• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Formula 21 plus X vieš cerības uz reformām". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 14.04.2000., Nr. 133/135 https://www.vestnesis.lv/ta/id/4628

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Franču universālisms un kanādiešu multikulturālisms"

Vēl šajā numurā

14.04.2000., Nr. 133/135

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

"Formula 21 plus X vieš cerības uz reformām"

"Frankfurter Rundschau"

— 2000.04.07.

ASV vēstnieks Ričards Holbruks signalizē par kustību jautājumā par ANO Drošības padomes paplašināšanu.

Vai kaut kas ir iekustējies? Pie Apvienotajām Nācijām akreditētie diplomāti prāto, vai ASV vēstnieka Ričarda Holbruka teiktais nolīdzinās ceļu uz ANO Drošības padomes reformām.

Jau gadiem darba grupā notiek diskusijas par ANO galvenā orgāna paplašināšanu, kas ir atbildīgs par mieru un drošību. "Es pēc detalizētas apspriešanās ar daudzām nācijām gribu paziņot, ka ASV ir gatava izteikt priekšlikumu, kas paredz vietu skaitu ANO Drošības padomē palielināt virs 21," ANO Ģenerālās asamblejas komisijā teica Holbruks. Līdz šim ASV pārstāvēja viedokli, ka ANO, lai tā saglabātu rīcībspējas, Drošības padomes locekļu skaits ir jāpalielina no 15 līdz 21. Vašingtona galvenokārt atbalsta Japānas un Vācijas kandidatūras.

ASV gatavība akceptēt vairāk nekā sešas jaunas dalībnieces varētu atdzīvināt strupceļā esošās sarunas. Attīstības valstis aicina vietu skaitu Drošības padomē palielināt līdz 26. Kad 51 valsts 1945. gadā dibināja ANO, Drošības padomē bija 10 dalībnieku. Pēc dekolonizācijas klāt nāca vēl piecas valstis. Pakāpeniski ANO izauga līdz 188 valstīm. Taču pastāvīgā vieta ANO Drošības padomē ar veto tiesībām joprojām bija tikai piecām oficiālajām Otrā pasaules kara uzvarētājām: ASV, Krievijai, Francijai, Lielbritānijai un Ķīnai.

Taču ASV diplomāti klusē par to, vai arī seši vai vairāk jaunie Padomes locekļi tāpat varēs pretendēt uz veto tiesībām. Jo vairāk dalībvalstu izteiksies pret lēmumu pieņemšanu ar balsu vairākumu, jo grūtāk būs pieņemt lēmumus. Taču veto tiesības aizkavē to, ka mazās valstis varētu pārbalsot lielvaras. Atšķirībā no lēmumu pieņemšanas ANO Ģenerālajā asamblejā ANO Drošības padomes rezolūcijas ir starptautiski saistošas.

ANO ģenerālsekretārs Kofi Annans pirmdien iesniegtajā pasākumu plānā aicina: "Drošības padomei ir jāstrādā efektīvi, taču nav šaubu, ka arī leģitīmi. Šie abi kritēriji nosaka telpu, kurā ir jāatrod risinājums." Kā Trešās pasaules pārstāves apmēram ducis valstu sacenšas par pastāvīgu vietu ANO augstākajā komisijā. To vidū ir Indija, Pakistāna, Brazīlija, Argentīna, Meksika, Ēģipte, Nigērija un Dienvidāfrika. Pēc Eiropas diplomātu domām, ASV pretimnākšana ir likvidējusi šķēršļus sarunām. Tagad no aritmētikas var pāriet pie politikas.

Pjērs Simoničs

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!