• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2000. gada 4. aprīļa noteikumi Nr. 128 "Rotaļlietu drošuma noteikumi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 7.04.2000., Nr. 125/126 https://www.vestnesis.lv/ta/id/4164-rotallietu-drosuma-noteikumi

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.129

Bīstamo iekārtu reģistrācijas kārtība

Vēl šajā numurā

07.04.2000., Nr. 125/126

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 128

Pieņemts: 04.04.2000.

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Latvijas Republikas Ministru kabinets

2000.gada 4.aprīlī Noteikumi Nr. 128

Rīgā (prot. Nr. 15, 7.§)

Rotaļlietu drošuma noteikumi

Izdoti saskaņā ar likuma

"Par atbilstības novērtēšanu" 7.pantu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumos lietotie termini:

1.1. pilnvarotā institūcija - pilnvarota kompetenta rotaļlietu atbilstības novērtēšanas institūcija, par kuru ir paziņots Eiropas Komisijai;

1.2. rotaļlieta - jebkurš izstrādājums vai materiāls, kas īpaši projektēts vai paredzēts, lai ar to rotaļātos bērni, kas ir jaunāki par 14 gadiem;

1.3. rotaļlietas piedāvāšana tirgū - rotaļlietas pārdošana, dāvināšana vai nodošana lietošanā pret atlīdzību vai bez tās;

1.4. rotaļlietas tipa pārbaude - pilnvarotās institūcijas darbības, lai pārbaudītu rotaļlietas tipa parauga atbilstību drošuma būtiskajām prasībām;

1.5. rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikāts - dokuments, ar kuru pilnvarotā institūcija apliecina, ka pārbaudītais rotaļlietas tipa paraugs atbilst drošuma būtiskajām prasībām.

2. Šie noteikumi nosaka rotaļlietu drošuma būtiskās prasības, rotaļlietu atbilstības novērtēšanas kārtību, tirgus uzraudzības institūciju un kārtību, kādā veicama tirgus uzraudzība.

3. Izstrādājumi, kas nav uzskatāmi par rotaļlietām, minēti šo noteikumu 1.pielikumā.

4. Lietojot rotaļlietu paredzētajā veidā un laikā (ņemot vērā bērniem raksturīgu izturēšanos), tā nedrīkst apdraudēt lietotāja un citu personu veselību un drošību.

5. Rotaļlietai jāatbilst drošuma būtiskajām prasībām, un atbilstībai jābūt apliecinātai šajos noteikumos noteiktajā kārtībā.

6. Rotaļlietas piedāvāšana tirgū ir atļauta, ja:

6.1. rotaļlieta atbilst Latvijas nacionālā standarta statusā adaptēto standartu (turpmāk - standarts) prasībām vai ja rotaļlieta atbilst pilnvarotās institūcijas apstiprinātam rotaļlietas tipam;

6.2. ir veikta rotaļlietas atbilstības novērtēšana šo noteikumu III nodaļā noteiktajā kārtībā;

6.3. rotaļlieta ir marķēta ar CE marķējumu (2.pielikums), kas vizuāli apliecina rotaļlietas atbilstību drošuma būtiskajām prasībām.

II. Rotaļlietu drošuma būtiskās prasības

7. Projektējot rotaļlietu, ražotājs nosaka bērna minimālo vecumu, kādam attiecīgā tipa rotaļlieta ir paredzēta. Ja nepieciešams, norāda rotaļlietas lietotāja vecuma ierobežojumu un prasību lietot rotaļlietu tikai pieaugušo uzraudzībā.

8. Rotaļlietas uzbūvei un īpašībām jābūt tādām, lai, pareizi lietojot rotaļlietu, attiecīgā vecuma bērni, kā arī citas personas varētu izvairīties no iespējamā apdraudējuma, ja tā pilnīga novēršana nav iespējama, būtiski neizmainot rotaļlietas konstrukciju un sastāvu.

9. Rotaļlietai jāatbilst higiēnas un sanitārajām prasībām, tā nedrīkst izraisīt infekcijas slimības vai saindēšanos.

10. Rotaļlietām un to daļām, kā arī stacionāro rotaļlietu balstiem un stiprinājumiem jābūt mehāniski izturīgiem un stabiliem, tiem jāiztur paredzētās lietošanas slodzes nesalūstot un nedeformējoties.

