• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Kanāda - mums gan tālā, gan tuvā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 11.04.2000., Nr. 127/128 https://www.vestnesis.lv/ta/id/4292

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Kopsavilkums

Vēl šajā numurā

11.04.2000., Nr. 127/128

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Kanāda — mums gan tālā, gan tuvā

Jānis Straume, Saeimas priekšsēdētājs, — "Latvijas Vēstnesim" par vizīti Kanādā

3.JPG (18376 BYTES)

Latvijas Saeimas priekšsēdētājs Jānis Straume un Kanādas Parlamenta Senāta spīkers Džildass L. Molgats              &n Foto: Valdis Ziemelis

Sestdien, 8. aprīlī, no gandrīz nedēļu ilgas vizītes Kanādā atgriezās Saeimas delegācija, ko vadīja Saeimas priekšsēdētājs Jānis Straume. Kopā ar viņu saskaņā ar protokola prasībām bija dzīvesbiedre Baiba Straume. Mūsu valsts delegācijas sastāvā tika iekļauti Saeimas deputāti Silvija Dreimane, Silva Golde un Edvīns Inkēns. Uz Kanādu devās arī Saeimas Kancelejas direktora vietnieks Valdis Ziemelis. Delegācijai bija vairākas tikšanās ar Parlamenta Senāta spīkeru Džildasu L. Molgatu, Apakšpalātas jeb Pārstāvju palātas spīkeru Džilbertu Parentu un Kanādas premjerministra vietnieku Herbu Greiju.

 

— Kādi nolūki bija Saeimas delegācijai, dodoties oficiālā vizītē uz tālo Kanādu?

— Šī bija Saeimas oficiālā atbildes vizīte sakarā ar Kanādas Pārstāvju palātas spīkera ierašanos Latvijā 1998. gada rudenī — neilgi pirms Saeimas vēlēšanām. Vizītes galvenais mērķis bija informēt Kanādas politiķus par situāciju Latvijā, par Latvijas ārpolitiskajiem mērķiem un sasniegumiem.

Īpaši tika akcentēti jautājumi, kas attiecas uz NATO. Jo, kā zināms, Kanāda ir viena no ietekmīgākajām NATO dalībvalstīm. Tāpēc mums ir ļoti būtisks šīs valsts atbalsts virzībā uz NATO.

Tiekoties ar Kanādas politiķiem un augstākajām valsts amatpersonām, mēs konstatējām, ka kanādieši ļoti atzinīgi vērtē to, ko mēs esam sasnieguši pēdējos desmit neatkarības gados gan ekonomikā, gan ārpolitikā. Tika arī pausts atbalsts mūsu centieniem iestāties Eiropas Savienībā. Saistībā ar NATO un Eiropas Savienības paplašināšanos Kanādas valstsvīrus īpaši interesēja trīs Baltijas valstu savstarpējās attiecības un mūsu valsts attiecības ar Krieviju. Šāda veida jautājumi tika uzdoti gluži vai katru reizi, kad tikāmies ar Kanādas politiķiem.

— Kāda pašlaik ir Kanādas politiķu, valsts amatpersonu un plašākas sabiedrības interese un informētība par Latviju?

— Jāsaka gan, ka informētība un interese bija negaidīti liela. Par to jo īpaši varējām pārliecināties tajā stundu ilgajā laikā, kad Kanādas publiskajā televīzijā tika pārraidītas mūsu, cik vien iespējams, precīzās un izsmeļošās atbildes un skaidrojumi. Jautājumi bija ļoti konkrēti.

— Kāds ir Kanādas parlamenta un valdības viedoklis attiecībā uz paredzamo Latvijas iestāšanos NATO?

— Konceptuālā veidā gan Kanādas Senāta spīkers, gan Pārstāvju palātas spīkers, arī premjerministra vietnieks atbalstīja mūsu virzību uz NATO un tādēļ jo īpaši ieteica rūpīgi pievērsties līdzdalības rīcības plānu sagatavošanai, lai Latvija varētu sekmīgi virzīties uz priekšu šajā ziņā Eiropā, turklāt sniedzot pozitīvu informāciju gan ASV, gan arī Kanādai. Jāsaka, ka mūsu Aizsardzības ministrija to arī cenšas darīt.

Tika uzsvērta Baltijas valstu vienotības nepieciešamība. Un arī tas, ka Baltijas valstis, tostarp Latvija, ir visiespējamākās NATO kandidātvalstis tuvākā nākotnē.

— Kā turpmāk varētu veidoties Latvijas un Kanādas ekonomiskie un tirdznieciskie sakari?

