"Jaunās asinis"
"Argumenti i fakti"
— 2000.04.05.
Varas koridoros klīst baumas par jaunām iecelšanām augstākajos varas ešelonos.
Pilnīgā saskaņā ar parunu par jauno slotu no Putina gaida kadru ģenerāltīrīšanu Baltajā namā un Vecajā laukumā. Svarīgi ir tas, ka līdz ar 47 gadus vecā prezidenta atnākšanu kopumā atjaunosies un atjaunināsies Krievijas vara.
"Jaunie vilki"
Valsti pārvaldīt sāk jauna komanda. Jeļcina valsts organisma dzīslās ieplūst svaigas asinis. Tas nenozīmē, ka valdībā vispār nepaliks veterānu, — zināmā posmā bez viņiem nevar iztikt. Bet "komandējošās virsotnes" valstī droši vien ieņems Putinam mentāli tuvāki cilvēki. "Jaunie vilki", enerģiskie profesionāli — tie būs vai nu prezidenta laikabiedri, vai pat par viņu jaunāki cilvēki. Un nepavisam, ne pelēksvārkotie Jeļcina un Černomirdina iesaukuma "stiprie saimnieciskie darbinieki".
Palūkosimies uz Putina tuvākās apkaimes ļaužu vecumu. Drošības padomes sekretāram Sergejam Ivanovam ir 47 gadi. Valdības aparāta šefam Dmitrijam Kozakam — 41 gads. Prezidenta lietu pārvaldniekam Vladimiram Kožinam — arī 41 gads. Finansu ministra pirmajam vietniekam, potenciālam premjera kandidātam — 39. Putina "smadzeņu centra" — Strateģisko izstrādņu centra — vadītājam Germanam Grefam — 35. Viņa priekšvēlēšanu štāba vadītājam un iespējamajam A.Volšina pēctecim Dmitrijam Medvedevam — 34...
Šī paaudze pasaulē nākusi nevis drūmajos trīsdesmitajos un arī ne bargajos četrdesmitajos gados. Nākamajam Krievijas otrajam prezidentam vēl nebija ne pieci mēneši, kad nomira Staļins. Putina paaudze nav redzējusi Gulaga koncentrācijas nometnes. Šo cilvēku apziņa, domāšanas veids veidojās 60.gados Hruščova atkušņa laikā. Un auga viņi reizē ar valsti, pirmoreiz brīvi uzelpojuši pēc desmitiem gadu ilgā totalitārā posta laika.
Viņu jaunība sakrita ar kosmosa apguves un padomju kino uzplaukuma laikmetu, ar Kosigina reformu un mūsu sportistu izcilo uzvaru laikmetu, art jautro un asprātīgo klubu un studentu kaktu ballīšu laikmetu. Viņi auga atmosfērā, kas stiprināja lepnumu "par mūsu padomju Dzimteni", taču šis lepnums bija mērojams ne vien ar saražoto tanku, lielgabalu un lidmašīnu daudzumu, bet ari ar valsts humanitāro un kultūras varenību.
Putina paaudze karjeru sāka 70.gads, ko iezīmēja Helsinku akta parakstīšana un "starptautiskā saspīlējuma atslābuma" sākums. Bet nākamajiem "Vladimira ligzdas" putnēniem šis laiks varēja palikt atmiņā ar bezprecedenta robežu atvērtību, ar rindām pēc vīzām pie Amerikas vēstniecības, ar masveidīgām studentu apmaiņām. Ieelpojuši brīvības gaisu, viņi nevarēja nesaprast, ka dzimtajā valstī ne viss ir tik labi, kā tas licies jaunībā. Ka Brežņeva attīstītais sociālisms pūst daudz straujāk nekā bēdīgi slavenie Rietumi; karaspēka ievešana Afganistānā, kas kļuva par pirmo naglu padomju impērijas zārka vākā, izvēdināja pēdējās domājošu cilvēku šaubas par režīma neperspektīvumu.
Putina iesaukums
Bet pēc tam bija Gorbačova perestroika, kurā daudzi no Putina paaudzes iekļāvās jau kā nobrieduši cilvēki. Vairums bija jau strādājuši ārzemēs, apguvuši valodas, nodibinājuši noderīgu pazīšanos ar Rietumu intelektuāļiem. Jau tad viņi bija pārliecināti tirgus piekritēji un demokrāti, jo savām acīm bija ieraudzījuši tirgus un demokrātijas pārākumu par Valsts plāna komiteju un PSKP. Līdz ar Jeļcina nākšanu pie varas viņi guva iespēju realizēt savas godkārīgās ieceres padarīt Krieviju par civilizētu valsti.
Daži (piemēram, J.Gaidars, A.Čubaiss, P.Avens, A.Šohins) ķērās pie šoka reformām valdībā, izsaukdami uz sevi tautas neapmierinātības uguni. Daži (V.Potaņins, V.Aļekperovs) kļuva par lielā biznesa pionieriem, izsizdamies oelgarhos. Kā vieni, tā otri daudz paveica, lai Krievija pēdējos 10 gados neatgriezeniski aizietu prom no komunisma.
Un, lūk, tagad pienācis "Putina iesaukuma" laiks. Mēs pagaidām gandrīz nekā nezinām par jaunajiem favorītiem. Vienīgi to, ka Putins ar vieniem gājis izlūkos, ar citiem labiekārtojis Pēterpili, trešos vienkārši uzskata par profesionāliem juristiem un ekonomistiem. Taču ir cerība, ka intuīcija nepievils bijušo izlūku Putinu, kas savu dienesta īpatnību dēļ atzina, cik maksā kadru kļūdas. Ir cerība, ka jaunā valdība būs gudrāka, talantīgāka, enerģiskāka. Un tad viss mums izdosies.
Vitālijs Solovjovs