Latvijas Pašvaldību savienības domes lēmums Nr.10
Rīgā 1997. gada 10. septembrī
Par 1998. gada budžetu
Iesniedzot izskatīšanai Ministru kabinetā likumprojektu “Par valsts budžetu 1998. gadam”, tiek pārkāpts likums “Par pašvaldībām”, “Par pašvaldību budžetiem” un likums “Par budžetu un finansu vadību”, kā arī Ministru kabineta 1996. gada 30. aprīļa noteikumi nr. 160 “Ministru kabineta iekšējās kārtības un darbības noteikumi” un Ministru kabineta 1996. gada 24. decembra noteikumi nr. 460 “Kārtība, kādā Ministru kabinets saskaņo ar pašvaldībām jautājumus, kas skar pašvaldību intereses”.
Sarunas par 1998. gada budžetu starp Finansu ministriju un Pašvaldību savienību nav pabeigtas, un nav panākta savstarpēja vienošanās par dotāciju apmēru, par likuma “Par pašvaldībām” 8. pantā noteikto funkciju veikšanai nepieciešamajiem finansēšanas avotiem, kā arī par finansu resursu izlīdzināšanas kārtību.
Ņemot vērā iepriekš minēto, dome nolemj:
1. Prasīt Ministru kabinetam, iesniedzot likumprojektu “Par valsts budžetu 1998. gadam”, izpildīt likumu normas par saskaņošanu ar pašvaldībām.
2. Noteikt šādas vadlīnijas sarunām ar Finansu ministriju līdz budžeta iesniegšanai:
2.1. lēmumu par pašvaldību daļu valsts kopbudžetā pieņemt Saeimā pirms valsts budžeta sagatavošanas valdībā;
2.2. noteikt pašvaldību funkciju finansējuma daļu valsts kopbudžetā ne mazāku par 30%, nepieļaujot tās turpmāku samazināšanos, nosakot atbilstošu valsts vispārējās dotācijas apjomu izlīdzināšanas fondā ne mazāku par 105 miljoniem Ls;
2.3. noteikt, ka iedzīvotāju ienākuma un nekustamā īpašuma (zemes un īpašuma) nodokļi kļūst par pašvaldību nodokļiem;
2.4. nekustamā īpašuma nodokli ieviest 1999. gadā, bet 1998. gadā īpašuma nodokli saglabāt atbilstoši iepriekšējai likuma redakcijai;
2.5. izdevumu apjoma nepieciešamības aprēķināšanai izstrādāt metodiku vai minimāli nepieciešamos līdzekļu normatīvus funkciju veikšanai;
2.6. atzīt investīcijas infrastruktūrā par pastāvīgu pašvaldību funkciju, tādējādi sekmējot ārvalstu palīdzības piesaisti un attīstības projektu realizāciju;
2.7. noteikt pašvaldību aizņēmumu apjoma palielinājumu (neskaitot stabilizācijas un valsts garantēto investīciju aizdevumus) ne mazāku par 40 miljoniem Ls.
3. Aicināt Saeimu neizskatīt valsts budžetu, pirms nav pieņemta visa nepieciešamā likumu un to grozījumu pakete, tai skaitā likums “Par pašvaldību finansu izlīdzināšanu 1998. gadam”, bez kura nav iespējams prognozēt katras pašvaldības budžetu.
4. Ieteikt pašvaldībām gadījumā, ja arī 1998. gada budžets tiktu iesniegts, pārkāpjot likumus, izmantot iespēju iesniegt prasību Satversmes tiesā.
5. Lūgt Valsts ieņēmumu dienestam nodrošināt pašvaldībām informāciju par to teritorijas nodokļu maksātāju maksājumu un nodokļu parādu apjomu ne retāk kā reizi ceturksnī.
6. Uzdot Latvijas Pašvaldību savienības valdei izstrādāt pasākumu plānu pašvaldību interešu aizstāvībai un iesniegt domei izskatīšanai divu nedēļu laikā.
Priekšsēdis A. Jaunsleinis