Darbu sāka: 1995. gada 7. novembrī
Darbu beidza: 1998. gada 2. novembrī
Noslēguma sēdē. Saeimas tribīnē — Valsts prezidents Guntis Ulmanis, Saeimas Prezidijā — Saeimas sekretāra biedrs Māris Rudzītis, Saeimas sekretārs Indulis Bērziņš, Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis, Saeimas priekšsēdētāja biedri Jānis Straume un Andris Ameriks Foto: Māris Kaparkalējs, "LV", 02.11.1998., pl.12.05
Valsts prezidents Guntis Ulmanis:
Uzruna "Veidojot rītdienu, pārveidojam sevi" 6. Saeimas noslēguma sēdē Rīgā 1998. gada 2. novembrī
Godātais Saeimas priekšsēdētāja kungs! Godātie sestās Saeimas deputāti! Cienītie Latvijas iedzīvotāji!
Šodien savu darbu beidz Latvijas Republikas sestā Saeima. Man ir tas gods no šīs daudz pieredzējušās tribīnes izteikt savu pateicību šai Saeimai, visiem sestās Saeimas deputātiem par viņu centieniem un pārdomāto darbu Latvijas labā.
Mēs visi kopā esam aizvadījuši trīs notikumiem bagātus, ikdienas darbā sasprindzinātus gadus, gadus, kuru laikā jūs kopā ar valdību izstrādājāt vai uzlabojāt daudzus Latvijai svarīgus likumus, ilgstošās, nopietnās, bieži vien ļoti emocionālās un asās diskusijās skaidrojāt viedokļus, kā labāk un Latvijas interesēs efektīvāk virzīt politiskos un sociāli ekonomiskos procesus valstī. Trīs gadus bija iespēja vienmēr dzirdēt, kā tautas izvirzītie priekšstāvji realizē valsts intereses un strādā tautas labā. Vieniem tas izdevās veiksmīgāk, citiem — mazāk veiksmīgi, bet kopumā varu teikt, ka 6.Saeima ir veicinājusi pārmaiņas un ar savu darbību nostiprinājusi demokrātiju Latvijā. Tā ir sekmējusi sociālo attīstību un sociālo mērķu sasniegšanu.
Šodien nepakavēšos pie konkrētiem Saeimas darbiem un nedarbiem, tie mums visiem ir ļoti pazīstami un daudzkārt pārspriesti. Atļaujiet man šodien runāt par svarīgāko, ar ko, manuprāt, bija raksturīga 6.Saeima, — kā esam domājuši un īstenojuši savas ieceres par nākotni. Tieši šie politiskie centieni raksturo Eiropu un Baltijas jūras reģiona valstis pēdējos gados. Arī Latviju. Kaut arī esam šajā laikā piedzīvojuši daudz sīku nesaskaņu un pat skandālu. Raksturojot 6.Saeimas darbu šajā aspektā, uzskatu, ka tās domāšana un darbība par Latvijas nākotnes izpratni ir šīs Saeimas galvenais politiskais mantojums, ko tā atstāj nākamajai Saeimai.
Pirms trim gadiem es šeit stāvēju jūsu, cienītie deputāti, priekšā un savā uzrunā teicu, ka sestās Saeimas galvenais uzdevums būs svarīgākajos aspektos sagatavot Latviju XXI gadsimtam un veidot sabiedrību un tautsaimniecību tā, lai Latvija droši un pārliecinoši varētu ieņemt tai pienākošos vietu Eiropas un pasaules valstu saimē.
Oktobra vidū es biju vizīte Rietumeiropas valstīs. Tikos ar ievērojamiem politiķiem no Eiropas Savienības valstīm. Man bija ļoti lietišķas, saturīgas un labvēlīgas sarunas, un es varēju ar lepnumu stāstīt par Latviju, jo esam veikuši tik daudz svarīgu reformu un darbu.