— Kanāda, kā visiem zināms, atrodas ļoti tālu no Latvijas. Bet mēs šai tēmai tomēr vairākkārt pievērsāmies visaugstākajā līmenī. Šā gada septembrī Latviju apmeklēs Kanādas uzņēmēju delegācija, ko droši vien vadīs Kanādas Parlamenta deputāte, mūsu tautiete Sarmīte Bulte. Viņa līdz šim ir ļoti aktīvi darbojusies, lai uzlabotu un padarītu efektīvākas Kanādas un Latvijas attiecības visās jomās.

Spriežot pēc Kanādas vicepremjera izteikumiem, šai Amerikas kontinenta valstij Ziemeļaustrumeiropas reģions ir visādā ziņā interesants — gan politiskā, gan militārā, gan ekonomiskā, gan kultūras ziņā. Šādu viedokli pauda arī to visu ekonomisko struktūru pārstāvji, ar ko mums iznāca tikties Kanādā. Piemēram, ir tāds speciālais fonds, kas ar Kanādas valdības akceptu strādā pie Asutrumeiropā īstenojamajiem projektiem, tostarp Baltijas valstīs.

Bet, protams, kanādiešiem aizvien ir bijusi un laikam arī turpmāk būs īpaši liela interese par Krievijas tirgu.

— Kā zināms, jūs tikāties arī ar Kanādā dzīvojošajiem tautiešiem. Kādi tikšanos laikā bija viņu jautājumi un vēlējumi?

— Vizīti uzsākot, tikāmies ar tautiešiem Toronto, turklāt ar LNAK (Latviešu nacionālās apvienības Kanādā) vadības pārstāvjiem. Bet vizītes noslēgumā bija tikšanās ar latviešu sabiedrību Otavā.

Jāsaka, mūsu tautieši Kanādā ļoti aktīvi dzīvo līdzi notikumiem, kas risinās Latvijā. Jautājumi bija visaptveroši. Mani gandarīja, ka mūsu tautiešus tālajā Ziemeļamerikā interesēja ne tik daudz visādi politiskās dzīves skandāli, bet tieši tās iespējas Latvijas ekonomikai turpmāk attīstīties. Bija jautājumi gan par privatizāciju, gan par politiķu savstarpējām attiecībām.

Svešatnes latviešu sabiedrība ar ļoti lielu interesi un atsaucību uzņēma mūsu ierašanos. Un šī saikne, kas gadu desmitiem ir veidojusies un saglabājusies, joprojām ir stipra un daudzsološa. Tas, manuprāt, ir visbūtiskākais.

— Kā Ziemeļamerikā dzīvojošie latvieši vērtē mūsu Valsts prezidentes Vairas Vīķes–Freibergas darbību augstajā postenī, ņemot vērā to, ka viņa vairākus gadu desmitus ir dzīvojusi un strādājusi tieši Kanādā?

— Kanādas latvieši ir lepni, ka par mūsu Valsts prezidenti ir kļuvusi visnotaļ cienījama kundze no latviešu sabiedrības Kanādā. Viņi pašlaik cenšas ļoti aktīvi piedalīties visos darbos, organizējot Latvijas Valsts prezidentes vizīti Kanādā, kas acīmredzot notiks pavisam drīz — maijā. Tas ir papildu stimuls latviešu sabiedrībai Kanādā interesēties par Latvijā notiekošo.

Jāņem taču vērā arī tas, ka visai daudzi latvieši strādā Kanādas valdības administratīvajās iestādēs. Varbūt ne pārāk augstos, taču diezgan ietekmīgos amatos. Turklāt mums, latviešiem, ļoti nozīmīgas ir Kanādas Parlamenta Apakšpalātas deputātes Sarmītes Bultes aktivitātes. Viņa patiešām, kā mēs par to pārliecinājāmies, ir ļoti ieredzēta Kanādas Parlamenta locekļu vidū un ar savu enerģiju, gudrību, simpātiskumu daudz var darīt un dara Latvijas labā.

Mintauts Ducmanis, "LV" Saeimas un valdības lietu redaktors

2.JPG (18670 BYTES) 10.JPG (17688 BYTES) 6.JPG (17455 BYTES)

Jānis Straume un Baiba Straumes kundze kopā ar Kanādas Parlamenta Apakšpalātas spīkeru Gilbertu Parentu; Jānis Straume sarunā ar Kanādas premjera vietnieku Herbu Greju; sasveicinoties ar Latvijas vēstnieku Kanādā Jāni Lūsi

8.JPG (23424 BYTES)

Latvijas delegācija kopā ar Latviešu centra vadību Toronto

1.JPG (21501 BYTES)

Sarunā ar latviešu izcelsmes Kanādas Parlamenta deputāti Sarmīti Bulti (pa kreisi)               Foto: Valdis Ziemelis

 

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!