valsts dokumenti
Saeima ir pieņēmusi
un Valsts prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”
Izdarīt likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1990, 49.nr.; 1991, 27./28.nr.; 1992, 18./19.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1996, 1.nr.; 1997, 5.nr.) šādus grozījumus:
1. Izteikt pirmās nodaļas otro daļu šādā redakcijā:
“Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs:
1) veic uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību), to pārstāvniecību un filiāļu, masu informācijas līdzekļu, sabiedrisko organizāciju un to apvienību valsts reģistrāciju;
2) realizē valsts kontroli pār uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību), to pārstāvniecību un filiāļu, masu informācijas līdzekļu, sabiedrisko organizāciju un to apvienību dibināšanas un darbības dokumentu atbilstību likumiem un citiem normatīvajiem aktiem;
3) veic uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību), to pārstāvniecību un filiāļu, masu informācijas līdzekļu, sabiedrisko organizāciju un to apvienību vienotu valsts uzskaiti;
4) sniedz informāciju par uzņēmumiem (uzņēmējsabiedrībām), to pārstāvniecībām un filiālēm, masu informācijas līdzekļiem, sabiedriskajām organizācijām un to apvienībām.”
2. Izteikt 1.panta otro daļu šādā redakcijā:
“Uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību), to pārstāvniecību un filiāļu, masu informācijas līdzekļu, sabiedrisko organizāciju un to apvienību reģistrāciju šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā veic:
— Uzņēmumu reģistra galvenais valsts notārs;
— Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāra vietnieki;
— Uzņēmumu reģistra valsts notāri.”
3. Papildināt likumu ar 2. 1 pantu šādā redakcijā:
“ 2.1 pants. Masu informācijas līdzekļu reģistrācija
Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra valsts notāri masu informācijas līdzekļu reģistrāciju veic saskaņā ar likumu “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” un citiem normatīvajiem aktiem.”
4. Papildināt likumu ar 2.2 pantu šādā redakcijā:
“ 2.2 pants. Sabiedrisko organizāciju un to apvienību reģistrācija
Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra valsts notāri sabiedrisko organizāciju un to apvienību reģistrāciju veic saskaņā ar likumu “Par sabiedriskajām organizācijām un to apvienībāmī un citiem normatīvajiem aktiem.”
5. Izteikt 4.panta 12.punktu šādā redakcijā:
“12) reģistrē masu informācijas līdzekļus, sabiedriskās organizācijas un to apvienības, kā arī veic citas likumos noteiktās funkcijas.”
6. Papildināt likumu ar 7.1 pantu šādā redakcijā:
“ 7.1 pants. Reģistrācijas apliecību un reģistrēšanas pieteikumu paraugu apstiprināšana
Uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību), to pārstāvniecību un filiāļu, masu informācijas līdzekļu, sabiedrisko organizāciju un to apvienību reģistrācijas apliecību un reģistrēšanas pieteikumu paraugus apstiprina Ministru kabinets.”
7. Papildināt 9.pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
“Citas juridiskās personas, kuras arī var sniegt informāciju par uzņēmumiem (uzņēmējsabiedrībām), to pārstāvniecībām un filiālēm, masu informācijas līdzekļiem, sabiedriskajām organizācijām un to apvienībām, kā arī attiecīgās informācijas apjomu un sniegšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.”
Pārejas noteikums
Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Satversmes 81.panta kārtībā izdotie Ministru kabineta noteikumi nr.18 “Grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 5.nr.).
Likums Saeimā pieņemts 1997.gada 17.aprīlī.
Valsts prezidents G.Ulmanis
Rīgā 1997.gada 25.aprīlī
Saeima ir pieņēmusi
un Valsts prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”
Izdarīt likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1991, 5./6.nr.) šādus grozījumus:
1. Aizstāt visā likumā vārdus “Tieslietu ministrija” (attiecīgā locījumā) ar vārdiem “Uzņēmumu reģistrs” (attiecīgā locījumā).
2. Aizstāt 12.panta pirmajā daļā vārdus “tieslietu ministram” ar vārdiem “Uzņēmumu reģistra galvenajam valsts notāram”.
Pārejas noteikums
Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Satversmes 81.panta kārtībā izdotie Ministru kabineta noteikumi nr.19 “Grozījumi likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 5.nr.).
Likums Saeimā pieņemts 1997.gada 17.aprīlī.
Valsts prezidents G.Ulmanis
Rīgā 1997.gada 25.aprīlī
Saeima ir pieņēmusi
un Valsts prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi Radio un televīzijas likumā
Izdarīt Radio un televīzijas likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1995, 20.nr.; 1996, 22.nr.) šādus grozījumus:
1. Aizstāt visā likumā vārdus “Tieslietu ministrija” (attiecīgā locījumā) ar vārdiem “Uzņēmumu reģistrs” (attiecīgā locījumā).
2. Izteikt 15.panta desmito daļu šādā redakcijā:
“(10) Par apraides atļaujas izsniegšanu Nacionālā radio un televīzijas padome divu nedēļu laikā paziņo Uzņēmumu reģistram, norādot raidorganizācijas nosaukumu un dibinātājus, raidorganizācijas adresi un teritoriju, kurā paredzēts izplatīt programmu, un raidījumu periodiskumu.”
3. Izteikt 33.panta desmito daļu šādā redakcijā:
“(10) Par kabeļtelevīzijas vai kabeļradio (radiotranslācijas) reģistrācijas apliecības izsniegšanu Nacionālā radio un televīzijas padome divu nedēļu laikā paziņo Uzņēmumu reģistram, norādot raidorganizācijas nosaukumu un dibinātājus, raidorganizācijas adresi un teritoriju, kurā paredzēts izplatīt programmu.”
Pārejas noteikums
Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Satversmes 81.panta kārtībā izdotie Ministru kabineta noteikumi nr.27 “Grozījumi Radio un televīzijas likumā” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 5.nr.).
Likums Saeimā pieņemts 1997.gada 17.aprīlī.
Valsts prezidents G.Ulmanis
Rīgā 1997.gada 25.aprīlī
Latvijas Republikas Ministru kabinets
1997.gada 22.aprīlī Noteikumi nr. 150
Rīgā (prot. nr.22 14.¤)
Obligātās sociālās apdrošināšanas pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām līdzekļu veidošanas un izlietošanas kārtība
Izdoti saskaņā ar likuma
“Par obligāto sociālo apdrošināšanu
pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” 8.pantu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Šie noteikumi nosaka obligātās sociālās apdrošināšanas pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (turpmāk — darba negadījumu apdrošināšana) līdzekļu veidošanas un izlietošanas, apdrošināšanas maksājumu iekasēšanas un izmaksu veikšanas, kā arī apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksāšanas kārtību.
2. Darba negadījumu apdrošināšanas līdzekļus pārvalda Valsts sociālās apdrošināšanas fonds (turpmāk — fonds) un rajonu (pilsētu) sociālās apdrošināšanas pārvaldes (turpmāk — apdrošināšanas pārvalde).
3. Darba devēji, valsts civiliestāžu vadītāji, mācību un audzināšanas iestāžu vadītāji, kas reģistrējušies apdrošināšanas pārvaldē, saskaņā ar likuma “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” (turpmāk — likums) 3.panta 2.punktu ir uzskatāmi par apdrošinājuma ņēmējiem, kuriem ir jāapdrošina darbinieki un mācību un audzināšanas iestāžu audzēkņi un studenti, kas nodarbināti darba vietās ražošanas vai mācību prakses laikā (turpmāk — audzēkņi un studenti).
4. Personas, kuras ir darba vai valsts civildienesta attiecībās un reģistrētas apdrošināšanas pārvaldē pēc apdrošinājuma ņēmēja juridiskās adreses, ir uzskatāmas par apdrošinātajām personām saskaņā ar likuma 3.panta 1.punkta “a” apakšpunktu.
5. Audzēkņi un studenti, kuri reģistrēti apdrošināšanas pārvaldē pēc apdrošinājuma ņēmēja (mācību vai audzināšanas iestādes) juridiskās adreses, ir uzskatāmi par apdrošinātajām personām saskaņā ar likuma 3.panta 1.punkta “b” apakšpunktu.
II. Apdrošināšanas līdzekļu veidošana
6. Apdrošināšanas līdzekļus veido:
6.1. kārtējie apdrošināšanas maksājumi, kurus veic apdrošinājuma ņēmējs;
6.2. soda nauda, nokavējuma nauda un pamatparāda palielinājums;
6.3. regresa kārtībā no apdrošinājuma ņēmējiem piedzītās summas, kas izmaksātas no darba negadījumu apdrošināšanas līdzekļiem apdrošinātajām personām vai trešajām personām, ja apdrošinājuma ņēmēji nav veikuši apdrošināšanas maksājumus likumā noteiktajā kārtībā.
7. Apdrošināšanas maksājumus apdrošinājuma ņēmējs aprēķina, piemērojot Ministru kabineta noteikto darba negadījumu apdrošināšanas tarifa likmi attiecīgajam gadam šādiem apdrošināšanas maksājumu objektiem:
7.1. apdrošinātās personas darba ienākumam — ja apdrošinātā persona ir darba vai valsts civildienesta attiecībās;
7.2. Ministru kabineta noteiktajai minimālajai mēnešalgai (amatalgai) — ja apdrošinātā persona ir audzēknis vai students.
III. Apdrošināšanas atlīdzības piešķiršana,
aprēķināšana un izmaksāšana
8. Apdrošināšanas pārvalde pēc apdrošinātās personas pastāvīgās dzīvesvietas izskata jautājumu par apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanu, pamatojoties uz:
8.1. akta par darbā notikušo nelaimes gadījumu kopiju, kuru apdrošināšanas pārvaldei vienas dienas laikā pēc attiecīgā akta apstiprināšanas nosūtījis apdrošinājuma ņēmējs;
8.2. Ministru kabineta pilnvarotās speciālās ārstu komisijas atzinuma par konstatēto arodslimību kopiju, kuru apdrošināšanas pārvaldei vienas dienas laikā nosūtījusi minētā komisija.
9. Apdrošināšanas pārvalde, pamatojoties uz saņemtajiem dokumentiem, apdrošināšanas atlīdzības pieprasījumu un fonda personificētās uzskaites sistēmā esošajām ziņām, kā arī ievērojot likumu un šos noteikumus, 20 dienu laikā pieņem lēmumu par apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanu apdrošinātajai personai vai trešajai personai, nosaka apdrošināšanas atlīdzības apmēru, tās izmaksāšanas ilgumu un izmaksāšanas dienu un par to rakstiski paziņo pieprasītājam.
10. Ja apdrošināšanas atlīdzības pieprasījums tiek noraidīts, pieprasītājam tiek izsniegts rakstisks atteikums ar noraidījuma motivāciju.
11. Ja apdrošinātās personas vai trešās personas pastāvīgā dzīvesvieta ir ārpus Latvijas Republikas, apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai nepieciešamie dokumenti un pieprasījums jāiesniedz tajā apdrošināšanas pārvaldē, kurā reģistrēts apdrošinājuma ņēmējs.
