Par zāļu cenām un iegādi Baltijas valstīs
Vakar, 28. februārī, Latvijas Zāļu cenu aģentūra sadarbībā ar Labklājības ministriju, Lietuvas un Igaunijas veselības aprūpi regulējošām institūcijām, kā arī Pasaules veselības organizāciju un Ziemeļvalstu zāļu padomi rīkoja konferenci "Zāļu cenu veidošanas un iegādes kompensācijas sistēmas Baltijas valstīs".
Konferences mērķis — iepazīstināt sabiedrību, veselības aprūpes politikas veidotājus, profesionālās asociācijas un farmaceitiskās firmas ar zāļu cenu veidošanas un iegādes kompensācijas sistēmām Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Konferences laikā spriests par katras valsts pieredzi zāļu iegādes kompensāciju sistēmas attīstībā, to atbilstību Eiropas Savienības nostādnēm, kā arī pārrunāta trīs Baltijas valstu turpmākā sadarbība, regulāras informācijas un pieredzes apmaiņas nepieciešamība.
Ir svarīgi, lai zāles ne tikai būtu pieejamas aptiekā, bet arī lai pacients varētu tās iegādāties. Tikai tādā veidā pacientam var tikt nodrošināta nepieciešamā ārstēšana. Pasaules veselības organizācijas izstrādātajā dokumentā "Veselību visiem 21. gadsimtā" un Eiropas Komisijas rezolūcijās īpaši uzsvērta valstu valdību loma ārstēšanas pakalpojumu, tai skaitā arī zāļu pieejamības, nodrošināšanā.
Zāļu iegādes kompensācijas sistēma palīdz valstij nodrošināt zāles ambulatorajai lietošanai pacientiem, kuri slimo ar smagām un hroniskām slimībām, piemēram, sirds slimībām, cukura diabētu, onkoloģiskajām, nervu sistēmas saslimšanām u.c. Sistēmas uzdevums ir panākt, lai pacients varētu ārstēties ambulatoriski, kas izmaksā daudz mazāk nekā ārstēšanās stacionārā.
Vienlaikus tas ir finansu līdzekļu jautājums. Tikai ar noteiktu zāļu iegādes kompensācijai atvēlētu finansējumu iespējams nodrošināt ambulatoro ārstēšanu. Latvijā nepietiekamo finansu dēļ smagi slimi pacienti nesaņem tiem nepieciešamo ambulatorisko ārstēšanu, slimības tiek ielaistas, un pacients tiek nogādāts slimnīcā jau ļoti smagā stāvoklī. Tas vairumā gadījumu veselības aprūpei izmaksā daudz dārgāk. Latvija atrodas pēdējā vietā starp Baltijas valstīm zāļu kompensācijai atvēlēto līdzekļu ziņā uz vienu iedzīvotāju gadā (vairāk nekā divreiz mazāk nekā kaimiņvalstīs).
Latvijā zāļu patēriņu nosaka iedzīvotāju zemais ienākumu līmenis. Tas nozīmē, ka, nepalielinot valsts daļu zāļu nodrošināšanā, pacientu veselības stāvoklis pasliktināsies. Pēc kopējā Latvijas zāļu tirgus datiem var secināt, ka viens Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā iztērē zāles par 46–50 ASV dolāriem (attiecīgi Eiropas Savienības valstīs vidēji 200–300 ASV dolāru un vairāk). Attīstītās valstīs aptuveni 60–80% izdevumu par zālēm sedz valsts budžeta jeb obligātās veselības apdrošināšanas līdzekļi, bet Latvijā — gluži pretēji — aptuveni 30% no zāļu tirgus ir valsts apmaksātās zāles slimnīcās un ambulatoriski kopā (Austrumeiropas valstīs 50–80%).
Izmaksas par zālēm pasaulē gadu no gada pieaug (sabiedrības novecošanās, jaunas un dārgākas zāles, tiek ārstētas slimības, kuras līdz šim netika ārstētas), tāpēc ir būtiski katras valsts piemērotie izmaksu efektivitātes pasākumi.
Konferencē piedalījās Pasaules veselības organizācijas un Ziemeļvalstu zāļu padomes pārstāvji, kas stāstīja par Eiropas Komisijas nostādnēm pacientu nodrošināšanā ar tiem nepieciešamo ārstēšanu, kā arī par Eiropas un Ziemeļvalstu pieredzi pacientu nodrošināšanā ar zālēm, vienlaikus līdzsvarojot pieaugošās vajadzības ar iespējamo veselības aprūpes budžetu.
Tika runāts arī par pieaugošo farmakoekonomisko pētījumu lomu, pieņemot lēmumus par zāļu cenu un to iekļaušanu zāļu iegādes kompensācijas sistēmās, par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas pieredzi šo pētījumu rezultātu izmantošanā.
Konferences laikā Baltijas valstu atbildīgo institūciju pārstāvji pārrunāja savstarpējas regulāras sadarbības attīstību un pieredzes apmaiņu zāļu cenu veidošanas un iegādes kompensācijas jautājumos.
LM Sabiedrisko attiecību nodaļa