Tas, ka pēdējo nedēļu laikā Latvijas vadītāji ir saņēmuši atzinības un apsveikuma vēstules no Rietumu līderiem, nav tikai pieklājība vai draudzīgs žests vien.
Turpinājums — 17.lpp.
6. Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis:
Uzruna 6. Saeimas noslēguma sēdē Rīgā 1998. gada 2. novembrī
Augsti godātais Valsts prezidenta kungs! Godātie deputāti, valdības locekļi!
Rīt būs trīs gadi, kopš 6.Saeima sāka savu darbu, un rīt mēs noliksim savas pilnvaras jaunievēlētās Saeimas priekšā, tāpēc varam atskatīties uz paveikto, uz mūsu darba rezultātiem, kurus var izteikt skaitļos un vārdos. Taču katrs no mums saprot, ka aiz pieņemto likumu nosaukumiem un tekstiem, aiz Saeimā izskatītajiem jautājumiem paliek arī neredzamais un nereti vārdos neizsakāmais, tas ir, Saeimas deputātu un darbinieku patērētā garīgā, emocionālā enerģija, diskusijas, savstarpējie strīdi, iekšējās pretrunas un kompromisa meklējumi. Gribu tomēr uzsvērt, ka galvenais tomēr ir jautājums, mēs paši. Vai esam pildījuši vēlētājiem dotos solījumus, attaisnojuši viņu cerības? Vai esam atraduši pareizo samēru starp valsts, savas partijas un sabiedrības interesēm un viedokļiem?
Saeimā ir daudz strādāts un daudz ir arī izdarīts, lai veicinātu Latvijas virzību uz Eiropas Savienību, NATO un citām starptautiskajām organizācijām. Ar gandarījumu man gribas atzīmēt, ka nupat, pavisam nesen, 14.oktobrī, Latvija tika uzņemta Pasaules tirdzniecības organizācijā. Ir gandrīz pabeigta uzņēmumu privatizācija, sociālās un ekonomiskās reformas, ir mēģināts pilnveidot nodokļu likumus, stabilizēt banku sistēmu un radīt ārvalstu investīcijām labvēlīgāku vidi. Diemžēl bieži vien šo valsts mērogā svarīgo darbu rezultāti maz vēl jūtami ikdienā, un tāpēc Saeimas deputātiem, valdībai nākas uzklausīt daudz kritikas. Ikvienam ir jājūtas drošam par nākotni, turklāt par savā dzīvē pārredzamu nākotni. Vēlētāju kritika deputātiem ir kā patiesības mērs, kā virzītājspēks likumdošanas darbā un iedzīvotāju dzīves kopīgo standartu paaugstināšanā. Es gribētu novēlēt 7.Saeimas deputātiem, — un domāju, ka jūs, mani atbalstīs arī pārējie kolēģi 6.Saeimā, — šo virzītājspēku akumulēt tā, lai ikreiz apzinātos tautai aktuālās problēmas.
Godātie deputāti! Pieņemtie likumi ir ārpusē redzamais mūsu darba rezultāts. 6.Saeimas pilnvaru trijos gados no 1337 Saeimai iesniegtajiem likumprojektiem esam pieņēmuši 685, noraidījuši 333. Vairāk nekā trešdaļa no akceptētajiem likumiem ir pieņemti kā steidzami, no tiem 154 ir likumi par starptautisko līgumu apstiprināšanu. Nepieciešamība ātrāk izveidot Rietumeiropas standartiem atbilstošu tiesību sistēmu ir patiesi nozīmīgs motīvs intensīvākam darbam, bet ne vienmēr steiga ir attaisnojama. Vai pieņemtie likumi atbilst tajos izvirzītajiem mērķiem, vai šie likumi patiesi aizstāv tautas intereses, — to izvērtēs laiks un nākamās Saeimas.
Turpinājums — 17.lpp.