12. Ja fonda personificētās uzskaites sistēmā nav ziņu, kas nepieciešamas apdrošinātās personas mēneša vidējās izpeļņas aprēķināšanai un apdrošināšanas atlīdzības noteikšanai, apdrošinājuma ņēmējs trīs dienu laikā pēc apdrošināšanas pārvaldes pieprasījuma iesniedz attiecīgu izziņu, kuru parakstījis un ar zīmogu apliecinājis apdrošinājuma ņēmējs vai viņa pilnvarota persona un grāmatvedis. Ja persona vienlaikus ir apdrošināta pie vairākiem apdrošinājuma ņēmējiem, attiecīgu izziņu iesniedz visi apdrošinājuma ņēmēji.
13. Fonds ir tiesīgs pārbaudīt dokumentus un ziņas, kuras snieguši apdrošinājuma ņēmēji, apdrošinātās personas un trešās personas.
14. Personām, kuras Latvijas Republikā bija apdrošinātas un zaudēja darbspējas nelaimes gadījumā darbā vai arodslimības dēļ līdz 1940.gada 17.jūnijam, mēneša vidējā izpeļņa, pēc kuras nosaka apdrošināšanas atlīdzību, tiek pielīdzināta Valsts statistikas komitejas aprēķinātajai vidējai darba samaksai 1996.gadā valsts un pašvaldību uzņēmumos, iestādēs, organizācijās un uzņēmējsabiedrībās ar valsts vai pašvaldību kapitāla daļu, un tās apmērs ir 110 latu.
15. Ja apdrošinātajai personai ir tiesības uz apdrošināšanas atlīdzību par darbspēju zaudējumu vai trešajai personai — par apgādnieka zaudējumu, bet apdrošināšanas atlīdzības apmēra noteikšanai nepieciešams ilgāks laiks, nekā paredzēts šo noteikumu 9.punktā, apdrošināšanas pārvalde ir tiesīga izmaksāt pieprasītājam avansā apdrošināšanas atlīdzību, kas nepārsniedz paredzamo mēnesī izmaksājamās apdrošināšanas atlīdzības apmēru.
16. Ja apdrošinātajai personai noteiktie pakalpojumi sniedzami ilgāku laiku un papildu izdevumu apmēra noteikšanai nav iespējams laikus iesniegt visus šo noteikumu 41.punktā minētos dokumentus, apdrošināšanas pārvalde ir tiesīga izmaksāt apdrošinātajai personai pēc tās pieprasījuma vienreizēja avansa veidā naudas summu, kas nepārsniedz valdības noteiktās minimālās mēnešalgas (amatalgas) apmēru.
17. Ja apdrošināšanas pārvaldē ir iesniegta darbnespējas lapa B, bet apdrošināšanas gadījumu apliecinošie dokumenti desmit dienu laikā nav saņemti, apdrošinātajai personai aprēķina un izmaksā slimības pabalstu. Pēc apdrošināšanas gadījumu apliecinošo un citu šo noteikumu 25.punktā minēto dokumentu saņemšanas apdrošinātajai personai aprēķina un turpmāk maksā pārejošas darbnespējas pabalstu, kā arī izmaksā aprēķināto pabalstu starpību.
18. Ja, lemjot par pārejošas darbnespējas pabalsta piešķiršanu (vai pēc tā piešķiršanas), tiek konstatēts, ka apdrošināšanas gadījums attiecas uz likuma “Par maternitātes un slimības pabalstiem” darbības jomu, izmaksātā pārejošas darbnespējas pabalsta summa, kas aprēķināta atbilstoši šo noteikumu 17.punktam, tiek segta no maternitātes un slimības apdrošināšanai paredzētajiem fonda līdzekļiem.
19. Ieturējumi par pārmaksātu pārejošas darbnespējas pabalsta summu vai atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai par apgādnieka zaudējumu summu izdarāmi no turpmākajiem pabalsta vai attiecīgās atlīdzības maksājumiem. Ieturējumu summa mēnesī nedrīkst pārsniegt 20 procentus no aprēķinātā pārejošas darbnespējas pabalsta apmēra vai atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai par apgādnieka zaudējumu apmēra.
20. Citi ieturējumi no šo noteikumu 19.punktā minētajiem apdrošināšanas atlīdzības veidiem izdarāmi tādā pašā kārtībā kā no darba algas. Ja ieturējumu nav iespējams izdarīt, iesniedzama prasība tiesā.
21. Ja apdrošinātā persona vai trešā persona, kura saskaņā ar likumu saņem apdrošināšanas atlīdzību par darbspēju zaudējumu vai par apgādnieka zaudējumu, izbrauc no Latvijas Republikas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs, apdrošināšanas atlīdzību izmaksā arī turpmāk, ja attiecīgā persona pirms izbraukšanas ir iesniegusi apdrošināšanas pārvaldē pēc pēdējās pastāvīgās dzīvesvietas rakstisku pieprasījumu un norādījusi Latvijas Republikas kredītiestādes kontu, kurā ieskaitāma apdrošināšanas atlīdzība, kā arī uzrādījusi pasi ar atzīmi par izrakstīšanos.
22. Šo noteikumu 21.punktā minētajām personām pēc izbraukšanas no Latvijas Republikas katru gadu līdz 15.decembrim ir jāatjauno (jāiesniedz vai jāatsūta pa pastu) pieprasījums par apdrošināšanas atlīdzības izmaksu. Pieprasījumam jāpievieno ne agrāk kā attiecīgā gada 1.oktobrī apstiprināts notariāls apliecinājums, ka persona ir dzīva (jānorāda personas pases dati), kā arī citi fonda pieprasītie ar apdrošināšanas gadījumu saistītie dokumenti. Notariālajam apliecinājumam jābūt legalizētam, ja starptautiskajos līgumos nav noteikts citādi.
23. Ja pieprasījums par apdrošināšanas atlīdzības izmaksu nav atjaunots vai arī nav iesniegti citi fonda pieprasītie dokumenti, apdrošināšanas pārvalde ar nākamā gada 1.janvāri pārtrauc apdrošināšanas atlīdzības izmaksu.
24. Apdrošinātās personas pensijas kapitāla veidošanai apdrošināšanas pārvalde no darba negadījumu apdrošināšanas līdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā kārtībā veic likumā “Par valsts pensijām” paredzētās apdrošināšanas iemaksas par visām aprēķinātajām pārejošas darbnespējas pabalstu summām un atlīdzības par darbspēju zaudējumu summām, kas izmaksātas apdrošinātajai personai, ja tā nestrādā, bet ne ilgāk kā līdz tāda vecuma sasniegšanai, ar kuru apdrošinātajai personai ir tiesības uz vecuma pensiju.
IV. Pārejošas darbnespējas pabalsts
25. Lēmumu par pārejošas darbnespējas pabalsta piešķiršanu pieņem, pamatojoties uz:
25.1. šo noteikumu 8.1. vai 8.2.apakšpunktā minētajiem dokumentiem;
25.2. darbnespējas lapu B ar apdrošinājuma ņēmēja apstiprinājumu par apdrošinātās personas neierašanos darbā;
25.3. apdrošinājuma ņēmēja izziņu par apdrošinātās personas mēneša vidējo izpeļņu, ja fonda rīcībā nav vajadzīgo ziņu.
26. Ja apdrošinātā persona ir nodarbināta pie vairākiem darba devējiem, tad tas darba devējs, pie kura apdrošinātā persona cietusi nelaimes gadījumā darbā vai saslimusi ar arodslimību, no saviem līdzekļiem izmaksā apdrošinātajai personai par pirmajām 14 darbnespējas dienām pārejošas darbnespējas pabalstu, kas saskaņā ar likumu tiek aprēķināts 80% apmērā no apdrošinātās personas mēneša vidējās izpeļņas. Pārējie darba devēji izmaksā slimības naudu vispārējā kārtībā.
V. Atlīdzība par darbspēju zaudējumu
27. Lēmumu par atlīdzības par darbspēju zaudējumu piešķiršanu pieņem, pamatojoties uz:
27.1. šo noteikumu 8.1. vai 8.2.apakšpunktā minētajiem dokumentiem;
27.2. izrakstu no veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (turpmāk — komisija) akta par darbspēju zaudējuma noteikšanu procentos un invaliditātes izziņas kopiju, kurus komisija trīs dienu laikā nosūtījusi attiecīgajai apdrošināšanas pārvaldei;
27.3. apdrošinājuma ņēmēja izziņu par apdrošinātās personas mēneša vidējo izpeļņu, ja fonda rīcībā nav vajadzīgo ziņu;
27.4. apdrošinātās personas pieprasījumu par atlīdzības par darbspēju zaudējumu piešķiršanu.
28. Atlīdzību par darbspēju zaudējumu aprēķina pēc šādas formulas:
Vm x I z
A = ———, kur:
100
A — atlīdzība par darbspēju zaudējumu,
Vm — apdrošinātās personas mēneša vidējā izpeļņa,
Iz — atlīdzība procentos.
29. Atlīdzība par darbspēju zaudējumu tiek noteikta, ņemot vērā šādu iedalījumu:
Darbspēju zaudējums Atlīdzība (procentos)
procentos par darbspēju zaudējumu
100 80
90 — 99 75
80 — 89 70
70 — 79 65
60 — 69 60
50 — 59 55
40 — 49 50
30 — 39 45
25 — 29 35
15 — 24 30
10 — 14 25
30. Atlīdzība par darbspēju zaudējumu apdrošinātajai personai tiek izmaksāta par kārtējo mēnesi apdrošināšanas pārvaldes noteiktajā dienā.
31. Atlīdzību par darbspēju zaudējumu pārrēķina šādos gadījumos:
31.1. komisija noteikusi citus darbspēju zaudējuma procentus;
31.2. pieaudzis patēriņa cenu indekss;
31.3. apdrošinātā persona sasniegusi tādu vecumu, ar kuru tai ir tiesības uz vecuma pensiju;
31.4. iesniegtajos dokumentos konstatētas neprecizitātes, kas ietekmē atlīdzības apmēru;
31.5. atlīdzības aprēķinos konstatēta aritmētiska kļūda;
31.6. ir tiesas nolēmums, kas ietekmē atlīdzības apmēru;
31.7. invaliditātes izziņā vai ārstējošā ārsta atzinumā ir norādīts, ka apdrošinātā persona nevar sevi apkopt un tai ir nepieciešama pastāvīga citas personas palīdzība kopšanā vai uzraudzība.
32. Šo noteikumu 31.3.apakšpunktā minētajā gadījumā apdrošinātajai personai, kura saņem atlīdzību par darbspēju zaudējumu un piecus gadus pirms tāda vecuma sasniegšanas, ar kuru tai ir tiesības uz vecuma pensiju, nav strādājusi, atlīdzību nosaka 70% apmērā no summas, kas apdrošinātajai personai pienāktos saskaņā ar šo noteikumu 28.punktu.
