Informācija
Mūsu veselība un mūsu uzvedība
Turpinājums.
Sākums “LV” š.g. 179.,
180/181 numuros
Pēc Baltijas Datu nama veiktās Latvijas iedzīvotāju aptaujas “Reproduktīvā veselība un uzvedība”
Seksuālās attiecības
46. zīm. % — no vīriešiem, kuriem ir bijušas seksuālas attiecības. N=1366
47. zīm. % — no sievietēm, kurām ir bijušas seksuālās attiecības. N=2648
48. zīm. % — no vīriešiem, kuriem ir bijušas seksuālas attiecības. N=1366
49. zīm. % — no sievietēm, kurām ir bijušas seksuālas attiecības. N=2646
Grūtniecība, aborts
Jāuzsver, ka sieviešu teiktais par savām grūtniecībām un vīriešu teiktais par viņu dzimumpartneru grūtniecībām lielā mērā sakrīt. Aptuveni katrai ceturtajai, piektajai sievietei ir bijusi 1grūtniecība, katrai ceturtajai 2 grūtniecības, katrai piektajai 3 grūtniecības, katrai desmitajai 4 grūtniecības. Vairāk kā 10% bijušas 5 grūtniecības un vairāk.
50.zīm. % — no vīriešiem, kuru partneres ir bijušas stāvoklī. N=916.
51.zīm. % — no sievietēm, kuras ir bijušas stāvoklī. N=2241
Sieviešu atbildes uz jautājumiem par grūtniecību liecina, ka vairāk kā puse no bijušajām grūtniecībām nebija plānotas, it īpaši tas attiecas uz trešo, ceturto, piekto grūtniecību. Tajā pašā laikā kontracepciju pirms iestājās grūtniecība lietoja tikai nelies skaits sieviešu. Piemēram, pirms iestājās ceturtā grūtniecība tikai katra trešā sieviete lietoja kontracepciju — 26% dzemdes spirāli, 22% kalendāro metodi, 14% prezervatīvu, 13% pārtraukto dzimumaktu, 12% hormonālās pretapaugļošanās tabletes, 5% skalošanu.
52. zīm. % — no sievietēm, kuras bijušas stāvoklī. N=2241
53. zīm. % — no sievietēm, kuras lietoja kādu no kontracepcijas veidiem, pirms iestājās grūtniecība. N=2241
54. zīm. % — no vīriešiem, kuru partneres ir bijušas stāvoklī. N=916
55. zīm. % — no sievietēm, kuras ir bijušas stāvoklī. N=2241
Analizējot pētījumā iegūtos datus jāsecina, ka abortu tēma ir viena no tām par kuru respondenti negrib īpaši runāt, līdz ar to nevar veikt detalizētāku analīzi. Sievietes visbiežāk minējušas divus aborta veikšanas iemeslus — “es nevēlējos šo grūtniecību”, “materiāli nevarējām atļauties audzināt bērnu”. Padomu pirms lēmuma pieņemšanas par grūtniecības pārtraukšanu, puse sieviešu vaicā dzimumpartnerim (vīram), otra daļa sieviešu pārsvarā to vaicā ginekologam (vecmātei) vai arī izlemj vienpersoniski. Ir sievietes, kuras ir mēģinājušas pašas pārtraukt grūtniecību. Par visbiežāk pielietotām metodēm var uzskatīt karsēšanos (vannā, pirtī), lielu devu medikamentu lietošana, zāļu tēju dzeršana (sīpolu novārījums).
56. zīm. % — no sievietēm, kurām ir bijis aborts.
Kā liecina atbildes uz jautājumu “kā Jūs jutāties pēc aborta”, tad lielākā daļa sieviešu atbildējušas, ka jutušās psiholoģiski nekomfortabli (jutu atvieglojumu, taču emocionāli biju nomākta un jutos nelaimīga un iztukšota). Morālo un finansiālo atbalstu no sava dzimumpartnera saņēma tikai apmēram puse sieviešu, no tām, kuras lūdza padomu savam partnerim pirms aborta veikšanas.
Uz vispārīgajiem jautājumiem par nevēlamu grūtniecību un abortu gan sievietes, gan vīrieši atbildējuši diezgan līdzīgi (skat. 57. - 60. zīm.), bet tādos jautājumos, kas attiecas uz sievietes rīcību aborta gadījumā vērojama viedokļu atšķirība starp vīriešiem un sievietēm. Vīriešu nostāja ir kategoriskāka pret abortiem, pret sievietes tiesībām izlemt izdarīt abortu (skat. 61. -64. zīm.).
57. zīm. Visi respondenti (%)
58. zīm. Visi respondenti (%)
59. zīm. Visi respondenti (%)
60. zīm. Visi respondenti (%)
61. zīm. Visi respondenti (%)
62. zīm. Visi respondenti (%)
63. zīm. Visi respondenti (%)
64. zīm. Visi respondenti (%)