11. Rotaļlietu šķautnēm, izvirzījumiem, auklām, trosēm un stiprinājumiem jābūt izveidotiem un konstruētiem tā, lai lietotāju risks gūt fiziskas traumas saskarē ar tiem būtu minimāls.

12. Rotaļlietām jābūt izveidotām un konstruētām tā, lai iespējamais risks gūt fizisku traumu to daļu kustības dēļ būtu minimāls.

13. Par 36 mēnešiem jaunākiem bērniem paredzētajām rotaļlietām un to sastāvdaļām un atdalāmajām daļām jābūt tik lielām, lai tās nevarētu norīt vai ieelpot.

14. Rotaļlietas, to daļas un mazumtirdzniecības iesaiņojums nedrīkst radīt nožņaugšanās vai nosmakšanas risku.

15. Rotaļlietām, kuras paredzētas lietošanai seklā ūdenī bērna noturēšanai un balstīšanai uz ūdens, jābūt izveidotām un konstruētām tā, lai, pareizi lietojot, tās nezaudētu peldspēju un spēju balstīt bērnu.

16. Rotaļlietām, kurās iespējams iekļūt iekšā un kas veido slēgtu telpu, jābūt izejai, pa kuru var izkļūt no tās un kuru var viegli atvērt no iekšpuses.

17. Rotaļlietās, kas paredzētas to lietotāju pārvietošanai vai kustībai, jāiebūvē viegli darbināma bremzēšanas sistēma, kas ir piemērota rotaļlietas tipam un ir samērojama ar tās attīstīto kinētisko enerģiju.

18. Rotaļu šāviņu formai un sastāvam, kā arī to iespējamajai kinētiskajai enerģijai, kas attīstās, kad tos izšauj no šim nolūkam izgatavotās rotaļlietas, jābūt tādam, lai neradītu fiziskas traumas lietotājam vai citām personām.

19. Rotaļlietām, kurās ir sildelementi:

19.1. nevienas atklātas virsmas maksimālā temperatūra nedrīkst izraisīt apdegumus, tām pieskaroties;

19.2. rotaļlietās ietvertie šķidrumi un gāzes nedrīkst sasniegt tādu temperatūru vai spiedienu, ka to izplūde, ja vien tā nav vajadzīga, lai rotaļlieta pareizi darbotos, radītu apdegumus, applaucējumus vai citas fiziskas traumas.

20. Materiāliem, no kuriem izgatavota rotaļlieta, jāatbilst vismaz vienai no šādām prasībām:

20.1. materiāls nedeg, nonākot tiešā saskarē ar liesmām vai dzirkstelēm;

20.2. materiāls ātri neuzliesmo vai liesmas nodziest, līdzko zudis uguns izraisītājs;

20.3. ja materiāls aizdegas, tas deg lēni un liesmas izplatās lēni;

20.4. neatkarīgi no rotaļlietas ķīmiskā sastāva materiāls ir apstrādāts tā, lai kavētu degšanu.

21. Rotaļlietā esošie degošie materiāli nedrīkst radīt aizdegšanās iespēju citiem rotaļlietā izmantotajiem materiāliem.

22. Ja rotaļlietas sastāvā ir nepieciešamas ķīmiskās vielas un produkti, kas normatīvajos aktos ir klasificēti kā bīstamās ķīmiskās vielas un produkti, to koncentrācijas līmenis nedrīkst kaitēt lietotāja veselībai, tie nedrīkst būt ugunsnedroši, kā arī kļūt ugunsnedroši, zaudējot ātri gaistošas nedegošas sastāvdaļas.

23. Rotaļlietas (izņemot rotaļu pistonus) nedrīkst būt eksplozīvas, tajās nedrīkst būt sprāgstoši elementi un vielas.

24. Rotaļlietās, īpaši tādās, kurās ir bīstamās ķīmiskās vielas un produkti, nedrīkst izmantot:

24.1. vielas un produktus, kas var uzsprāgt:

24.1.1. ja, tos sajaucot, notiek ķīmiska reakcija;

24.1.2. ja tos karsē;

24.1.3. ja tie sajaucas ar oksidētājvielām;

24.2. vielas un produktus, kuros ir gaistošas vai ugunsnedrošas sastāvdaļas, kas gaisā var veidot ugunsnedrošus vai sprāgstošus tvaikus vai gaisa maisījumus.

25. Rotaļlietās esošajām ķīmiskajām vielām un produktiem jāatbilst normatīvajos aktos ķīmiskajām vielām un produktiem noteiktajām prasībām.