VI. Vienreizējais pabalsts
33. Apdrošinātajai personai, kurai komisija noteikusi darbspēju zaudējumu 10 līdz 24 procentu ietvaros bez atkārtotas pārskatīšanas, atlīdzības par darbspēju zaudējumu vietā, ja apdrošinātā persona tam piekrīt, apdrošināšanas pārvalde var piešķirt un izmaksāt vienreizēju pabalstu, kas tiek aprēķināts apdrošinātās personas trīs līdz astoņpadsmit mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ņemot vērā šādu iedalījumu:
Darbspēju zaudējums procentos Mēnešu skaits
10 — 12 3
13 — 15 6
16 — 18 10
19 — 21 14
22 — 24 18
34. Lēmumu par vienreizējā pabalsta piešķiršanu pieņem, pamatojoties uz:
34.1. šo noteikumu 8.1. vai 8.2.apakšpunktā minētajiem dokumentiem;
34.2. izrakstu no komisijas akta par darbspēju zaudējuma noteikšanu procentos, kuru komisija trīs dienu laikā nosūtījusi attiecīgajai apdrošināšanas pārvaldei;
34.3. apdrošinātās personas pieprasījumu par vienreizējā pabalsta piešķiršanu.
VII. Atlīdzība par apgādnieka zaudējumu
35. Lēmumu par atlīdzības par apgādnieka zaudējumu piešķiršanu pieņem, pamatojoties uz:
35.1. šo noteikumu 8.1. vai 8.2.apakšpunktā minētajiem dokumentiem;
35.2. izziņu par nāves cēloņa saistību ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību, kuru pēc apdrošināšanas pārvaldes pieprasījuma izsniedz ārstniecības iestāde vai prakses ārsts;
35.3. apdrošinātās personas miršanas apliecību (jāuzrāda);
35.4. izziņu no dzīvesvietas par ģimenes sastāvu un apdrošinātās personas apgādībā bijušajiem ģimenes locekļiem (norādot radniecību);
35.5. dokumentu, kas apliecina laulību ar apdrošināto personu (jāuzrāda);
35.6. apdrošināšanas ņēmēja izziņu par mirušās apdrošinātās personas mēneša vidējo izpeļņu, ja fonda rīcībā nav vajadzīgo ziņu;
35.7. dokumentiem, kas apliecina apdrošinātās personas apgādībā bijušo personu darbnespēju vai mēneša vidējā ienākuma apmēru;
35.8. pieprasījumu par atlīdzības par apgādnieka zaudējumu piešķiršanu, ko iesniegušas pilngadīgās personas, kuras bija apdrošinātās personas apgādībā un kurām saskaņā ar likumu ir tiesības uz atlīdzību par apgādnieka zaudējumu, vai aizbildņi.
36. Ja apdrošināšanas atlīdzības par apgādnieka zaudējumu kopējā summa, kas aprēķināta apgādībā bijušajām personām, pārsniedz 80% no apdrošinātās personas mēneša vidējās izpeļņas, katrai personai attiecīgi (saglabājot proporciju, kas izveidojusies starp atlīdzības apmēriem aprēķina sākumā) samazina atlīdzības apmēru, lai kopējā aprēķinātā summa nepārsniegtu likumā noteikto ierobežojumu.
37. Atlīdzību par apgādnieka zaudējumu pārrēķina, ņemot vērā patēriņa cenu indeksa pieaugumu.
VIII. Apbedīšanas pabalsts
38. Lēmumu par apbedīšanas pabalsta piešķiršanu pieņem, pamatojoties uz:
38.1. šo noteikumu 8.1. vai 8.2.apakšpunktā minētajiem dokumentiem;
38.2. noteikta parauga miršanas izziņu pabalsta saņemšanai, kuru izdevusi dzimtsarakstu nodaļa vai cita iestāde, kurā reģistrēta apdrošinātās personas miršana;
38.3. apdrošinājuma ņēmēja izziņu par apdrošinātās personas mēneša vidējo izpeļņu, ja fonda rīcībā nav vajadzīgo ziņu;
38.4. apdrošinātās personas ģimenes locekļa vai apbedītāja (fiziskās vai juridiskās personas) pieprasījumu par apbedīšanas pabalsta piešķiršanu.
IX. Papildu izdevumu un pakalpojumu samaksa
39. Fonds no darba negadījumu apdrošināšanas līdzekļiem sedz apdrošinātajai personai papildu izdevumus, kas tai radušies sakarā ar ārstēšanu, medicīnisko, sociālo un profesionālo rehabilitāciju, ieskaitot protezēšanu, rehabilitācijas līdzekļu iegādi un remontu, kā arī pārkvalifikāciju vai citas profesijas apgūšanu, ja tādi izdevumi pārsniedz šiem nolūkiem valsts budžetā attiecīgajam pakalpojuma veidam paredzētos izdevumus un kuru samaksa nav garantēta tiesību aktos.
40. Fonds sedz apdrošinātajai personai papildu izdevumus, kas tai radušies sakarā ar ārstniecības iestādes (ārsta) apmeklējumu, — ceļa izdevumus, samaksu pavadonim, pacienta iemaksu un līdzdalības maksājumus.
41. Lēmumu par papildu izdevumu un pakalpojumu samaksu pieņem, pamatojoties uz:
41.1. invaliditātes izziņu vai ārstējošā ārsta atzinumu ar ieteikumu par attiecīgā sociālās rehabilitācijas vai veselības aprūpes pakalpojuma nepieciešamību apdrošinātajai personai;
41.2. šo noteikumu 8.1. vai 8.2.apakšpunktā minētajiem dokumentiem;
41.3. izrakstu no komisijas akta par darbspēju zaudējuma noteikšanu procentos;
41.4. čeku (čekiem), kam pievienots attaisnojuma dokuments (rēķins, kvīts u.tml.), arī par pacienta iemaksu un līdzdalības maksājumiem;
41.5. apdrošinātās personas pieprasījumu par papildu izdevumu vai pakalpojumu samaksu.
X. Noslēguma jautājumi
42. Līdz likuma par valsts sociālo apdrošināšanu pieņemšanai uz darba negadījumu apdrošināšanas līdzekļu veidošanu attiecas Ministru kabineta 1996.gada 11.jūnija noteikumu nr.206 “Likuma “Par sociālo nodokli” normu piemērošanas noteikumi” prasības šādos gadījumos:
42.1. apdrošinājuma ņēmējam reģistrējoties kā sociālā nodokļa maksātājam apdrošināšanas pārvaldē un reģistrējot apdrošinātās personas, kas ir darba vai valsts civildienesta attiecībās;
42.2. apdrošinājuma ņēmējam aprēķinot un kārtojot apdrošināšanas maksājumus un noformējot atbilstošus maksājumu dokumentus.
43. Līdz 2000.gadam apdrošināšanas atlīdzību par darbspēju zaudējumu un par apgādnieka zaudējumu pārrēķina katru pusgadu, ņemot vērā patēriņa cenu indeksa pieaugumu.
Ministru prezidents A.Šķēle
Labklājības ministrs V.Makarovs
Latvijas Republikas Ministru kabinets
1997.gada 22.aprīlī Noteikumi nr. 151
Rīgā (prot. nr.22 16.¤)
Grozījumi Ministru kabineta 1996.gada 5.marta noteikumos nr.52 “Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas noteikumi”
Izdoti saskaņā ar Ministru kabineta
iekārtas likuma 14.panta 3.punktu
Izdarīt Ministru kabineta 1996.gada 5.marta noteikumos nr.52 “Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas noteikumi” (Latvijas Vēstnesis, 1996, 43./44.nr.) šādus grozījumus:
1. Papildināt noteikumu I nodaļu ar šādiem terminiem:
“ Zemes tuvinātā kadastrālā vērtība — zemes (izņemot lauku apbūves zemi) kvalitātes novērtējums latos, ņemot vērā lauksaimniecībā izmantojamās zemes vidējo novērtējumu ballēs un pagastu un pilsētu lauku teritoriju meža zemes vidējo novērtējumu ballēs, piemērojot saimniecības starpgabalainības un kompaktuma, kā arī ģeogrāfiskā novietojuma koeficientu un izmantojot vispārinātus vai aptuvenus mērniecības datus.
Lauku apbūves zemes tuvinātā kadastrālā vērtība — konkrēta zemes gabala būvnieciski ekonomisks novērtējums latos, kura aprēķinam izmanto vispārinātus vai aptuvenus mērniecības datus.”
2. Papildināt noteikumus ar 3.3. un 3.4.apakšpunktu šādā redakcijā:
“3.3. saimniecībām, kurām nav noteikta zemes kadastrālā vērtība, nekustamā īpašuma nodokļa apmēra noteikšanai aprēķina zemes tuvināto kadastrālo vērtību, pamatojoties uz zemes nodokļu maksātāju sarakstu un pagastu un pilsētu lauku teritoriju zemes īpašumu un zemes lietojumu pārskata plānu (M 1:10000). Saimniecībām ar meža zemes platībām, aprēķinot zemes tuvināto kadastrālo vērtību, meža zemes kvalitātes noteikšanai lieto pagastu un pilsētu lauku teritoriju meža zemes vidējo novērtējumu ballēs (20.pielikums);
3.4. zemes tuvināto kadastrālo vērtību nekustamā īpašuma nodokļa apmēra noteikšanai lieto, kamēr nav noteikta zemes kadastrālā vērtība. Ieinteresētā persona, kura nav apmierināta ar zemes tuvināto kadastrālo novērtējumu, var pasūtīt zemes kadastrālo novērtējumu.”
3. Izteikt 5.punkta ievaddaļu šādā redakcijā:
“5. Zemes kadastrālo vērtību un zemes tuvināto kadastrālo vērtību nosaka:”.
4. Izteikt 6.punktu šādā redakcijā:
“6. Zemes kadastrālajā vērtībā un zemes tuvinātajā kadastrālajā vērtībā netiek ietverta zemes dzīļu un meža audzes vērtība.”
5. Izteikt 8.punktu šādā redakcijā:
“8. Valsts zemes dienests nosaka zemes kadastrālo vērtību un zemes tuvināto kadastrālo vērtību, kā arī reģistrē, sistematizē un uzglabā informāciju par to.”
6. Papildināt 29.punktu ar teikumu šādā redakcijā:
“Aprēķinot saimniecības zemes tuvināto kadastrālo vērtību, samazinājums par zemes lietošanas apgrūtinājumiem, aprobežojumiem un saimnieciskās darbības ierobežojumiem netiek noteikts.”
7. Izteikt 44.punkta pēdējo teikumu šādā redakcijā:
“Zemes vērtību zonējumu izstrādā un apstiprina Valsts zemes dienests.”
8. Papildināt noteikumus ar 61.punktu šādā redakcijā:
“61. Instrukciju par lauku apvidu zemes tuvinātās kadastrālās vērtības noteikšanas kārtību līdz 1997.gada 1.jūnijam izstrādā Valsts zemes dienests un pēc saskaņošanas ar finansu ministru iesniedz tieslietu ministram apstiprināšanai.”
9. Noteikumu 4.pielikumā:
9.1. papildināt sadaļu “Aizkraukles rajons” ar tekstu šādā redakcijā:
“Jaunjelgavas pilsētas lauku teritorija 1,3”;
9.2. sadaļā “Tukuma rajons”:
9.2.1. svītrot tekstu:
“Cēres pagasts 1,0”;
9.2.2. aizstāt vārdus “Kandavas pagasts” ar vārdiem “Kandavas pilsētas lauku teritorija”.
