Apstiprināta Rīgas Doma ansambļa nekustamā īpašuma maiņas kārtība
Ministru kabinets jau 1997. gada 4. novembrī akceptēja Kultūras ministrijas iesniegto priekšlikumu par Doma ansambļa nekustamo īpašumu piederības sakārtošanu. Tika izveidota darba grupa Kultūras ministrijas valsts sekretāra A.Gaiļa vadībā, kura risina ar Doma īpašuma piederību saistītos jautājumus.
1998. gada 10. martā LR Ministru kabinets apstiprināja Kultūras ministrijas iesniegto pasākumu kalendāro plānu Rīgas Doma ansambļa nekustamā īpašuma maiņai.
Kopš 1791. gada Doma baznīcas ansamblī atrodas Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs (RVKM). Šis ir Baznīcas īpašums, bet tā kā muzejs ir unikāls valsts nozīmes kultūras objekts, valdība pieņēma lēmumu nepārvietot muzeju uz citām telpām, bet gan piedāvāt apmaiņai valstij piederošo nekustamo īpašumu Doma laukumā 1, kur patlaban atrodas Rīgas 5. arodvidusskolas kopmītnes. Šīs kopmītnes tiks pārvietotas uz citu ēku — Gāles ielā 17, kur tiks veikti remontdarbi. Remonta veikšanai un pārvietošanas darbiem Finansu ministrijai jāiedala no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Ls 29 000 Izglītības un zinātnes ministrijai. Valsts nekustamā īpašuma aģentūrai uzdots līdz 1998. gada 17. martam veikt "dzīvojamās platības apmaiņu iedzīvotāju izmitināšanai un dzīvokļu atbrīvošanai Doma laukumā 1".
Bez tam valdība Evaņģēliski luteriskajai Baznīcai piešķirs arī kompensāciju, kuras apmērus Valsts nekustamā īpašuma aģentūrai uzdots precizēt līdz 1998. gada 31. martam. Kompensācijas lielums būs atbilstošs maināmo nekustamo īpašumu vērtības starpībai, t.i., starpībai starp ēkas Doma laukumā 1 un ēkas Palasta ielā 4, kurā atrodas RVKM, vērtībām. Finansu ministrijai jāparedz valsts budžetā līdzekļi maināmo nekustamo īpašumu vērtības starpības segšanai un jāveic maksājumi šādos termiņos un apmērā:
— 1999. gadā jāsamaksā 50 procenti no kopējās summas,
— 2000. gadā jāsamaksā 50 procenti no kopējās summas.
Līdz 1998. gada 8. jūnijam Valsts nekustamā īpašuma aģentūrai, Finansu ministrijai un Kultūras ministrijai jāiesniedz Ministru kabinetā valsts un Latvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas līguma projekts par nekustamā īpašuma maiņu.
Palasta ielā 4 atrodas arī Latvijas Valsts vēstures arhīvs, kas aizņem 390 m2 lielu platību. Ministru kabineta 10. marta sēdē tika nolemts, ka jautājums par Valsts vēstures arhīva pārvietošanu uz citām telpām tiks risināts pēc tam, kad tā pārvietošanai tiks rasti nepieciešamie līdzekļi.
1997. gada 4. novembrī Ministru kabineta sēdē tika nolemts arī, ka Kultūras ministrijai jāizstrādā un noteiktā kārtībā jāiesniedz Ministru kabinetam izskatīšanai likumprojekts par Rīgas Doma baznīcu. Darba grupa, kurā strādā RVKM direktore K.Radziņa, Muzeju valsts pārvaldes priekšnieka v. i. I.Bušmane, KM juriste I.Millersone, Latvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas uzņēmuma "Pastorāts" izpilddirektors A.Krūmiņš u.c., ir izstrādājuši šā likumprojekta variantu. Latvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas Konsistorija plāno šo likumprojektu apspriest LELB Sinodē 1998. gada maijā. Pēc Sinodes darbs pie likumprojekta tiks turpināts un tas tiks iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā. Izstrādājamā likuma mērķis — noteikt Rīgas Doma baznīcas statusu.
I.Zvaigzne,
KM preses sekretāre