26. Rotaļlietām jābūt konstruētām un izgatavotām tā, lai to ķīmiskais sastāvs un īpašības neapdraudētu bērnu drošību un veselību, ja tās tiek norītas, ieelpotas vai nonāk saskarē ar ādu, gļotādu vai acīm.

27. Rotaļlietās aizliegts izmantot bīstamās ķīmiskās vielas un produktus kā atsevišķas rotaļlietas sastāvdaļas.

28. Toksisko elementu migrācija no rotaļlietas vai tās daļām dienā nedrīkst pārsniegt šādu daudzumu:

28.1. antimona migrācija - 0,2 µg;

28.2. arsēna migrācija - 0,1 µg;

28.3. bārija migrācija - 25,0 µg;

28.4. kadmija migrācija - 0,6 µg;

28.5. hroma migrācija - 0,3 µg;

28.6. svina migrācija - 0,7 µg;

28.7. dzīvsudraba migrācija - 0,5 µg;

28.8. selēna migrācija - 5,0 µg.

29. Rotaļlietās ir aizliegts izmantot radioaktīvās vielas un radioaktīvos elementus.

30. Elektriskās rotaļlietas nedrīkst darbināt ar elektrisko strāvu, kuras nominālais spriegums pārsniedz 24 voltus. Nevienā rotaļlietas daļā spriegums nedrīkst pārsniegt 24 voltus.

31. Rotaļlietas daļām un vadiem, kas ir savienoti vai var saskarties ar elektrības avotu, jābūt izolētiem un mehāniski norobežotiem, lai novērstu iespējamo elektrošoku.

32. Elektriskajām rotaļlietām jābūt izveidotām un konstruētām tā, lai nevienas atklātās virsmas maksimālā temperatūra neradītu apdegumus, tai pieskaroties.

III. Atbilstības novērtēšanas un apliecināšanas kārtība

33. Ja rotaļlieta ir izgatavota atbilstoši standartiem, pirms tās piedāvāšanas tirgū rotaļlietas ražotājs vai tā pilnvarots pārstāvis Latvijā (turpmāk - ražotājs):

33.1. sagatavo rotaļlietas projekta tehnisko dokumentāciju - rotaļlietas konstrukcijas, sastāvdaļu, darbības principu, izmantoto materiālu un ražošanas aprakstus, kā arī rasējumus un shēmas;

33.2. sagatavo šādu informāciju:

33.2.1. to līdzekļu aprakstu, ar kuriem ražotājs nodrošina rotaļlietas atbilstību standartiem (piemēram, testēšanas pārskatus, rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātu);

33.2.2. rotaļlietas izgatavošanas un glabāšanas vietu adreses;

33.2.3. ja ir veikta rotaļlietas tipa pārbaude, - pilnvarotajai institūcijai iesniegto dokumentu kopijas un to līdzekļu aprakstu, ar kuriem ražotājs nodrošina rotaļlietas atbilstību apstiprinātajam tipa paraugam;

33.3. veic izgatavotās rotaļlietas atbilstības pārbaudi, standartam atbilstošās rotaļlietas marķē ar CE atbilstības marķējumu un sastāda atbilstības deklarāciju.

34. Ja rotaļlietas izgatavošanā standarti netiek piemēroti vai tiek piemēroti daļēji, pirms rotaļlietas piedāvāšanas tirgū ražotājs veic rotaļlietas tipa pārbaudi.

35. Rotaļlietas tipa pārbaudei ražotājs iesniedz pilnvarotajā institūcijā:

35.1. pieteikumu, kurā norāda ražotāja nosaukumu un adresi, kā arī rotaļlietas izgatavošanas vietas adresi;

35.2. detalizētu rotaļlietas projekta tehnisko dokumentāciju un ražošanas aprakstu, lai varētu novērtēt rotaļlietas tipa parauga atbilstību drošuma būtiskajām prasībām;

35.3. rotaļlietas tipa paraugu.