10. Papildināt noteikumus ar 20.pielikumu šādā redakcijā:
“20.pielikums
Ministru kabineta
1996.gada 5.marta
noteikumiem nr.52
Pagastu un pilsētu lauku teritoriju meža zemes vidējais novērtējums
Pagasts, pilsētas Balles par
lauku teritorija hektāru
1 2
Aizkraukles rajons
Aiviekstes pagasts 33
Aizkraukles pagasts 30
Bebru pagasts 33
Daudzeses pagasts 26
Iršu pagasts 42
Jaunjelgavas pilsētas
lauku teritorija 35
Klintaines pagasts 39
Kokneses pagasts 35
Kurmenes pagasts 28
Mazzalves pagasts 36
Neretas pagasts 34
Pilskalnes pagasts 39
Seces pagasts 37
Sērenes pagasts 27
Skrīveru pagasts 41
Staburaga pagasts 38
Sunākstes pagasts 34
Valles pagasts 25
Vietalvas pagasts 43
Zalves pagasts 30
Alūksnes rajons
Alsviķu pagasts 36
Annas pagasts 39
Apes pilsētas lauku teritorija 36
Gaujienas pagasts 34
Ilzenes pagasts 30
Jaunalūksnes pagasts 35
Jaunannas pagasts 36
Jaunlaicenes pagasts 41
Kalncempju pagasts 37
Liepnas pagasts 37
Malienas pagasts 39
Mālupes pagasts 38
Mārkalnes pagasts 31
Pededzes pagasts 31
Trapenes pagasts 36
Veclaicenes pagasts 40
Virešu pagasts 34
Zeltiņu pagasts 30
Ziemeru pagasts 33
Balvu rajons
Baltinavas pagasts 33
Balvu pagasts 41
Bērzkalnes pagasts 35
Bērzpils pagasts 29
Briežuciema pagasts 30
Krišjāņu pagasts 33
Kubuļu pagasts 33
Kupravas pagasts 33
Lazdukalna pagasts 31
Lazdulejas pagasts 30
Medņevas pagasts 38
Rugāju pagasts 32
Susāju pagasts 33
Šķilbēnu pagasts 38
Tilžas pagasts 26
Vectilžas pagasts 29
Vecumu pagasts 37
Vīksnas pagasts 39
Žīguru pagasts 35
Bauskas rajons
Bārbeles pagasts 35
Brunavas pagasts 34
Ceraukstes pagasts 46
Codes pagasts 44
Dāviņu pagasts 30
Gailīšu pagasts 47
Iecavas pagasts 33
Īslīces pagasts 48
Mežotnes pagasts 45
Rundāles pagasts 49
Skaistkalnes pagasts 35
Stelpes pagasts 35
Svitenes pagasts 50
Vecsaules pagasts 37
Vecumnieku pagasts 33
Viesturu pagasts 50
Cēsu rajons
Amatas pagasts 41
Drabešu pagasts 40
Drustu pagasts 35
Dzērbenes pagasts 37
Inešu pagasts 37
Jaunpiebalgas pagasts 38
Kaives pagasts 36
Liepas pagasts 36
Līgatnes pagasts 40
Mārsnēnu pagasts 27
Mores pagasts 38
Nītaures pagasts 38
Priekuļu pagasts 38
Raiskuma pagasts 36
Raunas pagasts 39
Skujenes pagasts 39
Stalbes pagasts 34
Straupes pagasts 35
Taurenes pagasts 36
Vaives pagasts 40
Vecpiebalgas pagasts 40
Veselavas pagasts 40
Zaubes pagasts 38
Zosēnu pagasts 35
Daugavpils rajons
Ambeļu pagasts 36
Bebrenes pagasts 42
Biķernieku pagasts 37
Demenes pagasts 41
Dubnas pagasts 39
Dvietes pagasts 28
Eglaines pagasts 40
Kalkūnes pagasts 39
Kalupes pagasts 37
Laucesas pagasts 41
Līdumnieku pagasts 35
Līksnas pagasts 28
Maļinovas pagasts 35
Medumu pagasts 37
Naujenes pagasts 32
Nīcgales pagasts 40
Pilskalnes pagasts 41
Salienas pagasts 34
Skrudalienas pagasts 33
Subates pilsētas lauku teritorija 36
Sventes pagasts 35
Šēderes pagasts 40
Tabores pagasts 39
Vaboles pagasts 35
Vecsalienas pagasts 40
Višķu pagasts 33
Dobeles rajons
Annenieku pagasts 42
Auces pilsētas lauku teritorija 44
Augstkalnes pagasts 44
Auru pagasts 38
Bēnes pagasts 46
Bērzes pagasts 48
Bikstu pagasts 43
Bukaišu pagasts 49
Dobeles pagasts 45
Īles pagasts 39
Jaunbērzes pagasts 32
Krimūnu pagasts 43
Lielauces pagasts 36
Naudītes pagasts 40
Penkules pagasts 43
Tērvetes pagasts 44
Ukru pagasts 46
Vītiņu pagasts 39
Zebrenes pagasts 40
Gulbenes rajons
Beļavas pagasts 36
Daukstu pagasts 38
Druvienas pagasts 36
Galgauskas pagasts 34
Jaungulbenes pagasts 37
Lejasciema pagasts 30
Litenes pagasts 31
Lizuma pagasts 35
Līgo pagasts 40
Rankas pagasts 36
Stāmerienas pagasts 36
Stradu pagasts 39
Tirzas pagasts 36
Jelgavas rajons
Cenu pagasts 35
Elejas pagasts 44
Glūdas pagasts 38
Jaunsvirlaukas pagasts 38
Kalnciema pilsētas lauku teritorija 34
Lielplatones pagasts 47
Līvbērzes pagasts 32
Ozolnieku pagasts 41
Platones pagasts 38
Sesavas pagasts 49
Sidrabenes pagasts 31
Svētes pagasts 42
Valgundes pagasts 29
Vilces pagasts 46
Vircavas pagasts 38
Zaļenieku pagasts 45
Jēkabpils rajons
Aknīstes pilsētas lauku teritorija 36
Asares pagasts 38
Atašienes pagasts 28
Ābeļu pagasts 38
Dignājas pagasts 36
Dunavas pagasts 41
Elkšņu pagasts 37
Gārsenes pagasts 43
Kalna pagasts 38
Krustpils pagasts 31
Kūku pagasts 35
Leimaņu pagasts 37
Mežāres pagasts 37
Rites pagasts 33
Rubenes pagasts 41
Salas pagasts 34
Saukas pagasts 39
Sēlpils pagasts 36
Variešu pagasts 32
Viesītes pilsētas lauku teritorija 37
Vīpes pagasts 35
Zasas pagasts 36
Krāslavas rajons
Andrupenes pagasts 35
Andzeļu pagasts 39
Asūnes pagasts 36
Aulejas pagasts 38
Bērziņu pagasts 37
Dagdas pagasts 36
Ezernieku pagasts 32
Grāveru pagasts 36
Indras pagasts 39
Izvaltas pagasts 32
Kalniešu pagasts 40
Kaplavas pagasts 35
Kastuļinas pagasts 32
Kombuļu pagasts 37
Konstantinovas pagasts 36
Krāslavas pagasts 34
Ķepovas pagasts 40
Piedrujas pagasts 41
Robežnieku pagasts 34
Skaistas pagasts 36
Svariņu pagasts 32
Šķaunes pagasts 32
Šķeltovas pagasts 33
Ūdrīšu pagasts 36
Kuldīgas rajons
Alsungas pagasts 29
Ēdoles pagasts 35
Gudenieku pagasts 35
Īvandes pagasts 40
Kabiles pagasts 33
Kurmāles pagasts 40
Laidu pagasts 41
Nīkrāces pagasts 42
Padures pagasts 36
Pelču pagasts 43
Raņķu pagasts 41
Rendas pagasts 29
Rudbāržu pagasts 37
Rumbas pagasts 31
Skrundas pilsētas lauku teritorija 31
Snēpeles pagasts 41
Turlavas pagasts 42
Vārmes pagasts 35
Liepājas rajons
Aizputes pagasts 41
Bārtas pagasts 36
Bunkas pagasts 45
Cīravas pagasts 35
Dunalkas pagasts 39
Dunikas pagasts 26
Durbes pilsētas lauku teritorija 46
Embūtes pagasts 43
Gaviezes pagasts 35
Gramzdas pagasts 44
Grobiņas pagasts 34
Kalētu pagasts 36
Kalvenes pagasts 41
Kazdangas pagasts 44
Lažas pagasts 36
Medzes pagasts 36
Nīcas pagasts 26
Otaņķu pagasts 34
Priekules pagasts 45
Rucavas pagasts 25
Sakas pagasts 23
Tadaiķu pagasts 46
Vaiņodes pagasts 44
Vecpils pagasts 46
Vērgales pagasts 26
Virgas pagasts 45
Limbažu rajons
Ainažu pilsētas lauku teritorija 32
Alojas pilsētas lauku teritorija 35
Braslavas pagasts 36
Brīvzemnieku pagasts 32
Katvaru pagasts 38
Lēdurgas pagasts 37
Liepupes pagasts 36
Limbažu pagasts 36
Pāles pagasts 34
Salacas pagasts 33
Salacgrīvas pilsētas
lauku teritorija 25
Skultes pagasts 38
Staiceles pilsētas lauku teritorija 27
Umurgas pagasts 37
Vidrižu pagasts 36
Viļķenes pagasts 33
Ludzas rajons
Blontu pagasts 34
Brigu pagasts 31
Ciblas pagasts 36
Cirmas pagasts 30
Goliševas pagasts 30
Isnaudas pagasts 35
Istras pagasts 33
Lauderu pagasts 34
Līdumnieku pagasts 29
Malnavas pagasts 32
Mežvidu pagasts 34
Miglinieku pagasts 37
Mērdzenes pagasts 33
Nautrēnu pagasts 33
Nirzas pagasts 35
Ņukšas pagasts 36
Pasienes pagasts 33
Pildas pagasts 36
Pureņu pagasts 37
Pušmucovas pagasts 44
Rundēnu pagasts 34
Salnavas pagasts 26
Zaļesjes pagasts 35
Zvirgzdenes pagasts 37
Madonas rajons
Aronas pagasts 40
Barkavas pagasts 41
Bērzaunes pagasts 45
Cesvaines pilsētas lauku teritorija 39
Dzelzavas pagasts 37
Ērgļu pagasts 41
Indrānu pagasts 36
Jumurdas pagasts 37
Kalsnavas pagasts 37
Lazdonas pagasts 41
Liezēres pagasts 40
Ļaudonas pagasts 36
Mārcienas pagasts 40
Murmastienes pagasts 35
Mētrienas pagasts 36
Ošupes pagasts 34
Praulienas pagasts 40
Sarkaņu pagasts 42
Sausnējas pagasts 43
Varakļānu pagasts 37
Vestienas pagasts 44
Ogres rajons
Birzgales pagasts 30
Jumpravas pagasts 36
Krapes pagasts 34
Ķeguma pilsētas lauku teritorija 28
Ķeipenes pagasts 37
Lauberes pagasts 35
Lēdmanes pagasts 39
Lielvārdes pilsētas lauku teritorija 40
Madlienas pagasts 37
Mazozolu pagasts 40
Meņģeles pagasts 37
Ogresgala pagasts 41
Rembates pagasts 39
Suntažu pagasts 39
Taurupes pagasts 42
Tīnūžu pagasts 34
Preiļu rajons
Aglonas pagasts 34
Aizkalnes pagasts 40
Galēnu pagasts 40
Jersikas pagasts 33
Pelēču pagasts 35
