Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumi Nr. 120
Rīgā 2001.gada 13.martā (prot. Nr. 11, 14.§)
Rezidentu sadales un rezidentūras finansēšanas noteikumi
Izdoti saskaņā ar Ārstniecības likuma 57.pantu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā veicama rezidentu sadale un rezidentūras finansēšana ārstniecības iestādēs, kas iekļautas labklājības ministra apstiprinātajā ārstniecības iestāžu sarakstā un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir tiesīgas apmācīt rezidentus saskaņā ar valsts akreditētu izglītības programmu (turpmāk — apmācīttiesīgās ārstniecības iestādes), kā arī akreditētajās augstskolās tajās rezidentūras specialitātēs, kuru nolikumi apstiprināti likumā noteiktajā kārtībā (turpmāk — augstskola).
2. Rezidentūrā uzņemtās personas pa apmācīttiesīgajām ārstniecības iestādēm sadala un rezidentu apmācībai paredzētos valsts budžeta līdzekļus administrē bezpeļņas organizācija valsts akciju sabiedrība "Valsts obligātās veselības apdrošināšanas aģentūra" (turpmāk — aģentūra).
II. Rezidentu sadales kārtība
3. Lai veiktu šo noteikumu 2.punktā minētos uzdevumus, aģentūra:
3.1. apkopo slimokasu un ārstniecības iestāžu priekšlikumus par valstij nepieciešamo rezidentu skaitu un iesniedz tos apstiprināšanai labklājības ministram, ņemot vērā:
3.1.1. slimokasu pieprasījumu pēc ģimenes (vispārējās prakses) ārstiem;
3.1.2. ar attiecīgo slimokasi saskaņotu un noteiktā reģiona veselības aprūpes attīstības plānam atbilstošu ārstniecības iestāžu pieprasījumu pēc ārstiem speciālistiem, izņemot ģimenes (vispārējās prakses) ārstus;
3.1.3. ārstu darba tirgus datus:
3.1.3.1. pamatdarbā nestrādājošo ārstu skaitu;
3.1.3.2. prognozējamo ārstu skaitu, kuri sasniegs pensijas vecumu turpmāko piecu gadu laikā;
3.1.3.3. ārstu bezdarbnieku skaitu;
3.1.3.4. brīvās ārstu darba vietas;
3.1.4. epidemioloģiskos datus par slimību izplatību un saslimstību noteiktā reģionā;
3.2. rīko atklātu konkursu apmācīttiesīgajām ārstniecības iestādēm par iespēju slēgt ar aģentūru līgumu par valsts pasūtījuma saņemšanu rezidentu apmācībai saskaņā ar valsts akreditētu izglītības programmu tajās ārstu specialitātēs, izņemot ģimenes (vispārējās prakses) ārsta specialitāti, kuru nolikumi apstiprināti likumā noteiktajā kārtībā;
3.3. rīko atklātu konkursu augstskolām atsevišķos valsts akreditētu teorētiskās un praktiskās izglītības programmu blokos par iespēju slēgt ar aģentūru līgumu par valsts pasūtījuma saņemšanu rezidentu apmācībai ģimenes (vispārējās prakses) ārsta specialitātē;
3.4. rīko atlases konkursu pretendentiem, kuri izteikuši vēlēšanos mācīties rezidentūrā, par uzņemšanu rezidentūrā noteiktās specialitātēs apmācīttiesīgajās ārstniecības iestādēs un augstskolās, kas uzvarējušas šo noteikumu 3.2. un 3.3.apakšpunktā minētajā konkursā;
3.5. slēdz ar personām, kuras šo noteikumu 3.4.apakšpunktā noteiktajā kārtībā uzņemtas rezidentūrā, līgumus, kuros nosaka, ka pēc rezidentūras beigšanas atbilstoši aģentūras sadalei minēto personu pamatdarbs būs valsts vai pašvaldību ārstniecības iestādēs atbilstoši attiecīgā reģiona vajadzībām uz laiku, kas nav mazāks par trim gadiem;
3.6. veic citas funkcijas, kas saistītas ar rezidentu sadali un rezidentu kvalitatīvas apmācības veicināšanu.
4. Šo noteikumu 3.2.apakšpunktā minētajā konkursā uzvarējušās apmācīttiesīgās ārstniecības iestādes, kā arī apmācīttiesīgās ģimenes ārstu prakses, kuras veic rezidentu praktisko apmācību ģimenes (vispārējās prakses) ārsta specialitātē trešajā apmācības gadā, slēdz ar personām, kuras šo noteikumu 3.4.apakšpunktā noteiktajā kārtībā uzņemtas rezidentūrā, darba līgumus uz laiku, kas nepieciešams pilnai apmācībai konkrētajā specialitātē saskaņā ar valsts akreditētu izglītības programmu, un nosaka darba samaksu, kas nav zemāka par valstī noteikto minimālo mēnešalgu (amatalgu).
