No 31.marta Latvijā notiek tautas skaitīšana, kuras galvenais uzdevums ir iegūt pilnīgu un objektīvu informāciju par iedzīvotāju skaitu, sastāvu, nodarbošanos, ienākumu avotiem, dzīves apstākļiem valstī kopumā un atsevišķās pilsētās un pagastos. Pēc provizoriskiem datiem, pašlaik saskaitīti ir aptuveni 50% Latvijas iedzīvotāju.
Centrālā statistikas pārvalde (CSP) rūpīgi seko līdzi iegūtās informācijas kvalitātei. Par nekvalitatīvas informācijas sagatavošanu un kļūdu pieļaušanu anketu aizpildīšanā no darba jau atbrīvoti 47 tautas skaitītāji, no tiem 41 Rīgā. Ir bijuši gadījumi, ka skaitītāji aptaujā iedzīvotājus, vadoties pēc pieraksta vietas, taču saskaņā ar skaitīšanas programmu, iedzīvotāji jāskaita arī faktiskajās dzīvesvietās. Tāpat arī daudzi iedzīvotāji atsakās izpaust savu darbavietu. CSP garantē, ka iedzīvotāju sniegtā individuālā informācija būs konfidenciāla un netiks atklāta nevienai personai vai institūcijai. Iegūtos datus izmantos tikai statistiskiem nolūkiem — kopsavilkumiem, datu grupēšanai un procesu analīzei. Publicēti tiks tikai kopsavilkuma dati statistisku tabulu veidā un uz šiem datiem balstīti analītiski materiāli.
CSP izsaka pateicību iedzīvotājiem, kas pa bezmaksas telefonu 8005008 informē par trūkumiem skaitīšanas procesā. Visa šī informācija tiek rūpīgi analizēta un nepieciešamības gadījumā tiek doti norādījumi skaitītāju pārraugiem, kas radušās kļūmes pārrunā ar skaitītājiem. Pa šo telefonu jau ir piezvanījis tūkstošais jautātājs. Jāteic, ka sevišķi labi darbs tautas skaitīšanā veicas studentiem.
Pašlaik CSP tehniskais personāls pārbauda jau aizpildīto anketu tehniskās apstrādes iespējas, lai problēmu gadījumā dotu norādījumus skaitītājiem par izmaiņām anketu aizpildīšanā.
CSP atgādina, ka daļa tautas skaitīšanas programmā paredzētās informācijas — atbildes uz 10 no 33 jautājumiem — tiks iegūtas no Iedzīvotāju reģistra un citām informācijas sistēmām. Iedzīvotājiem tautas skaitīšanas laikā tiek uzdoti tikai 14 jautājumi par katru mājoklī dzīvojošo personu, kas ir vecāka par septiņiem gadiem, un 9 jautājumi, kas raksturo mājokli.
Gan Rīgā, gan arī citās pilsētās un rajonos ir radīti apstākļi, lai cilvēki, kas nevēlas, lai aptauja notiktu viņu mājoklī, varētu tikt saskaitīti pilsētas vai rajona statistikas nodaļā vai tautas skaitīšanas pārraugu iecirknī. Vietējās avīzēs publicētas šo iestāžu adreses un tālruņa numuri.
Tautas skaitīšanas laikā tiks iegūta informācija gan par personu juridisko, gan faktisko dzīvesvietu. Taču, sastopot personu faktiskajā dzīvesvietā, kas ir atšķirīga no juridiskās dzīvesvietas jeb pieraksta adreses, tautas skaitītājs lūgs uzrādīt personas dokumentu, kas apliecinātu šī cilvēka piederību Latvijas iedzīvotāju kopumam saskaņā ar tautas skaitīšanas likumu.
CSP aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem, jo tautas skaitīšanas rezultāti lielā mērā būs atkarīgi no Latvijas iedzīvotāju attieksmes pret šo pasākumu un izpratnes par tā nepieciešamību.
Centrālās statistikas pārvaldes Iedzīvotāju statistikas daļa