• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 1998. gada 3. februāra noteikumi Nr. 36 "Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts pensiju apdrošināšanai". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 5.02.1998., Nr. 31 https://www.vestnesis.lv/ta/id/46794

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.37

Kārtība, kādā atzīstamas par spēkā esošām vienošanās starp tirgus dalībniekiem

Vēl šajā numurā

05.02.1998., Nr. 31

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 36

Pieņemts: 03.02.1998.

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Ministru kabineta noteikumi Nr. 36

Rīgā 1998.gada 3.februārī (prot. nr. 5 5.§)

Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts pensiju apdrošināšanai

Izdoti saskaņā ar likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 5.panta trešo daļu,
13.panta trešo un sesto daļu un 14.panta sesto daļu

1. Šie noteikumi nosaka:

1.1. kārtību, kādā persona, kura sasniegusi 15 gadu vecumu un nav pakļauta obligātajai valsts sociālajai apdrošināšanai, brīvprātīgi pievienojas valsts pensiju apdrošināšanai (turpmāk — brīvprātīgi apdrošinātā persona);

1.2. kārtību, kādā brīvprātīgi apdrošinātā persona tiek reģistrēta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā;

1.3. valsts sociālās apdrošināšanas brīvprātīgo iemaksu (turpmāk — brīvprātīgās iemaksas) objektu.

2. Brīvprātīgi apdrošinātā persona reģistrējas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (turpmāk — Aģentūra) struktūrvienībā pēc dzīvesvietas adreses un aizpilda reģistrācijas lapu (1.pielikums).

3. Aģentūras struktūrvienība brīvprātīgi apdrošinātajai personai pēc reģistrācijas:

3.1. izsniedz paziņojumu (2.pielikums), kura otrs eksemplārs glabājams attiecīgajā Aģentūras struktūrvienībā;

3.2. atver sociāli apdrošinātās personas kontu, ja tas nav bijis atvērts kā obligāti sociāli apdrošinātajai personai.

4. Brīvprātīgi apdrošinātā persona brīvprātīgās iemaksas aprēķina, reizinot brīvprātīgo iemaksu objektu ar brīvprātīgo iemaksu likmi, kas atbilst Ministru kabineta noteiktajai obligāto iemaksu likmei valsts pensiju apdrošināšanai attiecīgajā gadā (neatkarīgi no iemaksu veikšanas laika).

5. Brīvprātīgo iemaksu objekts ir brīvprātīgi apdrošinātās personas brīvi izvēlēti ienākumi (laulātā ienākumi, mantojuma rezultātā gūtais ienākums, ienākums no nekustamā īpašuma iznomāšanas un citi) (turpmāk — ienākumi), kas nav mazāki par Ministru kabineta noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo apmēru un nav lielāki par Ministru kabineta noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālo apmēru.

6. Aprēķinātās brīvprātīgās iemaksas noapaļojamas līdz latiem un santīmiem, atmetot 0,49 santīmus un mazāk vai noapaļojot līdz santīmam 0,50 santīmu un vairāk.

7. Brīvprātīgās iemaksas veic latos un santīmos tikai ar bezpeļņas organizācijas valsts akciju sabiedrības “Latvijas pasts” vai jebkuras kredītiestādes starpniecību par pārskata mēnesi (mēnesi, par kuru pienācis laiks veikt iemaksas) vai arī par iepriekšējiem mēnešiem no brīvprātīgi apdrošinātās personas statusa iegūšanas brīža un maksājuma dokumentā (maksājuma uzdevumā vai pasta pārvedumā) norāda:

7.1. personas kodu;

7.2. laikposmu (gads un mēnesis);

7.3. laikposmus (gads u n mēneši) un attiecīgās summas, ja brīvprātīgās iemaksas veic par vairākiem mēnešiem vienlaikus;

7.4. atzīmi “brīvprātīgā iemaksa”.

8. Aģentūra brīvprātīgo iemaksu sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrē par to mēnesi, kāds norādīts maksājuma dokumentā (neatkarīgi no iemaksu veikšanas laika).

9. Par laikus neveiktajām brīvprātīgajām iemaksām netiek aprēķināts pamatparāda palielinājums un nokavējuma nauda.

10. Brīvprātīgi apdrošinātajai personai ir pienākums triju dienu laikā paziņot par obligāti sociāli apdrošinātās personas statusa iegūšanu, kā arī ir tiesības jebkurā laikā atteikties no brīvprātīgās pievienošanās valsts pensiju apdrošināšanai, par to rakstiski paziņojot Aģentūras struktūrvienībai.

11. Pensijas kapitālā netiek ieskaitītas brīvprātīgās iemaksas, kas veiktas:

11.1. brīvprātīgi apdrošinātajai personai vienlaikus atrodoties obligāti sociāli apdrošinātās personas statusā, izņemot gadījumu, kad persona veikusi brīvprātīgās iemaksas un pēc tam tajā pašā mēnesī ieguvusi obligāti sociāli apdrošinātās personas statusu;

11.2. no ienākumiem, kas nesasniedz Ministru kabineta noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo apmēru;

11.3. no ienākumiem, kas pārsniedz Ministru kabineta noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālo apmēru.

12. Aģentūra atmaksājamās summas aprēķina:

12.1. divu mēnešu laikā pēc pārskata mēneša, ja brīvprātīgās iemaksas veiktas, brīvprātīgi apdrošinātajai personai vienlaikus atrodoties obligāti sociāli apdrošinātās personas statusā;

12.2. divu mēnešu laikā pēc gada pēdējā pārskata mēneša vai mēneša, kad persona zaudējusi brīvprātīgi apdrošinātās personas statusu, ja brīvprātīgās iemaksas veiktas no ienākumiem, kas nesasniedz Ministru kabineta noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo apmēru;

12.3. divu mēnešu laikā pēc pārskata mēneša, ja brīvprātīgās iemaksas veiktas no ienākumiem, kas pārsniedz Ministru kabineta noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālo apmēru, pēc formulas:

(Ʃ Im – I) x L, kur

Ʃ Im — ienākumu kopsumma no kalendāra gada sākuma vai brīvprātīgi apdrošinātās personas statusa iegūšanas brīža līdz mēnesim, kad ienākumi pārsnieguši Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru;

I — Ministru kabineta noteiktais obligāto iemaksu objekta maksimālais apmērs;

L — brīvprātīgo iemaksu likme.

13. Par atmaksājamām summām Aģentūra paziņo brīvprātīgi apdrošinātajai personai pēc dzīvesvietas adreses un pārskaita tās uz brīvprātīgi apdrošinātās personas norādīto pasta nodaļu vai kredītiestādes kontu divu mēnešu laikā pēc attiecīgā šo noteikumu 12.punktā minētā laikposma beigām.

14. Ja brīvprātīgās iemaksas veiktas no ienākumiem, kas nesasniedz Ministru kabineta noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo apmēru, brīvprātīgi apdrošinātajai personai ir tiesības veikt papildu brīvprātīgās iemaksas vai arī pieprasīt iemaksātās summas atmaksāt, par to rakstiski paziņojot Aģentūras struktūrvienībai.

Ministru prezidents G.Krasts

Labklājības ministra vietā —
zemkopības ministrs A.Rāviņš

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!