III. Rezidentūras finansēšanas kārtība
5. Valsts pasūtījums rezidentu apmācībā tiek finansēts no valsts budžeta līdzekļiem saskaņā ar kārtējā gada likumu par valsts budžetu.
6. Aģentūra samaksu par rezidentu apmācību nodrošina atbilstoši aģentūras un apmācīttiesīgās ārstniecības iestādes vai augstskolas savstarpēji noslēgtajam līgumam par rezidentūras finansējuma organizēšanu un uzraudzību.
7. Ja izdevumus, kas saistīti ar apmācību rezidentūrā, pilnā apmērā sedz juridiskā vai fiziskā persona, apmācīttiesīgā ārstniecības iestāde vai augstskola ir tiesīga uzņemt attiecīgo pretendentu rezidentūrā minētajā specialitātē ārpus pretendentu atlases konkursa, informējot par to aģentūru.
8. Ja apmācīttiesīgā ārstniecības iestāde vai augstskola nepilda vai ir pārkāpusi ar aģentūru noslēgto līgumu, aģentūra desmit dienu laikā pēc rakstiska brīdinājuma nosūtīšanas attiecīgajai iestādei vai augstskolai var pārtraukt tās turpmāko finansēšanu un noslēgt līgumu ar citu apmācīttiesīgo ārstniecības iestādi vai augstskolu.
9. Ja rezidents no apmācīttiesīgās ārstniecības iestādes vai augstskolas neatkarīgu iemeslu dēļ pārtrauc apmācību, apmācīttiesīgā ārstniecības iestāde vai augstskola par to nekavējoties paziņo aģentūrai. Aģentūra, sākot ar dienu, kad rezidents pārtraucis apmācību, pārtrauc rezidenta apmācībai paredzēto valsts budžeta līdzekļu turpmāku pārskaitīšanu apmācīttiesīgajai ārstniecības iestādei vai augstskolai.
10. Ja rezidents pārtrauc apmācību uz laiku, kas saistīts ar rezidenta pārejošu darbnespēju vai atvaļinājumu bērna kopšanai, un nespēj pabeigt apmācību noteiktajā termiņā, bet apņemas to turpināt, jautājumu par viņa apmācībai paredzēto valsts budžeta līdzekļu turpmāku pārskaitīšanu aģentūra un apmācīttiesīgā ārstniecības iestāde vai augstskola izskata atsevišķi un noslēdz attiecīgu līgumu.
11. Ja rezidents pēc rezidentūras beigšanas nepilda šo noteikumu 3.5.apakšpunktā minētā līguma nosacījumus vai nesekmīgi apgūst apmācības programmu, vai apmācību rezidentūrā pārtrauc no apmācīttiesīgās ārstniecības iestādes vai augstskolas neatkarīgu iemeslu dēļ, rezidentam piecu gadu laikā jāsedz ar apmācību rezidentūrā saistītie izdevumi. Maksājumi veicami katru mēnesi, gada laikā ieskaitot valsts budžetā piekto daļu no kopējās apmācībai izlietoto valsts budžeta līdzekļu summas.
12. Līdzekļus, kas saņemti saskaņā ar šo noteikumu 6.punktu, apmācīttiesīgās ārstniecības iestādes un augstskolas izmanto:
12.1. ar rezidenta teorētisko apmācību saistīto izdevumu samaksai, arī sedzot izdevumus par mācību materiāliem un rezidentūras organizēšanu;
12.2. tā apmācīttiesīgā ārsta darba samaksai, kura vadībā strādā rezidents;
12.3. izdevumu samaksai par materiāliem praktiskās apmācības nodrošināšanai;
12.4. rezidentu darba samaksai.
IV. Noslēguma jautājums
13. Atzīt par spēku zaudējušiem:
13.1. Ministru kabineta 1998.gada 30.jūnija noteikumus Nr.235 "Noteikumi par rezidentu sadali un rezidentūras finansēšanu ārstniecības iestādēs" (Latvijas Vēstnesis, 1998, 196./197.nr.; 2000, 36./37.nr.);
13.2. Ministru kabineta 2000.gada 1.februāra noteikumus Nr.39 "Grozījumi Ministru kabineta 1998.gada 30.jūnija noteikumos Nr.235 "Noteikumi par rezidentu sadali un rezidentūras finansēšanu ārstniecības iestādēs"" (Latvijas Vēstnesis, 2000, 36./37.nr.).
Ministru prezidents A.BĒRZIŅŠ
Labklājības ministra vietā —
kultūras ministre K.Pētersone
Noteikumi stājas spēkā ar 2001.gada 17.martu.