36. Pilnvarotā institūcija:

36.1. pārbauda iesniegtos dokumentus un novērtē rotaļlietas tipa parauga atbilstību drošuma būtiskajām prasībām. Rotaļlietu testēšanu pēc iespējas veic atbilstoši standartiem;

36.2. izsniedz ražotājam rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātu, ja rotaļlietas tipa paraugs atbilst drošuma būtiskajām prasībām. Rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātā norāda rotaļlietas identifikācijas datus, veikto pārbaužu novērtējumus un papildu nosacījumus. Rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātam pievieno rotaļlietas aprakstu un/vai nepieciešamos rasējumus;

36.3. izsniedz rakstisku atteikumu, ja rotaļlietas tipa paraugs neatbilst drošuma būtiskajām prasībām;

36.4. ir tiesīga pieprasīt no ražotāja turpmāk izgatavoto rotaļlietu paraugus atbilstības novērtēšanai.

37. Ražotājs, kas ir saņēmis rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātu:

37.1. nodrošina turpmāk izgatavojamo rotaļlietu atbilstību rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātā apstiprinātajam tipa paraugam;

37.2. pirms rotaļlietas piedāvāšanas tirgū pārbauda katras izgatavotās rotaļlietas atbilstību tipa paraugam. Tipa paraugam atbilstošās rotaļlietas marķē ar CE atbilstības marķējumu un sastāda atbilstības deklarāciju;

37.3. nodrošina attiecīgo institūciju pārstāvjiem brīvu pieeju:

37.3.1. šo noteikumu 35.punktā minēto dokumentu kopijām un rotaļlietas tipa paraugam;

37.3.2. dokumentiem, kas apliecina izgatavoto rotaļlietu atbilstību apstiprinātajam tipa paraugam (piemēram, testēšanas pārskatiem);

37.3.3. informācijai par rotaļlietas izgatavošanas un glabāšanas vietām;

37.3.4. rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātam vai apstiprinātai tā kopijai.

38. Ja paredzēts pārveidot rotaļlietas tipa paraugu, kurš ir apliecināts ar rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātu, ražotājam jāinformē pilnvarotā institūcija un jāiesniedz tajā detalizēts paredzēto izmaiņu apraksts un cita informācija, kas dod iespēju novērtēt izmaiņu ietekmi uz rotaļlietas drošumu. Pēc pilnvarotās institūcijas pieprasījuma novērtēšanai iesniedz rotaļlietas vai atsevišķu tās sastāvdaļu paraugus.

39. Šo noteikumu 33.3. un 37.2.apakšpunktā minētajā atbilstības deklarācijā norāda:

39.1. ražotāja nosaukumu un adresi;

39.2. rotaļlietas aprakstu un/vai identifikācijas pazīmes;

39.3. standartus, kuriem atbilst rotaļlieta, vai, ja standarti nav piemēroti, - normatīvos aktus, kuru prasībām rotaļlieta atbilst, rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikāta numuru un izsniegšanas datumu;

39.4. atbilstības deklarācijas sastādīšanas datumu;

39.5. ražotāja atbildīgās amatpersonas uzvārdu, parakstu un ražotāja zīmogu.

40. Šo noteikumu 33.1., 33.2. un 37.3.apakšpunktā minēto dokumentāciju un atbilstības deklarāciju ražotājs uzglabā, lai tā būtu pieejama tirgus uzraudzības institūcijai un pilnvarotajām institūcijām ne mazāk kā 10 gadus pēc attiecīgā tipa rotaļlietas ražošanas izbeigšanas. Ja rotaļlietas ražotājs nav Latvijā noteiktā kārtībā reģistrēta juridiskā persona, par attiecīgās dokumentācijas saglabāšanu un pieejamību ir atbildīgs Latvijā noteiktā kārtībā reģistrēts rotaļlietas importētājs vai persona, kas rotaļlietu piedāvā tirgū.

IV. Prasības pilnvarotajai institūcijai

41. Lai atbilstības novērtēšanas institūciju pilnvarotu veikt atbilstības novērtēšanu, tai jāatbilst šādām minimālajām prasībām:

41.1. pilnvarotās institūcijas rīcībā jābūt tādiem resursiem, personālam un iekārtām, lai kvalificēti novērtētu rotaļlietu atbilstību;

41.2. pilnvarotajai institūcijai jānodrošina personāla kompetence un godīgums;

41.3. testējot novērtējamās rotaļlietas, sagatavojot pārskatus, izdodot rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātus un veicot šajos noteikumos paredzēto novērtēšanu, institūcijai jāgarantē personāla neatkarība un objektivitāte attiecībā pret visām personām, kuras tieši vai netieši saistītas ar rotaļlietu ražošanu, importēšanu vai piedāvāšanu tirgū;

41.4. jāapdrošina institūcijas civiltiesiskā atbildība;

41.5. ja slēdz apakšlīgumus par noteiktu darbu izpildi, pilnvarotā institūcija ir atbildīga par apakšlīgumu izpildītāju kompetenci un šo nosacījumu ievērošanu.