Preiļu pagasts 37
Riebiņu pagasts 38
Rožkalnu pagasts 36
Rožupes pagasts 29
Rudzātu pagasts 36
Rušonu pagasts 33
Saunas pagasts 35
Silajāņu pagasts 34
Sīļukalna pagasts 40
Stabulnieku pagasts 42
Sutru pagasts 33
Turku pagasts 30
Upmalas pagasts 35
Vārkavas pagasts 33
Rēzeknes rajons
Audriņu pagasts 42
Bērzgales pagasts 37
Čornajas pagasts 34
Dekšāres pagasts 31
Dricānu pagasts 41
Feimaņu pagasts 29
Gaigalavas pagasts 24
Griškānu pagasts 36
Ilzeskalna pagasts 44
Kantinieku pagasts 40
Kaunatas pagasts 40
Lendžu pagasts 33
Lūznavas pagasts 28
Maltas pagasts 33
Mākoņkalna pagasts 33
Nagļu pagasts 27
Ozolaines pagasts 32
Ozolmuižas pagasts 35
Pušas pagasts 30
Rikavas pagasts 41
Sakstagala pagasts 36
Silmalas pagasts 32
Sokolu pagasts 33
Stoļerovas pagasts 39
Stružānu pagasts 40
Vērēmu pagasts 38
Viļānu pagasts 37
Rīgas rajons
Ādažu pagasts 28
Allažu pagasts 31
Babītes pagasts 34
Baldones pilsētas lauku teritorija 35
Carnikavas pagasts 22
Daugmales pagasts 32
Garkalnes pagasts 24
Inčukalna pagasts 26
Krimuldas pagasts 39
Ķekavas pagasts 35
Mālpils pagasts 37
Mārupes pagasts 30
Olaines pagasts 34
Ropažu pagasts 28
Salas pagasts 31
Salaspils pilsētas lauku teritorija 27
Saulkrastu pilsētas lauku teritorija 24
Sējas pagasts 28
Siguldas pagasts 40
Stopiņu pagasts 28
Saldus rajons
Blīdenes pagasts 40
Brocēnu pilsētas lauku teritorija 42
Ezeres pagasts 42
Gaiķu pagasts 44
Jaunauces pagasts 39
Jaunlutriņu pagasts 37
Kursīšu pagasts 38
Lutriņu pagasts 39
Nīgrandes pagasts 42
Novadnieku pagasts 43
Pampāļu pagasts 41
Remtes pagasts 39
Rubas pagasts 38
Saldus pagasts 43
Šķēdes pagasts 41
Vadakstes pagasts 43
Zaņas pagasts 42
Zirņu pagasts 40
Zvārdes pagasts 40
Talsu rajons
Abavas pagasts 34
Balgales pagasts 38
Dundagas pagasts 32
Ģibuļu pagasts 30
Īves pagasts 34
Kolkas pagasts 19
Ķūļciema pagasts 25
Laidzes pagasts 38
Laucienas pagasts 34
Lībagu pagasts 36
Lubes pagasts 32
Mērsraga pagasts 29
Rojas pagasts 29
Strazdes pagasts 46
Valdemārpils pilsētas
lauku teritorija 32
Valdgales pagasts 30
Vandzenes pagasts 36
Virbu pagasts 32
Tukuma rajons
Degoles pagasts 43
Džūkstes pagasts 34
Engures pagasts 27
Irlavas pagasts 43
Jaunpils pagasts 42
Jaunsātu pagasts 40
Kandavas pilsētas lauku teritorija 41
Lapmežciema pagasts 22
Lestenes pagasts 39
Matkules pagasts 41
Pūres pagasts 41
Sēmes pagasts 37
Slampes pagasts 38
Smārdes pagasts 32
Tumes pagasts 40
Vānes pagasts 36
Viesatu pagasts 42
Zantes pagasts 44
Zemītes pagasts 44
Zentenes pagasts 30
Valkas rajons
Bilskas pagasts 35
Blomes pagasts 38
Brantu pagasts 38
Ērģemes pagasts 35
Ēveles pagasts 35
Grundzāles pagasts 35
Jērcēnu pagasts 35
Kārķu pagasts 33
Launkalnes pagasts 35
Palsmanes pagasts 35
Plāņu pagasts 29
Sedas pilsētas lauku teritorija 26
Smiltenes pagasts 37
Trikātas pagasts 30
Valkas pagasts 29
Variņu pagasts 36
Vijciema pagasts 34
Zvārtavas pagasts 24
Valmieras rajons
Bērzaines pagasts 36
Brenguļu pagasts 35
Burtnieku pagasts 38
Dikļu pagasts 36
Ipiķu pagasts 37
Jeru pagasts 28
Kauguru pagasts 38
Kocēnu pagasts 37
Ķoņu pagasts 39
Lodes pagasts 38
Matīšu pagasts 38
Mazsalacas pilsētas
lauku teritorija 34
Naukšēnu pagasts 36
Ramatas pagasts 35
Rencēnu pagasts 36
Sēļu pagasts 27
Skaņkalnes pagasts 29
Vaidavas pagasts 36
Valmieras pagasts 39
Vecates pagasts 29
Vilpulkas pagasts 36
Zilākalna pagasts 32
Ventspils rajons
Ances pagasts 22
Jūrkalnes pagasts 33
Piltenes pilsētas lauku teritorija 23
Popes pagasts 27
Puzes pagasts 27
Tārgales pagasts 27
Ugāles pagasts 31
Usmas pagasts 25
Užavas pagasts 27
Vārves pagasts 23
Ziru pagasts 30
Zlēku pagasts 30".
Ministru prezidents A.Šķēle
Tieslietu ministrs Dz.Rasnačs
Latvijas Republikas Ministru kabinets
1997.gada 22.aprīlī Noteikumi nr. 152
Rīgā (prot. nr.22 17.¤)
Noteikumi
par dienesta šaujamieročiem
Izdoti saskaņā ar likuma
“Par policiju” 12.panta pirmās daļas 25.punktu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā:
1.1. juridiskās personas iegādājas, reģistrē, uzskaita un glabā dienesta pienākumu veikšanai nepieciešamos šaujamieročus un to munīciju;
1.2. šaujamieroči tiek izņemti, realizēti vai iznīcināti, kā arī kārtību, kādā tiek atsavināti un iznīcināti tehniskajiem noteikumiem neatbilstoši un neizlabojami šaujamieroči;
1.3. veicamas pilsoņu pārbaudes, kuru pieejamība šaujamieročiem tiek izskatīta;
1.4. tiek noformētas šaujamieroču iegādāšanās, glabāšanas un nēsāšanas atļaujas, kā arī kārtību, kādā attiecīgās atļaujas tiek izsniegtas un anulētas;
1.5. juridiskās personas ieved Latvijas Republikā un izved no Latvijas Republikas šaujamieročus un to munīciju.
2. Šie noteikumi attiecas uz tām juridiskajām personām, kuru amatpersonām un darbiniekiem — Latvijas pilsoņiem — saskaņā ar attiecīgajiem likumiem vai citiem normatīvajiem aktiem ir tiesības, veicot dienesta pienākumus, pielietot vai izmantot šaujamieročus.
3. Šie noteikumi neattiecas uz:
3.1. kārtību, kādā Aizsardzības ministrijas un Iekšlietu ministrijas struktūrvienības, Valsts ieņēmumu dienesta Finansu policija un pašvaldību policija, kā arī tās juridiskās personas un pilsoņi, kas nodarbojas ar apsardzi, iegādājas, glabā, uzskaita, izmanto un realizē šaujamieročus un to munīciju;
3.2. pilsoņiem, kuri drīkst iegādāties, glabāt un nēsāt šaujamieročus saskaņā ar likumu “Par šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem pašaizsardzībai”.
II. Pieteikumu izskatīšana šaujamieroču iegādāšanās
un glabāšanas atļaujas izsniegšanai
4. Lai saņemtu šaujamieroču iegādāšanās vai glabāšanas atļauju, juridiskās personas vadītājam vai viņa pilnvarotai personai attiecīgajā Valsts policijas iestādē, kuras darbības zonā tiks glabāti šaujamieroči, jāiesniedz šādi dokumenti:
4.1. iesniegums, kurā norādīts, kādus šaujamieročus paredzēts iegādāties un kādā daudzumā, to veidi, kā arī kur šaujamieročus paredzēts glabāt un kādā veidā plānots veikt šaujamieroču un to munīcijas apsardzi;
4.2. attiecīgā pilnvara, ja persona ir pilnvarota juridiskās personas vārdā kārtot dokumentus šaujamieroču iegādei, reģistrācijai, uzskaitei, glabāšanai un realizācijai (pilnvarā jānorāda pilnvarotās personas vārds, uzvārds, personas kods, dzimšanas vieta un dzīvesvieta). Attiecīgā pilnvara derīga trīs mēnešus no izsniegšanas dienas, ja pilnvarotājs šo termiņu nav samazinājis;
4.3. attiecīgās Valsts policijas iestādes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta struktūrvienības sastādītie akti par telpu atbilstību šaujamieroču un to munīcijas glabāšanai un dokumenti, kas apliecina, ka telpā ierīkota signalizācija;
4.4. šaujamieroču glabāšanas telpu izvietojuma plāns.
5. Šo noteikumu 4.1. un 4.3.apakšpunktā minētie dokumenti ir derīgi trīs mēnešus no izsniegšanas dienas.
6. Lēmumu par šaujamieroču iegādāšanās un glabāšanas atļaujas izsniegšanu juridiskajām personām pieņem un šaujamieroču skaitu nosaka šādas Valsts policijas iestāžu amatpersonas:
6.1. Rīgā — Rīgas pilsētas Galvenās policijas pārvaldes priekšnieks vai viņa vietnieks — Kārtības policijas priekšnieks;
6.2. pārējā valsts teritorijā — pilsētu (rajonu) policijas pārvalžu (nodaļu) priekšnieki;
6.3. Transporta policijas pārvaldes priekšnieks — par transporta objektos dienesta pienākumu veikšanai nepieciešamo šaujamieroču iegādāšanās un glabāšanas atļaujas izsniegšanu.
7. Lēmums jāpieņem mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas dienas attiecīgajā Valsts policijas iestādē.
8. Ja jautājuma objektīvai izlemšanai nepieciešamas papildu ziņas, Valsts policijas iestādes priekšnieks jautājuma izskatīšanu atliek un par to informē attiecīgo juridisko personu. Jautājums tiek izskatīts pēc nepieciešamās informācijas vai dokumentu saņemšanas.