Šodien darbu sāk Latvijas Republikas Septītā SaeimaDarbu sāk: 1998. gada 3. novembrī
Shēmā — deputāti savās darba vietās
1 Dzintars Ābiķis TP
2 Jānis Ādamsons LSDA
3 Egils Baldzēns LSDA
4 Aija Barča LSDA
5 Aleksandrs Bartaševičs TSP
6 Martijans Bekasovs TSP
7 Indulis Bērziņš LC
8 Andris Bērziņš JP
9 Gundars Bērziņš TP
10 Valdis Birkavs LC
11 Aivars Boja LC
12 Leons Bojārs LSDA
13 Gundars Bojārs LSDA
14 Jānis Bunkšs LC
15 Imants Burvis LSDA
16 Boriss Cilevičs TSP
17 Jānis Čevers LSDA
18 Juris Dalbiņš TP
19 Guntis Dambergs LC
20 Helēna Demakova TP
21 Oļegs Deņisovs TSP
22 Juris Dobelis TB/LNNK
23 Silvija Dreimane JP
24 Jānis Esta TP
25 Jānis Gaigals LC
26 Ivars Godmanis LC
27 Silva Golde TP
28 Aleksandrs Golubovs TSP
29 Anatolijs Gorbunovs LC
30 Kārlis Greiškalns TP
31 Oskars Grīgs TB/LNNK
32 Māris Grīnblats TB/LNNK
33 Valdis Ģīlis TP
34 Edvīns Inkēns LC
35 Roberts Jurdžs TB/LNNK
36 Jānis Jurkāns TSP
37 Arnis Kalniņš LSDA
38 Imants Kalniņš TB/LNNK
39 Aigars Kalvītis TP
40 Vanda Kezika LC
41 Aleksandrs Kiršteins TP
42 Andrejs Klementjevs TSP
43 Guntars Krasts TB/LNNK
44 Ģirts Valdis Kristovskis TB/LNNK
45 Vilis Krištopans LC
46 Dzintars Kudums TB/LNNK
47 Rišards Labanovskis LSDA
48 Jānis Lagzdiņš TP
49 Jānis Lāčplēsis LC
50 Viola Lāzo LSDA
51 Kārlis Leiškalns LC
52 Jānis Leja LSDA
53 Kristiāna Lībane LC
54 Modris Lujāns TSP
55 Vladimirs Makarovs TB/LNNK
56 Pāvels Maksimovs TSP
57 Romāns Mežeckis JP
58 Miroslavs Mitrofanovs TSP
59 Linards Muciņš LC
60 Vineta Muižniece TP
61 Vaira Paegle TP
62 Andrejs Panteļējevs LC
63 Raimonds Pauls JP
64 Karina Pētersone LC
65 Rihards Pīks TP
66 Jakovs Pliners TSP
67 Aija Poča LC
68 Andrejs Požarnovs TB/LNNK
69 Aida Prēdele TB/LNNK
70 Dzintars Rasnačs TB/LNNK
71 Boriss Rastopirkins TSP
72 Arnis Razminovičs TP
73 Romualds Ražuks LC
74 Kaspars Riekstiņš LSDA
75 Anta Rugāte TP
76 Mareks Segliņš TP
77 Antons Seiksts LC
78 Anna Seile TB/LNNK
79 Juris Sinka TB/LNNK
80 Atis Slakteris TP
81 Juris Sokolovskis TSP
82 Helēna Soldatjonoka LC
83 Igors Solovjovs TSP
84 Jēkabs Sproģis TP
85 Jevgenija Stalidzāne JP
86 Leonards Stašs LSDA
87 Imants Stirāns JP
88 Jānis Straume TB/LNNK
89 Jānis Škapars TP
90 Andris Šķēle TP
91 Ainārs Šlesers JP
92 Jāzeps Šņepsts TP
93 Pēteris Tabūns TB/LNNK
94 Aivars Tiesnesis TP
95 Oļegs Tolmačovs TSP
96 Jānis Urbanovičs TSP
97 Ingrīda Ūdre JP
98 Māris Vītols TP
99 Roberts Zīle TB/LNNK
100 Osvalds Zvejsalnieks LSDA