42. Pilnvarotās institūcijas darbiniekiem jāievēro profesionālā konfidencialitāte attiecībā uz visu informāciju, kas iegūta, veicot rotaļlietas atbilstības novērtēšanu.

V. Marķēšana

43. Uz tirgū piedāvātajām rotaļlietām vai to iepakojuma viegli saskatāmā, salasāmā un neizdzēšamā veidā norāda:

43.1. CE atbilstības marķējumu;

43.2. ražotāja vai importētāja nosaukumu un/vai preču zīmi;

43.3. ražotāja vai importētāja adresi.

44. Šo noteikumu 43.2. un 43.3.apakšpunktā noteikto informāciju var sniegt, izmantojot saīsinājumus, ja pēc tiem var identificēt rotaļlietas ražotāju vai importētāju.

45. Atsevišķiem rotaļlietu veidiem, kas minēti šo noteikumu 3.pielikumā, uz rotaļlietas, tās iepakojuma, rotaļlietai pievienotas pavadlapiņas vai lietošanas instrukcijā jābūt brīdinājumiem un norādījumiem valsts valodā par drošības pasākumiem.

46. Maza izmēra rotaļlietām vai rotaļlietām, kas sastāv no atsevišķām mazām detaļām, šo noteikumu 45. un 47.punktā minēto informāciju var norādīt uz piestiprinātas uzlīmes vai etiķetes vai katrai rotaļlietai, kas tiek piedāvāta tirgū, pievieno pavadlapiņu.

47. Ja citos normatīvajos aktos atsevišķiem rotaļlietu veidiem ir noteiktas drošuma papildu prasības, rotaļlietas pirms piedāvāšanas tirgū marķē ar CE atbilstības marķējumu tikai tad, ja tās atbilst arī drošuma papildu prasībām.

48. Rotaļlietas aizliegts marķēt ar CE atbilstības marķējumam līdzīgām zīmēm un simboliem, kas var maldināt patērētāju par CE atbilstības marķējuma veidu un nozīmi.

49. Rotaļlietas un/vai tās iepakojuma marķējumā un lietošanas instrukcijā valsts valodā jāsniedz pilnīga informācija par iespējamo risku, rotaļlietu lietojot, un veidiem, kā izvairīties no riska.

VI. Tirgus uzraudzība

50. Rotaļlietu tirgus uzraudzību veic Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk - tirgus uzraudzības institūcija).

51. Ja tirgus uzraudzības institūcija konstatē, ka rotaļlieta neatbilst šo noteikumu prasībām un/vai pakļauj riskam patērētāja drošību un veselību, tā veic normatīvajos aktos paredzētos pasākumus, lai izņemtu attiecīgās rotaļlietas no tirgus un turpmāk nepieļautu rotaļlietu piedāvāšanu tirgū.

52. Ja tirgus uzraudzības institūcijai nav bijusi pieejama šo noteikumu 33.1., 33.2., un 37.3.apakšpunktā noteiktā dokumentācija un/vai šo noteikumu 39.punktā noteiktajām prasībām atbilstoša atbilstības deklarācija par tirgū piedāvātu rotaļlietu vai CE atbilstības marķējums rotaļlietai ir pievienots nepamatoti, ražotājs vai importētājs tirgus uzraudzības institūcijas noteiktajā termiņā par saviem līdzekļiem pilnvarotajā institūcijā veic rotaļlietas atbilstības novērtēšanu drošuma būtiskajām prasībām.

53. Ja šo noteikumu 52.punktā noteiktās prasības norādītajā termiņā nav izpildītas, tirgus uzraudzības iestāde aptur vai aizliedz attiecīgās rotaļlietas piedāvāšanu tirgū.

54. Tirgus uzraudzības institūcijai ir šādas tiesības:

54.1. apmeklēt rotaļlietas tirdzniecības, uzglabāšanas un ražošanas vietas;

54.2. pieprasīt un saņemt no rotaļlietas ražotāja, importētāja vai personas, kas piedāvā rotaļlietu tirgū, šo noteikumu 33.1., 33.2. un 37.3.apakšpunktā noteikto dokumentāciju institūcijas norādītajā laikā;

54.3. atlasīt rotaļlietu paraugus un novērtēt to atbilstību šo noteikumu prasībām.