9. Ja tiek pieņemts lēmums atteikt juridiskajai personai izsniegt šaujamieroču iegādāšanās un glabāšanas atļauju, attiecīgajai juridiskajai personai nosūta motivētu atteikumu. Mēneša laikā atteikumu var pārsūdzēt augstākā Valsts policijas iestādē un pēc tam tiesā. Tiesas lēmums ir galīgs.
10. Šaujamieroču iegādāšanās atļauju izsniedz juridiskās personas vadītājam vai viņa pilnvarotai personai pret parakstu tā Valsts policijas iestāde, kuras darbības zonā šaujamieroči tiks glabāti. Aizliegts minēto atļauju izsniegt citām personām.
11. Juridiskajai personai vai tās vadītāja pilnvarotai personai, kura nolēmusi atteikties no šaujamieroču iegādes vai kura nav tos iegādājusies noteiktajā laikā, trīs darbadienu laikā pēc šaujamieroču iegādāšanās atļaujas derīguma termiņa notecējuma tā jānodod Valsts policijas iestādē, kura izsniegusi šo atļauju.
III. Šaujamieroču iegāde, reģistrēšana un uzskaite
12. Ja ir Valsts policijas iestādes izsniegta šaujamieroču iegādāšanās atļauja, šaujamieročus un to munīciju atļauts iegādāties ieroču tirdzniecības uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās) vai uz šaujamieroču īpašnieka rakstiska iesnieguma pamata pārreģistrējot Valsts policijas iestādē šaujamieroču reģistrācijas dokumentus uz citas juridiskās personas vārda.
13. Iegādāties, glabāt, nēsāt, reģistrēt, pārreģistrēt un realizēt drīkst tikai rūpnieciski ražotus, lietošanai derīgus un tehniskajiem noteikumiem atbilstošus šaujamieročus.
14. Aizliegts:
14.1. iegādāties, glabāt, nēsāt, reģistrēt, pārreģistrēt un realizēt šaujamieročus, kas konstruktīvi pārveidoti šaušanai kārtām un slēptai nēsāšanai;
14.2. iegādāties, glabāt, nēsāt, pielietot, izmantot un realizēt šaujamieročus ar klusinātājiem (skaņu slāpētājiem);
14.3. pārveidot vai izgatavot šaujamieročus pielietošanai un izmantošanai ar klusinātājiem (skaņu slāpētājiem);
14.4. bez Valsts policijas iestādes atļaujas mainīt šaujamieroču glabāšanas telpas.
15. Šaujamieroču iegādāšanās atļauja derīga trīs mēnešus no izsniegšanas dienas. Ja šajā laikā šaujamieroči nav iegādāti, pēc juridiskās personas vadītāja vai viņa pilnvarotas personas rakstiska lūguma var pagarināt atļaujas derīguma termiņu uz laiku līdz trim mēnešiem tajā Valsts policijas iestādē, kura izsniegusi atļauju.
16. Ja tiek konstatēts, ka nozaudēta šaujamieroču iegādāšanās atļauja, nozaudēšanas konstatēšanas dienā par to rakstiski jāziņo tai Valsts policijas iestādei, kura izsniegusi šo atļauju. No jauna šaujamieroču iegādāšanās atļauju var izsniegt (pēc valsts nodevas atkārtotas iekasēšanas) pēc trim mēnešiem no dienas, kad paziņots par iepriekšējās atļaujas nozaudēšanu.
17. Attiecīgās juridiskās personas rīcībā jābūt Šaujamieroču uzskaites grāmatai un Šaujamieroču izsniegšanas un saņemšanas grāmatai. Katrai grāmatai jābūt cauršūtai, ar sanumurētām lapām un apzīmogotai ar tās Valsts policijas iestādes zīmogu, kurā šaujamieroči reģistrēti.
18. Triju darbadienu laikā pēc šaujamieroču iegādes (ievedot Latvijas Republikā ārvalstīs iegādātus šaujamieročus — triju darbadienu laikā pēc to ievešanas Latvijas Republikā) atbildīgajai personai:
18.1. dati par šaujamieročiem (veids, marka, kalibrs un numurs) jāieraksta attiecīgās juridiskās personas Šaujamieroču uzskaites grāmatā;
18.2. šaujamieroči jāreģistrē Valsts policijas iestādē, kura izsniegusi šaujamieroču iegādāšanās atļauju;
18.3. ieraksts Šaujamieroču uzskaites grāmatā jāapstiprina ar Valsts policijas iestādes zīmogu.
19. Ja ir veikts vītņstobra šaujamieroča remonts (izņemot laidnes remontu), triju darbadienu laikā pēc remonta šaujamierocis jānogādā kontrolšāvienu izdarīšanai Iekšlietu ministrijas Tiesu ekspertīžu centrā, kas pēc kontrolšāvienu izdarīšanas izsniedz attiecīgu izziņu. Ieroča īpašniekam vai lietotājam šī izziņa triju darbadienu laikā jāiesniedz Valsts policijas iestādē, kurā šaujamierocis reģistrēts.
20. Vītņstobra šaujamieroča īpašniekam ik pēc pieciem gadiem šaujamierocis jānogādā kontrolšāvienu izdarīšanai Iekšlietu ministrijas Tiesu ekspertīžu centrā, kas pēc kontrolšāvienu izdarīšanas izsniedz attiecīgu izziņu. Ieroča īpašniekam vai lietotājam šī izziņa triju darbadienu laikā jāiesniedz Valsts policijas iestādē, kurā šaujamierocis reģistrēts.
21. Pēc šaujamieroču reģistrēšanas Valsts policijas iestāde uz juridiskās personas vārda izsniedz šaujamieroču glabāšanas atļauju uz laiku līdz pieciem gadiem. Atļaujā jānorāda par šaujamieročiem un to munīciju atbildīgās personas vārds, uzvārds un personas kods.
22. Lai pagarinātu šaujamieroču glabāšanas atļaujas derīguma termiņu, mēnesi pirms tās derīguma termiņa notecējuma juridiskās personas vadītajam vai viņa pilnvarotai personai jāiesniedz attiecīgajai Valsts policijas iestādei rakstisks, pamatots iesniegums.
23. Juridiskā persona, kuras likumīgā īpašumā vai valdījumā ir šaujamieroči, tos var realizēt ar ieroču tirdzniecības uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) starpniecību, ja ir tās Valsts policijas iestādes izsniegta šaujamieroču realizācijas atļauja, kurā attiecīgie šaujamieroči reģistrēti, vai Valsts policijas iestādē pārreģistrēti šaujamieroču reģistrācijas dokumenti.
24. Juridisko personu šaujamieroču munīciju realizēt ar ieroču tirdzniecības uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) starpniecību aizliegts. Ja tiek anulēta šaujamieroču glabāšanas atļauja vai munīcijas daudzums pārsniedz atļauto, munīcija triju darbadienu laikā jānodod Iekšlietu ministrijas Saimniecības apgādes pārvaldes Bruņojuma dienesta noliktavā turpmākai glabāšanai, iznīcināšanai vai izmantošanai Iekšlietu ministrijas vai Aizsardzības ministrijas dienestu vajadzībām.
25. Juridiskās personas vadītājam vai viņa pilnvarotai personai triju darbadienu laikā rakstiski jāinformē Valsts policijas iestāde, kurā attiecīgie šaujamieroči reģistrēti, par nepieciešamību pārformēt šaujamieroču glabāšanas atļauju, ja šaujamieroču glabāšanas laikā:
25.1. tiek norīkota cita par šaujamieročiem atbildīgā persona;
25.2. mainās juridiskās personas nosaukums, statuss vai adrese.
26. Ja juridiskās personas vadītājs vai viņa pilnvarota persona nav iesniegusi Valsts policijas iestādē rakstisku iesniegumu par šo noteikumu 25.punktā minētajām izmaiņām, šaujamieročus nekavējoties izņem un glabā līdz atļaujas pārformēšanai vai lēmuma pieņemšanai par atļaujas anulēšanu un šaujamieroču nodošanu realizācijai ieroču tirdzniecības uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) saskaņā ar šo noteikumu 70.punktā minētajām prasībām.
IV. Šaujamieroču pārvietošana pāri Latvijas Republikas robežai
27. Ja šaujamieročus pārvieto pāri Latvijas Republikas robežai, tiem jābūt izlādētiem un iesaiņotiem. No iesaiņojuma tos drīkst izņemt tikai muitas (robežsardzes) pārbaudes laikā, lai izdarītu atzīmi šaujamieroču ievešanas (izvešanas) atļaujā.
28. Ievest (bez realizācijas tiesībām) un reģistrēt Latvijas Republikā šaujamieročus drīkst tikai ar Valsts policijas Kārtības policijas pārvaldes atļauju. Izvest (bez realizācijas tiesībām) šaujamieročus no Latvijas Republikas drīkst, ja ir Valsts policijas Kārtības policijas pārvaldes izsniegta šaujamieroču izvešanas un attiecīgās valsts izsniegta šaujamieroču ievešanas atļauja.
29. Ievest Latvijas Republikā vai izvest no Latvijas Republikas šaujamieročus realizācijai drīkst, ja ir saņemta Latvijas Attīstības aģentūras Eksporta un importa uzskaites un kontroles departamenta izsniegta licence.
30. Ja Latvijas Republikā ievesto (bez realizācijas tiesībām) šaujamieroču īpašniekam Valsts policijas Kārtības policijas pārvaldes izsniegtajā šaujamieroču ievešanas atļaujā nav muitas atzīmes, šaujamieroči tiek izņemti, bet vainīgā persona saukta pie atbildības.
31. Neizmantotā šaujamieroču ievešanas (izvešanas) atļauja jānodod Valsts policijas Kārtības policijas pārvaldē triju darbadienu laikā pēc atļaujā paredzētā termiņa notecējuma.
V. Šaujamieroču glabātuves ierīkošana un to glabāšana
32. Šaujamieročus un to munīciju glabā speciāli iekārtotā glabātuvē, kurai jāatbilst šādām prasībām:
32.1. glabātuvei jābūt izolētai no citām telpām;
32.2. glabātuves sienām, griestiem un grīdai jābūt kapitālām, tās jānostiprina ar tērauda režģiem.
33. Šaujamieroču un to munīcijas glabātuvei jābūt ar dubultdurvīm. Ārdurvīm jābūt no metāla vai no vienlaidu dēļiem vismaz 40 mm biezumā, no abām pusēm apsistām ar cinkotu skārdu, kura malas apliektas. Iekšdurvīm jābūt analogām ārdurvīm vai arī no metāla režģa. Ārdurvis jāslēdz ar divām atslēgām. Iekšdurvis jāslēdz ar iekšējo un piekaramo atslēgu. Ieroču glabātuves durvju ailes jāapsit ar metāla plāksni.
34. Glabātuves iekšpusē logu ailēs vai starp rāmjiem jābūt tērauda režģim. Pirmā stāva glabātuves logu iekšpusē papildus jāierīko metāla slēģi.
