plānveida saimniekošanas līdz pašreiz esošajai tirgus saimniecībai;
Lauksaimniecības atbalsta novērtējums, kurā redzami detalizēti aprēķini par Latvijas lauksaimniecībai sniegto palīdzību, izmantojot starptautiski atzītus ražotāju un patērētāju subsīdiju ekvivalentus un izskaidrojot šo rādītāju aprēķināšanas metodiku.
Turklāt kā pielikumi tabulu veidā ir sniegti pārskati par palīdzību Latvijas lauksaimniecībai no 1986. līdz 1995. gadam un galvenie notikumi Latvijas politikā un lauksaimniecībā no 1987. līdz 1995. gadam.
Diezin vai kāds spēs pierādīt, ka tik izsmeļoša grāmata par Latvijas lauksaimniecības politiku mūsu valstī ir iznākusi pēdējo gadu laikā. Šī visaptverošā un detalizētā informācija ir labs darba materiāls ikvienam, kas interesējas par lauksaimniecību — politiķim, uzņēmējam, ierēdnim un arī nopietnam žurnālistam. Par to, ka interese ir, liecināja arī vēlēšanās šo grāmatu ne tikai apskatīt, bet arī iegūt pastāvīgā lietošanā.
Turpinājums 7.lpp.