55. Tirgus uzraudzības institūcija, kā arī pilnvarotās institūcijas ir tiesīgas pieprasīt un saņemt citu pilnvaroto institūciju izsniegto rotaļlietas tipa pārbaudes sertifikātu kopijas un (pēc pamatota pieprasījuma) citus dokumentus, kas saistīti ar rotaļlietas tipa pārbaudi. Minētās institūcijas nodrošina attiecīgās informācijas konfidencialitāti.

56. Par šo noteikumu prasību ievērošanu ir atbildīgs noteiktā kārtībā reģistrēts rotaļlietu ražotājs, importētājs vai persona, kas piedāvā rotaļlietu tirgū.

VII. Noslēguma jautājumi

57. Pilnvarotās institūcijas funkcijas līdz 2005.gada 31.decembrim pilda Ministru kabineta pilnvarotas rotaļlietu atbilstības novērtēšanai akreditētas sertificēšanas institūcijas. Minēto institūciju pārbaudītam un apstiprinātam rotaļlietas tipa paraugam atbilstošās rotaļlietas ražotājs vai importētājs marķē ar attiecīgās institūcijas sertifikācijas (atbilstības) zīmi, kura tiek izmantota šo noteikumu 37.2., 43.1., 47. un 52.punktā minētā CE atbilstības marķējuma vietā.

58. Līdz 2001.gada 31.decembrim tirgū drīkst piedāvāt rotaļlietas, kuru atbilstība drošuma būtiskajām prasībām līdz 2000.gada 31.decembrim ir apliecināta ar šo noteikumu 57.punktā minēto institūciju izsniegtu atbilstības apstiprinājumu (sertifikātu) atbilstoši normatīvo aktu prasībām, kuri bija spēkā līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai.

59. Noteikumi stājas spēkā ar 2000.gada 1.maiju.

 

Ministru prezidents A.Šķēle

 

Labklājības ministrs R.Jurdžs

1.pielikums

Ministru kabineta

2000.gada 4.aprīļa noteikumiem Nr.128

Izstrādājumi, kas nav uzskatāmi par rotaļlietām

1. Ziemassvētku rotājumi.

2. Precīzi mēroga modeļi pieaugušiem kolekcionāriem.

3. Aprīkojums, kas paredzēts koplietošanas spēļlaukumos.

4. Izstrādājumi sporta nodarbībām.

5. Niršanas piederumi, kas paredzēti lietošanai dziļos ūdeņos.

6. Tautiskas un dekoratīvas suvenīrlelles un līdzīgi izstrādājumi pieaugušiem kolekcionāriem.

7. Sabiedriskās vietās (piemēram, tirdzniecības centros, stacijās) uzstādīti rotaļlietu maketi.

8. Speciālistiem paredzēti saliekamattēli (vai arī bez attēla) no vairāk nekā 500 gabaliņiem.

9. Pneimatiskās šautenes un pistoles.

10. Uguņošanas piederumi, arī pistoni, kas nav paredzēti izmantošanai rotaļlietās.

11. Lingas un katapultas.

12. Šautriņu komplekti ar metāla uzgaļiem.

13. Elektriskās krāsnis un gludekļi vai citi funkcionāli ražojumi, kuru nominālais spriegums pārsniedz 24 voltus.

14. Izstrādājumi ar sildelementiem, kas paredzēti lietošanai mācībās pieaugušo uzraudzībā.

15. Transportlīdzekļi ar iekšdedzes dzinēju.

16. Rotaļu tvaika dzinēji.

17. Velosipēdi sportam vai braukšanai pa satiksmes ceļiem.

18. Videorotaļlietas, ko var pieslēgt videoekrānam un kuru nominālais darba spriegums pārsniedz 24 voltus.

19. Zīdaiņu knupīši.

20. Precīzas īstu šaujamieroču imitācijas.

21. Rotaslietas bērniem.

 

Labklājības ministrs R.Jurdžs

2.pielikums

Ministru kabineta

2000.gada 4.aprīļa noteikumiem Nr.128

CE atbilstības marķējums

1. CE atbilstības marķējumu veido lielie burti CE. Marķējuma paraugs ir šāds:

2PIELN~1.GIF (81679 BYTES)