35. Logu aiļu režģu stieņu galus iestiprina sienā vismaz 80 mm dziļi un nostiprina ar betonu. Logu slēģi jāslēdz ar piekaramo atslēgu.
36. Durvju, logu un starpsienu režģus izgatavo no tērauda stieņiem vismaz 15 mm diametrā. Stieņus sametina katrā krustojumā, izveidojot 150 x 150 mm lielus lodziņus.
37. Jāierīko ne mazāk kā divas apsardzes un ugunsdzēsības signalizācijas iekārtas no nosegtā vada līdz elektroapgādes pultij, iekārtojot logos, durvīs, lūkās, griestos un grīdā signāldevējus, kas reaģē uz seifu un skapju atvēršanu (atlaušanu), kā arī uz cilvēka atrašanos telpā. Ēkas ārpusē jāiekārto atsevišķa signalizācija ar skaļu sirēnu. Signalizācijas sistēma jāsavieno ar tuvāko apsardzes posteni (sargu) un centralizēto apsardzes pulti.
38. Apsardzes signalizācijas velču iebūvēšana caurulēs dzelzsbetona un betona celtniecības konstrukcijās atļauta tikai telpas iekšpusē. Patstāvīgā signalizācija no kopējā elektrotīkla obligāti jādublē ar rezerves enerģijas avotu.
39. Ventilācijas logos un lūkās jāiekārto tērauda režģi ar līdz 100 x 100 mm lieliem lodziņiem, un inženiertīklu spraugas nedrīkst būt lielākas par 50 x 50 mm.
40. Šaujamieroču un to munīcijas glabātuvē jābūt ugunsdzēsības līdzekļiem.
41. Šaujamieroču un to munīcijas glabātuvē redzamā vietā jābūt piestiprinātam sarakstam, kurā norādīts skapju, seifu un metāla kastu skaits un citas mantas, kas atrodas glabātuvē.
42. Katrā seifā, skapī un metāla kastē jābūt tajos esošo mantu sarakstam.
43. Šaujamieroči glabātuvē jāglabā seifos vai metāla skapjos, kuru sienu biezums nav mazāks par 3 mm un kuri aizslēdzami ar vismaz divām atslēgām. Skapju durvis nostiprināmas ar tērauda plāksni vai stūriem.
44. Šaujamieroču munīcija jāglabā metāla skapjos atsevišķi no ieročiem. Iegādājamo un glabājamo patronu daudzums uz katru šaujamieroci nedrīkst pārsniegt 200 patronu.
45. Aizliegts glabāt:
45.1. atļaujā nenorādītus šaujamieročus;
45.2. pielādētus šaujamieročus un šaujamieročus ar pielādētu ieroču patronu tvertni;
45.3. bez policijas atļaujas — šaujamieročiem neatbilstošu munīciju.
46. Ieeja ieroču glabātuvē atļauta tikai kopā ar amatpersonu ( Latvijas pilsoni, kas atbild par šaujamieroču glabāšanu.
VI. Kārtība, kādā šaujamieroču iegādāšanās atļaujas
izsniedzamas fiziskajām personām
47. Pieejamību šaujamieročiem drīkst atļaut Latvijas pilsoņiem, kas sasnieguši 21 gada vecumu.
48. Šaujamieroci aizliegts izsniegt fiziskajām personām, kuras minētas likuma “Par šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem pašaizsardzībai” 7.pantā.
49. Izsniegt pilsonim šaujamieroci drīkst tikai pēc rakstiskas šaujamieroča glabāšanas un nēsāšanas atļaujas saņemšanas no Valsts policijas iestādes, kurā šaujamierocis reģistrēts.
50. Lai varētu izlemt jautājumu, vai pilsonim drīkst būt pieejami šaujamieroči un to munīcija, juridiskās personas vadītājs vai viņa pilnvarota persona Valsts policijas iestādē iesniedz pieteikumu, kurā norādīts attiecīgā pilsoņa vārds, uzvārds, personas kods, dzimšanas vieta, dzīvesvieta (reģistrācijas vieta). Pieteikumam jāpievieno:
50.1. Latvijas pilsoņa pases kopija;
50.2. divas fotogrāfijas (3 x 4 cm);
50.3. Labklājības ministrijas apstiprināta apliecība vai tās kopija par pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanas kursu beigšanu;
50.4. ārstniecības iestādes atzinums par pieteikumā norādītā pilsoņa vispārējo veselības stāvokli un atzinums par viņa psihiskās veselības stāvokli. Minētie atzinumi ir derīgi 12 mēnešus no izsniegšanas dienas;
50.5. Iekšlietu ministrijas Centrālā policijas sporta kluba vai tā filiāles izdota apliecība par attiecīgā eksāmena nokārtošanu;
50.6. darbavietas izsniegts raksturojums-ieteikums, kas derīgs trīs mēnešus no izsniegšanas dienas;
50.7. pēc Valsts policijas iestādes pieprasījuma arī citi pilsoni raksturojoši dokumenti.
51. Valsts policijas iestāde mēneša laikā pēc pieteikuma saņemšanas veic attiecīgā pilsoņa pārbaudi, kura pieejamība šaujamieročiem tiek izskatīta.
52. Pēc veiktās pilsoņa pārbaudes Valsts policijas iestādes priekšnieks vai viņa vietnieks pieņem pozitīvu lēmumu vai noraida pieteikumu.
53. Ja pieņemts pozitīvs lēmums, Valsts policijas iestādes priekšnieks vai viņa vietnieks izsniedz rakstisku šaujamieroča glabāšanas un nēsāšanas atļauju. Ja pieteikumā minētajam pilsonim minēto atļauju izsniegt nevar, par to rakstiski informē pieteikuma iesniedzēju, paskaidrojot atteikuma motīvus.
54. Valsts policijas iestādes lēmumu par atteikumu izsniegt attiecīgo šaujamieroča glabāšanas un nēsāšanas atļauju mēneša laikā var pārsūdzēt augstākā Valsts policijas iestādē un pēc tam tiesā. Tiesas lēmums ir galīgs.
VII. Šaujamieroču izsniegšana, pielietošana un izmantošana
55. Sakarā ar dienesta pienākumu veikšanu nepieciešamos šaujamieročus nēsāšanai izsniedz ar Valsts policijas iestādes priekšnieka vai viņa vietnieka rakstisku atļauju.
56. Pilsonis, kuram izsniedz šaujamieroci, parakstās par tā saņemšanu Šaujamieroču izsniegšanas un saņemšanas grāmatā, kurā jānorāda, kad un cikos šaujamierocis saņemts, tā veids, marka, numurs, kalibrs un munīcijas daudzums.
57. Pilsonis, nododot šaujamieroci, atzīmē Šaujamieroču izsniegšanas un saņemšanas grāmatā šaujamieroča nodošanas datumu un laiku, un atbildīgā persona parakstās par šaujamieroča pieņemšanu.
58. Šaujamieroča nēsāšanas atļauju izsniedz uz laiku līdz pieciem gadiem.
59. Šaujamieroča nēsāšanas atļauja tiek glabāta un nēsāta kopā ar šaujamieroci. Nododot šaujamieroci, vienlaikus jānodod šaujamieroča glabāšanas un nēsāšanas atļauja.
60. Nēsājot, glabājot un pārvadājot šaujamieroci, patrona nedrīkst atrasties stobrā, gailim jābūt nolaistam, izņemot gadījumus, kad reāli iespējams uzbrukums.
61. Šaujamieroča lietotājam šaujamierocis jāglabā, jānēsā un jāpārvieto tā, lai nepieļautu tā nozaudēšanu, nozagšanu, nolaupīšanu vai nokļūšanu bērnu vai citu personu rokās.
62. Aizliegts:
62.1. šaujamieroci nodot citai personai, izņemot gadījumus, kad ierocis nododams glabāšanai speciāli noteiktās vietās (apmeklējot iestādes, uzņēmumus un organizācijas, kurās pēc saskaņošanas ar Valsts policijas iestādi ir ierobežota šaujamieroču nēsāšana (pārvietošana), kā arī lidojot ar lidmašīnu);
62.2. glabāt, nēsāt un pārvietot šaujamieroci, ja klāt nav attiecīgās atļaujas;
62.3. nēsāt un pārvietot šaujamieroci alkohola, narkotisko, toksisko vai psihotropo vielu reibuma stāvoklī;
62.4. dienesta pienākumu veikšanai izmantot sporta šaujamieročus.
63. Juridiskās personas vadītājs vai viņa pilnvarota persona piecu darbadienu laikā rakstiski informē Valsts policijas iestādi, kurā šaujamieroči reģistrēti, par tiem pilsoņiem, kuri pārtrauc dienesta pienākumu veikšanu ar šaujamieročiem.
64. Šaujamieročus drīkst pielietot un izmantot saskaņā ar likuma “Par šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem pašaizsardzībai” 16. un 17.pantā noteiktajām prasībām, ja likumi vai citi normatīvie akti nenosaka citu kārtību.
65. Pilsoņi, kuru īpašumā ir Valsts policijas iestādē reģistrēti glabāšanai personīgie šaujamieroči pašaizsardzībai (pistoles un revolveri), ar Valsts policijas iestādes priekšnieka vai viņa vietnieka atļauju drīkst šos šaujamieročus nēsāt dienesta pienākumu veikšanai, ja ir ievērotas šo noteikumu VI nodaļā noteiktās prasības. Juridiskās personas šiem pilsoņiem pistoles un revolverus glabāšanai un nēsāšanai neizsniedz, bet, ja šaujamieroči viņiem izsniegti, tie jānodod.
66. Pilsoņiem, kuru īpašumā ir Valsts policijas iestādē reģistrēti glabāšanai vai nēsāšanai personīgie šaujamieroči pašaizsardzībai (pistoles un revolveri), aizliegts izsniegt juridisko personu šaujamieroču (pistoļu un revolveru) glabāšanas un nēsāšanas atļauju.
VIII. Šaujamieroču izņemšana, atsavināšana, iznīcināšana un realizācija.
Šaujamieroču glabāšanas atļaujas anulēšana
67. Valsts policijas iestāde, kura reģistrē vai pārreģistrē šaujamieročus, veic to tehnisko apskati. Ja tiek atzīts, ka šaujamieroči neatbilst tehniskajiem noteikumiem un nav izlabojami, tos izņem un nodod Iekšlietu ministrijas Tiesu ekspertīžu centrā pārveidošanai par mācību līdzekļiem vai atsavina bez atlīdzības un iznīcina iekšlietu ministra noteiktajā kārtībā.
68. Ja juridiskās personas vai tās vadītāja pilnvarotas personas glabāšanā atrodas tehniskajiem noteikumiem neatbilstoši un neizlabojami šaujamieroči vai šaujamieroči, kas pārveidoti slēptai nēsāšanai vai šaušanai kārtām, vai arī šaušanai ar klusinātājiem (skaņu slāpētājiem), kā arī šaujamieroču klusinātāji (skaņu slāpētāji), tie triju darbadienu laikā no dienas, kad par to kļuvis zināms, jānodod Valsts policijas iestādē tālākai nodošanai Iekšlietu ministrijas Tiesu ekspertīžu centrā pārveidošanai par mācību līdzekļiem vai Iekšlietu ministrijas Saimniecības apgādes pārvaldes Bruņojuma dienesta noliktavā iznīcināšanai.
