Sarunas. Intervijas
Lai nauda ir tīraViesturs Burkāns, LR Prokuratūras pārraudzībā esošā Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks, — "Latvijas Vēstnesim"
— Šī gada 6. janvārī Valsts prezidents izsludināja likumu "Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu", kurā vairākas nodaļas un panti veltīti speciāli izveidotas valsts institūcijas — Kontroles dienesta — statusam, uzdevumiem un tiesībām. Šis likums stājās spēkā 1. jūnijā, un tādējādi darbu bija jāuzsāk arī minētajam Kontroles dienestam. Pastāstiet, lūdzu, par jūsu vadītās iestādes pirmajiem soļiem!— Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests darbu sācis likumā noteiktajā termiņā. Kontroles dienests ir Prokuratūras pārraudzībā, ko realizē ģenerālprokurors un īpaši pilnvaroti prokurori. Dienestam ir savs budžets, konts bankā, zīmogs un citi juridiskas personas atribūti. Pēc paredzētajiem štatiem Kontroles dienestā būs jāstrādā 14 darbiniekiem, neskaitot tehnisko personālu. Pašlaik (mūsu saruna notika 11. augustā — R.B. ) esam pieci, vairāki kandidāti tiek izraudzīti, bet tā kā šī dienesta darbiniekiem izvirzītas īpašas prasības, kādas minētas likumā: "Par valsts noslēpumu", šo pārbaudi veic Satversmes aizsardzības birojs, tad šis ir ilgāks process. Tomēr arī patlaban spējam nodrošināt pilnasinīgu iestādes darbu. Daļēji esam apgādāti ar datoriem un citu tehnisko aprīkojumu. Uzsākts darbs, pieslēdzoties datu bāzēm, to skaitā, lai apgūtu to likumdošanu, kas pastāv Latvijas Republikā. Īpaši svarīgi, lai būtu pieejama tā likumdošanas bāze, kas regulē mūsu darbības jomu. Faktiski par aptuveni 90 procentiem šī bāze jau mums ir.
— Kādi likumi ir jūsu darbības pastiprinātas uzmanības lokā, tas ir, kuri saistīti ar šo naudas atmazgāšanas jomu?
— Vispirms jau sākumā minētais likums "Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu" jeb tā dēvētais "jumta" likums. Lai būtu saskaņotība, grozījumi izdarīti arī citos tiesību aktos.
Piemēram, šī gada 29. aprīlī tika pieņemti grozījumi Prokuratūras likumā — konkrēti 5a nodaļa paredz: Prokuratūras pārraudzībā var atrasties valsts iestādes, kas veicina kriminālprocesā paredzēto uzdevumu veikšanu.