2. CE marķējuma izmēru var proporcionāli palielināt vai samazināt.

3. Abiem CE marķējuma komponentiem ir vienāds vertikālais izmērs, un tas nedrīkst būt mazāks par pieciem milimetriem.

 

Labklājības ministrs R.Jurdžs

3.pielikums

Ministru kabineta

2000.gada 4.aprīļa noteikumiem Nr.128

Atsevišķu veidu rotaļlietām norādāmie brīdinājumi un drošības pasākumi

Rotaļlietas veids

Norādāmie brīdinājumi

Norādījumi par drošības pasākumiem

1. Rotaļlietas, kas nav

paredzētas bērniem, kuri

jaunāki par 36 mēnešiem,

izņemot tādas rotaļlietas,

kuras nepārprotami nav

piemērotas bērniem, kuri

jaunāki par 36 mēnešiem

"Nav paredzēta bērniem,

kas jaunāki par 36

mēnešiem" vai

"Nav paredzēta bērniem

līdz 36 mēnešu vecumam"

 

 

Īss norādījums par konkrēto

apdraudējumu (risku), kura

dēļ noteikts ierobežojums

 

 

 

 

2. Slidkalniņi, piekaramās

šūpoles un riņķi, trapeces,

virves un citas sijām vai

balstiem piestiprināmas

rotaļlietas

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepieciešamība periodiski

pārbaudīt un tehniski apkopt

rotaļlietas komplektējošās

daļas (piekares, stiprinājumus)

un balstus, lai rotaļlieta

neizraisītu kritienu vai

neapgāztos.

Rotaļlietas samontēšanas

instrukcija ar norādi uz tām

sastāvdaļām, kuras var būt

bīstamas, ja netiek pareizi

samontētas

3. Funkcionālās rotaļlietas,

kuras parasti ir

pieaugušajiem paredzēto

ierīču un iekārtu precīzi

mēroga modeļi vai

atdarinājumi un lietojamas

tāpat kā minētās ierīces un

iekārtas

 

"Uzmanību!

Lietot tikai pieaugušo

uzraudzībā!"

 

 

 

 

 

 

Nepieciešamie piesardzības

pasākumi, rotaļlietu lietojot,

un norādījums par konkrēto

apdraudējumu (risku).

Nepieciešamība uzglabāt

rotaļlietu tādā vietā, kas nav

pieejama bērniem, kuriem

rotaļlieta nav paredzēta.

Rotaļlietas pareiza lietošana

4. Bīstamas ķīmiskas vielas

vai produktus saturošas

rotaļlietas:

ķīmijas komplekti,

plastiskās veidošanas

komplekti, miniatūras

darbnīcas keramikai,

emaljēšanai, fotodarbiem u.tml.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Uzmanību!

Paredzēts bērniem, kas

vecāki par (.....)* gadiem!

Lietot tikai pieaugušo

uzraudzībā!"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rotaļlietas pareiza lietošana.

Brīdinājums par rotaļlietas

sastāvā esošo ķīmisko vielu

un ķīmisko produktu

bīstamību.

Nepieciešamie piesardzības

pasākumi, rotaļlietu lietojot.

Iespējamais apdraudējums

(risks).

Pirmā palīdzība, ja noticis

nopietns negadījums,

lietojot rotaļlietu.

Nepieciešamība uzglabāt

rotaļlietu tādā vietā, kas nav

pieejama bērniem, kuriem

rotaļlieta nav paredzēta.

5. Bērnu skrituļslidas un

skrituļdēļi, kas tiek

piedāvāti tirgū kā rotaļlietas

 

 

 

 

 

 

 

"Uzmanību!

Jāvalkā aizsargaprīkojums!"

 

 

 

 

 

 

 

 

Atgādinājums, ka rotaļlieta

jālieto uzmanīgi, jo

nepieciešamas labas iemaņas,

lai izvairītos no kritieniem

vai sadursmēm, kas var

izraisīt lietotāja un/vai citu

personu traumas.

Ieteicamais aizsargaprīkojums,

piemēram, ķiveres, cimdi,

ceļgalu un elkoņu aizsargi

6. Rotaļlietas, kas

paredzētas lietošanai seklā

ūdenī bērna noturēšanai un

balstīšanai uz ūdens

 

 

"Uzmanību!

Lietot tikai seklā ūdenī un

pieaugušo uzraudzībā!"

 

 

 

* Vecumu nosaka ražotājs.

 

Labklājības ministrs R.Jurdžs

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!