Ministru kabineta oteikumi Nr. 433
Rīgā 1998.gada 10.novembrī (prot. Nr. 61, 2.§)
Dzelzceļa staciju atklāšanas, slēgšanas un nosaukuma piešķiršanas kārtība
Izdoti saskaņā ar Dzelzceļa likuma 19.panta otro daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Šie noteikumi nosaka dzelzceļa staciju (turpmāk — stacija) atklāšanas, slēgšanas un nosaukuma piešķiršanas kārtību un attiecas uz valsts publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūru.
2. Stacijas atklāšanas vai slēgšanas pieteikumu dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs (turpmāk — pārvaldītājs) pēc saskaņošanas ar vietējo pašvaldību iesniedz Satiksmes ministrijā.
3. Satiksmes ministrs izveido komisiju, kurā ir pārvaldītāja, vietējās pašvaldības un Satiksmes ministrijas pārstāvji. Komisija mēneša laikā izskata stacijas atklāšanas vai slēgšanas pieteikumu un pieņem attiecīgu lēmumu.
4. Pēc komisijas lēmuma pieņemšanas satiksmes ministrs izdod rīkojumu par stacijas atklāšanu vai slēgšanu vai paziņo attiecīgā pieteikuma iesniedzējam par atteikumu atklāt vai slēgt staciju.
II. Stacijas atklāšana
5. Stacijas atklāšanas pieteikumā ietverama šāda informācija:
5.1. vēlamais stacijas nosaukums;
5.2. attālums no attiecīgās stacijas līdz tuvākajām stacijām;
5.3. stacijā plānotās pasažieru apkalpošanas, kā arī bagāžas un kravu komercoperācijas.
6. Pēc satiksmes ministra rīkojuma saņemšanas pārvaldītājs publicē laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" un vietējā laikrakstā informāciju par stacijas atklāšanu, kā arī paziņo minēto informāciju to valstu dzelzceļa administrācijām, kuru stacijas ietvertas dzelzceļa staciju alfabētiskajā sarakstā.
III. Stacijas slēgšana
7. Stacijas slēgšanas pieteikumā ietverama šāda informācija:
7.1. stacijā veicamās pasažieru apkalpošanas, kā arī bagāžas un kravu komercoperācijas;
7.2. attiecīgajā stacijā apkalpoto pasažieru skaits un ar bagāžu un kravām saistīto darbu apjoms trīs gadu laikā pirms pieteikuma iesniegšanas dienas;
7.3. tuvākā stacija, kurā var apkalpot pasažierus, kā arī iekraut un izkraut bagāžu un kravu;
7.4. pasažieru pārvadāšanas alternatīvās iespējas;
7.5. stacijas slēgšanas ekonomisko un sociālo seku novērtējums.
8. Staciju var slēgt, ja:
8.1. ar bagāžu un kravām saistīto darbu veikšana attiecīgajā stacijā ir ekonomiski neizdevīga;
8.2. rajonā ir vismaz vēl viena kravas stacija;
8.3. ir alternatīvas iespējas nodrošināt pasažieru, kā arī kravu un bagāžas pārvadājumus.
9. Ja komisija pieņēmusi lēmumu par atteikumu slēgt staciju, tai jāizvērtē Dzelzceļa infrastruktūras fonda finansiālās iespējas un jānorāda iespējamie finansējuma avoti, lai varētu nodrošināt stacijas turpmāko darbību.
10. Pēc satiksmes ministra rīkojuma saņemšanas pārvaldītājs publicē laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" un vietējā laikrakstā informāciju par stacijas slēgšanu, kā arī paziņo minēto informāciju to valstu dzelzceļa administrācijām, kuru stacijas ietvertas dzelzceļa staciju alfabētiskajā sarakstā, un 45 dienas pēc satiksmes ministra attiecīgā rīkojuma izdošanas slēdz staciju.
IV. Nosaukuma piešķiršana (pārdēvēšana)
11. Nosaukumus stacijām piešķir (vai stacijas pārdēvē) satiksmes ministrs pēc dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītāja priekšlikuma.
12. Pirms nosaukuma piešķiršanas (stacijas pārdēvēšanas) stacijas nosaukums saskaņojams ar vietējo pašvaldību.
13. Stacijas nosaukumu izvieto uz stacijas ēkas galvenās fasādes un abām sānu fasādēm, bet, ja stacijā nav stacijas ēkas, — perona galos.
14. Pēc satiksmes ministra rīkojuma saņemšanas pārvaldītājs publicē laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" un vietējā laikrakstā informāciju par nosaukuma piešķiršanu stacijai (stacijas pārdēvēšanu), kā arī paziņo minēto informāciju to valstu dzelzceļa administrācijām, kuru stacijas ietvertas dzelzceļa staciju alfabētiskajā sarakstā.
Ministru prezidenta vietā —
vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs,
Ministru prezidenta biedrs A.Gorbunovs
Satiksmes ministrs V.Krištopans