• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Kad likums iet līdzi laikam. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 16.03.2001., Nr. 43 https://www.vestnesis.lv/ta/id/5235

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta 13. marta sēdē

Vēl šajā numurā

16.03.2001., Nr. 43

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Kad likums iet līdzi laikam

Par likumprojektu "Grozījumi likumā "Par Latvijas Republikas administratīvo teritoriju izveidošanu un apdzīvoto vietu statusa noteikšanu""

Saeimas 15. marta plenārsēdē Saeimas komisijām tika nodots likumprojekts "Grozījumi likumā "Par Latvijas Republikas administratīvo teritoriju izveidošanu un apdzīvoto vietu statusa noteikšanu"". Likumprojekts izstrādāts, tādēļ ka likums līdz šim neparedz novadu izveidošanas kārtību, grozot esošo administratīvo teritoriju robežas un nosakot novada administratīvo centru. Kā zināms, Latvijā saskaņā ar Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likuma prasībām tiek īstenota vietējo pašvaldību reforma, un jau ir izveidotas septiņas novadu pašvaldības — Kandavas, Līvānu, Amatas, Ciblas, Sabiles, Durbes un Preiļu novadi. Saeima līdz šim ir izdarījusi grozījumus Pilsētas domes un pagasta padomes vēlēšanu likumā un likumā "Par pašvaldībām", papildinot tos ar normām par novada pašvaldību, taču grozījumi ir nepieciešami vēl vairākos citos likumos. Likums "Par LR administratīvo teritoriju izveidošanu un apdzīvoto vietu statusa noteikšanu" pieņemts 1991.gada 6.jūnijā, un līdz šim grozījumi tajā veikti tikai divas reizes, no tiem pēdējie — 1994. gadā.

Likumprojekts paredz ieviest trešo rajona administratīvās teritorijas veidu blakus rajonu pilsētām un pagastiem — novadu, no kā izriet arī citas izmaiņas likuma normās.

Likumprojektā paredzēts, ka novadu administratīvās teritorijas izveidos, likvidēs un to robežas grozīs Ministru kabinets (MK), pamatojoties uz ieinteresēto pašvaldību lēmumiem. Novadu administratīvo centru un novadā esošo pagastu un pilsētu robežas noteiks attiecīgā novada dome. Tāpat kā līdz šim rajonu pilsētu un pagastu administratīvās teritorijas izveidos, likvidēs, kā arī to robežas grozīs MK, pamatojoties uz ieinteresēto pašvaldību lēmumiem, bet pagasta administratīvo centru MK vietā noteiks attiecīgā pagasta padome vai pilsētas dome. Tādējādi likumprojekts paredz decentralizēt administratīvo centru noteikšanu vietējām pašvaldībām.

Likuma 12. pants pašlaik paredz MK kompetenci ieskaitīt apdzīvotas vietas ciema kategorijā un izslēgt no tās, tāpat kā ieskaitīt ciemus pilsētu kategorijā vai izslēgt no tās, pamatojoties uz ieinteresēto pašvaldību pieņemtiem lēmumiem. Likumprojektā paredzēts, ka ciemus pilsētu kategorijā tāpat kā līdz šim varēs ieskaitīt vai izslēgt MK, pamatojoties uz ieinteresēto pašvaldību lēmumiem, taču apdzīvotas vietas ciemu kategorijā ieskaitīt vai izslēgt varēs arī attiecīgā rajona pilsētas dome, novada dome vai pagasta padome.

Spēkā esošā likuma redakcija paredz, ka nosaukumus rajonu pilsētām, pagastiem un ciemiem piešķir un pārdēvē MK, pamatojoties uz ieinteresēto pašvaldību lēmumiem, pieļaujot iedzīvotāju aptaujas pirms pārdēvēšanas vai nosaukuma piešķiršanas par labāko nosaukumu vai nepieciešamību to mainīt. Taču likumprojektā ietvertās normas palielinās attiecīgās domes vai padomes kompetenci, ļaujot tai piešķirt vai pārdēvēt tieši ciemu nosaukumus citā vārdā. Tāpat grozījumi likuma 19. pantā paredz, ka nosaukumus viensētām, zemesgabaliem, būvēm (dzīvojamām un nedzīvojamām ēkām) un telpu grupām apstiprinās, kā arī nosaukumus ielām pilsētās un ciemos piešķirs un ielas pārdēvēs attiecīgās pašvaldības dome vai padome.

Pagaidām spēkā esošā likuma 19. panta norma ir daudz lakoniskāka, nosakot, ka pagasta vai pilsētas pašvaldība apstiprina vai nosaka viensētu nosaukumus, kurus izvēlas, ņemot vērā vēsturiskos nosaukumus, kā arī izvairoties no nosaukuma atkārtošanās. Arī likumprojekta 19.pantā iekļauta līdzīga piebilde, taču tā attiecināta uz visiem nosaukumiem, kurus līdz ar likumprojekta pieņemšanu varēs piešķirt pašvaldības dome vai padome.

Nav paredzēts izveidot jaunas valsts institūcijas likuma izpildei, taču likums paplašinās Valsts zemes dienesta funkcijas, reizē ieviešot arī vienotas adresācijas sistēmas veidošanas pamatnostādnes. Spēkā esošā likuma normas paredz, ka rajonus, pilsētas, pagastus un ciemus uzskaita, reģistrē un izslēdz no uzskaites MK. Grozījumos paredzēts, ka rajonus, pilsētas, novadus, pagastus, ciemus un nosaukumus viensētām, ielām, zemesgabaliem, būvēm (dzīvojamām un nedzīvojamām ēkām) un telpu grupām uzskaita un izslēdz no uzskaites Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra Adrešu reģistrs, kas informē par to attiecīgo pašvaldību. Līdz ar to no likuma tiks izslēgts 21.un 22 pants, kas šobrīd paredz pašvaldību pienākumu uzskaitīt, reģistrēt un izslēgt no uzskaites nepieciešamības gadījumā viensētas. Pēc likumprojekta spēkā stāšanās būs jāizdod MK noteikumi, kas regulēs nosaukumu (adrešu) piešķiršanas, reģistrēšanas, Nekustamā īpašuma valsts kadastra Adrešu reģistra uzturēšanas un adrešu informācijas aprites kārtību. Būs arī jāizdod MK noteikumi par kārtību, kādā sagatavojami un iesniedzami dokumenti administratīvi teritoriālā iedalījuma jautājumu izlemšanai un apdzīvoto vietu statusa noteikšanai.

Likumprojektā paredzēto normu ieviešana neradīs ne valsts budžeta, ne arī pašvaldību budžeta izdevumu vai ieņēmumu izmaiņas. Nekustamā īpašuma valsts kadastra Adrešu reģistra uzturēšanas izdevumi jau ir iekļauti 2001. gada valsts budžetā Valsts zemes dienesta finansējumam. Likumprojekta anotācijā minēts, ka normas atbilst arī Eiropas vietējo pašvaldību hartas pamatnostādnēm, kurai Latvija pievienojusies 1996. gadā, tas arī varētu liecināt par nepieciešamību izdarīt izmaiņas jau kopš 1991.gada spēkā esošajā likumā.

Kristīne Valdniece, "LV" pašvaldību lietu redaktore

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!