Šajā likumā noteikts, kā organizējama un veicama tautas skaitīšana, tautas skaitīšanas objekti, informācijas avoti, tautas skaitīšanas sagatavošanas un veikšanas darbu galvenie izpildītāji, iedzīvotāju un tautas skaitīšanā iesaitīto institūciju tiesības un pienākumi, kā arī tautas skaitīšanā iegūto datu izmantošanas kārtība.
Tautas skaitīšanas sagatavošanu un veikšanu likumdevējs uzdevis Centrālajai statistikas pārvaldei (CSP) sadarbībā ar citām valsts un pašvaldību institūcijām un citām juridiskajām personām, ievērojot šo likumu un citus normatīvos aktus.
Likumā atbilstoši starptautisko organizāciju ieteikumiem un citu Eiropas valstu praksei noteikts, ka tautas skaitīšanā tiks uzskaitīti valstī pastāvīgi dzīvojošie — fiziskās personas, kuras reģistrētas Iedzīvotāju reģistrā, kā arī tās fiziskās personas, kuras nav reģistrētas Iedzīvotāju reģistrā, bet ir reģistrējamas, izņemot fiziskās personas, kas pagaidām uzturas ārpus Latvijas ilgāk par vienu gadu vai arī ieceļojušas un uzturas Latvijā mazāk par vienu gadu.
Tautas skaitīšanā tiks vākta un apkopota arī minēto uzskaitāmo personu mājokļus raksturojoša informācija.
Tautas skaitīšanas programmā paredzētās informācijas iegūšanai Centrālās statistikas pārvaldes pilnvarotas personas — skaitītāji — iedzīvotāju dzīvesvietās veiks iedzīvotāju aptauju.
Likuma 9.pants noteicis, ka iedzīvotāju pienākums ir pēc skaitītāju pieprasījuma sniegt viņiem patiesu informāciju, ievērojot šo likumu, Valsts statistikas likumu un tautas skaitīšanas programmu. Skaitītājiem dotas tiesības pieprasīt, lai iedzīvotāji uzrāda personu apliecinošus dokumentus gadījumos, kad nepieciešams precizēt viņu sniegto tautas skaitīšanas programmā paredzēto informāciju. CSP pilnvarotajiem skaitītājiem, uzrādot CSP izsniegtu apliecību, ir tiesības apmeklēt iedzīvotājus viņu mājokļos laikā no pulksten 7 līdz 21, lai iegūtu tautas skaitīšanas programmā paredzēto informāciju.
Šis apjomīgais statistiskais darbs tiks veikts ne jau tikai valsts iestāžu vajadzībām. Paredzams, ka tautas skaitīšanā iegūto kopsavilkuma datu lietotāju loks būs visai plašs, ieskaitot arī ikvienu valsts iedzīvotāju, kas tos vēlēsies iegūt. Tādēļ likumdevējs uzdevis CSP publicēt laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" galvenos tautas skaitīšanas rezultātus, par budžeta līdzekļiem nodrošināt sabiedrībai pieejamas visas tautas skaitīšanas rezultātu kopsavilkuma statistiskās tabulas publiskajās bibliotēkās, publicējot tās tautas skaitīšanas datu krājumos, kā arī radīt iespēju lietotājiem izmantot šīs tabulas datorizētā veidā.
CSP uzdots arī saglabāt tautas skaitīšanā iegūtos individuālos datus par iedzīvotājiem, viņu ģimenēm un mājokļiem.
Īpaši jāakcentē, ka tautas skaitīšanā no iedzīvotājiem iegūtajai individuālajai informācijai ir ierobežota pieejamība. Šī informācija izmantojama vienīgi statistiskiem nolūkiem — kopsavilkumu izdarīšanai un datu grupēšanai, sociālekonomisko parādību un procesu analīzei. CSP darbinieku un citu tautas skaitīšanā iesaistīto personu pienākums saskaņā ar šo likumu, Valsts statistikas likumu un citiem likumdošanas aktiem ir — neizpaust viņu rīcībā esošo ierobežotas pieejamības informāciju par konkrētām personām.
Centrālā statistikas pārvaldes Iedzīvotāju statistikas daļa