69. Par šaujamieroča nozaudēšanu vai nolaupīšanu (nozagšanu) tā īpašniekam (lietotājam) nekavējoties jāziņo tuvākajai Valsts policijas iestādei un triju darbadienu laikā par to rakstiski jāziņo tai Valsts policijas iestādei, kurā šaujamierocis reģistrēts.
70. Ja šaujamieroča glabāšanas atļauju anulē, šaujamieroci ar ieroču tirdzniecības uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) starpniecību realizē par tirgus cenu. Pēc realizācijas izdevumu segšanas atlikušo summu nekavējoties izmaksā šaujamieroča īpašniekam. Ja triju mēnešu laikā ar ieroču tirdzniecības uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) starpniecību šaujamierocis netiek realizēts, to nodod Iekšlietu ministrijas Saimniecības apgādes pārvaldes Bruņojuma dienesta noliktavā turpmākai realizācijai vai iznīcināšanai.
71. Juridiskajai personai tās rīcībā esošos šaujamieročus un to munīciju izņem un glabā Valsts policijas iestādē šādos gadījumos:
71.1. ja netiek nodrošināta šaujamieroču un to munīcijas glabāšana atbilstoši šo noteikumu prasībām;
71.2. ja norādītajos termiņos netiek novērsti ar šaujamieroču glabāšanu saistītie pārkāpumi, kas konstatēti pārbaudes laikā un par kuriem sastādīts Valsts policijas iestādes akts;
71.3. ja tiek pieļauts, ka šaujamieroči un to munīcija ir pieejama personām, kurām nav Valsts policijas iestādes rakstiskas atļaujas.
72. Ja par šo noteikumu pārkāpšanu tiek ierosināta administratīvā lieta, līdz tās izskatīšanai ar Valsts policijas iestādes priekšnieka vai viņa vietnieka lēmumu šaujamieročus un to munīciju var izņemt un glabāt attiecīgajā Valsts policijas iestādē.
73. Ja divu mēnešu laikā pēc šaujamieroču un to munīcijas izņemšanas netiek novērsti cēloņi, kas bija par pamatu to izņemšanai, izņemtos šaujamieročus un to munīciju mēneša laikā nodod realizācijai ieroču tirdzniecības uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) vai Iekšlietu ministrijas Saimniecības apgādes pārvaldes Bruņojuma dienesta noliktavā turpmākai realizācijai vai iznīcināšanai.
IX. Noslēguma jautājumi
74. Valsts policijas iestādes veic šaujamieroču uzskaiti saskaņā ar iekšlietu ministra noteikto kārtību.
75. Vītņstobra šaujamieroču kontrolšāvienus veic un izšauto ložu un čaulu kontrolkolekciju glabā Iekšlietu ministrijas Tiesu ekspertīžu centrs.
76. Par šaujamieroču reģistrēšanu, pārreģistrēšanu vai atsavināšanu citai juridiskajai personai vai Latvijas pilsonim vai citu tiesību apliecinošu atļauju izsniegšanu tiek iekasēta valsts nodeva.
77. Par kontrolšāvienu izdarīšanu, kā arī par šaujamieroču pārveidošanu par mācību līdzekli Iekšlietu ministrijas Tiesu ekspertīžu centrā un eksāmena kārtošanu Iekšlietu ministrijas Centrālajā policijas sporta klubā tiek iekasēta maksa iekšlietu ministra noteiktajā apmērā.
78. Juridiskajai personai vai tās vadītāja pilnvarotai personai, kuras rīcībā ir šaujamieroči, piecu mēnešu laikā no šo noteikumu spēkā stāšanās dienas jāiesniedz Valsts policijas iestādē iesniegums šaujamieroču pārreģistrācijai. Ja nepieciešams, iesniegumam pievieno attiecīgos dokumentus saskaņā ar šiem noteikumiem.
79. Ja saskaņā ar šiem noteikumiem Valsts policijas iestāde šaujamieročus nepārreģistrē, ar attiecīgās Valsts policijas iestādes priekšnieka vai viņa vietnieka lēmumu šaujamieročus izņem un mēneša laikā nodod realizācijai ieroču tirdzniecības uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) atbilstoši šo noteikumu 70.punktā noteiktajām prasībām.
Ministru prezidents A.Šķēle
Iekšlietu ministrs D.Turlais
Latvijas Republikas Ministru kabinets
1997.gada 22.aprīlī Noteikumi nr. 154
Rīgā (prot. nr.22 22.¤)
Valsts meža dienesta nolikums
Izdoti saskaņā ar likuma
“Par meža apsaimniekošanu un izmantošanu” 62.pantu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Valsts meža dienests (turpmāk — Dienests) ir patstāvīga mežsaimniecības nozares valsts pārvaldes civiliestāde, kas atrodas Zemkopības ministrijas pārraudzībā.
2. Dienestam ir juridiskās personas tiesības, tam ir zīmogs ar papildinātā Latvijas Republikas valsts mazā ģerboņa attēlu un Dienesta pilnu nosaukumu. Dienestam ir nodalīts valsts budžeta finansējums.
3. Dienests darbojas saskaņā ar Satversmi, likumiem, Ministru kabineta normatīvajiem aktiem un šo nolikumu.
II. Dienesta uzdevumi
4. Dienests savas kompetences ietvaros veic šādus uzdevumus:
4.1. kontrolē visu mežu apsaimniekošanu un izmantošanu;
4.2. nodrošina valsts meža pārvaldīšanu un apsaimniekošanu;
4.3. nodrošina normatīvo aktu ieviešanu un kontrolē to izpildi;
4.4. sagatavo priekšlikumus par Dienesta uzdevumu veikšanai nepieciešamo valsts budžeta finansējumu un administrē tā izpildi;
4.5. administrē meža ciršanas tāmi koptāmes ietvaros un nosaka citu meža resursu izmantošanas apjomus;
4.6. pārvalda valsts meža fonda zemi un veic tiesiskus darījumus ar valsts mežu. Valsts meža fonda zemi atsavina saskaņā ar Ministru kabineta attiecīgu rīkojumu, ja likumā nav noteikts citādi;
4.7. veic tiesiskus darījumus ar valdījumā esošo kustamo un nekustamo īpašumu;
4.8. saskaņā ar apstiprinātajām tāmēm un limitiem realizē valsts meža resursus;
4.9. organizē valsts mežierīcību, veic meža fonda uzskaiti un kārto meža kadastru;
4.10. veic meža apsardzību un aizsardzību;
4.11. organizē meža ģenētisko resursu saglabāšanu, sēklkopību, kā arī nodrošina meža atjaunošanu un kopšanu;
4.12. nodrošina valsts meža infrastruktūras uzturēšanu un veicina tās attīstību;
4.13. pārvalda un uzrauga medību saimniecību;
4.14. nodrošina vides aizsardzību;
4.15. izsniedz normatīvajos aktos noteiktās atļaujas, apliecības, licences, apliecinājumus u.c. dokumentus;
4.16. normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sniedz pakalpojumus meža īpašniekiem un lietotājiem meža apsaimniekošanā;
4.17. organizē meža apsaimniekotājiem valsts konsultāciju sistēmu mežsaimniecības jautājumos;
4.18. apstiprina meža apsaimniekošanas projektus;
4.19. saskaņā ar normatīvajiem aktiem izstrādā meža apsaimniekošanu un izmantošanu regulējošos tiesību aktus (norādījumus, instrukcijas u.c.);
4.20. nodrošina statistisko informāciju mežsaimniecības nozarē;
4.21. pasūta zinātniskos pētījumus mežsaimniecības nozarē;
4.22. veic starptautisko sadarbību.
III. Dienesta struktūra
5. Dienestā ir centrālais aparāts un šādas teritoriālās struktūrvienības:
5.1. valsts virsmežniecības;
5.2. institūcijas, kuras izveidotas īpaši noteiktu uzdevumu veikšanai un kurām piešķirtas valsts virsmežniecību tiesības:
5.2.1. Meža pētīšanas stacija “Kalsnava”;
5.2.2. Gaujas Nacionālais parks;
5.2.3. mežsaimniecība “LLU Mācību pētījumu mežsaimniecība”.
6. Dienesta teritoriālajām struktūrvienībām ir juridiskās personas tiesības, kā arī zīmogs ar Latvijas Republikas valsts mazā ģerboņa attēlu un attiecīgās struktūrvienības pilnu nosaukumu.
7. Dienestu vada valsts galvenais virsmežzinis, kurš ir valsts civildienesta ierēdnis (ierēdņa kandidāts) un kuru ieceļ amatā uz trīs gadiem.
8. Valsts galveno virsmežzini, ņemot vērā zemkopības ministra priekšlikumu, ieceļ amatā un atbrīvo no amata Ministru kabinets. Minētā amata pretendentam jābūt vismaz piecu gadu darba praksei mežsaimniecības specialitātē.
9. Valsts galvenais virsmežzinis:
9.1. ir atbildīgs par Dienesta uzdevumu izpildi;
9.2. vada un pārrauga visu Dienesta teritoriālo struktūrvienību un tā pārziņā esošo institūciju un amatpersonu darbību;
9.3. nosaka Dienesta centrālā aparāta struktūru, apstiprina centrālā aparāta štatu sarakstu saskaņā ar paredzēto štata vienību skaitu un valsts budžetā noteikto darba samaksas fondu, kā arī nosaka Dienesta ierēdņu (ierēdņu kandidātu) un darbinieku pienākumus;
9.4. bez īpaša pilnvarojuma pārstāv Dienesta intereses citās institūcijās, dod tiešus rīkojumus ikvienam Dienesta centrālā aparāta ierēdnim (ierēdņa kandidātam) un darbiniekam, kā arī teritoriālo struktūrvienību vadītājiem;
9.5. izdod rīkojumus, kas ir obligāti Dienesta ierēdņiem (ierēdņu kandidātiem) un darbiniekiem;
9.6. saskaņā ar likumu “Par valsts civildienestu” ieceļ amatā un atbrīvo no amata Dienesta centrālā aparāta ierēdņus (ierēdņu kandidātus) un teritoriālo struktūrvienību vadītājus, kā arī pieņem darbā un atlaiž no darba Dienesta darbiniekus;
9.7. izveido, reorganizē un likvidē teritoriālās struktūrvienības, izņemot Gaujas Nacionālo parku, kā arī apstiprina attiecīgo struktūrvienību nolikumus;
9.8. veic citus likumos un normatīvajos aktos noteiktos uzdevumus.
IV. Dienesta pakļautībā un pārziņā esošās institūcijas
10. Dienesta pakļautībā ir Valsts mežierīcības institūts.
11. Dienesta pārziņā ir šādas institūcijas:
11.1. bezpeļņas organizācija valsts uzņēmums “Valsts medību saimniecība”;
11.2. valsts uzņēmums “Namiķis”.
Ministru prezidents A.Šķēle
Zemkopības ministrs R.Dilba